BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Dashuria mbi dhimbjen!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Dashuria mbi dhimbjen!

    Mesazh nga LePuRuShJa 10/7/2014, 18:43

    Dashuria mbi dhimbjen! 000011

    DJALI: A e di qė ndjenja qė kam pėr ty po ma bėn dhimbjen mė tė lehtė?!
    VAJZA: Unė po lutem pėr ty,shpejt do rikthehesh si mė pare.
    DJALI: Nuk ka rėndėsi si do vejė puna,mjafton vetėm njohja ime me ty,kjo ėshtė gjithė mendimi,gjithė cka desha.

    Kėshtu njė ditė VAJZA u turbullua pak kur pa se erdhi njė urgjencė....Befas vajzės e cila punonte si infermiere iu drodh zemra,sikur e parandjeu qė ishte njė njeri i afėrm.Iu afrua djalit qė ish aksidentuar,dhe menjėherė u qetėsua,kur pa qė nuk ishte njė njeri i saj e as e njihte,por pėrsėri mėrzitja mbetet kur sheh trupin me plagė,e sytė e personit tė frikėsuar.E futėn nė operacion,dhe fatmirėsisht jeta i shpėtoi,por aksidenti nuk i doli pa lėnė gjurmė.Kishte dėmtime tek njė fije nervore nė shtyllėn kurrizore,duke i paralizuar kėmbėt,e pak shpresa kishte t'i vinin pėrsėri.Pas disa ditėsh kur djali u bė mė mirė,u shtrua nė dhomėn ku ajo shėrbente si infermiere.Duhej ti jepte kurėn e ilaceve e disa rekomandime fizioterapike,sipas porosisė sė mjekut.Vėrtet kur hapi sytė pas operacionit,lexohej qartė brishtėsia e tij,por nuk mund ti pėrshkruaj ato momente kur u mundua tė lėviste kėmbėt,dhe menjėherė mbylli sytė lehtėsisht,ku i shpėrthyen disa lotė, duke u larė tėrė fytyra e tij,ashtu shtrirė sic ishte.Jo o zot, jo kėtė tha me zė tė ulėt.Po kalonin ditė,situata u qetėsua disi. Njė atmosfere gėzimi po mbushte dhomėn e tė sėmurit,njė marrėdhėnie kishte filluar tė merrte formė tė cuditshme.Tashmė ai djali nuk ishte mė pacient,por i dashuruar me infermieren e tij.Edhe vajza qė i shėrbente,nuk e shihte si gjithė tė tjerėt,8 orėshi i saj i punės,merrte nota tė ėmbla nė dhomėn e kėtij djali.Pacientėt tjerė ishin harruar.-Sa herė mė duhet tė pi ilacet i tha?Njė herė nė tetė orė u pėrgjigj,e ndėrkohė vuri re buzėqeshjen e tij.A mund ti them doktorit ta shtojė dozėn nė mėnyrė qė tė vish cdo orė.Po do tė bėhesh mė keq.-Jo do tė bėhem mė mirė,mjafton tė mi japė dora jote.Kėto ishin pak fjalė qė shkėmbenim,sepse midis tyre ekzistonte heshtja,dhe tė rrahura tė forta zemre.

    Ndjenja nė disa raste tė bėn tė heshtėsh,thjesht mendon atė qė ėshtė para teje,kupton se pėrballė ke personin e duhur,natyrėn tėnde tė pasqyruar tek tjetri,qesh me veprimin e tij apo tė saj,duket sikur kuptohen nė ajėr,edhe pse goja jote nuk ka nėjerrė asnjė fjalė.Kėshtu njė ditė teksa ajo po bėnte gati ilacet,ai i kapi dorėn,e lehtė u puthėn.E sigurtė se shėrimi i kėmbėve tė mia,do mė vijė nga buza i tha.Kjo puthje do mė japė forcė,tė thyej kėtė mosbindje tė gjymtyrėve.

    -Vetėm njė mrekulli mund t'i rikthente lėvizjen,por ai nuk i kishte humbur shpresat.Vazhdonte fizioterapitė e kurėn me vullnet tė madh.Pėlqimi pėr vajzėn vėrtet i kishte dhėnė forcė,jepte gjithcka jo pėr kėmbėt e tij,tashmė ai i donte ato kėmbė vetėm tė ecte me vajzėn qė dashuronte tmerrėsisht.Kura kishte filluar tė jepte efektet e saj,e duhej njė operacion tė vendoste nėse do ngrihej nė kėmbė apo do qėndronte shtrirė,nėse do dashuronte apo kjo lidhje do pėrfundonte.Nė fakt djali e dashuronte aq shumė megjithatė nuk donte lidhje nė kėto kushte.Mendonte pėr atė,se do kish jetė mė tė mirė me njė njeri tjetėr tė paktėn tė shėndetshėm.Nė kėto ndjenja pesimizmi njė ditė i klithi.Tė lutem largohu prej meje,ti po mė torturon mė shumė se fati im.Largohu tė lutem, a kupton se si jam,a e kupton qė nuk do mundem tė ndjek vrapin tėnd tė jetės.

    Tė dy kishin rėnė nė dashuri,dhe ajo mundohej tė afrohej,por ai i rrinte ftohur,dukej qė po luftonte me ndjenjat e tij,dhe kėtė e bėnte sepse nuk donte qė vajza tė vuante, e nė kėto rrethana, tortura e tij mė e madhe ishte arsyeja se mund tė vuante vajza.Pas kėsaj klithjeje tė djalit,ajo doli duke qarė nga dhoma,ndėrsa ai nuk kishte mundėsi tė lėviste,ai ishte aty,i lidhur me shtratin.Tė nesėrmen vajza nuk erdhi nė punė,po kėrkonte njė mjek tė mirė tė cilin donte t’ua rekomandonte dhe familjarėve tė djalit.Por mė kot,shtrati I djalit ihte bosh,ai kishte ikur. Ajo gjeti njė letėr nėn jastekun e tij, ku ishin shkruar kėto fjalė.

    "PAVARĖSISHT MOMENTEVE TE MIA TE VESHTIRA,UNE PERJETOVA DASHURINE.UNE RILINDA PERSERI.NUK JAM SHUME OPTIMIST PER OPERACIONIN, PRANDAJ DUA TE TE THEM LAMTUMIRE.ME VJEN KEQ QE RRUGET TONA U NDANE KETU.NUK DUA TE TE FALENDEROJ PER NDIHMEN E SHERBIMIN TEND NDAJ MEJE.THJESHT UNE U DASHUROVA ME TY,POR DUKE E DITUR QE T'I NUK DO MUNDESH TE MA KTHESH DASHURINE."

    Kjo ishte letra qė gjeti nė krevatin bosh,pa ditur ku do shkonte,ku do operohej.Ishin vetėm 10 ditė njohje,por nė ndjenjė dukeshin 100 vjet.Vetėm pak u njohėn,duke qenė se vetėm pak momente ishin vetėm.Njė puthje, ca tė dhėna pėr njėri-tjetrin.Porsa lexoi letrėn qau shumė.-Pse ike kėshtu,pse nuk mė njoftove,pse. Mori vesh qė ai do bėnte ndėrhyrje kirurgjikale nė Itali.Vajza Infermire,u mundua tė merrte mė shumė tė dhėna pėr tė,por qe e pamundur,ai kishte ikur pa lėnė gjurmė,pa lėnė adresė.E vetmja gjė qė mund tė bėnte,tė paktėn tė mundohej,ishte ta harronte.Kaluan gjashtė muaj,dhe ndėrsa ajo njė ditė iu drejtua punės,pa qė i kishin ardhur njė tufė me lule.Ajo u gėzua pa masė dhe mezi hapi letrėn qė ishte brenda luleve,ku lexohej njė falenderim nga ai,dhe nė fund fjalėn 'jam mirė'.Vajza e kuptoi qė gjendja nuk ėshtė dhe aq mirė.e sipas saj, ai nuk kishte patur pėrmirėsim,kėshtu qė nuk mund tė rikthehej.Por tė paktėn do gjente ngushėllim tek kujtimet,tek ajo copė letėr,dhe ajo tufė lulesh natyrale,qė ndoshta do i ujiste me lotėt e saj. Ashtu e pikėlluar e pafuqishme tė ngrinte kokėn doli nga puna e saj,duke shtrėnguar fort nė ato lule.

    Befas dikush e kapi prej krahu duke i thėnė 'do tė ecim apo tė vrapojmė sėbashku'.
    Asaj i ranė lulet nga dora. Nuk po i besonte syve.Ishte ai, nė kėmbė, veshur me xhinse e atlete tė bardha.
    Vetėm tani po e shihte sa i gjatė ishte, dukej sikur koka e tij po prekte qiellin.

    Ai nuk bėri asnjė nga kėto por e mori dhe e mbajti nė krahė. "Tė dua zemėr", i tha !!  DYZEMRA

      Ora ėshtė 19/4/2024, 13:11