BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Vajza e Hamdi Sopės: Babi u rrėzua nė mėngjes nė banjo

    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor

    07022013

    Buzqeshje Vajza e Hamdi Sopės: Babi u rrėzua nė mėngjes nė banjo

    Mesazh nga Vizitor

    Vajza e Hamdi Sopės: Babi u rrėzua nė mėngjes nė banjo  F.0206204638370_m

    Hamdi Sopa, zyrtari i Qeverisė sė Kosovės, dyshohet se ėshtė qėlluar dy herė me thikė nė bark, ėshtė prerė dhe nė dorė, ndėrsa mė pas ėshtė goditur me njė mjet tė fortė prerės nė pjesėn e pasme tė kokės, e cila plagė ka qenė vdekjeprurėse. Bashkėshortja dhe dy vajzat e Sopės, kanė mohuar se e kanė kryer vrasjen. A. Sopa ka thėnė se babai i saj ishte rrėzuar nė mėngjes nė banjo dhe se kishte biseduar “normalisht” me tė 40 minuta para se ai tė hidhej nga ballkoni.
    Dyshimi i bazuar i prokurorit Blerim Isufaj ėshtė se tė pandehurat T. Sopa, bashkėshortja e tė vrarit Hamdi Sopa, dhe dy vajzat e tyre, A. dhe E. Sopa, mė 29 janar 2013 rreth orės 16:05, nė banesėn e tyre nė Prishtinė, pėr motive ende tė panjohura e kanė privuar nga jeta bashkėshortin, gjegjėsisht babanė e tyre.

    Viktimėn e kanė qėlluar dy herė me thikė nė regjionin e barkut, ku i janė shkaktuar plagėt shpuese, e pastaj i njėjti ėshtė munduar ta kapė thikėn, i ėshtė prerė dora nga tehu i saj. Nė fund, viktima ėshtė goditur edhe me njė mjet tė fortė prerės nė pjesėn e pasme tė kokės, e cila plagė ka qenė vdekjeprurėse.

    “Tė pandehurat mė vonė e fshehin thikėn nėn lavatriēe dhe viktimėn e hedhin nga kati i tetė i banesės nė tokė. Me ēka, ato kanė kryer veprėn penale tė bashkėveprimit nė vrasje tė rėndė”, thuhet nė aktvendimin pėr paraburgim, tė cilėn e ka siguruar Gazeta Jeta nė Kosovė.

    Tri tė pandehurat u paraqitėn tė mėrkurėn para gjykatėsit tė procedurės paraprake nė Departamentin e Krimeve tė Rėnda, Vehbi Kashtanjeva, i cili ua caktoi secilės masėn e paraburgimit prej njė muaji.

    Prokurori Isufaj, nė kėrkesėn pėr masėn e paraburgimit, ka thėnė se tė pandehurat mund tė ndikojnė nė dėshminė e dėshmitarėve, tė cilėt deri mė tani janė dėgjuar nga prokuroria dhe ata tė cilėt nuk janė dėgjuar.

    E pandehura T. Sopa, nė deklarimin para gjykatėsit paraprak, fillimisht e kundėrshtoi kėrkesėn pėr caktimin e masės sė paraburgimit, duke shtuar se kategorikisht e mohon veprimet inkriminuese tė pėrshkruara nga prokurori me aktvendimin pėr fillimin e hetimeve.

    “Unė nuk i kam shkaktuar kurrfarė lėndimesh tė ndjerit, pasi qė me tė kam pasur raporte shumė tė mira bashkėshortore dhe po ashtu nuk dyshoj se vajzat e mia e kanė bėrė njė gjė tė tillė”, ka thėnė e veja e viktimės.

    Mbrojtėsi i saj, avokati Florim Vėrtopi, para gjykatės ka thėnė se dyshimi i bazuar nuk ėshtė argumentuar fare nga prokuroria dhe se nuk ka prova se e mbrojtura e tij dhe dy tė pandehurat e tjera janė kacafytur me tė ndjerin, pasi qė nuk ka shenja nė trupin e viktimės.

    Vėrtopi ka shtuar se nuk ekziston rreziku i ikjes sė tė pandehurės, e cila ėshtė profesoreshė nė Universitetin e Prishtinės dhe tashmė e ka dorėzuar pasaportėn. Po ashtu, avokati Vėrtopi i tha gjykatės se e dyshuara nuk ka mundėsi tė ndikojė nė dėshmitarė, pasi qė ata nuk kanė tė bėjnė fare me veprėn qė ajo akuzohet.

    A. Sopa, e dyshuara tjetėr nė kėtė ēėshtje, para gjykatės e ka kundėrshtuar caktimin e masės sė paraburgimit me arsyetimin se ajo nuk i ka shkaktuar lėndime prindit tė saj. “Raportet me babain i kam pasur deri nė fund shumė tė mira”, ėshtė shprehur ajo.

    Ajo i ka thėnė gjykatėsit se rreth 40 minuta para se prindi i saj tė binte nga ballkoni, ajo i ėshtė afruar dhe ka biseduar me tė. “E pyeta ‘ēka po bėn’, e ai mu pėrgjigj: ‘Kam dal pėr tė marr ajėr’. Me kėtė rast, unė nuk kam vėrejtur se ka pasur plagė”.

    “Mė herėt kur ka qenė nė banjo, e kemi sjellė nė krevat nė sallon; ka pasur disa plagė. Nė atė moment kur i kam ngritur pizhamen e sipėrme kam vėrejtur se nė bark dhe nė afėrsi tė kėrthizės ka gjak, por nuk e kam mundur ta vėrej nėse ėshtė plagė”, ka thėnė A.

    Ajo shtoi se nuk ka njohuri lidhur me thikėn e gjetur nė vendin e ngjarjes dhe se nuk e di arsyen dhe shkakun e rėnies sė prindit tė saj nga ballkoni.

    Mbrojtėsi i saj, avokati Ramė Gashi, e kundėrshtoi po ashtu masėn e caktimit tė paraburgimit. Gashi tha se klientja e tij dyshohet pėr njė vepėr qė e ka kryer ndaj prindit tė saj. “Pėr tė ekzistuar dyshimi i bazuar duhet tė ekzistojė edhe motivi i bazuar... Nuk ka vrasje tė rėndė pa njė motiv tė fortė”, deklaroi ai.

    Sipas tij, nuk ka asnjė arsye pėr caktimin e paraburgimit pasi qė e dyshuara ka mundur tė ikė pasi qė ėshtė kryer krimi, por ajo ka qėndruar dhe i ka thirrur fqinjėt qė ta ndihmojnė.

    E dyshuara e fundit, E. Sopa, po ashtu e kundėrshtoi kėrkesėn pėr caktimin e masės sė paraburgimit, duke shtuar se ajo nuk ėshtė e pėrfshirė fare nė kėtė rast.

    Ajo tha se babain e saj e kishte parė njė orė para se tė binte nga ballkoni, duke pirė cigare, porse nuk e kishte folur me tė. Sipas saj, Hamdi Sopa lėndimet i ka marrė nė mėngjes kur ishte rrėzuar nė banjo.

    “Rreth orės 8:30, kam dėgjuar nėnėn duke bėrtitur ‘Hamdi’. Kur kam shkuar nė banjo, ai ka qenė i shtrirė nė shpinė nė afėrsi tė lavatriqes. Kam vėrejtur se ai ka pasur dy gėrvishtje nė fytyrė, afėr hundės dhe mbi pizhamen e sipėrme ka pasur gjak”, ka rrėfyer e dyshuara para gjykatėsit paraprak.

    Mė pas, ajo ka treguar se ka dalė nė korridor dhe ka thirrur motrėn e saj me telefon, duke i kėrkuar ndihmėn e shpejtė, ndėrsa motra tjetėr tregon se ka dalė pėr t’i ftuar fqinjėt.

    Mbrojtėsi i saj, avokati Fatlum Podvorica, e kundėrshtoi kėrkesėn pėr caktimin e paraburgimit duke shtuar se nuk ka prova tė mjaftueshme me tė cilat vėrtetohet dyshimi i bazuar. Sipas tij, nėse e mbrojtura e tij do tė donte tė arratisej do ta bėnte para se tė arrestohej.

    Prokurori i Departamentit tė Krimeve tė Rėnda nė Prokurorinė Themelore tė Prishtinės, Blerim Isufaj pasi qė i dėgjoi tė dyshuarat dhe mbrojtėsit e tyre, mbeti nė tėrėsi pranė kėrkesės sė tij pėr caktimin e paraburgimit.

    Palėt kanė tė drejtė qė tė paraqesin ankesė nė vendimin mbi caktimin e paraburgimit nė afat prej 24 orėsh nė Gjykatėn e Apelit. /Telegrafi/

    Share this post on: reddit

    No Comment.

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 28/3/2024, 10:54