<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Barcelona rrėmben pikė nė Santiago Bernabeu

Mesazh nga Albatros 17/4/2011, 15:47

Barcelona rrėmben pikė nė Santiago Bernabeu  057

Real Madrid - Barcelona, thjeshtė ka qenė lojė e mirė dhe qė tė dy golat janė shėnuar nga penalltitė. Njėrėn penallti e realizoi Cristiano Ronaldo pėr Realin dhe tjetrėn Lionel Messin pėr Barcelonėn. Derbi i madh botėror pėrfundoi pa fitues, 1:1. Kjo ishte ndeshja e javės sė 32-tė tė Kampionatit tė Spanjės nė futboll. Mbi 80 mijė shikues ishin tubuar pėr tė shikuar dy skuadrat mė tė fuqishme, me futbollistė mė tė mirė, dy rivalė tė pėrbetuar e tė pėrjetshėm. A thua me ndeshjen e sotme edhe mbaroi lufta e madhe pėr titull pėr faktin se Reali mbetet edhe mė tutje me minus tetė pikė larg Barcelonės. Katalunasit pėr gjatė 90 minutave patėn edhe mė shumė raste, por edhe dominimin nė disa ēaste. Edhe Reali ka pasur mundėsi tė mira, por sulmuesit e saj u treguan tė ngathėt. Njė barazim aspak i mirė pėr mbretėrit, pasi i largon edhe mė shumė larg nga kreu i tabelės dhe thėnė mė mirė i ka lėnė mė gjasa shumė minimale pėr titull. Njė Real qė shumė kishte shpresuar se do tė ia dalė sonte t’i revanzhohet katalunasve me humbjen katastrofė nė vjeshtė me shifra 5:0, por ishte e kot dhe u desh tė kėnaqet me njė barazim. Reali gjė tjetėr nuk i mbetet tash pos tė mendoj pėr ndeshjen finale tė Kupės sė Mbretit, e cila zhvillohet me 20 prill, ku pėr rivalė do tė kanė sėrish njė Barcelonė tė fuqishme. Ndeshja fillim e mbarim ka qenė me rivalitet tė madh dhe me raste shėnimi, ku nuk mungoi edhe kartoni i kuq, kur nė minutėn e 51-tė Albiol i Realit ėshtė ndėshkuar me karton tė kuq.

Nė minutėn e 19-tė, Lionel Messi ka pasur rast tė qind pėr qind pėr tė shėnuar gol, kur doli vetėm pėrballė portierit Casillas, por ky i fundit ka ndėrhyrė pėr mrekulli dhe shpėtoi rrjetėn e paprekur. Katalunasit patėn edhe njė rast tė mirė, kur Villa nė minutėn e 26-tė deshi tė kaloi portierin Casillas, por pa sukses. Barcelona kėrkonte penallti, por gjyqtari nuk mendoj kėshtu. Pas dy rasteve tė mira tė Barcelonės, vjen radha te Reali. Futbollisti mė i shtrenjtė nė botė, Cristiano Ronaldo, brenda 16-shit pati mundėsi idelae tė shėnoi gol, por gjuajtja e tij ėshtė bllokuar nga njėri nga mbrojtėsit e skuadrės rivale.

Lionel Messi si gjithnjė i rrezikshėm pėr skuadrat rivale. Ai nė minutėn e 43-tė pėr mrekulli ėshtė futur nė zonėn e mbretėrve, por gjujatjen e tij tė fuqishme e ka dalė pėr me sukses portieri Casillas, duke shpėtuar edhe njėherė portėn e tij. Pas dy minutave lojė, Ramos gati sa kaloi nė epėrsi Realin, por ndėrhyri me sukses Valdes.

Nė pjesėn e dytė pikėrisht nė minutėn e 50-tė Barcelona pati fat tė madh. Ronaldo nga gjuajtja e lirė rreth 25 metra ka dėrguar gjuajtje tė fuqishme, por shtylla e poshtme pingule shpėtoi portėn e katalunasve.

Nė minutėn e 51-tė, Villa rrėzohet nė 16-sh nga Albioli dhe penallti. Ndėrkohė, Albiol ndėshkohet me karton tė kuq dhe nga minuta e 51-tė Reali mbeti pa njė futbollist nė fushė. Nga penalltia i pagabueshėm Lionel Messi dhe 0:1 nė minutėn e 52-tė pėr Barcelonėn. Messi me kėtė rast ka shėnuar edhe golin e 30-tė nė elitėn spanjolle, duke e lėnė me dy gola pas vetes Ronaldon, qė ka 28 gola.

Xavi gati sa dyfishoi epėrsinė nė minutėn e 61-tė, por gjuajtja e tij nga rreth 15-16 metra ndalet nga tėrthorsja.

Nė minutėn e 81-tė, Marcelo pas njė depėrtimit tė mirė, ėshtė rrėzuar dhe penallti. Cristiano Ronaldo nga penalltia ka barazuar shifrat 1:1 pikėrisht nė minutėn e 82-tė dhe njėherit shėnoi edhe golin e 29-tė tė tij nė ligė.

Barcelona gjashtė javė para pėrfundimit tė edicionit spanjoll pothuajse edhe ka siguruar titullin e kampionit. Katalunasit tashmė i prin tabelės me 85 pikė, duke e lėnė pas Realin me 77 pikė.