Cfare eshte lumturia?

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Cfare eshte lumturia?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/3/2011, 00:46

Cfare eshte lumturia? Images

Studimet tregojnė se njerėzit qė kanė njė qėllim nė jetėn e tyre, kur tė plaken kanė njė shėndet mė tė mirė, por edhe jetojnė mė gjatė.

Studimet tregojnė se njerėzit qė kanė njė qėllim nė jetėn e tyre, kur tė plaken kanė njė shėndet mė tė mirė, por edhe jetojnė mė gjatė sesa njerėzit qė pėrqendrohen nė arritjen e lumturisė Ideja e lumturisė ėshtė kuptuar gabimisht, prandaj njerėzit nuk do tė duhej qė ta kuptojnė atė si qėllim tė jetės, por si rezultat tė saj, thonė shkencėtarėt australianė. Njerėzit zakonisht mendojnė se lumturia ėshtė ndjenja e kėnaqėsisė apo ndjenjat pozitive, tė cilat nė fakt janė mė pak tė rėndėsishme sesa ndjenja e mirėqenies qė vjen kur tė kyēemi nė aktivitete tė qėllimshme.

Studimet mė tė reja tregojnė se njerėzit qė kanė njė qėllim nė jetė, kur tė plaken kanė njė shėndet mė tė mirė mendor, bile jetojnė edhe mė gjatė sesa ata qė pėrqendrohen nė arritjen e lumturisė me ēdo kusht. Nė disa raste, njerėzit qė pėrqendrohen tepėr nė arritjen e lumturisė, nė fakt janė mė pak tė lumtur, thonė shkencėtarėt. Kėnaqėsia qė vjen pas njė shujte tė mirė, pas njė filmi argėtues, apo pas ndonjė ndeshjeje tė rėndėsishme sportive, shpesh ėshtė afatshkurtėr.

Rritja e fėmijėve, puna vullnetare, apo mėsimi, sjellin njė kėnaqėsi mė tė vogėl pėr momentin, por nė fund rezultojnė me njė ndjenjė tė pėrmbushjes dhe realizimit, gjė qė mund tė ketė rėndėsi tė madhe nė aspektin afatgjatė. Dy lloje tė mirėqenies, sikur qė ėshtė hedonizmi dhe lumturia e bashkėsisė nuk ėshtė e thėnė qė tė jenė nė kundėrshtim njėra me tjetrėn.

Njerėzit qė tentojnė tė bėjnė njė jetė tė qėllimshme, apo bėjnė mirė punėn e tyre, do tė duhej tė ishin tė lumtur. Por, zakonisht njerėzit kėrkojnė ndonjė shpėrblim, sikur qė janė paratė, apo statusi shoqėror, prandaj edhe nuk ndihen tė lumtur – thotė psikologu Richard Ryan.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Cfare eshte lumturia?

Mesazh nga Princesha... prej 10/1/2015, 23:33

Lumturia eshte te zgjohesh cdo mengjes i/e buzeqeshur. Lumturi eshte te falenderosh Zotin qe je shendosh e mire & qe nuk ke nevoj per gjerat elementare ne jete.Lumturi eshte te kesh familje e vetem kur ta kujtosh, te paraqitet buzeqeshja ne fytyre. Lumturi eshte kur dikush te thote faleminderit per ate te mire te cilen ti ke bere.Lumturia kurre nuk vjen vete, duhet qe ti te mundohesh te jesh i/e lumturCfare eshte lumturia? 10384925_1457698541166118_6137393802832654291_n

    Ora ėshtė 5/12/2019, 21:04