BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Krahėt e nėnės!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Krahėt e nėnės!

    Mesazh nga LePuRuShJa 15/4/2009, 00:27

    Krahėt e nėnės! Mother-and-child

    Gruaja e re erdhi sė bashku me foshnjėn e saj nė ēerdhen mė moderne tė qytetit dhe iu drejtua burrit, i cili nga shkrimi i zbukuruar mbi tavolinė, nėnkuptohej qė ishte drejtor.

    - Dėshiroj ta sjell kėtu fėmijėn tim, - tha ajo, - sepse kam dėgjuar se kėtu qenka kujdesi mė shkencor.

    - Tė vėrtetėn paske dėgjuar, - tha duke u mburrur drejtori. - Ēdo gjė e jona ashtu ėshtė.

    Gruaja e re ndjeu lumturi nga kėto qė dėgjoi.
    - Shkenca ėshtė me tė vėrtetė diēka e bukur! - tha dhe duke parė fėmijėn, shtoi, - inshallah e bėn tė urtė kėtė trazovaēe!

    Drejtori i hodhi njė sy fėmijės qė lėvizte pa pushim nė krahėt e nėnės dhe e pyeti:

    - Vajzė ėshtė, apo jo? Ėshtė rreth moshės 1.5-2 vjeē apo jo?

    - Po, po, - u pėrgjigj gruaja. - Ashtu ėshtė. Kėto ditė kėrkon edhe mė tepėr kujdes nga unė. Jam njė njeri aktiv i shoqėrisė, por kėto kohėt e fundit mbeta gjithė ditėn nė shtėpi.

    Drejtori nxori ca shkresa pėr t’u firmosur dhe tha:
    - Marrėveshjen e firmosim vetėm pėr disa muaj. Nė kėtė mėnyrė bėhet punė shkencore. Pagesa bėhet pėrnjėherėsh dhe e plotė, njėkohėsisht duhet tė plotėsoni kushtet qė shkruhen kėtu.

    Gruaja e re lexoi me kujdes letrėn qė i zgjati drejtori dhe u hodh e habitur:

    - Nuk ka rėndėsi paraja pėr mua, ju paguaj menjėherė, por nuk e kuptova kėtė rreshtin e fundit.

    - Hėė! Po, ajo pikė ėshtė shumė e rėndėsishme, - tha drejtori duke parė marrėveshjen. - Kėrkojmė njė rrobėn tuaj, kjo mund tė jetė njė triko, apo njė pulovėr e juaja.

    - Njė pulovėr? - tha gruaja e ēuditur. - Po kjo ē’duhet?!

    - Njė rezultat i kėrkimeve shkencore, zonjė! - tha burri me seriozitet. - Me tė e mbulojmė foshnjėn kur fle, sepse i ngjan asaj nė krahėt e nėnės…


    Krahėt e nėnės! 2961154995 Krahėt e nėnės! 2961154995 Krahėt e nėnės! 2961154995 Krahėt e nėnės! 2961154995 Krahėt e nėnės! 2961154995 Krahėt e nėnės! 2961154995 Krahėt e nėnės! 2961154995 Krahėt e nėnės! 2961154995
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Krahėt e nėnės!

    Mesazh nga Vizitor 2/7/2009, 21:12

    Nena i shkruan Leter Djalit te Saj ne Mergim




    Nje nene i shkruan djalit te saj ne mergim qe e kishte harruar nenen e tij duke u mashtruar pas nje vajze ne nje vend te huaj.

    Me dorėn qė mė dridhet po tė shkruaj kėto rreshta. Eh, sa vjet kisha pa shkruar!! Kurre nuk me kishte shkuar mendja se Do shkruaja leter ne kete moshe , dhe jo me Poezi ,, Por dashuria pėr fėmijėn kthen edhe malet pėrmbys. Ēdo shkronjė e kėsaj letre peshon njė mal malli. Jam nėna jote bir, tė cilėn me pėrkėdhelje thėrrisje dikur “mamush”, e rendje tė mė puthje me dashuri nė faqe duke thėnė me zėrin e ėmbėl: “Ti je nėna mė e mirė nė botė”.


    Ku je ?

    Ku je ti ėndėrr e mėrguar
    nė ē’skuta ke ndaluar vallė
    A gjete dot ē’kishe kėrkuar
    atje ku je a ndjehet mall?

    Me krahėt e shpresės fluturove
    zemra e vuajtur nuk njohu frikė
    Lotin dhe syrit s’ia tregove
    Dhimbja nė shpirt filloj tė mbij.

    Kaloi njė vit, dy, tre, sot katėr
    E minuti i pritjes kaq ngadalė shkon
    Nėna qė le tė re, tė qeshur
    Mbi flokėt e saj sot ka rėnė borė.

    Ēdo dallėndyshe qė shikon
    Ėshtė syri im bir, tė kėrkon
    Ēdo pikė shiu qė bie mbi qerpik
    Ėshtė loti i mallit qė mė zhurit.

    Ku je ti lulja e gėzimit
    Ku je, o prehja e shpirtit tim
    Sa larg ke shkuar qė dot s’mė flet
    Vetėm njė fjalė qoftė keq a mirė?!

    Nė ke gabuar e sot ndien turp
    E dot s’ma thua jeta ime
    Dije se pritja pa pėrgjigje
    Rėndon sa bota mbi zemrėn time.

    Gjithė pasuria e kėsaj bote
    Nuk vlen pėr zemrėn e njė nėne
    Gjithēka qė kisha do ta shpenzoja
    Tė shihja njė herė fytyrėn tėnde.

    Tė puthja duart, ball, sy e gushė
    Tė pėrkėdhelja flokėt e zez,
    Tė ngopem njė herė me erėn tėnde
    Tė tė ndiej pranė pastaj tė vdes!



    Nėna tė pret dhe me stinėt plaket. E nėse njė ditė do tė kthehesh e nuk do tė mė gjesh, dije se nė ēdo lule ėshtė buzėqeshja ime pėr ty e nė ēdo rreze dielli janė duart e mia qė tė pėrkėdhelin.
    Tė puth me mall: Nena Jote !!
    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Re: Krahėt e nėnės!

    Mesazh nga Vizitor 25/8/2009, 08:14

    NENA E VETMUAR - Ishte nje dit dimer me bore - Duke ecur isha ne kembe - Ne stacion takova nje plak - Nga syte i dilke flake - Me ra keq e ju afrova - Nje Buzeqeshje i dhurova - Me shikoj me shiqim te thell - Besoni Shpirtin ma ka prere - E pyeta ngadale se cka i mungon - Filloi Syri ti Loton - Ma shamine donte me e fshi - Dhe njeren dore e shtiu ne gji - Me ate dore nxori dy Fotografi - Te dy djemve te vrare per Liri - Kurse djalit tjeter ja kishte shkret - I mallkuari Gurbet - U afrova e Perqafova - Me ra keq kur e Kujtova -Perseri filloj me Qa - E pyeta vajza a ka -Kam nje vajz ne Australi - 15 Vjat se kam pa me Sy - Tjetren ne Amerik e kam martuar - Dhe Fytyren ja kam Haruar - E cka me duhet mua jeta - Me ka shpuar Zemren si Shigjeta - Pese femija ne djep i rita - Dhe vdekjes ja Shita - E tash me tha "eti vajza ime Shikom drejt ne sy - Nqoftse ke femije te
    Kujtosh - Prej Pragut te deres mos i Largosh.

    Sponsored content


    Buzqeshje Re: Krahėt e nėnės!

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 27/4/2024, 00:22