BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Rudi: U largova drejt Amerikės pėr njė femėr, kthehem pėr politikė!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Rudi: U largova drejt Amerikės pėr njė femėr, kthehem pėr politikė!

    Mesazh nga LePuRuShJa 11/12/2012, 11:36

    Rudi: U largova drejt Amerikės pėr njė femėr, kthehem pėr politikė! Rudi

    Nė vitet 2000 kur rreperi sapo filloi tė lėvrohej nė Shqipėri, tė paktė ishin rreperėt e parė, mes tė cilėve edhe Rudi. Me kėngėn “100% shqiptar”, Rudi nė 2003-in preku shumė pikėn e dobėt tė shqiptarėve, – patriotizmin. Tė njėjtėn gjė e bėn edhe nė 100- vjetorin e Pavarėsisė. Po ēfarė ka bėrė Rudi gjatė kėtyre viteve mungese nė skenė? E rrėfen nė njė intervistė pėr “Bluetooth”.

    Pėrse u rikthyet nė muzikė me njė kėngė patriotike?

    Ka disa arsye. E para, doja tė isha pjesė e festės sonė historike. E dyta, pasioni pėr muzikėn nuk mė ėshtė shuar kurrė. E treta, doja tė kėnaqja ata njerėz tė cilėt janė rritur me kėngėt e tekstet e mia e qė vazhdimisht kėrkonin diēka nga unė. E katėrta, kjo kėngė ishte njė mundėsi e mirė pėr tė lėshuar ca mesazhe qė mendoj se duhet t’i dėgjojnė e mė pas t’i shpėrndajnė tė gjithė shqiptarėt.

    Ēfarė keni bėrė gjatė kėtyre viteve mungesė?

    Kam jetuar nė Amerikė. Atje kam pasur angazhime familjare dhe studentore, pasi nė maj tė kėtij viti u diplomova me rezultate tė shkėlqyera nė Shkenca Politiko-Sociale.

    Ju u rikthyet nė vėmendjen e publikut me njė kėngė e cila ėshtė dėgjuar edhe mė parė; pėrse?

    Po, ėshtė e vėrtetė qė ėshtė ribėrė, pra pėr mua nuk ėshtė e njėjta kėngė dhe dua qė ata qė kanė dėgjuar versionin e parė tė dallojnė diferencat e dukshme me versionin e dytė. 100-vjetori ishte njė shtysė e madhe pėr ta ribėrė kėtė kėngė. Unė, kur e kam publikuar nė vitin 2003, nė njė ditė tė zakonshme pėr Shqipėrinė, pėrse tė mos e bėja nė njė ditė historike?

    Mendon se u abuzua pak me festėn edhe nga kėngėtarėt tė cilėt lanēuan kėngė patriotike gjatė kėsaj kohe?

    Nuk e di nėse abuzuan. Nė muzikė nuk mund tė vihen korniza. Unė jam mbėshtetės i ēdo lloj mendimi ose frymėzimi qė i bashkėngjitet festės pa e dėmtuar atė. Mund tė ketė njė pjesė tė artistėve qė e panė si njė mundėsi tė mirė biznesi e qė do t’i ndihmonte nė karrierėn e tyre muzikore, por cilatdo qofshin qėllimet, produksioni duhet tė jetė cilėsor e tė godasė. Mundėsia pėr tė goditur fort nė art ėshtė atėherė kur frymėzimi vjen natyrshėm.

    Pėrse vendosėt ta linit Amerikėn e tė ktheheshit nė Shqipėri?

    Unė vendosa tė kthehem, sepse dua tė jap njė kontribut nė jetėn politike nė Shqipėri. Shqipėria ka nevojė pėr ēdo lloj kontributi efikas nė shėrbim tė rritjes tė mirėqenies sė njerėzve. Unė kisha mundėsi tė qėndroja nė SHBA, por besoj se Shqipėria ka shumė mė tepėr nevojė sesa SHBA pėr tė rinjtė tė cilėt kanė diēka pėr tė dhėnė. Pėr mė tepėr, njerėzit e mi, miq e tė njohur, mė kanė ofruar gatishmėrinė dhe dashurinė e pakushtėzuar, ēdo herė qė kam ardhur me pushime gjatė kėtyre viteve.

    Ku e ke ndjerė veten mė shumė shqiptar, nė Shqipėri apo nė Amerikė?

    Nė Amerikė e kam ndjerė mė shumė. Atje mė duhej ta thoja shpesh qė jam shqiptar. Njerėzit atje dallonin theksin e huaj dhe mė pyesnin nga vija. Unė, jo vetėm qė u pėrgjigjesha, por u bėja njė pėrshkrim tė shpejtė tė Shqipėrisė dhe tė tė mirave qė ofron ky vend.

    Tė ka ndryshuar Amerika nė karakter?

    Sot unė jam nėnshtetas amerikan dhe kam detyrime e pėrgjegjėsi ndaj shtetit amerikan, tė cilin e respektoj dhe e admiroj. Tė jetuarit atje mė ka rritur respektin dhe besimin pėr veten. Personaliteti im ka ndryshuar pozitivisht e sot ndihem mė i kompletuar. Tė jetosh nė atė lloj diversiteti tė zhvillon tolerancėn e mirėkuptimin. Ke mė shumė dashuri pėr njerėzit e tė zhduken paragjykimet. Mėson tė pėrshtatesh e tė zhvillosh fleksibilitetin nė komunikim e ndėrveprim.

    Cili ėshtė leksioni mė i mirė qė tė ka dhėnė jeta nė Amerikė?

    Merr ēdo oportunitet qė tė jepet. Vlerėsoje dhe ji nė kėrkim tė oportuniteteve tė reja.

    Ēfarė tė ka mėsuar Amerika?

    Para se tė shkoja nė Amerikė, kam qenė mė i rrėmbyer, mė i nxitur, i dedikuar tėrėsisht pas muzikės e ėndrrave tė asaj kohe. Sot ndjej qė kam ndryshuar. Kam informacion e dije tė bollshme, jam mė i shtruar e i duruar. Ėndrrat kanė ndryshuar e muzika nuk ėshtė i vetmi prioritet.

    Me ēfarė merresh aktualisht?

    Unė jam i vėmendshėm ndaj ngjarjeve politike, ekonomike, sociale e kulturore qė ndodhin nė Shqipėri. Lexoj pėrditė, shkruaj rrallė e informohem ēdo ditė. Nuk kam njė angazhim me kohė tė plotė diku, por gjej mėnyra produktive pėr ta mbushur ditėn.

    Po muzika, ē’vend ka sot te ju, e shihni si pasion apo profesion?

    Muzika sot pėr mua ėshtė pasion. Unė kam besim qė mund tė jap shumė, dhe jo vetėm nė muzikė.

    Ka ndryshuar mėnyra e tė prodhuarit muzikė nga fillimvitet 2000, atėherė kur ju keni qenė mė aktiv nė tregun muzikor?

    Po, ka ndryshuar. Nė kohen kur unė bėja muzike, rrjetet sociale nuk ishin, e youtube po ashtu. Sot ėshtė bėrė e mundur qė nė ēėshtje sekondash produkti yt tė jetė i gjithėpranishėm. Nga ana tjetėr, kjo u ka dhėnė mundėsi shumė artistėve tė lanēohen e tė publikojnė e reklamojnė produksionet e tyre. Por, jo vetėm tė talentuarve ama. Arena publike ėshtė e hapur edhe pėr ata qė nuk ofrojnė produksione me vlera. Megjithatė, jam i mendimit qė media ka pushtet e rol kritik nė promovimin dhe selektimin e artistėve cilėsorė. Sot vėrej qė ka shumė kėngėtar/e qė nuk e kuptojnė qė po ofrojnė diēka qė nuk mbart asgjė emancipuese ose tė vlefshme. Gjykoj qė artistėt duhet tė priren nga cilėsia. Ta ushqejnė publikun me “gjetje” e jo me “mbetje”.

    Nė vitet 2000 keni qenė shumė i famshėm, sot ndoshta jo dhe aq; tė vjen keq?

    Famėn nuk e kam qėllim nė vetvete. Nuk jam lindur i famshėm, nuk jam rritur me famė. Kam jetuar pa famė dhe ka qenė njė periudhė mjaft frytdhėnėse pėr mua.

    Tė vjen keq qė ndoshta njė pjesė e publikut tė ka harruar?

    Disa mund tė mė kenė harruar, por pjesa mė e madhe nuk besoj.

    Nga eksperienca juaj personale, cilat janė disa cilėsi qė femrat vlerėsojnė te ti si mashkull?

    Unė gjithmonė kujdesem pėr veten, por pėrgjigjen mė tė mirė e japin femrat. Unė u nisa nė Amerikė i shtyrė nga njė lidhje shumė serioze. Unė kam qenė pėr 5 vjet i angazhuar tėrėsisht nė njė lidhje e cila nė fund nuk funksionoi. Para kėsaj lidhjeje gjėrat kanė qenė mė ndryshe nė raport me femrat.

    Si i shihni femrat shqiptare sot?

    Femrat janė kėrkuese, por ka shumė qė kėrkojnė gjėrat e gabuara. Sot nė Shqipėri femrat(pa e kuptuar mbase) kėrkojnė vetė tė jenė tė varura nga meshkujt, pasi kam vėnė re qė ka njė tendencė nė rritje te vajzat qė kėrkojnė tė mira materiale nga mashkulli/partneri. Ndėrkohė, nė shumė vende e shumė shoqėri, femra kėrkon e punon tė jetė sa mė e pavarur, qė tė jetė e lirė nė vendimmarrje e t’i lėrė mė shumė hapėsirė raportit emocional.

    Cili ėshtė tipari kryesor qė ju dallon nė raport me femrat?

    Sinqeriteti. Mė pėlqen tė flas hapur, edhe pse ndonjėherė keqkuptohem.

    Si do ta pėrshkruanit femrėn?

    Femra ėshtė nė qendėr tė ekzistencės sė njerėzimit. Femra na jep tė gjithave diēka nga vetja qė nė fazėn kur ne rritemi brenda saj. Personaliteti i ēdo njeriu ėshtė i lidhur ngushtmėrisht me emocionet femėrore e unė kam respekt e dashuri pafund pėr femrėn.

    Fizikisht, cila ėshtė femra ideale pėr ju?

    Jessica Alba.

    Cili ėshtė tipari kryesor qė vlerėsoni te njė femėr?

    Nuk e fsheh qė mė pėlqen kur femra merr e para iniciativėn.

    Momentalisht, jeni i dashuruar?

    Aktualisht jo.

    Thuhet qė mashkulli dashuron vetėm njė herė nė jetė; ju, jeni dakord me kėtė filozofi?

    Kjo ėshtė njė pyetje qė nuk mund tė ketė njė pėrgjigje tė prerė. Dashuria ėshtė e paparashikueshme. Pėr shembull, mund tė ndodhė qė dashuron dy herė tė njėjtėn femėr.

      Ora ėshtė 28/3/2024, 23:39