<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Franca rrėmben tri pikė, Shqipėria shuan shpresat!

Mesazh nga LePuRuShJa 3/9/2011, 00:04

Franca rrėmben tri pikė, Shqipėria shuan shpresat! 0267

Kombėtarja e Shqipėrisė ėshtė mposhtur me rezultat 2:1 nga Franca, nė takimin e xhiros sė tetė tė grupit D tė eliminatorėve tė Euro 2012 nė futboll. Nė stadiumin "Qemal Stafa" nė Tiranė, ishin tubuar rreth 20 mijė shikues, tė cilėt panė nga afėr yjet e Francės, si Ribery, Benzema, Nasri, Abidal etj. Francezėt dominuan lojėn nė pjesėn e parė dhe pėr 18 minutat e kėsaj pjese shėnuan dy herė. Megjithatė, nė pjesėn e dytė ndryshuan gjėrat, duke luajtur Shqipėria shumė mė mirė dhe sikur tė luani kėshtu edhe nė pjesėn e parė, sigurisht do tė kishin dalė me rezultat tė favorshėm. Kuqezinjtė me gjithė humbjen, nė 45 minutat e pjesės sė dytė kanė lėnė pėrshtypje mė tė mirė. Karim Benzema, qė luan me Real Madridin, nė minutėn e 11-tė, pėr bukuri ėshtė liruar dhe nga rreth 18 metra ka dėrguar gjuajtje tė fortė, duke e mposhtur portierin Samir Ujkani, 0:1. Pas dy minutave lojė, Shqipėria pati rast ideal qė tė barazoi nėpėrmjet sulmuesit Hamdi Salihit, tė cilit fati sportiv ua ktheu shpinėn dhe gjuajtja e tij ėshtė ndalur nga tėrthorsja. Nė minutėn e 18-tė, Benzema pėr mrekulli ka gjetur brenda 16-shit M'Vila, ky i fundit me mjeshtėri ka fėrfėlluar topin nė rrjetė dhe 0:2. Ansi Agolli ka rrezikuar seriozisht portėn e skuadrės franceze, por gjuajtja e tė cilit nga rreth 16 metra ėshtė dėbuar nė korne nga portieri Lloris pikėrisht nė minutėn e 32-tė. Franca gati sa trefishoi epėrsinė nė minutrėn e 37-tė. Ribery nga gjuajtja e lirė rreth 22-23 metra dėrgoi njė projektil, Ujkani ka intervenuar me sukses, por pėr fat tė mirė tė tij topi dėbohet edhe nga tėrthorsja dhe shpėtoi gol tė sigurt. Kuqezinjtė pjesėn e dytė e filluan mbarė, duke shėnuar nė minutėn e 47-tė. Erion Bogdani, i cili ka shfrytėzuar njė gabim trashanik tė mbrojtėsit francez, Kaboul dhe me gjujatje tė saktė mposhti portierin Lloris 1:2. Francezėt patėn fat nė minutėn e 58-tė qė nuk pėsuan gol. Kristi Vangjeli ka dėpėrtuar pėr mrekulli nė 16-sh, i cili ka plasuar topin deri te Hyka, gjuajtja e tė cilit bllokohet nga mbrojtėsit rivalė, ndėrsa topi rikthehet deri tė Bulku, por gjuajtja e tij nga 14-15 metra ndalet me mund tė madh nga portieri Lloris. Nė minutėn e 82-tė, Kaboul nga 12-13 metra me kokė ka dėrguar gjuajtje tė fortė, por shtylla pingule shpėtoi portėn shqiptare. Edhe Nasri nė minutėn e 86-tė qėlloi shtyllėn e kuqezinjve. Shqipėria me 6 shtator do tė luajė si udhėtues me Luksemburgun. Franca kryeson tabelėn nė grupin D me 16 pikė, ndėrsa Shqipėria radhitet e parafundit (e pesta) me tetė pikė. Shqipėria shuan gjasat pėr njė kualifikim tė mundshėm pėr EURO 2012.

Shqipėria - Franca 1:2 (0:2)