BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pa titull

    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Pa titull

    Mesazh nga Moza 9/4/2009, 20:10

    Histori dashurie ... Pa titull........Me e prekura qe kam lexuar

    Vajza 17 vjecare tmerresisht dinte te dashuronte
    dhe djali 20 vjecar dinte t'ja vleresonte.
    Vajza e donte aq shume sa per te falte gjithcka
    dhe djali e donte por vajzes kurre nuk ja tha.
    Po djali ne zemer mbante nje sekret
    qe nuk ja tha as te dashures se vet.
    Vajza ia falte gjithe dashurine
    por djali tek droga gjente qetesine.
    sekretin e djalit vajza s'e kish zbuluar
    qe djali drogohej ajo s'e kish kuptuar.
    Dhe ditet iknin,iknin nje nga nje
    dhe djali keqesohej,keqesohej gjithmone e me.
    por dhe per djalin erdhi nje dite e mallkuar
    vajza zbuloi sekretin kur i pa shenjat ne duar.
    Ia mohonte djali"-asgje s'eshte e vertete,mos i beso syve,besome mua qe
    te
    dua dhe do te dua perjete"
    vajza me lot ne sy nga djali u largua
    ai e ndoqi nga prapa falje per ti kerkuar.

    "-lerme te qete-i tha vajza,-me mos me kerko
    lerme te qete te lutem,ne verte me do.
    -Te lutem mos vrapo,te lutem ti ndalo
    Pritme e dashurte te them vec nje fjale."

    vajza djalin nuk e degjonte
    me lot ne sy ajo vetem vraponte.

    "-Kujdes-bertiti djali-kujdes,nje makine!"
    Por vjaza se degjoi,nuk e ndaloi shpejtesine.
    Frenat shoferi dot nuk i ndaloi,
    mbi vajzen shkelen ato dhe ajo ze me s'leshoi.
    te gjithe u mblodhen mbi vajzen e shkrete
    te gjithe po ulerinin per ate jete,
    ate jete qe vdiq nga e shkreta dashuri.

    'Ah-tha vajza,-sa e veshtire qenka kjo jete
    ta dish sa te kam dashur....,te kam dashur vertete.
    Duhet te mesosh problemet pa droge ti kalosh
    kam frike te vdes,kam frike s'di ku do te shkoj
    te lutem ndihmome se vdekjen se meritoj.
    Vajza mbylli syte dhe driten e diellit me se pa
    nje lot qe i pikonte ngadale,ne faqe iu tha.

    "-Jooooo-thirri djali i mbytur me lot,-
    -mos me er se pa ty s'jetoj dot.
    Falme te lutem,falme ne te kam genjyer
    falme qe ste kam treguar,
    ti se meritoje vdekjen,e as ajo ste meritonte
    pse te mori ty ,valle mua pse s'me donte?
    Une gjysem njeri isha dhe kur isha me ty
    po tani ,c'jam valle?Nje cope mishi me dy sy.
    Por une s'te le vetem,do vdes per dashurine,
    se ty te dua tmerresisht,
    dhe ne boten tjeter them te gjej qetesine.
    Kujtova se tek droga do te gjeja qetesine,
    kujtova se me droge s'do te lendoja dashurine.
    Kujtova se droga ishte gjthcka,
    por ishte ajo q epa dashurine mua me la.
    ti ishe e dashur,viktime e dashurise time,
    ti ishe e dashur ajo q eme hoqi nje dhimbje.
    por une s'te le vetem,tek ty do te vij,
    te jemi te dy bashke dhe atje te gjej qetesi."

    te dy i varrosen ,i varrosen prane qe te mos ndaheshin kurre,
    e tani asgje me nuk i ndan.
    Dhe mbi varret e tyre u shkruajten keto fjale:
    "te vdesesh per dashurine eshte dicka e rralle"
    -ja -thoshte dikush-ja cmund te bej nje njeri,
    mund te japi dhe jeten
    te vdesi per dashuri!!!
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Re: Pa titull

    Mesazh nga Moza 9/4/2009, 20:15

    NjĖ Dashuri E Tretur!!!
    Nė kėtė vend rri e ulur nė njė karrige dhe mendoj. Mendoj duke shikuar pc dhe pyes veten. Ku do tė jetė tani i dashuri im? Athua ėshtė zgjuar sikur unė dhe mendon pėr mua, apo ka ra nė gjumė dhe mė ka harrua!?

    - Jo! Se besoj! Se besoj se mė harron lehtė, se mė deshti me gjithė zemėr! Jam e sigurtė se ende mė do dhe thėrret emėrin tim, ashtu siē thėrras edhe unė emėrin e ti, se shpesh mė merr lemza dhe nuk mė lėshon nė asnjė ēast. E di se mė don dhe s`mė harron pėr tė gjallė. Sa herė mė kujtohet AI unė qaj si fėmijė. Vajtoj pėr dashurinė e tretur, pėr njė dashuri tė vėrtetė qė u shkatėrrua me dhunė. Se harroj kurrė atė djale! E si ta harroj kur mė kujtohet nė ēdo ēast takimi ynė i fundit. Ishte ky njė takim i gjatė, i paharruar, mė i gjati nė historinė e dashurisė sonė, njė takim i trishtueshėm. Mė kujtohet, kur doli nė takim, unė u gėzova kur e pashė prej sė largu, por fytyra erti ishte e tretur. Nė sytė e ti nuk dukej ai shkėlqim i njė njeriu tė dashuruar. U ofrua dhe mė pėrqafoi pa folur asnjė fjalė. Mė shtrėngonte me tėrė fuqinė e tij dhe mė puthi nė faqe duke u dridhur. Unė mbeta e habitur! Mbetėm faqe pėr faqe, pėr disa minuta, pa u ndarė. Pa pritmas, lotėt e tij ma lagėn faqen time dhe filloi tė mė pėshpėrisė nė vesh me fjalė tė dridhura.



    - E dashur, ti e din se tė kam dashtė dhe tė dua. Por, ne duhet tė ndahemi, - tha.

    Pa mbaruar fjalėt ia plasi vajit dhe filloi tė qante me zė tė lartė, duke u shtėrnguar fort me tė dyja duart pėr qafėn time.

    Une e pyet perse por nuk me dha pergjegje , edhe qe nga ajo nate nuk kam pergjegje asnej here pse u nad nga une.



    Su besova veshėve tė mi, por mė theri nė zemėr si me thikė! U treta nė ato ēaste dhe fillova ta shtėrngoj fort nė pėrqafim. Nga sytė e mi filluan tė pikojnė lotėt, se mė befasoi me kėtė lajm tė zi. E shtėrngova edhe mė fort me tė dyja duart, sikur tė kisha frikė tė mos ma vjedhė kush nė ato ēaste kur e kisha nė pėrqafim. E shtėrngova me tėrė forcat e mia. Ndoshta nė ato ēaste shtėrngimi na sillte edhe dhimbje fizike, por nuk i ndienim dhimbjet, sepse nga trishtimi, trupi im dhe i ti ishin tė mpirė nga dhimbjet nė zemėr qė ishin tepėr tė mėdha. Se vetėm shikonim njėri tjetrin nė sy, tė pėrlotur, sikur tė luteshim pėr mėshirė.

    Nuk kam kohė tė rri, mė duhet tė shkoj unė ,ika vetėm erdha tė takohem me ty, pėr tė fundit herė, - tha ai.

    Se fola mė asnjė fjalė, se goja mu bllokua, por vetėm e shikova nė sy. Nė ato ēaste sytė e mi tė pėrlotur flisnin pėr mua.

    - Lamtumirė... – mė tha, se mė duhet tė shkoj. Por, nuk shkonte, vetėm shtėrngohej pėr mua nė pėrqafim.

    Gjithė natėn mbetėm nė pėrqafim. Na dukej sikur tė kishte kaluar njė minut. Por, filloi tė agonte drita. Sa e shkurtė na u duk nata qė kaluam sė bashku.

    - Mė duhet tė shkoj - tha pėrsėri. Por nuk shkonte.


    Pse o Zot? Pse i len gjallė kėto njerėz tė pandjenja?

    Mbyte kėtė tradhėtar , mbyte mos e len tė gjallė. Ose. Ose mė mbyt mua, ma merr edhe shpirtin kur ma morre dashnorin! Mos mė len gjallė tė shoh me sy e tė vuaj deri t`jem gjallė.

    Iku dashnori! Iku sikur ta pėrpinte nata qė e lamė pas.

    Shumė ditė kaluan, shumė muaj, ndoshta edhe vite, se unė nuk numėroj mė asgjė, mė ka tretė orientimi i jetės dhe nuk kam mė dėshirė tė jetoj.

    Netėt i kaloj pa gjumė, e pa ngrėnė e pa pirė, kėtu nė kete vend te mallkuar. Kėtu, ku u takuam me dashnorin. Kėtu dal pėr natė dhe pres. Kėtu po pres edhe sonte, ndoshta mos po vie dashnori. Bie shi, dėborė, stuhi, por unė kėtu rri e pres. Kėtu do tė pres, deri tė vdes. Edhe kur tė vdes, do ta lė amanet qė tė mė varrosin kėtu , se vetėm kėtu isha e lumtur. Kur tė vie dashnori im M.... pas shumė vitesh jam e sigurtė se do tė dalė nė takim. Sė paku, me vorrin tim le tė takohet.

    Pres. Dola nė qytet qė tė hjek pak mėrzi. Aty mijėra njerėz... Shoh ēifte tė lumtura qė shetisin bashkė tė pėrqafuar dhe fytyra e tyre shkėlqente nga lumturia dhe dashuria. Tė gjithė ishin tė lumtur vetėm unė jo. Vetėm unė dhe njė lypse, qė shtrinte dorėn kalimtarėve dhė lutej pėr njė kafshatė bukė. Dikush prej kalimtarėve ia hodhi lypses ca para tė holla dhe nė sytė e saj erdhi shkėlqimi. Edhe lypsja u bė e lumtur, mbeta vetėm unė me zemėr tė thyer.

    U ula pėrkrah me lypsen, e shtriva dorėn edhe unė, ndoshta ndonjė kalimtar do tė ma gėzoj zemrėn edhe mua. Shumė kush mė hidhte para, por pėrsėri mbeta me zemėr tė thyer.

    Jo. Nuk ka para nė botė qė mund tė ma gėzoj zemren time, vetėm M.... Vetėm ai mundet tė ma kthejė pėrsėri lumturinė, por, ku gjindet ai tani?


    - Ah, Zot i madh!

    Njė shoqe qe e kam si moter mė thotė ta harroj atė dhe tė gjej ndonjė tjetėr. Shiko pak, mė thotė, ka edhe djem te tjere te bukur .Vėrtetė, shumė djem tė bukur ka por per mua asnej nuk ishin mė tė bukura se dashnori im.

    Por jo. Nuk mundem tė themeloj dashuri kundėr ndjenjave tė mia, se nuk kam dy zemra. Edhe atė qė e pata, ia fala ati. Nuk mundem tė shtrihem nė shtrat dhe tė bėj dashuri me njė djalė qė nuk e dua.

    Po i dashuri im si do ta ketė hallin?

    Athua mundet me durua dorėn e njeriut, qė nuk e don, me e prek trupin e ti?

    Zot! Pse kėshtu? Pse?

    Shpresat ende mė mbajnė gjallė. Tėrė natėn mendohem dhe kėrkoj qe te me kthehet M.... Shumė njerze mė pėrgjasin nė dashnori tim dhe unė gėzohem pėr njė ēast. U dal pėrpara nė rrugė dhe gati nisem t`i pėrqafoj, por kur vėrtetoj se ai nuk ėshtė , zemra pėrsėri mė shėmbet. .

    Unė kėtu do tė pres deri sa tė jem gjallė. Me nej shpres te vetme se M.. dot me kthehet .....
    Moza
    Moza
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
    <b>Votat</b> Votat : 17
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

    Buzqeshje Re: Pa titull

    Mesazh nga Moza 9/4/2009, 20:18

    Shkruar nga nje antare e nje forumi shqiptar ( Z.Y ), nje histori e vertet dashurie, ja vlen te lexohet.


    Nuk e dinim qe dashuronin tepėr,por mbi tė gjitha nuk e dinim se te dashurosh tepėr ėshtė njė e keqe e shpirtit,madje,e thėnė me gjakftohtesi ėshtė njė vuatje psikike qe pėrcaktohet nga varėsia pre njė lloji droge,pa te cilėn nuk bėjmė dot(shkeputur nga libri "Letra e grave qe dashurojne me shpirt"


    Shpresoj qe ti ta lexosh mesazhin tim,ndoshta njė ditė do zhbirosh nėpėr faqet e internetit dhe do gjesh te shkruar historinė tonė dhe do mundesh te zbulosh vetveten.


    Me quajne A,dhe jam 24 vjeēe.Njė pjesė e juaja me njohin shumė mirė biles dhe ju kam takuar.Zakonisht ne karakter njihem pėr tip te hedhur dhe shumė Capkene(ashtu si vete nicku im i dikurshem).Kam pasur njė jetė te thjeshtė,familje te thjeshtė te perkushtuar ndaj fėmijėve.

    Mė kujtohet dhe sot,sikurse para 3 vjetėsh kur u ndava nga njė njeri qe e doja shumė dhe mendova se ilaci me i mirė do ishte te lidhesha me dike tjetėr.Njė njohje ne internet qe zgjati disa muaj ashtu larg mė ktheu njė ditė ne Shqipėri ,aty ku do tė fillonte cmenduria ime,pasioni ,sakrificat lotet.

    Ai ishte njė djalė i thjeshtė,pa arsim pa pune pa perspektive ne jetė.Mmm me siguri do me gjykoni ku te ka ēuar mushka,(duke menduar se unė isha ne studime jashtė shtetit)as e kam menduar kėtė gjė.Shumė shoqe,miq me flisnin por nuk i vija re fjalėt e tyre sepse mendoja qe askush nuk e di ēdo tė thotė tė duash dike si I....

    DHe ai ishte vėrtetė shumė njeri i fshehte,ne tiparet e tij zbuloje njeriun qe mbante gjėrat nga brenda ai qe si binte kurrė murit me shqelm pėr tu cliruar por qe i kalonte gjėrat ashtu aty nėn vetvete duke kapluar ēdo gjė.
    Nisa njė aventure duke menduar se kjo lidhje sdo kishte jetė.
    Pas takimit tė parė,pasoi ai i dytė ne Tr e me vonė njė i tretė ne El.Me pelqente ēdo gjė tek ai,sytė buzėt,heshtja,tipi i tij i urte,mėnyra sesi me sillte ne humor,perkedheljet,ato gjėra qe njė femėr i ve re me njė here.Ishte tip shumė pertac,ose me saktė tregohej pak disi indiferent nga gjerave por unė si pashė kurrė kėto gjėra.

    Fillimi i ēdo lidhje ėshtė gjithmonė i bukur,ėshtė ajo periudha e njohjeve te karaktereve ku ēdo kush do tė dominoj dhe te tregoj vetveten.Vendosa te udhetoja pas njė muaji pėrsėri pėr ne Shqipėri,se di pse, me merrte malli shumė pėr te duke genjyer prindėrit(dua te theksoj se familja ime s'ka ditur gjė pėr kėtė lidhje,pasi me siguri do me thoshin o merre o lere rrugė te mesme s'ka).

    Por ai ishte pak indiferent,duhet te shkoja ta takoja unė atje dhe jo ai ne qytetin tim duken nxjerre pretendime qe mos te na shikonte kush.Dhe netet si kalonim bashke,zakonisht me duhej te flija tek shoqet qe kisha patur me pare duke me nxjerre pretendime se kishte probleme ne familje..dhe unė gjithmonė e kam besuar.

    Flisnim ēdo ditė ne tel,ai nga njė anė me sa mundej dhe unė nga ana tjetėr,tek unė po zhvillohej njė ndenje e fortė ndaj tij saqė ndonjėherė ikja dhe 2 here ne Shqipėri brenda muajit duke kursyer leket e burses pėr udhetimin.Fale tregtareve qe udhetonin shpesh Shqipėri-Bullgari gjeja dhe njerėz qe mund te me merrnin falas.Ardhja ime ra ne sy,kaq te shpeshta por prindėrit duke pare qe unė nuk levizja ato ditė kur isha ne shtepi dhe telefoni im nuk ndihej fare nuk vune re ndoshta kaq gjėra.Pastaj vinte dhe motra qe takonte te fejuarin dhe gjoja mos te rrinte vetėm ajo rrugėve.


    Kėshtu kaloi njė muaj ,dy,tre etje etje.Mes nesh mungonte komunikimi por unė ia hidhja fajin vetes qe flisja aq shumė dhe si lija radhe atij tė fliste.Ai u perpoq te ikte me vize 2 here pėr ne Itali por nuk mundi.Unė kėto pėrpjekje i shihja te arta,duke harruar sa gjėra bėja pėr te.

    Kėshtu kaloi njė vit,i dyti me te shtyra dhe i treti....kishte ardhur koha tė merrej njė vendim.Ose te ndaheshim ose te bashkoheshim.Unė kisha gjetur pune pėr mbrekulli,jetoja ne Gjermani po filloja te ecja ne jetė.Por me gryente nga brenda sesi njė njeri kaq i zgjuar si ai nuk bėnte diēka pėr vetenhe shkollėn e nisi prej meje,fale mamit te vet atje ku e kishte lėnė.Kerkoja pėr kurse tranjimi kėtu ne Gjermani,pėr pune kisha folur me sa e sa njerėz nuk kisha lėnė ambasada e zyra emigracioni pa pyetur ,shoqeri pa cmendur pėr te me treguat rrugėn sesi mund te bashkoheshim.

    E doja shumė,tani I.. ishte pjesė e jetės sime dhe se mendoja jetėn kurrė pa te.Kisha nevojė,kisha nevojė vetėm ti degjoja zėrin dhe ndihesha e lumtur.Ato takime njė here ne 3 muaj pėr Shqipėri i numeroja ditet oh zot....saqė kur vinte java e fundit pėr te ikur dhe ne pune e verenin gezimin tim.Perkundrazi,nga ana e tij shfaqej akoma indiferentizem ndonjėherė harronte te me bėnte njė zile(jo se i benim te shpeshta por njė ne ditė dreqi e mori tregon qe te kujton)as mesazhet si conte me si me pare(mgjs thoshte qe pertonte)lere ardhjet ne MSN i rralloi fare.Dhe fajin ia hidhte telefonata te gjatė te miat ēdo darke ku unė i caja koken pėrsėri me njė pyetje..ēdo bėjmė I..cke menduar te besh pėr tu bashkuar,ti nuk leviz.

    Kerkoja ta zhnderroja kėtė njeri ne atė qe unė doja,ose me saktė po i ofroja NDIHMEN time pėr te shpetuar lidhjen.

    Ishte njė here njė bisede ne MSN ku unė e pyeta pėrse nuk martohemi dhe ai qeshi..hihihi po unė po pres dokumentat pėr ne Itali.Aty filluan dyshimet e mia,dyshimet se ai njeri do e donte njė jetė bashke(isha dakort pėr bashkejetese ).Por mendova se ndoshta ėshtė herėt dhe ka te drejtė

    Tek ne po zhvilloheshin dy pole unė shkoja drejt plusit dhe ai drejt minusit.Tani puna ime po sillte pėrēarjet e para nė lidhje,unė dominoja nga ana ekonomike,shoqerohesha me njė shtrese te lartė dhe mbi tė gjitha kisha mundėsi te zgjidhja ne mesin shoqeror djeme te pershtatshem pėr mua.

    Kurrė si hodha sytė rrotull,gjithmonė mendimi im ishte ti I...njė bisede tjetėr me vonė ne MSN bėri te kuptoja se ti po kėrkoje te martoheshe me mua.Ishte njė propozim martese ku di unė i ēuditshėm,por mgjs e pranova.Ashtu bėtė plane ato 2 muaj pėr hapat qe duheshin marr...dhe njė bisede telefonike(se mohoj sa here nxehesha qe ti sme pėrgjigjeshe ne telefon) do filloja te qaja dhe te merzitesha.Kerkoja vemendjen tėnde,dhe mendoja se me lotet do tė ktheja tek unė.


    Ajo bisede ishte dhe fundi i komunikimit...te preka shumė te betohem qe skam dashur kurrė te te lendoj aq shumė.Ishte njė thėnie e imja..s'ka problem nėse nuk vjen ti do gjej ndonjė tjetėr sa ka tek puna ime...

    Aty ēdo gjė u kthye mbrapsh,njė jave nuk folėm fare.Unė qaja,biles mbaj mend kam ikur tek njė shoqe vetėm e vetėm mos te rrija vetėm.Fundja bosh,te kerkoja ne sms por ti nuk ktheje pėrgjigje.


    Ishte njė sms e jotja(njė nder nga te 100 qe ruaja) ky me thoje..ne nuk kemi me plane pėr jetė bashke,as fejese as martese as udhetimin pėr ne Sarande sepse ti nuk meriton asgjė,ti me shkaterron ndenjat.

    Isha e lumtur qe u kthye tek unė,e doja dhe cmendesha sme interesonte asgjė.Dua te jem me ty,vetėm kjo mė intereson s'ka rėndėsi dhe njė here ne vit te shoh dua te jem e JOTJA.


    Ditėt qe pasuan treguan se pasqyra jonė ishte thyer..pėrsėri grindje pa fund telefonata unė kerkoja vėmendje te plotė prej tij..ato telefonat qe i harronte diku...afroi dhe dita pėr ne Shqipėri...as me bėnin kembet ti hipja atij avjonit se thelle ne zemėr me binte njė cange qe thoshte"Po merr fund..po merr fund"


    Ti nuk erdhe te me takoje ne Br,sigurisht nxorre pretendimin se ēdo kėrkoje ne Br(ēdo kėrkoje..aha sa paradokse )po unė ēfarė ishe.Re dakort te takoheshim ne Dr,atė nate nuk fjeta as njė ditė me pare.Ne shtepine time tani kjo lidhje kishte marr dhėnė,edhe njė pjesė e fisit ma dinte ashtu dikush i kishte treguar por sme interesonte asgjė.

    Prinderit prisnin te merrja njė vendim,por unė i shmangesha sa here binte muhabeti pėr kėtė gjė.



    Ato ditė sme more shpesh ne telefon,dhe mesazhet i ēoje fill pasi ti coja unė.Ste vija faj mendoja mos nuk kishte kredit duke menduar gjendjen tėnde qe nuk punoje.Kerkoja te te ndihmoja ne ēdo kusht,biles po gjeja dhe kurse gjermanishteje qe ta mesoja gjuhėn shpejt.

    16 korrik....ne mėngjes te ēova unė na gjumi me telefonaten time.Je nisur I...,ishe pergjumesht me siguri mbrėmė ke rėnė vonė...dhe s'tė thashė gjė.Ti erdhe,u futa ne makinen tėnde dhe po qaja oh zot sa me kishte marrė malli kisha 4 muaj pa tė parė.Lotet te binin mbi buzė dridheshin trupat kur prekeshin.Shkembyem vetėm puthje dhe prekje rrugės,kėrkove te pinim njė kafe kurse puthjet e gjata tregonin te kundėrtėn.

    Shkuam ne njė hotel diku jashtė Dr,nuk doja ta nisja unė e pare biseden nė lidhje "Ēdo tė benim".Aty u puthem bėtė dashuri si te cmendur,edhe sot i kujtoj lotet qe leshoja prej dhimbjes shpirt..kur ti me shtrive bute mbi tavolinen e dhomes...dhe me the bute"edhe unė te dua"...putheshim sikur kishim qenė vite pa u pare....ti me perkedhelje sikur do tė ikja dhe sdo isha e jotja.Shtrengoheshm fort pas njėri-tjetrit....nuk kishe qenė kurrė aq i dashur me mua dhe unė qaja duke te thėnė

    "I...nuk iki dot...shpirt me mungon ti..kam nevojė pėr ty...oh zot ma fal kėtė njeri.


    Tani kishe ardhur momenti i rėndėsishėm...ai nuk po fliste as unė..saqė i thashė:

    I..duhet tė flasim.Heshtje,po tha..pėrsėri heshtje...s'e di si ta fillosh..unė heshtja..e kam te vėshtirė..edhe unė tha...nise ti e para.

    Jo nuk mundem,as unė tha ai.Mirė I..cke menduar te bėjmė ne te dy?Si e mendon lidhjen tonė...heshtje


    "Unė nuk jam pėr ty,unė vetėm te shkaterroj ty, ti nga unė s'ke pėr tė parė njė ditė te bardhe.Ti e ke ne dorė vendos ose mbetemi te dashur pėr gjithė jetėn ose ik prej meje.

    Ti sme do I-ia ktheva unė.Ti sme do..pse flet kėshtu,nėse do me doje sdo i thoje kurrė kėto fjale.

    Merre ti hapin i them unė-ME BRAKTIS.
    Nuk mundem tha ai,beje ti.Mora njė here fryme,thelle mu kujtuan sa here kam qare kėtė kohe naten vonė se ziheshim bashke pėr shkakun se tregoheshe indiferent,mu kujtua nėna ime,familja jeta ime..te pashė thelle...sytė e tu nuk tregonin dashuri..ose me saktė dėshirė pėr te qenė bashke..thonė se sytė bojqielli janė sy genjeshtar...por unė lexova shumė gjėra.

    Mirė I..ikim...kaq ishim ne te dy,ishim njė histori e shkuar .U takuam jetuam dhe ikem...kaq paska qenė dashuria jonė..Ti me perqafove me fshive lotet ,me puthe..me afrove.Rruges Tr-Dr nuk ti hodha sytė fare...qaja dhe qaja..ti ngrije muziken qe nė fund dhe ecje...me fshive lotet...por te pashė gjithė inat.

    Shkembyem vetėm pak fjale...ndoshta tė thashė pėr njė lidhje nuk ėshtė vetėm dashuria-...janė komponete te tjerė.Jeta vazhdon me the...

    zbrita nga makina jote...ti me zgjate buzėt dhe me puthe doren..ishte njė puthje qe skam pėr te harruar puthje perrallore e njė princi qe po humbte princeshen e vet...bute lehtė sikur doje te thoje"Kthehu".....mu zgjate pėr tu puthur por ta mohova...ika dhe vendosa duart mbi xham duke te thėnė

    "Tė kam dashur shumė".........

    ti ike................ te kėrkova dhe njė jave me vonė ne telefon po se hapje..



    Tani ka filluar njė etap e re ne jetėn time,duhet te sheroj vetveten nga kjo varėsi shpirterove.Kam lexuar te dy librat e Robin Norwood ne fillim i urreja se gjeja vetveten e varun prej ndenjave te njė mashkullit duke kėrkuar me ēdo kulm qe ta ndihmoja..duke harruar se nuk po ndihmoja veten.Fale kėtyre librave sot jam ne seancen e sherimit,po njoh vetveten kėtė kohe.Mendova ne fillim te ndarjes se duke njohur te tjerė do e kem me te lehtė..por gabova.

    Tani kohėn e lirė sia kushtoj askujt,kthehem ne shtepi kur dua dhe dal kur te dua.Tani darkat si kaloj duke pritur qe ti te kthehesh ne shtepi dhe tė flasim bashke..dhe nesėr ne pune te iki me sy te fryre pėr gjume.As telefoni nuk rri me pranė meje,ēdo ditė qaj.Tė harrosh dike qe ka qenė pjesė e jetės tėnde nuk ėshtė e lehtė..edhe tani po qaj.Edhe dje qava,por thelle e ndiej qe kthim pas NUK KA.

    Do mė duhet kohe te njoh veten dhe mbi tė gjitha te piketoj sesi duhet te jetė njeriu qe duhet te njoh...tani i kushtohem me shumė luleve,daljeve me bickilete...kur mė vjen te qaj flas gjatė ne telefon..ēdo ditė po fshi diēka prej teje...dje hoqa shkronjen qe mbaja I ne qafe..para ca kohėsh fshiva shumė sms,kėto ditė po mendohem te fshij dhe emailet e tua

    Me siguri dhe ti vuan,nuk e mohoj qe thelle thelle dhe me ke dashur.


    Se shpejti kam menduar ti drejtohem njė spikologeje,kam probleme me stomakun kam ditė qe nuk ha.Ka ditė qe nuk fle,ka ditė qe iki kuturru dhe sa here ndihem keq vazhdoj te lexoj librat e Robin Norwood...bibla e grave qe dashurojne me shpirt...te cilat mendoje se duke i ofruar ndihem njė mashkulli e ndryshoj do e mbajmė lidhur pas vetes.


    Nuk te urrej I,pėrkundrazi te uroj shėndet ne jetė.Kujdesu pėr veten...

    Kam vetėm njė dėshirė...bėhu dhe ti njeri..jo pėr mua ,as pėr te tjerėt por pėr veten tėnde.

    Unė isha me ty deri kėtu..hapat i hodhem bashke 3 vjet...tani....vazh dojme jetėn sikur mos ta kishim njohur njėri-tjetrin kurrė.

    Po largohem nga ēdo gjė qe mė ka lidhur me jetėn e mėparshme,edhe forumet me bėjnė melankolike...nuk e gjej me vetveten ,as interneti asgjė..dua te njoh vetveten te di ēfarė ndiej dhe ēfarė dėshira kam...por mbi tė gjitha pėr tu riperteritur....



    Kjo ishte njė histori e njė prej milionave grave qe vuajne nga kjo varėsi....

    Varesia"Tė dashurosh me shpirt"


    Shpresoj..se ndonjeres librat e rekomanduar do ti hyjne ne jetė,

    Mua ma bleu njė mik,e urreva ne fillim pse me jepte libra te tillė tani dua ta falenderoj.


    Robin Norwood-Gra qe dashurojne me shpirt
    "Letrat e grave qe dashurojne me shpirt"



    Prano dhe duaje vetveten,beju egoiste e shendetshme"

    Sponsored content


    Buzqeshje Re: Pa titull

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 19/5/2024, 15:48