Mediat Shqiptare 

Temat
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
24062014
Mediat Shqiptare Keshilli%20i%20ministrave%20te%20BE

Statusi kandidat nuk do tė thotė se, Bashkimi Europian automatikisht do tė nisė negociatat pėr anėtarėsim nė union me Shqipėrinė. Ky proces (hapja e negociatave) ėshtė hap pasues i veēuar, i procesit tė integrimit nė BE. Pėr kėtė hap nevojiten kushte shtesė.

Por, ēfarė ėshtė nė praktikė “statusi kandidat”?

E njohur si vend kandidat nė BE ka shumė ndikime pėr Shqipėrinė. Ky ėshtė njė sinjal i rėndėsishėm...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 774
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
24062014
Mediat Shqiptare 022

Ēėshtja kryesore e mbledhjes sė Kėshillit tė ministrave tė Jashtėm tė BE-sė nė Luksemburg ishte dhėnia e statusit kandidat pėr Shqipėrinė.

Komisioni Evropian nė raportin e kėrkuar nga Kėshilli i BE-sė thekson se, Tiranės i duhet dhėnė statusi pasi ka bėrė hapa pėrpara nė luftėn ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

Dhe ministrat e Jashtėm tė vendeve tė BE-sė unanimisht ranė dakord pėr dhėnien e statusit. I pranishėm nė mbledhjen e ministrave tė Jashtėm ishte dhe Komisioneri pėr Zgjerimin,...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 518
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
28112013
Mediat Shqiptare Ballina_flamuriShqiptarėt nė tė gjitha trevat ku jetojnė sot festojnė 28 Nėntorin, ditėn e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, daljen e parė publike tė pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe ditėlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari.

Me rastin e kėtyre datave tė shėnuara tė historisė sonė anekėnd trojeve shqiptare do tė organizohen manifestime tė shumta.

Ndonėse ajo qė i shqetėson mė shumė qytetarėt e Kosovės ėshtė fakti...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 586
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
25112013
Publikuar: 13:06 / 24.11.2013
 
Mediat Shqiptare Itali-vritet-shqiptari-nuk-i-ndalet-policis-euml_hd
 
Njė shqiptar ėshtė vrarė nga policia italiane nė Bolgara nė rrugėn e Paloscana, pasi nuk i ka ndaluar postbllokut tė policisė.
Ngjarja mėsohet se ka ndodhur rreth orės 02:30 minuta tė ditės sė djeshme dhe viktima ėshtė 27 vjeēari nga Shqipėria, Behxhet Bushi. Ndėrkaq qė dy persona tė tjerė qė ndodheshin me tė janė larguar me vrap dhe ende nuk janė kapur nga forcat e policisė, transmeton Shekuli online.
 
Lajmi ėshtė...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 502
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
21112013
Mediat Shqiptare 1452566_505675226206407_146370714_nNė rrjetet sociale shumė qytetarė kanė pėrkrahur nismėn qė rruga Tiranė-Elbasan tė mbajė emrin “Sokol Olldashi”. Grupe tė ndryshme janė krijuar, tė cilėt i kėrkojnė kryeministrit, Edi Rama qė nė kujtim tė ish-ministrit tė Transportit tė merret njė vendim i tillė.

“Ftesė pėr Kryeministrin Edi Rama. Propozoj Qeverisė, Opozitės, Parlamentit, Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, qė nė kujtim...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 493
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
21112013
Mediat Shqiptare Ollad1

Mediat Shqiptare Hom7


Mes lotėsh dhe lulesh ėshtė pėrcjellė pėr nė banesėn e fundit deputeti demokrat, Sokol Olldashi, i cili humbi jetėn nė njė aksident tragjik. Kuvendi i Shqipėrisė ndryshe nga herėt e tjera, sot u mbulua nga zija. I mbushur me lule tė bardha, tė afėrm, miq, qytetarė e kolegė dhe nėn tingujt e muzikės...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 520
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
20112013
Sipas burimeve te policise deputeti i Partisė Demokratike, Sokol Olldashi, ka humbur jetėn ne njė aksident te pėsuar pak minuta me pare, teksa po udhėtonte ne rrugėn nacionale Tirane – Elbasan. Ngjarja e rende ka ndodhur ne vendin e njohur si “Lapidari i Krrabes”. Ne vendngjarje kane mbėrritur efektive te shumte te policisė. Mendohet se shkak i aksidentit ėshtė bere shpejtesia e larte dhe terreni i vėshtire, per shkak te rruges me lageshtire.

Mediat Shqiptare 1462951_762387567108570_1616104111_n

nga Arlo - Komentet: 1 - Shikime: 487
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
15112013
Mediat Shqiptare Largea_bega-obama1384375193

Asgjėsimi i armėve kimike nė Shqipėri ka shqetėsuar jo vetėm ambientalistėt, por edhe qytetarėt shqiptarė, tė cilėt janė ngritur edhe nė protesta. Njė qytetare e Shqipėrisė i ka dėrguar njė letėr Presidentit tė SHBA-ve, Barack Obama, ku i tregon pėr problemet e vendit tonė dhe pėr pasojat shkatėrrimit tė armėve kimike nė vend.

“ I dashur President Barack Obama. Unė jam njė qytetare thellėsisht e shqetėsuar, si miliona shqiptarė, tė cilėt janė tronditur nga lajmi, se armėt kimike toksike...

nga LePuRuShJa - Komentet: 1 - Shikime: 522
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
15112013
Mediat Shqiptare 184071342

HAGĖ - Kėshilli Ekzekutiv i Organizatės Kundėr Armėve Kimike (OPCW) ėshtė mbledhur sot nė Hagė (Holandė) pėr tė marrė njė vendim lidhur me shkatėrrimin e armėve kimike tė Sirisė.

Vendet anėtarė tė OKB-sė qė janė pjesė e OPCW-sė do tė debatojnė pėr kėtė ēėshtje dhe pritet tė merret njė vendin pėr zbatimin e marrėveshjes SHBA-Rusi, qė parandaloi njė ndėrhyrje ushtarake nė Siri. Zėdhėnėsi i organizatės qė ka 190 anėtarė, Christian Chartier,...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 568
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
11112013
Bota Sot | 10.11.2013 11:34


Mediat Shqiptare Largea_perdhunimi1384079671

Njė 44- vjeēar ėshtė arrestuar mėngjesin e sotėm pas akuzohet se ka kryer marrėdhėnie seksuale me dhunė me nusen e djalit tė tij, vetėm 17 vjeē.

Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė Devoll, ku 44-vjeēari, Gjergj Begolli ėshtė arrestuar pas denoncimit qė ka bėrė nė polici 17- vjeēarja me inicialet K.GJ.

Ende nuk janė tė qarta rrethanat nė tė cilat ka ndodhur ngjarja, dhe se ku ka qenė djali i 44-vjeēarit nė momentin e ngjarjes.

Policia...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 558
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
22102013
Atak nė zemėr, nė vdekje klinike nėna e njė prej viktimave

Mediat Shqiptare 96808

SHKODĖR - Katėr tė rinj kanė gjetur vdekjen nė njė aksident automobilistik nė qytetin e Shkodrės nė orėt e para tė mėngjesit tė ditės sė sotme. Ngjarja tragjike u prit me pikėllim nga banorėt e qytetit, Bashkia e tė cilit shpalli dhe ditė zie. Por zia qė pllakosi 4 familje shkodrane rėndohet dhe mė tepėr kur nėna e njė prej viktimave ra nė vdekje klinike si pasojė e njė ataku qė pėsoi nė zemėr teksa qante trupin e tė birit

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 514
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
16102013
Mediat Shqiptare Largea_b_0_0_0_00_images_ceshtje-nderkombetare_prostitution1381735205

Njė histori mes mėshirės dhe mizores ėshtė braktisja e njė foshnje vetėm 1 vjeēe, e ngjizur nga njė 15-vjeēare me dajėn e saj. Tė ardhur nė botė mes mjerimit, tė rritur e tė zhytur mes tij, duke kėrkuar lėmoshė pėr mbijetesė, tė braktisur nga shoqėria. Kėto janė dramat nė familjen Skura nė Durrės. Njė familje prej 10 anėtarėsh, pa asnjė mbėshtetje ekonomike nga bashkia, tė papunė ku fėmija mė i madh ėshtė 20 e mė i vogli njė vjeē e gjysmė, mbijetesė kanė vetėm...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 497
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
15102013
Mediat Shqiptare 4d9f3d5f-ef37-441b-a77d-f981a2f223e0---0-

Besimtarėt myslimanė nė mbarė botėn festojnė sot Kurban Bajramin. Edhe nė Tiranė mijėra besimtarė myslimanė, ashtu si ēdo vit, nisėn kremtimet qė nė orėt e para tė mėngjesit me faljen e namazit tė Kurban Bajramit nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit” .

Nė faljen e namazit ishte kreu i komunitetit mysliman shqiptar, Selim Muēai cili pėrcolli urimin e rastit. Festimet qė i takojnė kėsaj dite shėnojnė flijimin dhe sakrificėn e njeriut nė emėr tė besimit te Zoti dhe nė emėr tė dashurisė...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 481
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
12092013
Mediat Shqiptare 02f7c5af-58d0-4cba-8f7d-989e0ce3e133---0-

Kryeministri prezanton programin pa praninė e opozitės. Vetėm Dashamir Shehi i LZHK dhe deputeti o PDIU-sė Tahir Muhedini vendosėn tė mos largohen nga salla.

Kryeministri i dekretuar, Edi Rama, prezantoi pėrpara Kuvendit programin e qeverisė 2013-2017 tė koalicionit "Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane". “Opozita do tė jetė pjesė e vendimeve tė kėtij Kuvendi. Ne do tė dialogojmė dhe do tė udhėheqim. Opozitarėt se do tė gėzojnė respektin qė socialistėt nuk e patėn kurrė”, tha Rama...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 530
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
11092013
Mediat Shqiptare Largea_rama-meta1378844829

Pas mbledhjes me grupin parlamentar, kreu i PS dhe Kryeministri i vendit Edi Rama ka pritur nė selinė rozė kreun e LSI dhe kryeparlamentarin Ilir Meta. Zoti. Meta ka mbėrritur rreth orės 19:30 nė selinė rozė, ndėrsa nuk dihet ende se pėr ēfarė po bisedojnė dy aleatėt.

Teksa pritet tė mėsojmė mė shumė rreth kėtij takimi, vlen tė theksohet fakti se ky ėshtė takimi i parė mes tyre pas marrjes sė detyrave zyrtare, Rama kryeministėr dhe Meta kryetar Kuvendi.

Ndėrkaq temė debati mendohet...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 552
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
15082013
Cfare lloj mediash perdorni per informim? Sa e degjoni radion? Sa i besoni mediave dhe informatave te tyre? Pergjigjuni ne pyejte te ngjashme si keto ne anketen mbi te rinjet dhe mediat. Kjo ankete do te ju marre vetem 5 minuta te kohes suaj, dhe pergjigjet tuaja do te jene plotesisht anonime!

Faleminderit paraprakisht per kohen tuaj!
Linku per anketen: https://www.surveymonkey.com/s/kosovo-youth

nga Linda Morina - Komentet: 2 - Shikime: 531
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Ndonėse jemi vetėm nė javėn e parė tė viti 2013, kėngėtarja e bukur, Katy Perry ėshtė shpallur si femra mė seksi pėr kėtė vit.

Duke lėnė pas edhe mė tė bukurėn e 2012-tės, aktoren, Mila Kunis, ajo
ka zėnė pozitėn e parė tė toplistės sė 100 femrave mė seksi pėr vitin
2013, sipas revistės ,‘America’s Men Health’.

Mėnyra se si ajo vazhdon tė bėj kujdes tė madh pėr veten e
saj,sidomos me trupin, janė arsyet pse ajo ėshtė e pėrzgjedhura jonė si
femra mė seksi pėr vitin 2013, thuhet nė sqarimin e kėsaj reviste.

Bukuroshja e filmit “Black Swan”,...

nga Albatros - Komentet: 2 - Shikime: 556
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Kryeministri Sali Berisha ka hedhur nė “Facebook” idenė pėr njė ligė kombėtare tė futbollit.

Sipas kryeministrit Berisha, njė ligė mbarėkombėtare ėshtė jo vetėm
gėzim pėr tifozėt kuq e zi, por njė rrugė drejt bashkimit kombėtar.

“Tė dashur miq, ideja e njė Lige mbarėkombėtare tė futbollit duket se
ėshtė pritur me entuziazėm nė tėrėsi, por nė mėnyrė tė veēantė nga
tifozėt kuq e zi, si njė akt tjetėr nė rrugėn e bashkimit kombėtar. Nė
tė vėrtetė janė tifozėt e mrekullueshėm kuq e zi frymėzues tė krijimit
tė Ligės mbarėkombėtare tė futbollit shqiptar....

nga Albatros - Komentet: 1 - Shikime: 584
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Greqia ka vendosur rregulla tė reja pėr tė burgosurit, duke i
siguruar atyre kushte sa mė tė mira. Sipas medieve greke bėhet e ditur
se autoritete kanė vendosur qė tė burgosurit tė kenė mundėsi pėr takime,
gjatė tė cilave tė kryejnė pėr marrėdhėnie seksuale, dhe kjo lejohet
vetėm njė herė nė 15 ditė pėr dy orė!

Bėhet fjalė pėr mė shumė se 12.500 tė burgosur nė tė gjitha burgjet e
Greqisė, tė cilėt dita ditės shtohen nė numėr, por qė strehohen nė
kushte tė papėrshtatshme, madje tė pagėzuara si “magazina shpirtrash”.

Sipas gazetės greke “Ethons...

nga Albatros - Komentet: 1 - Shikime: 491
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Ka
punuar me dy emrat mė tė pėrfolur tė Ministrisė sė Brendshme, Mehmet
Shehun dhe Kadri Hazbiun. Emri i tretė, akoma mė i pėrfolur, Koēi Xoxe,
ishte pushkatuar mė parė. Por dhe dy ministrat e tjetėr qė do tė vinin
pas tij do tė ishin tė njėjtin fund. Ndėrsa i vetmi qė do t’i shpėtonte
“gijotinės” ishte Hekuran Isai. Arif Bizhga, ish zv/drejtori i Kuadrit
tė Ministrisė sė Brendshme, rrėfen pėr punėn dhe vdekjen e dy eprorėve,
por dhe pėr detaje tė tjera...

Cilat ishin detyrat qė morėt pas cclirimit tė vendit?

Pas ēlirimit...

nga Albatros - Komentet: 1 - Shikime: 768
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Arrestohet nė Bruksel njė 47-vjeēar shqiptar i dėnuar me burgim tė pėrjetshėm pėr vrasje nė Shqipėri nė vitin 1992.

Mediat belge bėjnė tė ditur se arrestimi ėshtė kryer nė njė kafene nė
rrugėn “Chauss’e de Ninove” tė Brukselit. Mediat belge japin vetėm
inicialet L.P. dhe bėjnė tė ditur se ai kėrkohet pėr njė vrasje tė kryer
21 vjet mė parė. Sipas mediave belge shtetasi nga Shqipėria 47-vjeēari
ėshtė mbajtur nėn mbikėqyrje qė prej 20 dhjetorit tė kaluar, ndėrsa mė
pas ėshtė kryer ndėrhyrja duke e vėnė nė pranga atė.

Sipas policisė belge shtetasi...

nga Albatros - Komentet: 1 - Shikime: 522
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Njė tjetėr gjarje e rėndė brenda familjes, pas asaj tė Vlorės shėnohet nė fshatin Mbrostar Fier.

Abaz Meta, 65 vjeē mėsohet se ka plagosur me armė tė tipi ēifte, djalin e tij 30- vjeēar, Shyqyri Meta.

Konfliktim mes tyre dyshohet tė ketė ardhur pas disa problemeve
brenda familjes. 30- vjeēari ėshtė dėrguar menjėherė nė spitalin rajonal
tė Fierit, pėr tė marrė ndihmėn e parė.

Policia ndėrkaq, ka nisur hetimet pėr zbardhjen e plotė tė kėsaj ngjarje tė rėndė brenda familjes.

nga Albatros - Komentet: 1 - Shikime: 506
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Burgim tė pėrjetshėm dhe me njė detyrim pune prej 17 vitesh ėshtė
dėnimi i marrė nga njė nėnė nė Britaninė e Madhe, e cila ēoi djalin e
saj drejt vdekjes, pasi ky i fundit nuk mundi tė mėsonte pėrmendėsh
pjesė tė librit tė shenjtė, Kurani.
Sara Ege, 33 vjeē, ėshtė
dėnuar pėr vrasje, pasi u zbulua se ajo kishte djegur trupin e djalit tė
saj 7- vjeēar, ndėrsa mė parė vetė ajo kishte pretenduar se trupi i tij
ishte djegur nga njė zjarr qė kishte pėrfshirė shtėpinė.
Por nga
hetimet rezultoi se ajo e kishte keqtrajtuar djalin saj, Yaseen, pasi ai

nga Albatros - Komentet: 2 - Shikime: 552
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27022013
Mediat Shqiptare F.0226133058515_m

Vesa Luma mendon se meshkujt shqiptarė gabojnė shumė duke harxhuar para nė veshjet false edhe pse e dinė kėtė gjė.
Kėngėtarja kosovare ka dhėnė njė intervistė pėr mediat e Shqipėrisė, ku ka kritikuar zgjedhjet e veshjeve qė bėjnė meshkujt shqiptarė, veēanėrisht nė kombinimin e ngjyrave.

“Ku gabojnė meshkujt shqiptarė nė veshje? Gabojnė shumė nė kombinimin e ngjyrave, gabojnė kur shpenzojnė nė firma false dhe e dinė. Kombinimet me veshje false janė tė dukshme. Por, gjithashtu vlerėsoj dhe fizikun...

nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 594
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Lluka Modriq para pak kohėsh ėshtė shpallur pėrforcimi mė i keq nė
Primera Division pėr vitin e kaluar dhe pas vetėm gjashtė muajsh ai mund
tė braktisė Realin dhe tė kthehet nė ishull (Angli).
Trajneri i
madrilenėve, Jose Mourinho verėn e kaluar insistonte nė sjelljen e
mesfushorit kroat Modri nga skuadra londineze Tottenham dhe pėr kėtė
Reali u detyrua tė paguajė 40 milionė euro, mirėpo ai nuk i arsyetoi
pritjet dhe tashmė gjendet nė dyert dalėse tė stadiumit “Santiago
Bernabeu”.
Sipas medieve kroate, ai i ka filluar si titullar pėr
...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 491
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07012013
Shqiptarėt po bashkohen

Ideja pėr njė lig tė pėrbashkėt
futbolli ėshtė pritur me entuziazėm, veēanėrisht nga adhuruesit e
futbollit shqiptar, ka deklaruar sonte Sali Berisha, kryeministri i
Shqipėrisė. “Tė dashur miq, ideja e njė Lige mbarėkombėtare tė futbollit
duket se ėshtė pritur me entuziazėm nė tėrėsi, por nė mėnyrė tė veēantė
nga tifozėt kuq e zi, si njė akt tjetėr nė rrugėn e bashkimit
kombėtar”, shkroi Berisha nė rrjetin social nė fcb. Ai thotė se inspirim
pėr tė ishin vetė tifozėt kuq e zi. “Nė tė vėrtetė janė tifozėt...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 494
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
06012013
Raporti i CIA-s me tė dhėnat e Bllokut Indipendent Kombėtar.

“Abaz Kupi e Mit’hat Frashėri kanė hequr dorė nga ēėshtja e Kosovės”

“Pėr tė qenė tė pranueshėm te Tito, kanė sakrifikuar pretendimet e shqiptarėve nė trojet e tyre etnike”

Raporti i Zyrės sė Operacioneve Speciale pėr dyshimet mbi bashkėpunimin anglo-jugosllav pėr Shqipėrinė.

CIA: Pėrplasjet nė mėrgatėn shqiptare.
Plani pėr zėvendėsimin e Hoxhės me tė zgjedhurin e Titos.

Dokumenti...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 509
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
06012013
Xhelal Dine: Jeta kėtij njeriu ishte e mbushur plot me dashuri e
mall pėr atdheun tonė dashur - mbasi mė shumė se gjysmėn e jetės i kaloi
nė mėrgim - i djegur dhe i zhuritur pėr ta parė njė ditė Shqipėrinė e
lirė e demokratike - Kosovėn e ēliruar nga sundimi sllavo-komunist serb,
dhe tė lirė e tė pavarur siē ėshtė sot


Vdiq dhe u varrosė nė
Shtetet e Bashkuara, Xhelal Fiqiri Dine, njėri prej trashgimėtarve tė
njėrės prej familjeve mė tė mėdha dhe tė njohura dibrane. Familje, kjo
fisnike dhe me virtyte tė pastra patriote dhe...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 487
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
06012013
Njė krim i rėndė ka ndodhur mėngjesin e sotėm nė qytetin e Vlorės.
Ngjarja ka ndodhur rreth orės 03:00 tė mėngjesit tė sotėm nė lagjen
“Rilindja” tė qytetit bregdetar ku 21-vjeēari Ermal Baraj ka qėlluar me
thikė tė atin Shkėlqim Baraj 46 vjeē i cili ka ndėrruar jetė nė
vendngjarje.
Sipas policisė 21-vjeēari ka qėlluar 10 herė me thikė babėnė e tij duke i shkaktuar atij vdekjen e menjėhershme.
Dyshohet
se shkak pėr krimin ėshtė bėrė njė grindje banale mes 46-vjeēarit dhe
tė birit, grindje qė ka degjeneruar deri nė pėrdorimin e thikės.
Pėr

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 482
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
26122012
konsideruar tepėr i rrezikshėm, Maksim Hodaj prej 3 vitesh gjendej nė 10-shen e shqiptarėve mė tė kėrkuar nga Interpoli, por u arrestua nė Vlorė. Gjykata e Vlorės e ka dėnuar nė mungesė me 20 vite burg, ndėrsa Policia e Shtetit ka dėshtuar disa herė nė pėrpjekjen pėr ta vėnė nė pranga. Emri, fotoja dhe bėmat e tij, u kthyen nė proverbialitet nė Vlorė dhe rrethina, ndėrkohė qė i shumėkėrkuari i policisė dhe i Interpolit, jo vetėm qė qėndronte nė Vlorė, por shijonte jetėn i rrethuar me femra dhe i ruajtur nga persona tė armatosur. Dje krerėt e policisė dhe skuadra e posaēme operacionale nė Drejtorinė...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 507
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
26122012
Seleksionuesi i Pėrfaqėsueses sė Gjermanisė, Joachim Low, ka premtuar se ekipi i tij, do ta perfeksionojė edhe mė shumė stilin e lojės gjatė vitit 2013, pėrcjell "Bild" tė martėn. Low ka thėnė se deri mė tani ėshtė i kėnaqur me lojėn atraktive tė Pėrfaqėsueses gjermane, por pėr tė pasur sukses ajo duhet tė jetė edhe mė e perfeksionuar. "Ne duhet patjetėr dhe do tė zhvillohemi edhe mė shumė si ekip nė vitin 2013. Unė po punoj nė kėtė drejtim, pasi nganjėherė po na mungojnė disa detaje tė vogla pėr tė arritur deri te suksesi", u shpreh Low. "Ne e kemi gjetur stilin e lojės tonė dhe tash na nevojitet...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 537
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
26122012
Dritat e “bredhit tė Pavarėsisė” kėtė vit i kanė ndezur punėtorėt tė cilėt janė kujdesur pėr stolisjen e tij, nė sheshin “Nėnė Tereza” nė Prishtinė.
Traditėn ndezjes sė dritave tė Bredhit tė Pavarėsisė e pat nisur presidenti i ndjerė Ibrahim Rugova. Atė e vazhdoi edhe pasardhėsi i tij Fatmir Sejdiu.
Kėtė ndjenjė e provoi edhe presidentja aktuale Atifete Jahjaga bashkė me kreun e komunės Isa Mustafa. Por, sivjet rrethanat kanė ndryshuar. Dhe tradita u ndėrpre pėr shkak tė konfliktit nė mes LDK-sė dhe Presidentes Jahjaga.
Burime brenda LDK-sė thonė se insistimi i kėsaj partie qė presidentja...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 488
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
18122012
Mediat Shqiptare Peci

Librazhd/ Grinden pėr femra dhe i vė flakėn fqinjit pasi e spėrkat me benzinė. Kjo ndodhi nė fshatin Dardhė tė Librazhdit dhe ka si protagonist Jashar Hoxhėn dhe Servet Poēin, 30 vjeē. Ky i fundit, ka qenė nė kafenė e fshatit kur njė shok e ka marrė nė telefon dhe i ka thėnė se po priste te shtėpia e Jashar Hoxhės pėr tė pirė. Gjithēka ka ndodhur orėve tė mbrėmjes sė tė shtunės, ndėrsa Servet Poēi ka marrė rrugėn dhe ka shkuar nė shtėpinė e Hoxhės....

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 524
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
13122012
Opinioni i gjerė po vijon tė tronditet nga ngjarjet e rėnda tė vrasjes dhe dhunimit tė grave, tė cilat po pasojnė njėra-tjetrėn kėto ditėt e fundit. Nė qytetin e Fierit njė tjetėr grua u godit me thikė mbrėmjen e sė mėrkurės dhe pėr pasojė humbi jetėn.

Mediat Shqiptare 14v016x

Ngjarja ndodhi rreth orės 19.30 nė afėrsi tė njė lokali, nė lagjen “Kryengritja e Fierit”. Shtetėsja Ahsinja Krytha ka qėnė duke ecur nė njė nga rrugicat e lagjes pėr tė shkuar nė banesėn e saj, qė ndodhet nė njė pallat pėrballė Rrethrrotullimit, kur ėshtė sulmuar nga persona...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 559
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
05122012
Mediat Shqiptare Largea_berisha-vlore-980px-4dh1354636242

Mbledhja solemne e qeverisė “Berisha” nė Muzeun e Vlorės

Qeveria shqiptare zhvilloi mbledhjen e radhės sot nė qytetin e Vlorės. Kjo pėr tė nderuar qeverinė shqiptare tė krijuar nė vitin 1912.

Nė kėtė mbledhje solemne nė sallėn ku Ismail Qemali mblodhi kabinetin e tij tė parė, Kryeministri Berisha shprehu mirėnjohje tė thellė pėr tė gjithė shqiptarėt dhe miqtė e Shqipėrisė pėr atmosferėn qė i dhanė nė 100 vjetorin e Pavarėsisė.

Qė nė fillim tė fjalės sė...

nga LePuRuShJa - Komentet: 1 - Shikime: 508
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
30112012
Mediat Shqiptare Berisha%20ne%20konference

Kreu i Ekzekutivit, Sali Berisha, ka komentuar anulimin e vizitės sė ministrit tė Jashtėm grek, Dimitris Avramopulos, pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė, duke thėnė se “miqtė e mirė shkėlqejnė edhe kur mungojnė”. Njė shprehje franceze qė sipas shpjegimit linguistik ka dy kuptime atė tė drejtpėrdrejtė dhe atė ironik. Shprehja frazeologjike, "Briller par son absence", e drejtpėrdrejtė dhe pėrkthim fjalė pėr fjalė do tė thotė “Miqtė shkėlqejnė...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 543
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
28112012
Mediat Shqiptare Torta%201

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ai i Kosovės, Hashim Thaēi dhe Presidentja e Kosovės Atifet Jahjaga dhe kryebashkiaku Lulzim Basha kanė prerė tortėn e pėrgatitur pėr 100-vjetorin e Pavarėsisė. Torta 14 tonė pėr fat tė keq nuk ka hyrė dot nė Librin e Rekordeve Guinness, pėr shkak se nuk ėshtė gatuar e gjitha nė ambientet e Pallatit tė Kulturės. Kreu i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha ka falėnderuar 200 pastiēerėt dhe qindra bizneset qė...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 548
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
28112012
Mediat Shqiptare Sala-jashari

Flamuri shqiptar kuqezi me shqiponjėn dy krenare, po valėvitet nė tė gjithė vendin, me rastin e festimeve pėr 100-Vjetorin e Pavarėsisė. Kryeministri, Sali Berisha, prej ditėsh ka bėrė thirrje pėr unifikim etnik, tė gjithė shqiptarėve qė jetojnė nė shtet tė ndryshme nė Ballkan, nė pėrpjekje pėr tė rigjallėruar nacionalizmin e fortė qė ėshtė refuzuar nga opozita shqiptare.

Dje, nė mbrėmje gjatė njė ceremonie nė Tiranė, pėr inaugurimin...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 537
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27112012
Mediat Shqiptare Bujar-Nishani-thumb

TIRANĖ-Presidenca ka bėrė tė ditur se mė datė 29 nėntor, Presidenti i Republikės, Bujar Nishani, do tė zhvillojė homazhe nė “Varrezat e Dėshmorėve”, duke qenė se sipas ligjit data Kushtetuese pėr Ēlirimin e Shqipėrisė qė rezulton 29 nėntori. Pėr disa vite, dita e Ēlirimit ka qenė njė debat i nxehtė politik midis tė majtėve dhe tė djathtėve. Ndėrkaq, kryeministri Berisha ka parashikuar tė zhvillojė homazhet e tij nė “Varrezat e Dėshmorėve”...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 507
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27112012
Mediat Shqiptare Largea_wolfarth1354024855

“Palėt tė bashkėpunojnė pėr tė realizuar reformat e integrimit”

Kreu i Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri, ambasadori Eugen Vollfarth uroi sot shqiptarėt me rastin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė. Nė mesazhin e tij ambasadori Volfarth nxit palėt qė tė bashkėpunojnė pėr realizimin e reformave, nė funksion tė integrimit tė Shqipėrisė.

“U dėrgoj urimet mė tė mira tė gjithė shqiptarėve, qė festojnė kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm tė pavarėsisė sė tyre. Prezenca e OSBE-sė nė...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 494
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27112012
Mediat Shqiptare Largea_morina1354006993

Fluks njerėzish pėr tė festuar 100 Vjetorin nė Shqipėri

Mijėra shqiptarė po udhėtojnė drejt Vlorės pėr tė marrė pjesė nė festimet e 100 vjetorit tė shpaljes sė pavarėsisė me automjetet e tyre tė mbuluara me flamujt kombėtare. Janė nisur nga tė gjitha qytetet e Kosovės dhe nė shumė raste edhe nė mėnyrė tė organizuar. Numėrohen mbi 8 mijė shqiptarė tė Kosovės qė kanė shkelur kufirin kėto 24 orėt e fundit

Dogana e Morinit ka marrė pamje festive e dekoruar me simbolet...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 564
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27112012
Mediat Shqiptare Largea_autostrada1354006811

Kosova e shėnon sot shekullin e pavarėsisė sė Shqipėrisė, me njė vepėr qė dikur s’ishte as ėndėrr. Autostrada “Ibrahim Rugova”, e cila vazhdoi aty ku e la Shqipėria, nė Vėrmicė, pėrshkoi fusha, lugina, kapėrceu lumenj e ēau kodrina, pėr tė mbėrri sot nė Gjurgjicė, ku lidhet me autostradėn tjetėr qė lidh Prishtinėn me Pejėn.

Qytetarėt e shumtė tė Kosovės, tė cilėt duan tė pėrjetojnė kėnaqėsinė qė tė parėt e tyre s’patėn mundėsi, nga sot pas orės 13 do tė mund tė lėvizin drejt Tiranės me...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 574
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27112012
Mediat Shqiptare Largea_tirana-feste1354005878

Vetėm njė ditė na ndan nga jubileu i madh, ku tė gjithė shqiptarėt do kenė mundėsinė tė kremtojnė sė bashku 100-vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Festa ka filluar tashmė nė cdo qytet shqiptar, ndėrsa flamuri ynė kombėtar ka mbuluar rrugėt, sheshet dhe ballkonet. Tirana dhe Vlora do jenė dy qendrat kryesore tė kremtimit tė festės.

Edhe gjatė ditės sė sotme nė kryeqytet po zhvillohen aktivitete tė ndryshme me rastin e 100-vjetorit tė pavarėsisė. Vazhdon tė jetė i hapur panairi...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 547
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27112012
Mediat Shqiptare Klinton%20ne%20parlament

Sekretarja e Shtetit Amerikan, Hillari Klinton uroi popullin shqiptarė me rastin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė, dhe ka pėrfituar nga rasti pėr tė kėrkuar qė zgjedhjet e ardhshme tė jenė tė lira dhe transparente.

Nė njė deklaratė pėrshtyp, ajo vlerėson hapat pozitive qė ka bėrė Shqipėria ndėrsa thekson qė duhen bėrė hapa pėrpara me reformėn zgjedhore.

“Nė emėr tė Presidentit Obama dhe popullit tė Shteteve tė...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 551
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
21112012
Mediat Shqiptare Tirana festa 2

TIRANĖ - Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Lulzim Basha, ka shpallur para Kėshillit Bashkiak axhendėn e aktiviteteve tė organizuara nga Bashkia nė 100-Vjetorin e Pavarėsisė. Aktivitetet nisin mė datė 26 nėntor, nė pėrkujtim tė 100-Vjetorit tė ngritjes sė flamurit nė Tiranė, ndėrkohė qė atmosfera festive ka pushtuar ēdo cep tė kryeqytetit.

“Nė vigjilje tė kėsaj feste tė madhe kombėtare, jemi tė gjithė dėshmitarė se si nė kryeqytet...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 490
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
20112012
Mediat Shqiptare Berisha%20thaci%20qafe%20morineKosova edhe Shqipėria janė lidhur edhe mė shumė me njėra-tjetrėn. Tė dyja shtetet shqiptare pėrveē lidhjes tokėsore dhe ajrore janė lidhur nga sot edhe nėpėrmjet autostradės dixhitale, Tiranė-Prishtinė.

Nė ceremoninė e inaugurimit nė Qafė-Morinė kanė marrė pjesė dy kryeministrat, Sali Berisha e Hashim Thaēi. Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha e cilėsoi kėtė projekt si shumė tė rėndėsishėm, ndėrsa...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 548
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
17112012


Mbreti Zog, i cili ndėrroi jetė nė vitin 1961 nė moshėn 65-vjeēare nė Francė, do tė rivarroset nė atdhe pas njė vendimi tė qeverisė nė kuadėr tė pėrvjetorit tė njėqindtė tė Pavarėsisė.

Me mbėrritjen e eshtrave nė atdhe i ėshtė hapur drita jeshile ceremonive pėrkatėse qė do tė mbahen pėr rastin nė fjalė e qė do tė kulmojnė sot me ceremoninė e pėrkujtimore nė Pallatin Mbretėror pėr tė mbėrritur tek rivarrosja nė mauzoleumin e familjes mbretėrore.

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 704
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
15112012
Mediat Shqiptare Largea_flamuri-shqiptar151352994127

Gazeta e njohur e shqiptarėve nė Itali “Shqiptari i Italisė” ka apeluar qė tė gjithė shqiptarėt qė jetojnė nė Itali, mė 28 Nėntor tė ngrėnė tė gjithė flamurin kuqezi nėpėr ballkonet e shtėpive tė tyre. Ja se ēfarė thotė apeli i gazetė:

Si mund tė interpretohet njė flamur shqiptar i ngritur nė njė ballkon pėrtej kufijve tė vendit? Simbol nacionalist, apo thjesht kujtesė historike? ‘Dashuri e pakufishme’ do tė pėrgjigjej njė i moshuar. ‘Metaforė identiteti’ njė i ri.

Pėr...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 680
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
03112012
Mediat Shqiptare Berisha ne ashte

Shndėrrimi i Shqipėrisė nė superfuqi tė vogėl energjetike duket se do tė mbetet thjesht njė projekt nė letėr i qeverisė sė kryeministrit Berisha. Pėr sa i takon prodhimit tė energjisė, nė njė listė tė publikuar nga Agjencia Qendrore e Inteligjencės Amerikane (CIA), shqiptarėt renditen tė parafundit nė rajon. Sipas saj vendi ynė ėshtė ndėr mė pak performuesit e rajonit. Shqipėria gjendet nė fund, jo vetėm nė listėn e CIA-s, por dhe nė raportet...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 505
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
02112012
Mediat Shqiptare Berisha-clinton-1Departamenti Amerikan i Shtetit ka zbardhur menjėherė takimin e Sekretares amerikane tė Shtetit Hillary Clinton me Kryeministrin shqiptar, Sali Berisha.

Nė faqen zyrtare tė DASH, Kryeministri Berisha shkruhet tė jetė shprehur gjatė takimit me zonjėn Clinton se “vizita juaj ėshtė vizita me historike, sepse pėrkon me pėrvjetorin e madh tė Pavarėsisė sė vendit tim, tė kombit tim. Nė kėtė kontekst unė ju siguroj se prania juaj...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 513
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: 0 anėtarė 0 tė fshehur 1 vizitor

Anėtarėt tė regjistruar Asnjė


  • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
  • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
  • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
  • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
  • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
  • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
  • Lajmėrim Lajmėrim
  • Ngjitės Ngjitės
  • E Rėndėsishme E Rėndėsishme
Ora ėshtė 5/12/2019, 20:38