Lajmet nga Kosova 

Temat
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
17022014
Lajmet nga Kosova Largea_foto1392648437

Nė njė atmosferė festive nė Prizren u shėnua 6 vjetori i Pavarėsisė sė Kosovės. Nė kuadėr tė kėsaj, Asociacioni pėr Kulturė, Edukim dhe Arsim – AKEA realizoi aktivitetin tradicional tė dhurimit tė ėmbėlsirave pėr qytetarėt qė dalin nė sheshin Shadėrvan.

Nėn moton “Festo ėmbėl, festo ndėrgjegjshėm”, u shpėrndanė mė se tre mijė (3000) copė ėmbėlsirash tė ndryshme.

Qėllimi i kėtij aktiviteti ėshtė festimi i datės mė tė rėndėsishme pėr shtetin tonė nė njė mėnyrė tradicionale. Siē dihet,...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 799
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
17022014
Lajmet nga Kosova Largea_5b0fc6b1-f75f-4f24-95fd-f8d966a3e6b2_w443_r1_cy71392647240

Nė 17 shkurtin e vitit 2008, kur Kosova shpalli pavarėsinė, te qytetarėt e Kosovės ishte njė entuziazėm i madh se me shpalljen e pavarėsisė do tė kėtė pėrmirėsime tė theksuara nė tė gjitha fushat, duke u nisur nga ēėshtjet politike e deri te gjendja ekonomike dhe sociale.

Gjashtė vjet pas, qytetarėt thonė se ndoshta nga entuziazmi i madh kishin harruar qė me bėrjen shtet, Kosova merrte mbi vete shumė pėrgjegjėsi dhe obligime, qė vėshtirė do t’i sfidonte.

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 481
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
20122013

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 533
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
28112013
Lajmet nga Kosova Largea_flamuri1385658630

Simbolet e Kosovės – pėlqimi apo kundėrshtimi i tyre edhe 5 vjet pas pavarėsisė, vazhdojnė tė jenė ēėshtje tė diskutimeve tė ndryshme.

Flamuri kombėtar me shqiponjė, ngjyra kuq e zi dhe ai i Kosovės, i kaltėr, me hartėn nė mes dhe 6 yjet qė simbolizojnė tė gjitha komunitetet nė vend, nga qytetarėt trajtohen nė mėnyra tė ndryshme.

Disa nga qytetarėt thotė se janė shumė tė lidhur me flamurin kombėtar dhe nuk mund ta krahasojnė me flamurin e Kosovės.

Besa Shala, studente...

nga LePuRuShJa - Komentet: 1 - Shikime: 477
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
28112013
Lajmet nga Kosova Largea_festa1385660302

Kuq e zi dhe e bashkuar ndihet sot krenare Prishtina e vetė qytetarėt e saj, tė cilėt shoqėrohen nėn ritmin e tupanave dhe manifestimeve tė ndryshme. Kjo me rastin e festės sė 28 nėntorit, ditės sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, 101 vjet tė kėtij shteti amė e tė lirė, daljen publike nė skenė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, si dhe datėlindjen e komandantit legjendar, Adem Jashari.

28 nėntori ėshtė dita e data qė tregon pėrafrimin e shqiptarėve, siē thekson edhe gruaja e lumtur, me buzėqeshjen e...

nga LePuRuShJa - Komentet: 1 - Shikime: 490
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
26112013
Publikuar: 9:12 / 26.11.2013

Lajmet nga Kosova Sot-p-euml-rurohet-autostrada-e-kombit_hd

Nėn pėrkujdesjen e Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi sot do tė organizohet ceremonia e pėrurimit tė pėrfundimit tė projektit madhor pėr vendin tonė – Autostradės sė Kombit.
Ceremonia do tė mbahet nė fshatin Mazgit, tė Komunės sė Prishtinės. Ndėrkaq Ministria e Infrastrukturės ka njoftuar se Autostrada e Kosovės, pėr qarkullim do tė hapet mė 27 nėntor e merkurė nga ora 07:00.

Ndėrtimi i kėsaj vepre nisi nė prill...

nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 501
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
18112013
Publikuar: 14:26 / 18.11.2013

Lajmet nga Kosova Dridhet-s-euml-rish-toka_hd

Qytetarėt e Kosovės nė ora 14:15 kanė ndier dridhjet e tokės. Kjo ėshtė hera e tretė qė qytetarėt e Kosovės po ndiejnė dridhjet e tokės qė nga e shtuna.
Tėrmeti ishte me magnitudė 4.5, ndėrsa epiqendra ishte 8 km nė verilindje tė Vushtrrisė dhe ka zgjatur disa sekonda.

Tėrmeti ėshtė konfirmuar edhe nga Instituti sizmik i Kosovės. /Telegrafi

nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 429
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
18112013
Bota Sot | 17.11.2013 12:34


Lajmet nga Kosova Largea_1384688727

Vrasja qė ndodhi mė 14 nėntor e qė tronditi tėrė Gjilanin ka rezultuar me vetėm njė tė arrestuar, si i dyshuar pėr pjesėmarrje nė vrasje. B. Borovci 1984 ėshtė arrestuar dy ditė pas vrasjes kurse tė dyshuarit kryesor Fehmi Maliqi dhe Ruzhdi Maliqi ende ndodhen nė arrati tha Ismet Hashani zėdhėnės i policisė rajonale nė Gjilan

U vranė dy veta dhe u plagosėn dy tė tjerė nga Familja Lipovica. Nga kjo tragjedi e rėndė dhe nga kjo vrasje qė...

nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 540
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
29102013
Bota Sot | 28.10.2013 15:01 • Bota sot
 
Lajmet nga Kosova Largea_gani_geci_1350_893532-jpg1383001098
 
GANI GECI: AZEM SYLĖN, KOMANDANTIN E UĒK’SĖ, E FRIKĖSOVA ME NJĖ ALLTI LODĖR
 
(I plotėsuar) -- Tė hėnėn pasdite, pas mitingut tė PDK-sė nė Skėnderaj, prapa sheshit “Adem Jashari” u shkrep njė plumb. Fillimisht u tha se Gani Geci e gjuajti Azem Sylėn. Por, Geci ka treguar njė variant tjetėr duke thėnė thėnė se Sylėn me gjithė shoqėruesit e tij i ka frikėsuar me njė allti lodėr, deri sa pretendon se plumbin...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 575
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
28102013
Publikuar: 15:44 / 27.10.2013

Lajmet nga Kosova Skenderaj-zhduket-n-euml-na-e-4-f-euml-mij-euml-ve_hd

Vezire Gashi, 35 vjeēare, nėnė e katėr fėmijėve, me qėndrim nė objektin e banimit social nė Skėnderaj, ėshtė zhdukur pa gjurmė qė nga 10 tetori.
Bashkėshorti i saj, Sedat Ngucati, ka thėnė se rasti ėshtė paraqitur nė polici, por deri mė tani nuk ka asnjė informatė pėr vendndodhjen e saj. Ai frikohet se bashkėshortja e tij mund tė jetė viktimė e trafikimit.

“Tė premten me 24 tetor, kur isha duke menduar se ēfarė...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 470
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
25102013
Bota Sot | 24.10.2013 09:48

Lajmet nga Kosova Largea_jahjaga-guk4-9801382681081

Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga, u prit sot nga Presidenti i Republikės Federale tė Gjermanisė, zotėri Joachim Gauck, me nderime tė larta ushtarake.

Nė njė takim miqėsor dhe shumė tė pėrzemėrt, Presidentja Jahjaga dhe Presidenti Gauck biseduan pėr ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt, marrėdhėniet bilaterale ndėrmjet dy vendeve, procesin e integrimeve evropiane pėr Kosovėn dhe rajonin e Evropės Juglindore,...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 516
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
23102013
Bota Sot | 23.10.2013 11:06

Lajmet nga Kosova Large_rama-thaci-aeroport-jpg1382519190

Kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama dhe ai i Kosovės Hashim Thaēi inauguruan mengjesin e sotėm terminalin e ri te aeroportit tė Prishtines, "Adem Jashari". Atyre pritet t’i bashkohet edhe homologu turk Erdogan, i cili ėshtė ftuar nga Kryeministri Thaēi, se bashku me personalitete tjera vendore dhe ndėrkombėtare.

Aeroporti i ishte dhėnė me koncesion konsorcumit turko-francez "Limak Aeroport de Lyon", nė vitin 2010, pėr periudhėn 20 vjeēare....

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 451
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
22102013
Lajmet nga Kosova Si-u-keqtrajtua-nura-dit-euml-n-kur-dacic-vizitoi-kosov-euml-n-video_hd

Telegrafi, Publikuar: 23:30 / 21.10.2013

Pėr Riza Nurėn, Gjykata Themelore ka caktuar masėn pėr paraqitje nė stacionin policor dhe konfiskim tė pasaportės. Nura ėshtė shqiptar/kosovar me nėnshtetėsi australiane, 66 vjeēar, dhe ishte arrestuar nga Policia e Kosovės nė ditėn kur kryeministri i Serbisė, Ivica Dacic, ka vizituar Kosovėn.
Gjatė rrėfimit tė Riza Nurės pėr KosovaPress, ka thėnė se asnjėherė nuk ka fyer Policinė e Kosovės dhe se asnjėherė...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 491
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
22102013
Lajmet nga Kosova Largea_882870_366707990130380_220715898_o-13823788211382388664

Deputetja e Kuvendit tė Kosovės, Alma Lama e cila disa ditė mė parė kishte publikuar fotografi ku shiheshin postera tė kriminelit serb Vojisllav Sheshel pak kilometra larg Prishtinės, ka vendosur qė ti heq vet ato.

Lama sė bashku me njė qytetar nga Prishtina i kanė hequr gjatė ditės sė sonte tė gjithė posterat qė ndodheshin poshtė urės afėr fshatit Llapllasellė nė rrugėn Prishtinė-Shkup.

Mė pas Lama i ka postuar ato nė profilin e saj nė rrjetin...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 544
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
14102013
Lajmet nga Kosova Largea_vrasje-peje1381682719
 
Ndėrsa, Kastriot (Sylė) Kuka ėshtė djali i vėllait tė trajnerit tė xhudistes Majlinda Kelmendi, Driton Kuka.
(I plotėsuar) -- Njė vrasje tronditėse nė Pejė. Dy veta sharrohen me automatikė, derisa ata po pinin kafe. Pirja e njė kafe nuk ėshtė e shenjtė, por jeta e njė njeriu, nė kėtė rast dyve, ėshtė gjithsesi e shenjtė. Nė shenjė tė kėsaj shenjtėrie, shqiptarėt kishin ngritur qė nė lashtėsi njė kod pėr mėnyrėn e mbrojtjes sė saj. Aq i rėndė ishte kodi, sa kryerja e njė vrasje apo e njė hakmarrje...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 505
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
19092013
Lajmet nga Kosova Largea_eulexxx-terror1379590670

Pamje nga vendi i ngjarjes ku ndodhi sulmi ndaj automjetit tė EULEX-it, Zveēan, 19 shtator 2013


Mobilizohet Task Forca
(E plotėsuar) Shefja e politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thėnė se ėshtė thellėsisht e pikėlluar me vdekjen e pjesėtarit lituanez tė EULEX-it nė veri tė Kosovės.

“Shpreh ngushėllimet e mia mė tė thella pėr familjen dhe miqtė e viktimės. E dėnoj nė termat mė tė fuqishėm tė mundshėm sulmin qė ka ēuar nė vdekjen e njė...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 458
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
19092013
Lajmet nga Kosova Largea_hashim_thaqi-dhe-kadri_veseli1379510196

Nexhemdin Arifi mund tė jetė kandidat i mrekullueshėm i
Askush nė Viti, por as nė Kosovė nuk mund ta imagjinonte njė "DĖNIM" dhe komplot tė kėtillė ndaj njė Dege tė njė partie dhe ndaj 6 mijė anėtarėve dhe votuesve tė PDK-sė nė Viti! Binomi Hashim- Kadri, s'mund ta bėnte kush tjetėr, nė kundėrshtim me vullnetin e njė Dege, nė kundėrshtim dhe pa asnjė vendim a qėndrim tė Kryesisė sė PDK-sė (Kėshilli Drejtues i kėsaj partie ėshtė bėrė qė tė mos funksionoje dhe tė mos pyetet kurrė),...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 468
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
18092013
Lajmet nga Kosova F.0917145354448_m

Fatmir Limaj, Arben Krasniqi, Naser Krasniqi, Naser Shala, Nexhmi Krasniqi, Behlul Limaj, Shaban Shala, Sabit Shala, Besim Shurdhaj dhe Refki Mazreku janė shpallur tė pafajshėm nė rastin “Kleēka”.
Vitin e kaluar Gjykata e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur tė pafajshėm tė gjithė tė akuzuarit pėr rastin “Kleēka”, mirėpo nė po tė njėjtin vit Gjykata Supreme kishte marrė vendim ta kthejė komplet nė rigjykim rastin “Kleēka”.
 
Ndryshe, nė kumtesėn e EULEX-it thuhet se kėtė pasdite nė Gjykatėn Themelore...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 559
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
18092013
Lajmet nga Kosova F.0917100913417_m


Policia e Kosovės njoftoi se ėshtė arrestuar njė femėr, pasi e njėjta dyshohet se ka qėlluar me armė zjarri nė kokė bashkėshortin e saj, duke i shkaktuar lėndime vdekjeprurėse.
Ngjarja ka ndodhur nė rrugėn ‘Sali Ēekaj’ nė Deēan, tė hėnėn nė ora 17:50, ndėrsa, deri te ngjarja dyshohet tė ketė ardhur si pasojė e dhunės familjare.

Nė vendin e ngjarjes kanė dalė tė gjitha njėsitet pėrkatėse ku kanė gjetur dhe konfiskuar njė pistoletė me njė karikator dhe tre fishek tė cal. 9 mm. si dhe...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 464
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
16092013
Lajmet nga Kosova Largea_3c40021379339871

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, vazhdon tė hedhė kritika nė drejtim tė ekzekutivit.
Ai sė fundi ka postuar njė pėrshkrim tė njė gazetari amerikan qė i pati bėrė Kosovės para disa muajve.
“Qe si e sheh gazeta prestigjioze amerikane Kosovėn. Kush duhet t'na ndryshoj kėtė gjendje? Njė gjė dihet, kėtu na sollėn muskujt, padrejtėsia shoqėrore dhe babėzia. Pse jo edhe mungesa e guximit para arrogancės se "komandantėve". Ka ardhur koha qė arrogancės t'ia tregojmė vendin”, shkruan Krasniqi, duke iu...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 474
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
19082013
Lajmet nga Kosova F.0818120920175_m


Tė rinjtė, tė cilėt jetojnė nė shtete e ndryshme evropiane, pėr rubrikėn e pėrjavshme VOX tė Radios Evropa e Lirė thonė se gjeneratave tė reja nė Kosovė, po iu mungojnė shumė gjėra, ndėr to puna dhe njė sistem i mė i mirė i arsimimit. Ata konsiderojnė sė institucionet e vendit duhet t’u japin sa mė shumė hapėsirė gjeneratave tė reja, tė cilat arrijnė me sukses tė pėrfundojnė studimet, si nė vend, ashtu dhe ata qė kryejnė studimet nė vendet evropiane, e me gjerė.
Xhevrie Haxhimyftiu, e cila ka ardhur...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 487
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
25072013
Lajmet nga Kosova F.0725001706481_m

Kryeministri serb, Ivica Dacic duket se ka arritur atė qė e ka synuar nė Bruksel, nė takimin e sė mėrkurės me kryeministrin kosovar Hashim Thaēi.
Dacic ka deklaruar se nė dialogun e sė mėrkurės nė Bruksel ėshtė arritur marrėveshja qė serbėt e Kosovės tė dalin nė zgjedhjet e 3 nėntorit me dokumentet ekzistuese personale dhe sė ėshtė arritur pėrparim pėr formimin e policisė nė komunat serbe.

Pas bisedimeve me kryeministrin Thaēi dhe pėrfaqėsuesen e lartė tė BE-sė Catherine Ashton, Dacic ka thėnė...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 449
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
18072013
Lajmet nga Kosova F.0718095443977_m

Pėrveē kulturave mė tradicionale, fermerėt kosovarė kanė filluar edhe me kultivimin e disa kulturave, tė cilat nuk janė kultivuar mė parė nė Kosovė. Nė mesin e tyre, ėshtė edhe shafrani, qė konsiderohet si erėza mė e shtrenjtė nė botė, pasi ēmimi pėr njė kilogramė arrin deri nė 4000 euro. Nė vendin tonė janė gjithsej 16 kultivues tė kėsaj kulture, qė gjatė vitit tė kaluar kanė mbjellė shafran nė njė sipėrfaqe prej 6.4 hektarė, ndėrsa prodhimtaria totale kishte arritur nė pesė kilogramė. Edhe pse kultivimi...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 504
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
10072013
Qeveria e Kosovės ėshtė duke planifikuar bashkė me Prokurorinė e Shtetit dhe policinė qė tė koordinojnė veprimet dhe tė ndalojnė kosovarėt qė po ia mėsyjnė Evropės pėr tė kėrkuar azil.
Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku, ka thėnė se pėr kėtė ēėshtje janė duke punuar pėr sė afėrmi edhe me vendet nė Bashkimin Evropian me qėllim qė tė bėhet kthimi i azilantėve qė tashmė kanė mbėrritur nė vendet e Evropės, shkruan “Zėri”.
 
Ajo ka konfirmuar se Qeveria ėshtė nė dijeni se katėr mijė kosovarė janė duke u mbajtur nė Hungari tė cilėt qė nga janari kanė bėrė pėrpjekje qė tė ikin...

nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 514
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
29062013
Lajmet nga Kosova Largea_800px-flag_of_el_salvado-r1372500744

El Salvador ėshtė shteti i radhės qė njeh pavarėsinė e Kosovės. “El Salvador tashme ka marr vendim pėr ta njohur Kosovėn shtet sovran dhe te pavarur. MPJ tashme ka marr konfirmimin nga Ambasada e kėtij shteti nė OKB”, ka thėnė njė burim brenda MPJ-sė.
Njohja formale sipas kėtij burimi do tė vijė tė hėnėn, kur ky shtet pritet tė dėrgoj nė Prishtinė edhe noten vebale.

Shteti i fundit qė ka njohur Kosovėn ishte Egjipti. Ministri Hoxhaj nė kėto dy vjet disa herė ka vizituar...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 507
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
06062013
Ja lista zyrtare e njohjeve te oublikuara ne faqen e Ministrise se Puneve te Jashtme te Republikes se Kosoves: (Shteti i fundit nr. 97 Tanzania ende nuk eshte publikuar ne faqen zyrtare)

Nr. Shteti Data
1. Mbretėria e Bashkuar 18 Shkurt 2008
2. Franca 18 Shkurt 2008
3. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės 18 Shkurt 2008
4. Turqia 18 Shkurt 2008
5. Shqipėria 18 Shkurt 2008
6. Afganistani 18 Shkurt 2008
7. Kostarika 18 Shkurt 2008
8. Australia 19 Shkurt 2008
9. Senegali 19 Shkurt 2008
10. Letonia 20 Shkurt 2008

nga Vizitor - Komentet: 1 - Shikime: 546
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
06062013
Arrin nota verbale e njohjes nga Tanzania

Ka arritur nota verbale e njohjes nga Republika e Tanzanisė. Lajmin e bėri publik zyra e zėvendėskryeministrit tė Kosovės Behgjet Pacolli.
Sipas njoftimit tė lėshuar nga zyra e zv.kryeministrit, Pacolli sot ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Tanzanisė, Bernard Membe me tė cilin ka diskutuar pėr hapat e mėtutjeshėm qė duhet tė ndiqen, nė funksion tė lidhjes sė marrėdhėnieve diplomatike ndėrmjet dy vendeve.

Lajmet nga Kosova Njohja-verbale-foto

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 547
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
06062013
Lajmet nga Kosova F.0605213301849_m

Marrėveshja Kosovė-Serbi nuk ka arritur normalizimin e marrėdhėnieve mes kėtyre dy vendeve, tha kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti. Nė njė diskutim tė zhvilluar nė Qendrėn pėr Marrėdhėniet Transatlantike nė universitetin Johns Hopkins, Kurti shprehu kundėrshtimin e partisė sė tij pėr marrėveshjen e arritur mes kryministrave Thaēi dhe Dacic. Ndėrkohė, analistėt Edward Joseph dhe Daniel Serwer thanė se marrėveshja ėshtė e rėndėsishme pėr Kosovėn dhe Serbinė dhe i hap rrugėn e integrimit evropian tė...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 484
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
04062013
Lajmet nga Kosova F.0603210406689_m

Nė bazė tė formularėve tė deklaruar nė Agjencinė Kundėr Korrupsionit (AKK), presidentja e vendit, Atifete Jahjaga nuk ka ndonjė pasuri tė paluajtshme, ndėrsa nuk e ka mė nė pronėsi mė veturėn Golf. Kryeministri Hashim Thaēi nuk ka blerė veturė tė re, por vazhdon qė tė shfrytėzojė veturėn VW Passat, nė pronėsi tė gruas. Ndėrkohė, kryekuvendari Jakup Krasniqi ka deklaruar njė veturė Chevrolet, dhuratė nga vėllai i tij, Daut Krasniqi.
Edhe nė formularin e kėtij viti, sikurse gjatė dy viteve tė kaluara, presidentja...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 483
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
04062013
Lajmet nga Kosova F.0604082641274_a

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi dhe ai i Serbisė Ivica Dacic mund tė bėhen pjesė e njė simbolike tė madhe pėr normalizimin e marrėdhėnieve mes dy vendeve.
Burime tė gazetės “Tribuna”, kanė shpjeguar se diplomatėt evropianė, pos qė kanė kėrkuar qė deri mė 15 qershor barrikada mbi lumin Ibėr tė hiqet, ata u kanė sugjeruar dy burrėshtetasve qė ta shfrytėzojnė largimin e kėsaj barrikade edhe pėr simbolikė.

“Ideja ėshtė qė ata tė dy tė marrin pjesė bashkėrisht nė heqjen e barrikadės mbi lumin...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 464
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
11032013
Lajmet nga Kosova F.0310231622718_m

Versioni i punės pėr marrėveshjen kornizė ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, tė cilėn e ka parė ditorja serbe Danas, ndėr tė tjera parasheh qė “tė dyja palėt tė kenė marrėveshje tė mira fqinjėsore tė bazuara nė mosndėrhyrjen nė ēėshtjet e brendshme dhe nė respektimin e ndėrsjellė tė integritetit territorial”.
Tė dyja palėt duhet tė "bien dakord se anėtarėsimi i tyre nė Kombet e Bashkuara dhe organizatat tjera ndėrkombėtare nuk nėnkupton vėrtetimin sipas tė drejtės ndėrkombėtare", dhe se tė dy palėt angazhohen...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 474
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
22022013
Lajmet nga Kosova Largea_limaj11361543838

Fatmir Limaj, Nexhmi Krasniqi, Naser Krasniqi e Naser Shala do tė qėndrojnė edhe dy muaj tė tjerė nė burg. Vendimin pėr vazhdimin e paraburgimit e ka caktuar Gjyqtari i Eulex-it Malkom Simons.
Avokati mbrojtės i Fatmir Limajt, ka thėnė se vazhdimi i paraburgimit ėshtė bėrė krejtėsisht pėr arsye politike.
“Gjyqtari i Eulex-it Malkolm Simons gjykatės themelore nė Prishtinė i ka vazhduar paraburgimin Fatmir Limajt edhe pėr dy muaj, deri mė 24 prill. Unė si avokat i z.Limaj kam paraqit ankesė kundėr...

nga Albatros - Komentet: 0 - Shikime: 511
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
17022013
Lajmet nga Kosova Largea_fae62ba2-596e-4130-a4fa-8b56b8f356b8_w974_n_s1361105078

Prishtina nė festė, tė pranishėm personalitete nga rajoni e bota

Ėshtė mbajtur Parada e Pavarėsisė, ku bėnė parakalim trupat e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Policia e Kosovės dhe Agjencia e Emergjencės. Nė kėtė ceremoni ishin prezent edhe liderė nga vendet e rajonit, si presidentit i Shqipėrisė, Bujar Nishani, kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, liderėt e Maqedonisė dhe tė Luginės sė Preshevės.

Gjithashtu janė edhe duke marr pjesė edhe ambasadorėt...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 618
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
07022013
Lajmet nga Kosova F.0206204638370_m

Hamdi Sopa, zyrtari i Qeverisė sė Kosovės, dyshohet se ėshtė qėlluar dy herė me thikė nė bark, ėshtė prerė dhe nė dorė, ndėrsa mė pas ėshtė goditur me njė mjet tė fortė prerės nė pjesėn e pasme tė kokės, e cila plagė ka qenė vdekjeprurėse. Bashkėshortja dhe dy vajzat e Sopės, kanė mohuar se e kanė kryer vrasjen. A. Sopa ka thėnė se babai i saj ishte rrėzuar nė mėngjes nė banjo dhe se kishte biseduar “normalisht” me tė 40 minuta para se ai tė hidhej nga ballkoni.
Dyshimi i bazuar i prokurorit Blerim...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 510
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
05022013
Lajmet nga Kosova F.0204230050519_m

Dyshohet se shiringat e pėrdorur nė Repartin e Pediatrisė nė Spitalin e Mitrovicės, qė ishin dhuruar si donacion i dhuruar nga njė organizatė amerikane, janė tė dedikuara pėr kafshė .
Drejtori i Spitalit Rajonal tė Mitrovicės, Agim Peci, tha se shiringat e prodhimit amerikan, tė dhėnė si donacion nga organizata e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, “AIHA”, janė sjellė nė Repartin e Pediatrisė para dy javėsh. Ai thotė se bėhet fjalė pėr njė gabim.

Shiringat e tipit “Allison”, kushtuar pėr pėrdorim...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 442
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
04022013
Lajmet nga Kosova F.0204154526140_m

Prokuroria Themelore nė Prishtinė ka pranuar sot raportin e hartuar me rastin e autopsisė sė kufomės sė tė ndjerit Hamdi Sopa, si dhe ka kėrkuar arrestimin e tė dyshuarve pėr kėtė rast. Burime tė Telegrafit bėjnė me dije se Prokuroria ka kėrkuar arrestimin e gruas dhe dy vajzave tė tij, qė janė edhe tė dyshuarat pėr vrasjen e Hamdi Sopės.
Nė njoftimin e Prokurorisė thuhet se Departamenti pėr Krime tė Rėnda i Prokurorisė Themelore nė Prishtinė, sot nga Departamenti pėr Mjekėsi Ligjore, ka pranuar raportin...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 478
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
30012013
Lajmet nga Kosova F.0129192042127_m

Nxėnės tė shkollės sė Mesme tė Muzikės “Prenk Jakova” nė Prishtinė thonė se nuk do tė mund ta harrojnė kurrė tmerrin qė pėrjetuan tė shtunėn, kur autobusi i tyre u rrokullis, derisa ishin nisur pėr tė kaluar njė fundjavė nė Prevallė. Policia i ndaloi gjatė rrugės, por nuk e “vėrejti” se ishin rreth 10 nxėnės mė shumė sesa ulėse, dhe se autobusi kishte goma tė verės. “Ne edhe verės kemi qenė mė atė kompani, s’kemi besuar qė nuk do tė jenė tė pėrgatitur”, thotė Violeta Krasniqi, drejtoreshė e shkollės.

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 485
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
22012013
Lajmet nga Kosova F.0122134017916_m

Me 115 vota pėr dhe 11 kundėr, Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropės e ka miratuar Rezolutėn e cila rekomandon qė Kosova dhe Kėshilli i Evropės tė vendosin raporte tė drejtpėrdrejta. Kjo ėshtė e arritura e parė konkrete e Kosovės drejt anėtarėsimit nė Kėshillin e Evropės. Rezoluta e miratuar u paraqit nga raportuesi pėr Kosovėn nė kėtė institucion, deputeti socialist nga Suedia, Bjorn Von Sydow.
Kjo ėshtė e arritura e parė konkrete e Kosovės drejt anėtarėsimit nė Kėshillin e Evropės. Rezoluta e...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 451
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
02012013
Njė person ka humbur jetėn nga pasojat e zjarrit qė kishte pėrfshirė ēatinė e shtėpisė sė tij. Policia njofton se A.Q, 26 vjeēar u gjet i karbonizuar.

Njė person ka humbur jetėn nga pasojat e zjarrit qė kishte pėrfshirė ēatinė e shtėpisė sė tij. Burime policore kanė bėrė tė ditur tė martėn se rreth orės 00:05 minuta, policia nė Ferizaj ka pranuar njė informatė pėr njė incident zjarri nė njė shtėpi banimi nė rrugėn “Aziz Kelmendi” nė Ferizaj.

Zėdhėnėsi rajonal i policisė, togeri Agim Gashi, tha se njėsitet policore sė bashku me zjarrfikėsit ju kanė pėrgjigjur rastit dhe pas...

nga Vizitor - Komentet: 2 - Shikime: 506
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27122012
Lajmet nga Kosova F.1226112043555_m


Shoqata pėr Mbrojtjen e Konsumatorit alarmon se shumė produkte ushqimore qė importohen, por edhe disa nga to qė prodhohen nė vendin tonė, paraqesin rrezik serioz pėr jetėn e qytetareve tė Kosovės. Sipas tyre, dhjetėra produkte tė prodhuara nė vend, por edhe qindra tė importuara janė tejet tė dyshimta dhe tė dėmshme pėr shėndetin e konsumatorit nė vend.
Selatin Kaēaniku, nga Shoqata pėr Mbrojtjen e Konsumatorit, thotė se Kosova ėshtė vėrshuar nga produkte tė dyshimta qė nė masė tė madhe rrezikojnė...

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 588
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
29112012
Lajmet nga Kosova F.1129093629452_a

Lajmet nga Kosova F.1129093620484_m

632 6

Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte nė ish-Jugosllavi, ka liruar nga tė gjitha akuzat Ramush Haradinajn, Lahi Brahimajn dhe Idriz Balajn. Festimet pėr lirimin e tyre kanė filluar tashmė nė Prishtinė.

Sot nė ora 9:00, nisi procesi i shpalljes sė vendimit pėrfundimtar nė rastin kundėr ish-luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Ramush Haradinaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj.

nga Vizitor - Komentet: 0 - Shikime: 514
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
29112012
Lajmet nga Kosova Largea_parada_5-jpg1354138501

Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga ka thėnė se ky shekull ėshtė shekull i integrimit. Ajo ka thėnė se ky shekull ka filluar me pavarėsinė e Shqipėrisė dhe ka pėrfunduar me ēlirimin e Kosovės. Presidentja Jahjaga i ka bėrė kėto deklarata nė Pallatin e Brigadave, gjatė manifestimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 524
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
28112012
Lajmet nga Kosova Kosova%20njihet%20nga%20nevis

Saint Kitts dhe Nevis njeh zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės.

Kosova nė ditėn e jubileut tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė i afrohet 100 njohjeve, Saint Kitts dhe Nevis njeh zyrtarisht pavarėsinė.

Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj, deklaroi njohjen zyrtare tė Republikės sė Kosovės nga Saint Kitts dhe Nevis, bėri tė ditur zyra e shtypit e MPJ-sė.

Nė deklaratė,...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 492
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
27112012
Lajmet nga Kosova Largea_krasniqi1354014559

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi ka uruar tė gjithė shqiptarėt pėr ditėn e pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe ditėn e flamurit. Ai ka kujtuar pėrpjekjet mbinjerėzore tė popullit shqiptar qė nga periudha e Rilindjes. Ishte lufta e UĒK-sė dhe komandantit Adem Jashari tė ndihmuar edhe nga SHBA dhe BE qė i ndėrruan rrjedhėn historisė pėr shqiptarėt, thuhen ndėr tė tjera nė porosinė drejtuar bashkėkombėsve nė tė gjitha trojet shqiptare.

”Me rastin e 100- vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė,...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 508
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
22112012
Lajmet nga Kosova Largea_21-111353537792

Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e mbajtur, drejtuar nga kryeministri Hashim Thaēi, miratoi vendimin qė 28 Nėntori, dita e mėrkurė, tė jetė Ditė Feste nė Republikėn e Kosovės, pėr nderė tė Ditės sė Flamurit dhe jubileut tė 100 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė shtetit shqiptar.

Edhe derisa mbante mbledhje Qeveria, kryeqyteti i Kosovės, Prishtina, vazhdonte me ngritjen e mijėra flamujve kombėtarė kuqezi nė sheshe, rrugė e ndėrtesa, me “mbulimin” me drita, me shumė urime dhe shqiponja dykrenare...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 558
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
15112012
Lajmet nga Kosova Largea_img_65891352998389

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, dhe presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, kanėpritur tė enjten nė takime tė ndara kryetarin e Kėshillit Shura (Dhoma e Lartė - Kėshilli Konsultativ) tė Egjiptit, Ahmed Fahmy Ahmed, i cili nė krye tė njė delegacioni tė gjerė parlamentar po qėndron nė vizitė disa ditore nė Kosovė.

Kryeministri Thaēi, gjatė takimit, pasi njoftoi delegacionin egjiptian me zhvillimet aktuale nė Kosovė dhe angazhimet e institucioneve tė vendit pėr forcimin dhe konsolidimin...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 481
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
29102012
Lajmet nga Kosova Burundi-320x229

Republika e Burundit ėshtė shteti i radhės i OKB-sė qė e njeh Republikėn e Kosovės si shtet tė pavarur dhe sovran. Nota verbale e njohjes i ėshtė dorėzuar zėvendėskryeministrit tė Kosovės, Behxhet Pacolli nga ministri i Punėve tė Jashtme tė Burundit, Laurent Kavakure, nė kryeqytetin kėtij shteti, Bujumbura.

Njohja nga ky shtet ėshtė e rėndėsishme edhe pėr faktin se thyhet akulli tek kėto vende tė cilat kultivojnė marrėdhėnie tė mira me vendet si Rusia, Kina dhe India qė kundėrshtojnė...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 539
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
25102012
Lajmet nga Kosova Largea_hoxhaj-uron1351168132

Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, i ka uruar festėn e Kurban Bajramit, shefave tė diplomacive tė 42 shteteve me shumicė tė popullsisė myslimane.

Nė telegramet e urimit dėrguar homologėve tė tij nėpėr botė, Ministri Hoxhaj, nė emėr tė popullit dhe Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, me rastin e festės sė Kurban Bajramit, ka shprehur urimet mė tė pėrzemėrta pėr njė Bajram tė gėzuar, pėr lumturi dhe prosperitet pėr popujt e kėtyre shteteve.

“Kurban...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 529
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
17102012
Lajmet nga Kosova Largea_policia1350468334

Dy aksidente fatale, 15 me persona tė lėnduar dhe 52 tė tjera me dėme materiale, ėshtė bilanci i aksidenteve tė trafikut tė ndodhura brenda njėzetekatėr orėve tė fundit nė territorin e Kosovės.

Njė person ka humbur jetėn nė fshatin Dubravė tė Suharekės e njė tjetėr nė fshatin Kratinė tė Leposaviqit.

Policia bėnė tė ditur se dje pasdite nė fshatin Dubravė, derisa njė kėmbėsor ishte duke lėvizur pėrgjatė rrugės ėshtė goditur nga njė veturė, ku si pasojė i njėjti ka mbetur i vdekur.

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 540
Asnjė mesazh i riBuzqeshje
14062012
Lajmet nga Kosova Malmstrom-udherrefyesi5

Delegacioni i Kosovės e mori sot nė Bruksel Udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Dokumenti iu dorėzua ministres pėr integrime Vlora Ēitaku nga komisionerja e BE-sė Sesilia Molmstrom. Zyrtarėt nga qeveria e Kosovės janė shprehur optimist se do tė plotėsojė pa asnjė problem tė gjitha kriteret e kėrkuara.

Delegacioni i Kosovės i prirė nga ministrja pėr integrime Vlora Ēitaku ka marrė nė Bruksel udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Komisionerja e BE- sė Sesilia Molmstrom e cila ia dorėzoi ministres...

nga LePuRuShJa - Komentet: 0 - Shikime: 548
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund tė krijoni tema tė reja nė kėtė forum
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

Pėrdoruesit qė po shfletojnė forumin: 0 anėtarė 0 tė fshehur 1 vizitor

Anėtarėt tė regjistruar Asnjė


  • Mesazhe tė reja Mesazhe tė reja
  • Asnjė mesazh i ri Asnjė mesazh i ri
  • Mesazhe tė reja [ Popular ] Mesazhe tė reja [ Popular ]
  • Asnjė mesazh i ri [ Popular ] Asnjė mesazh i ri [ Popular ]
  • Mesazhe tė reja [ Locked ] Mesazhe tė reja [ Locked ]
  • Asnjė mesazh i ri [ Locked ] Asnjė mesazh i ri [ Locked ]
  • Lajmėrim Lajmėrim
  • Ngjitės Ngjitės
  • E Rėndėsishme E Rėndėsishme
Ora ėshtė 5/6/2020, 23:34