Ca vargje nga unė....

zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 21/5/2011, 14:41

First topic message reminder :

E pash tė arsyeshme ta hap kėtė temė edhe pėr vogėlsinė tonė, edhe ne qė nuk jemi poetė, tė japim kontributin tonė me atė ēka dijmė!

Po e filloj me qytetin tim e ku dalė pastaj, Zoti e dinė....

MITROVICĖ

Sa Shumė mė dhemb zemra
Pėr fjalėn Pavarėsi,
Athua moj Mitrovicė -
Do ta kesh edhe Ti??

Mė dridhet edhe dora
Kur kėto vargje shkruaj
Nga frika nė zemėr
Mos po mbesesh e huaj!!!!

Athua do valoj Flamuri
Nė jug e nė Veri
Apo do tė mbetesh
E ndarė nga ky gji??
---------------

A dėgjoni????


A dėgjoni ju njė klithmė nga varri?
A dėgjoni njė thirrje tek blini?
A dėgjoni more ju qe pranuat ndarje?
A dėgjoni thirrje nga ISA BOLETINI?

Pse mė lat nė dorė te shkaut?
Pse mė ndat nga gjiri i vellaut?
Pse kullėn ma lat shkret?
Pse mua mė lat atje vet???

Nuk meritova te mė ndani
Nuk luftova tė jetoni tė ndarė
Luftova pėr t'i bashkuar
E gjithė popullin SHQIPTAR!!

Mbi kėtė lumė tė uruar
Rrethojat me gjemba qėndrojnė
Ne qytetin tim te lindjes
As varret s'mund ti vizitojm!

Do ju mallkojnė nėnat
Qė mbetėn me duar nė gji
I dhanė mė tė shtrejtit e tyre
Qė ne tė jetojmė nė liri!!!!!!
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 3/6/2011, 14:32

M'u mbyllen syt


Nje gjum i thelle me zuri
Ne pike te dites mu mbyllen syt
Te endrrova sikur qendroje
Tek vendtakimi duke m'prit!

Hapa syt dhe u zgjova
Doja te vrapoj n'shpejtesi
Por verejta qe ishte enderr
S'takohem dot me ty!

U ktheva tek shtrati
Me sy te mbushur lot
E pyeta veteveten
C'po ndodhe me mua sot?

Pse me mashtron kot
Ti enderr e pa meshir
Mos ma bjer ne enderr
Edhe keshtu e kam veshtir!

Jo qe nuk dua ta shof
Por shum shpejt ik nga une
Doja vetem t'a pyes
,,Pse te deshta aq shum"?
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 3/6/2011, 14:37

Shkruaj me lot'


Po te shkruaj me lot
Qe pranvera ka ardhe
Nese pyet per mua
Ndihem si mos t'isha e gjalle!

Ne cdo ane gjelbrimi
E ka mbulua token
E une shpirti i nenes
S'po mund ta ngris koken!

Kur i veshtroj lulet
Si dalin mbi dhe
Don me m'pelcit zemra
Ti nene toke qe je!

Sikur te ishe lule
Te dalesh mbi toke
Ti s'do ishe e vdekur
Une s'do kisha lot!
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 3/6/2011, 14:43

Isha tek Ju...


Tek varrezat isha
Mos mendo qe te harrova
Kisha nje pervjetor zemer
Tek Ti fare nuk u ofrova!

U ula tek bija ime
Dashta te c'mallem me te
Mu duk qe nga varri me thoje
,,Rri aty ku je"

E dij qe nuk do te doje
Te me shofesh duke qa
Po nuk kam c'te beje o shpirt
Zemra cope-cope me eshte ba!

Lulet mbi varr ia lash
Engjellushes sime
Tjeter s'mund ti dhuroj
Perveq zemres sime!


Nostalgji..


Me nostalgji e ruaj
Nje mall ne zemren time
Atehere isha me prind
S'me quanin Jetime!

Atehere isha e lumtur
Isha plot me jete
Tani me quajn jetime
Lumturia humbi, u tret!

Mendoja kur te rritem
Do mbetem me at lumturi
Te gjithe qe i dashta me iken
Mbeta vetem te mbaj zi!

Lotin e kam shok
Vetmin e kam mike
Asgje s'me mbeti ne jete
Te gjitha mi morre dhe ike!
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 3/6/2011, 14:45

Zemėr
Zemra e lodhur..


Dashuri e shenjt ishte dashuria ime
E kultivoja me tere qenjen qe kisha
Athua nga qe e teprova shum me iku
Me la vetem me vuajtje e kujtime!

Viktim e gjalle mbeta ne kete bote
Si nje lule e pa ujitur kurr
E shoqeruar me ca fotografi te zbehura
Mendoj per kohen e lumtur, qe kishim dikur

Ah moj dashuri..ti mjalt e hidhur
E shef qe edhe shkronjat me ngatrrohen
E duart prap shkruajn duke u dridhur
Zemer e shqetesuar,vuajtjet shum te lodhen!
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 3/6/2011, 14:50

E flliqur ėshtė kjo botė..


Me mire te rrij symbyllur
Mos t'shof asgje mbi kete toke
Cdo gje eshte e hidhur
E felliqur eshte kjo bote!

As gojen nuk do e hapi
Te mbyllur do ta mbaj per mot
Gabim me thon po flet
E felliqur eshte kjo bote

As veshet nuk do ti hapi
Me mire mos te degjoj kot
Asgje e mire nuk degjohet
E flliqur eshte kjo bote!

Me mire sy,vesh e hund mbyllur
Keshtu po u jetohka sot
Me mire te rrij e mbyllur
E flliqur eshte kjo bote!
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 2/7/2011, 11:32

Jetė ,,shtriga''

Nen kthetrat e ,,shtriges'' jetė
E venitur po jetoj,pa shprese
Me ankthe e endrra genjeshtare
Fundin e jetes,,shtrige''po e pres!

Mashtruese,genjeshtare ishe per mua
Asgje nuk me dhurove,veq shpirtit te vrare
E pra me thuaj si tė t'dua oj ,,shtrige''?
Edhe ato qe mi fale dikur,m'i merr dalngadale..

E pangopshme,e pakjarte u tregove
Te gjitha cfar i kisha mi morre,pa dhembje
Jete ta quaj kete me thua,vetem qe frymoj?
Jo,jo une me beso,kam krejt tjeter bindje!
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 22/1/2014, 13:41


Unė jam e humbur....

Unė jam e humbur ..
nė mori tė njerėzve,
ne mori buzėqeshjesh,
shikimesh, prekjesh
ne nje mori emocionesh..
Unė jam e humbur ..
vetėm, me askėnd tjetėr.
vetėm, pa buzėqeshjen tende,
shikimiet, prekjet....U tretėn

Unė jam e humbur ..
ne nje lum me lot,
duke te pritur ty pėr tė ardhur,
nė kėtė natė tė gjatė, tė pafund.
Unė jam e humbur ..
pa ty pranė meje,
pa pėrqafimet tuaja
dikur me ngrohnin ne shpirt
kam humbur te gjitha
dhe nuk ka asgjė qė mund t'i rikthej...
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 22/1/2014, 13:42

Natėt pa gjumė...

Natėn zgjohem, ēdo gjė ėshtė e errėt,
Mendoj se kjo ditė tė jetė mė e mirė,
Me agimin e ri, njė mėngjes do tė vijė,
Drita,ose do m'plotėsohet njė dėshirė .

Nė mėngjes, nuk shoh asgjė tė re,
Ritual i njejt,pėrditshmėri e poshtėr
Dritat janė, por asgjė nuk duket,
Athua kam qenė gjithėmonė e verbėr?

Ngadalė, unė e kuptoj,
Errėsirė pėr mua do tė jetė gjithėmonė,
Jeta ime ėshtė e vėshtirė,
Por nuk dorėzohem,a mė beson?

Unė e di,qė mundem t'ia dal'
Mė ndihmo qė tė mos jetė vonė,
Vetėm guximin duhet ta marrė
Dhe vendosmėri,eh kjo do mė shpėton...Bota ėshtė shumė e ēuditshme..
Njerėzit krenohen pėr atė qė duhet tė turpėroheshin..!!
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 22/1/2014, 13:45

Fat'...

Nuk dij per te s'aten here u rrezova
Nuk dij per te s'aten here u ngrita
Sikur nje thermi buke
Fajtore jame..ndoshta..
Ndoshta vertet jame fajtore
Qe me heshtje mbrohem
Por...nga kush te mbrohem?
Kur te verteten vetem shpirti e din
Pse fati m'i theu krahet...
Kur ata edhe ashtu ishin te thyer
Pse hudhe gur mbi mua O fat!?
Pse mua me zgjodhe?
Te mbaj perla rrethe qafe
Perla te punuara nga lotet
Pse m'i dhe shkelqim syrit?
Shkelqim qe shendrit naten
Shkelqim i ndertuar nga lotet
Pse me fale buzqeshjen?..
Kur e din s'e cfar fshehet pas saj
Fat..A deshe te luash me mua?
Edhe kete here.....
Fat.. te lutem..pergjigju!
Ku gabova?.....
Kend e lendova
A eshte kjo drejtesi?
A eshte ky fati qe me dhurove kur linda
Fat.. a me pagezove
Daten e lindjes a m'a shkrove?
Dhe prap me le te vetmuar
Me le te me thyejn ererat
Te me ferfellojn stuhite
Me le bashke me terrin...


Pra... Ti fati im qe m'a dhurove tmerrin...
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 22/1/2014, 13:48

..Me mungon...


Ēdo herė qė mbylli sytė ,
Unė po tė shoh ty,
Ēdo herė qė unė jamė e vetmuar,
Ti je pranė meje.
Ditėt kalojnė shum ngadalė,
Kur Ti nuk je ,
Dhe kam nevojė pėr Ty mė shumė.
Deshiroj vetėm Ti tė je kėtu,
Tė paktėn nė kėtė moment ,
Sikur tė ishe kėtu,
Dhe pėrsėri t'kam buzėqeshje nė fytyrė.
Mė mungon hapi Yt,
Tė cilin di ndonjėherė t'a pėrcjell',
Mė mungon buzėqeshja Jote,
Shpesh dua tė mė kthehesh ...
Mė mungon shiqimi Yt
Dhe buzėt e tua nė ėndėrr,
Mė mungon ēdo ditė gjithnjė e mė shumė,
Do tė doja qė Ti tė ishe pranė meje ...
Do tė doja tė ishim bashk'pėrsėri
Por jo kurr s'do tė kthehesh
Sepse nuk ke ...mundėsi
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 3/11/2015, 23:14

Fund'....Kjo nuk ėshtė jetė pėr mua,

kjo nuk ėshtė njė kohė e mirė,

pa ty jam sikur njė hije,

m'torturon shumė pa mėshirė....Tė gjitha ėndrrat dhe dėshirat....,

nė atė pjesė thell varrosur

dhe gjithė shpresa mė ėshtė tret

ngela e lirė....por e burgosur......


I lutem diellit qė nė lindje,

tė shkėlqejė mbi tėndėn fytyrė,

nuk po dijė s'i tė ofrohem...,

tė t'puth flokėt...s'po gjejė mėnyrė....Tė kėrkojė njė kohė kaq tė gjatė,....

jam e lodhur nga vetja ime

zemra vetėm Ty t'kėrkon.. ,

nuk gjenė asgjė....veq vajton....As shiu, e as ylberi,

gjurmėt e tua nuk i gjetėn...,

nė zemrėn time..dimri mbretėron..,

s'je askund.....tė gjitha u tretėn....


Ende do tė vazhdojė kėrkimin,

gjersa kėmbėt t'mė tradhėtojnė,

nė t'gjitha qoshet bėra vėzhgimin,

deri sa tė vijė nė njė fund....


Vetėm atėherė do ndalojė.....
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 4/11/2015, 00:02

Pa ty.....

Pa ty,
kėnga vėshtirė shkruhet
vėshtirė jetohet
s'mund tė marrė frymė
asgjė nuk mė kujtohet
jam e shurdhėr
nuk mund tė dėgjojė
jam e verbėr
nuk mund tė shikojė
nuk mund tė flas
jetoj nė heshtje

Pa ty

As nuk qesh dot
sytė mė janė tharė
nuk kam mė as lot
mėngjeset e brishta
ditėt m'u bėnė muaj
asgjė nuk mė shkon
nė heshtje po vuaj...
mė mori malli...
tė filloj ditėn me njė kėngė
ngela s'i njė e humbur
ēdo gjė ėshtė shumė e rėndė

Pa ty

Mendimi ėshtė i cunguar
deshtimi dhe pakuptimėsia
mė kanė rrethuar
nuk ka lot gėzimi
pa ty jam e humbur
e padashur
nė njė errėsirė tė dėndur
Ndoshta ne gabuam
shkuam shumė larg
pa njėri-tjetrin
dhe tani kemi frikė
tė kthehemi....dėshtuam...

Jo qė nuk u deshtėm
por......ndoshta e tepruam.........
zanaaaaa
zanaaaaa
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/05/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 94
<b>Pikėt</b> Pikėt : 204
<b>Votat</b> Votat : 11

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga zanaaaaa prej 6/11/2015, 18:42

Shtrati i qiellit nė sytė tu....

Goditen nga ėndėrrat tona ,
njė grusht i mendimeve rreth nesh
minuta tė gozhduar netėve tė vona
pėrmes ditėve tė panumėrta tė pres....

Kjo distancė ngadalė mė mbyti
si njė barrė e rėndė nė rrugė pafund
shpresa vdiq dhe nė thellėsi mė zhyti
unė dhe Ti....jo,nuk dukemi askund'....

Sponsored content

Buzqeshje Re: Ca vargje nga unė....

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 5/6/2020, 23:36