BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Andrea Fischbacher triumfoi nė Super-G

    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Andrea Fischbacher triumfoi nė Super-G

    Mesazh nga Albatros 21/2/2010, 17:38

    Andrea Fischbacher triumfoi nė Super-G Nnnnnii

    Austriakja Andrea Fischbacher ėshtė kampione e re olimpike nė supersllallom tė madh (Super-G), derisa medalja e argjendtė i ka takuar Tina Mazes nga Sllovenia, kurse e bronzta i ka takuar amerikanes Lindsey Vonn. Fischbacher, e cila nė karrierėn e saj e ka shėnuar vetėm njė fitore nė kuadėr tė Kupės sė Botės dhe atė para dy viteve, deri te triumfi nė Lojėrat Olimpike Dimėrore nė Vancouver ka arritur me kohėn prej 1:20.14 minuta. Austriakja vendit tė saj ia ka sjell medaljen e parė tė artė nė skitė alpine nė Lojėrat e 21-ta Dimėrore. “Ka qenė njė ēmenduri e vėrtetė. Shtegu ka qenė mahnitės, ėshtė dashur vetėm tė jap maksimumin dhe tė arrijė deri te fitorja”, ka thėnė austriakja 24 vjeēare. E kėnaqur me paraqitjen e saj ka qenė edhe sllovenia Tina Maze, pėr tė cilėn kjo ėshtė medalja e parė olimpike nė disiplinat alpine tė fituar pėr Slloveninė qė nga viti 1994. “Nė start tė garės kam qenė nervoze. E kam parė se skitaret tjera kanė bėrė disa gabime dhe pėr kėtė arsye kam pasur frikė se mos do tė mė ndodh edhe mua e njėjta gjė”, ėshtė shprehur Maze. Ndonėse para fillimit tė Lojėrave nuk ka qenė e sigurt pjesėmarrja e saj nė Vancouver, Lindsey Vonn tashmė ka fituar dy medalje nė kėtė Olimpiadė. Megjithatė amerikania nuk ka qenė aspak e kėnaqur me medaljen e bronztė. “Nuk kam skijuar nė mėnyrė agresive, pra aq sa duhet andaj mendoj se pėr kėtė arsye edhe e kam humbur garėn”, ka nėnvizuar Vonn. Gara e ardhshme nė skitė alpine nė konkurrencėn e femrave ėshtė caktuar pėr tė martėn, kur nė program ėshtė gara e sllallomit tė madh.

    Rezultatet

    1. Andrea Fischbacher (Aus) 1:20.14

    2. Tina Maze (Sllov) 1:20.63

    3. Lindsey Vonn (SHBA) 1:20.88

    4. Johanna Schnarf (Ita) 1:20.99

    5. Elisabeth Gorgl (Aus) 1:21.14

    Medaljet

    1. SHBA 6 7 10 23

    2. Norvegjia 5 3 3 11

    3. Gjermania 4 6 4 14

    4. Koreja e Jugut 4 4 1 9

    5. Kanada 4 3 1 8

    6. Zvicra 4 0 1 5

    7. Suedia 3 1 2 6

    8. Kina 3 1 1 5

    9. Austria 2 2 3 7

    10. Franca 2 1 4 7

      Ora ėshtė 28/3/2024, 14:55