BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forca e emocioneve!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫


<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
<b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Forca e emocioneve!

Mesazh nga LePuRuShJa 15/10/2014, 15:21

Emocionet na ngjyrosin jetėn dhe lejojnė te shprehim aspekte te ndryshme te personalitetit tone. Nėse i jetojmė plotėsisht, shpesh ato na ndihmojnė pėr te marre vendime dhe na lejojnė pėr te zgjidhur konflikte te brendshme. Njė emocion, ėshtė njė informacion fizik qe te lejon pėr tu shprehur dhe si pasoje pėr ti dhėnė njė kuptim pėr ato qe jetojmė. Ne pjesėn me te madhe te kohės, i kuptojmė ato qe pėrjetojmė pikėrisht prej tyre. Sipas atyre qe dėgjojmė apo shohim, emocionet shfaqen nga stimujt. Ne fakt, emocionet janė te regjistruara ne ndėrgjegjen tone , dhe janė gjithmonė gati pėr te dale ne sipėrfaqe.

Zemėrimi

Zemėrimi tregon se territori ynė ėshtė shkelur, qe mund te jete bere ndonjė padrejtėsi apo ndjehemi te ofenduar. Zemėrimi ėshtė njė emocion natyral, dhe ėshtė njė mundėsi pėr ta shprehur sa me mire.

Frika

Frike ndjejmė kur jemi ne njė vend te panjohur apo kur jemi pėrball njė ngjarjeje te pakontrolluar. Frika ėshtė jetėsore pėr sigurinė tone. Nėse ajo na burgos, mund ta transformojmė ne njė stres pozitiv.

Kėnaqėsia

Ndjenja e kėnaqėsisė nuk na shfaq probleme, vetėm atėherė kur ve ne rrezik konflikte psikologjike. Njerėzit e varur (alkooli, droga, kumari etj) sakrifikojnė kėnaqėsinė e ardhshme me atė te momentit.

Vuajtja

Vuajtja na ēon drejt pikėpyetjeve te jetės, pėr te gjetur njė rruge me te mire, njė kthim fati, te cilat janė kriza te cilat duhen kaluar, arti pėr te qene human ėshtė ai pėr te transformuar qorrsokakėt ne rruge te pėrshkueshme.

Te identifikoni dhe te orientoheni ne emocionet personale

Ėshtė e mund te identifikojmė dhe ti japim njė drejtim te ri emocioneve tona. Nuk behet fjale pėr te kontrolluar ato, por pėr ti lėnė te lira pėr tu shprehur ne momentin e duhur, pėr njė motiv te duhur dhe me personin e duhur. Fillimisht duhet konsideruar se nuk ekzistojnė emocione te duhura, te vėrteta, korrekte, por thjeshte emocione qe ndjejmė. Ato nuk mund te gjykohen, por te vėrehen ne mėnyrė objektive. Pėr te marre me lehte njė vendim duhet te merrni parasysh:

- Emocionet qe ndjeni ne moment

- Emocionet qe dėshironi te ndjeni

- Emocione qe do te ndjeni nėse merrni kėtė apo atė vendim.

Pėr ēdo nga kėto emocione, bėjini vetes kėto pyetje:

- Ėshtė e vėrtet? Mos e teproj? Ėshtė e vėrtetė qe jam i/e braktisur? Nga kush? Gjithmonė? Ėshtė e vėrtet qe jam i/e padobishėm? Ne sytė e kujt? Pėr shkak te ēfarė? Ēfarė mund te beje pėr te modifikuar kėtė perceptim?

Te mėsuarit te kėtyre pyetjeve te thjeshta do te thotė te mos jeni me viktime e emocioneve tuaja, por te mėsoni ti pėrdorni ato si alete te zgjedhjeve tuaja ne jete.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 29/9/2022, 02:45