<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Brazili triumfoi me golat e Neymarit e Oscarit.

Mesazh nga LePuRuShJa 13/6/2014, 07:29

Brazili triumfoi me golat e Neymarit e Oscarit. Largea_neymar1402610440

Nė stadiumi "Arena" nė Sao Paolo, nė njė atmosferė tė jashtėzakonshme, i mbėshtjellur shumica me ngjyrėn verdhė e gjelbėr dhe nė brohoritje tė zjarrta te tifozėve brazilian "Samba", hapet edicioni i 20-tė i Kampionatit Botėror nė futboll nė mes Brazilit dhe Kroacisė. Brazili shėnoi fitore me rezultat 3:1, nė ndeshjen e parė tė grupit A. "Kariokėt" fituan me golat e sulmuesit Neymar e Oscar por gjithsesi edhe nga njė penallti e dyshimtė. Nė pjesėn e parė si njėra palė po ashtu edhe skuadra tjetėr dhanė maksimumin veēmas brazilianėt patėn mė shumė topin nė pronėsi. Nė minutėn e 11-tė, kroatėt ndėrmarrin njė veprim tė shpejtė, kur topi shkonte nė drejtim tė Oliēit, Marcelo duke tentuar tė evitojė rrezikun shėnoi autogol dhe 0:1. Brazili nuk dekoncetrohet por mori veten dhe krijuan dy raste tė mira deri tė shėnimi i golit. Futbollisti Paulinho nė minutėn e 19-tė pati mundėsi tė mirė, por u tregua i ngathtė, ndėrsa tre minuta mė vonė Oscar i pafat, pasi gjuajtjen e tij portieri Pletikosa me mund tė madh e dėbon jashtė. Sulmuesi brazilian, Neymar, me lėvizje dinake, i krijojė vetes hapėsirė dhe mė tė majtė nga rreth 20-21 metra, gjuajti furishėm kur topi shkon pėrtoke e pėrlaset nė rrjetėn e portierit Pletikosas, 1:1. Nė minutėn e 69-tė, Fred nė 16-sh preket lehtė me dorė nė fanellė nga Lovren, ndėrsa gjyqtari japonez Yuichi Nishimura, akordoi penallti, e cila ishte tejet e dyshimtė dhe me kėtė rast reaguan ashpėr kroatėt. Neymar nga penalltia gjuajti, megjithėse Pletikosa e kuptoi, por jo edhe tė ndalė, 2:1 nė minutėn e 71-tė. Perishiq nė minutėn e 90-tė, gjuajti fortė, mezi mbrojti Cesar. Pas pak (90+1'), Brazili pas njė kundėrzbritje shėnon pėr 3:1 pėrmes Oscar. Brazili nė hapje fiton tre pikė tė rėndėsishme, kurse Kroacia pėsoi humbje. Nė xhiron e dytė, me 17 qershor Brazili takohet me Meksikėn, kurse njė ditė mė vonė Kroacia ndeshet me Kamerunin. /BS/

Brazili-Kroacia 3:1 (1:1)