Real Madridi kampion i Evropės, i dhjeti nė histori tė tyre !

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Real Madridi kampion i Evropės, i dhjeti nė histori tė tyre !

Mesazh nga LePuRuShJa prej 24/5/2014, 23:25

Real Madridi kampion i Evropės, i dhjeti nė histori tė tyre ! Largea_sergio1400965123

Ramos, Bale e Marcelo, Ronaldo, janė trima tė triumfit tė madh, ndėrsa Atletico Madridi ishte e pafat dhe nė ēastet e fundit i rrėshqiti trofeu pėr herė tė parė nė histori. Reali fitoi pas vazhdimeve me 4:1.

Reaal Madridi, ėshtė kampion i ri i Evropės dhe pėr herė tė dhjetė nė histori tė tyre. Reali shėnoi fitore pas 120 minutave me rezultat 4:1 kundėr Atletico Madridit, nė finalen e Champions League, e zhvilluar nė Lisbonė. Ndeshja nė kohėn e rregullt pėrfundoi 1:1. Njė finale qė do tė mbahej mend gjatė, pėr nga rivaliteti nė fushė. Atletico ishte e pafat, e cila nė minutėn e 90+3 lėshoi fitoren nga dora dhe triumfin e madh. Reali ka pasur mundėsi tė artė nė minutėn e 31-tė, por Gareth Bale, pas njė veprimit tė shpejtė, futet nė 16-sh dhe kur tė gjithė priten se topi do tė futet nė rrjetė, ai gjuajti jashtė portės. Pas pesė minutave, Godin shėnoi gol, duke e shfrytėzuar edhe gabimin fatal tė portierit Iker Casillas, i cili doli panevojė jashtė portės. Atletico kaloi nė epėrsi 0:1, duke e futur nė presion tė madh Realin. Nė pjesėn e dytė, Cristiano Ronaldo, nga gjuajtja e lirė rreth 23 metra, godet furishėm por portieri i Atleticos, Courtois, me vetėmohim grushtoi topin nė korne. Atletico luajti me siguri tė plotė dhe tregoi lojėn tė fortė. Kur tė gjithė priten se Atletico do tė pėrqafoj titulli, Sergio Ramos, me mjeshtri me kokė plasoi topin nė rrjetė dhe 1:1 nė minutėn e 90+3, duke e dėrguar ballafaqimin nė vazhdime dy herė nga 15 minuta. Duhet theksuar se Diego Costa ėshtė paraqitur titullar, por vetėm nėntė minuta kur u zėvendėsua nga Adrian, sepse nuk mundej tė vazhdojė mė shumė pėr shkak tė lėndimit. Pas vazhdimeve Reali gjithnjė e mė i mirė, Di Maria lojtari mė i mirė nė ndeshje, pėr bukuri depėrtoi nė mes lojtarėve tė Atleticos, duke dėrguar gjuajtje tė fortė,, topi dėbohet deri te Bale dhe me kokė shėnoi pėr 2:1. Marcelo nė minutėn e 118-tė shėnoi pėr 3:1, ndėrsa pas dy minutave penallti pėr Realin. Cristiano Ronaldo i pagubushėm nga penalltia dhe 4:1 nė minutėn e 120-tė. Reali fiton titullin e dhjetė nė histori dhe Atletico e zhgėnjyer qė nuk arriti tė fitoi titullin.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 3/6/2020, 18:15