Ja pse matematika ėshtė e bukur!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ja pse matematika ėshtė e bukur!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/2/2014, 18:55

 Ja pse matematika ėshtė e bukur! Ce2d2600-2708-47d3-9dd3-1df3ee0e4da1---0-

Skanimi i trurit tregoi qė disa ushtrime matematikore mund tė shkaktojnė tė njėjtėn ndjenjė bukurie apo kėnaqėsie si kryeveprat artistike apo muzika e kompozitorėve tė mėdhenj.

Njė grupi matematikanėsh iu vendosėn pėrpara ekuacione matematikore “tė vėshtira dhe tė bukura” dhe “tė vėshtira e tė mėrzitshme”, ndėrsa truri u skanohej.

Nė pėrfundim, tė njėjtat qendra tė trurit qė aktivizohen pėrballė njė pikture apo muzike tė bukur, aktivizoheshin edhe pėrballė “ekuacioneve tė vėshtira por tė bukura” matematikore.

Studimi u krye nga shkencėtarė tė Kolegjit tė Londrės dhe nė pėrfundim, grupi i studiuesve britanikė thanė se rezultati sugjeron se mund tė ketė njė lidhje neurobiologjike bazė pėr bukurinė.

15 matematikanėve iu dhanė 60 formula matematikore pėr t’i klasifikuar ato.

Njėri prej studiuesve, Semir Zeki tha pėr BBC: “Gjatė ekuacioneve matematikore pėrfshihen disa zona tė trurit, por kur njė formulė vlerėsohet si e bukur, atėherė aktivizohet lobi frontal, njėsoj si tė shohėsh njė pikturė tė famshme apo tė dėgjosh njė kryevepėr muzikore”.

“Neuroshkenca nuk mund tė tregojė se ēfarė ėshtė e bukur dhe ēfarė jo pėr ju, por mund tė tregojė pjesėn e trurit qė pėrfshihet nė kėtė vlerėsim dhe nė varėsi tė personave, bukuria gjendet nė gjithēka”, tha profesor Zeki.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 4/6/2020, 15:13