BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vlerat dhe tė mirat e shegės!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫


<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
<b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Vlerat dhe tė mirat e shegės!

Mesazh nga LePuRuShJa 30/9/2014, 18:18

Shega ka veti te shumta dhe ėshtė njė aleate shume e mire pėr te luftuar gripin. Pėr kėtė sėmundje, ilaēi me efikas dhe parandalues ėshtė ushqyerja. Natyra na ofron fruta te mrekullueshme qe pėrveē se na ngopin janė edhe te pasura me substanca ushqyese ne gjendje pėr te mbrojtur sistemin tone imunitar. Mendimi i pare shkon menjėherė tek agrumet, por para se portokallet te dalin ne pazar, ėshtė njė frutė mesdhetar qe vjen ne muajin tetor, shega. Mbase pak e harruar, kjo bime na ofron njė frutė qe shkencėtarėt vazhdojnė te zbulojnė virtyte te fshehura.

Shega forcon mbrojtjen imunitare

Shega ėshtė njė koncentrat i vėrtet me vitamina, mbi te gjitha A,B dhe C me kripėra minerale te rėndėsishme si fosfori dhe potasi, antoksidant si flavonoidet dhe fitoestrogjenet, dhe ne gjendje pėr te stimuluar ne mėnyrė te fuqishme antitrupat, mbrojtjen e organizmit kundėr sulmeve te agjenteve patogjene si viruse dhe baktere. Ekspertet thonė se konsumoni dy shege ne dite apo te pini lėngun e freskėt, mbron nga gripi dhe nga infeksionet sezonal pothuaj me mire se njė vaksine. Jo vetėm, fal flavonoideve ky frutė i mrekullueshėm ėshtė edhe ne gjendje te forcoje rrugėt urinare, shpesh subjekt pėr cistit dhe infeksione ne periudhėn e dimrit, lufton depresionin qe prek ne vjeshte...por te mirat e shegės nuk kane mbaruar me kaq.

Shega e ēmuar pėr shėndetin

Shega na mbron nga sėmundjet sezonale, por ėshtė ne gjendje te ruaj rininė tone. Fal vitaminės A,B dhe C dhe antioksidanteve, ėshtė njė anti-age e fuqishme, qe na mban te bukura. Flavonoidet mbrojnė nga sėmundjet e zemrės dhe mbajnė presionin e gjakut nen kontroll. Kėshtu, shega bėn pjese ne listėn e ushqimeve kundėr kancerit dhe nuk kemi mbaruar, pėrveē vlerave qe pėrmendėm, shega ėshtė ne gjendje te sulmoje shqetėsimet e menopauzės. Shume arsye te mira pėr te futur shegėn ne dietėn tuaj gjate periudhės se vjeshtės./ikub/
E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Similar topics

    -

    Ora ėshtė 29/9/2022, 03:00