BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Onanta Spahiu: Njė zė i kultivuar drejt suksesit tė sigurt!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Onanta Spahiu: Njė zė i kultivuar drejt suksesit tė sigurt!

    Mesazh nga LePuRuShJa 24/10/2012, 14:25

    Onanta Spahiu: Njė zė i kultivuar drejt suksesit tė sigurt! Onanta-Spahiu-560x865

    Flet pėr “Telegraf”, Onanta Spahiu, kėngėtarja beratase mė famė ndėrkombėtare.

    Rrugės sė muzikės i ka hyrė qė e vogėl, ku nė disa festivale pėr fėmijė ka marrė edhe ēmimin e parė. Pjesėmarrjet e saj nė eventet e ndryshme muzikore, por edhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė e bėnė atė tė njihet gjerėsisht, ku gazetat e ndryshme evropiane e kanė vlerėsuar pėr zėrin e saj tė ėmbėl. Nė njė intervistė pėr gazetėn “Telegraf”, Onanta Spahiu shpalos arritjet e saj tė deritanishme dhe angazhimet pėr tė ardhmen.

    Onanta, si u zbulua talenti juaj dhe si ka ecur jeta juaj artistike?

    Tė kėndoja, e kam pasur dėshirė qė nė moshė tė vogėl. Ishin prindėrit e mi, ata qė mė angazhuan nė koncerte tė ndryshme qė zhvilloheshin nė qytetin tim. Pjesėmarrja e parė ka qenė nė festivalin e fėmijėve, nė Shtėpinė e Pionierit, ku me kėngėn “Po troket adoleshenca”, zura vendin e parė. Po nė kėtė vit mora pjesė nė festivalin qė u zhvillua nė Shkup tė Maqedonisė, ku mora vendin e tretė. Mė pas nė moshėn 13-vjeēare mora pjesė nė “Top Fest” me kėngėn “Sa frikė kam”. Duke vijuar mė tej me kėngėn “Dashurisė i erdhi vjeshta” (shoqėruar me njė videoklip), me tė cilėn isha pjesėmarrėse nė RTSH nė eventin “Nata e tė rinjve”. Mė pas jeta ime artistike vazhdoi mė tej nė “Top Fest” me njė duet me kėngėtarin Ernis Ēili, me titull “Famė”. Videoklipin e dytė e kam bėrė pėr kėngėn “Mė fal”.

    Si u realizua bashkėpunimi juaj me grupin rumun?

    Kėnga e shoqėruar me klip titullohet “Touch me” ėshtė vlerėsuar gjerėsisht nė Europė, ku ėshtė komentuar pozitivisht edhe bashkėpunimi me njė nga pjesėtarėt e grupit “DEEP SYSTEM”. Nė Rumani pėrveē kėsaj po transmetohet gjithashtu edhe kėnga “Jina Stoeva”. Videoklipin e kėsaj kėnge e kam realizuar nė plazhin e Velipojės.

    Pjesėmarrja juaj e fundit, nė cilin kompeticion ka qenė?

    Pėr herė tė fundit kam marrė pjesė nė festivalin rinor “Hit fest”, realizuar nga TVSH-ja. Kėtu u paraqita dhe me kėngėn “Sonte” (versioni shqip i kėngės “Touch me”), kėngė, e cila u prit mirė nga publiku.

    Si e mendoni tė ardhmen tuaj?

    Pėr momentin kam primare shkollėn, pasi kėtė vit do tė vazhdoj studimet e larta dhe jam nė ankth derisa tė sistemohem nė degėn qė dua. Si synim pėr kėtė vit kam pjesėmarrjen nė Festivalin e RTSH.

    Nga JULIAN XHELILI

      Ora ėshtė 29/3/2024, 00:11