<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Messi poshtėroi Real Madridin

Mesazh nga Albatros 28/4/2011, 13:56

Messi poshtėroi Real Madridin 093

Reali nga minuta e 61-tė mbeti pa njė futbollist nė fushė. Pepe ka ndėrhyrė shumė ashpėr ndaj Dani Alvesit, ndėrsa gjyqtari nuk e ka falur pėr kėtė start dhe e ka ndėshkuar direkt me karton tė kuq. Pas kėsaj me karton tė kuq ndėshkohet edhe trajneri Jose Mourinho pas njė reagimit dhe kjo nė masė ka tronditur Madridin.

Barcelona shėnoi fitore me rezultat 2:0 nė Santiago Bernabeu nė ballafaqim me Real Madridin, nė ndeshjen e parė tė gjysmėfinales sė Champions League nė futboll. Reali me gjithė dėshirėn qė tė mposhtė Barcelonėn, ishte mision i pamundur dhe ka komplikuar sė tepėrmi punėt pėr ndeshjen e kthimit. Trajneri katalunas, Pep Guardiola, sigurisht se ėshtė i lumtur, pėr faktin se ka nxjerrė njė rezultat pozitiv qė e bėnė mė tė qetė pėr ndeshjen e radhės, ndėrsa Jose Mourinho pos dėshpėrimit qė pati nė minutėn e 61-tė kur ndėshkohet me karton tė kuq, pėsoi edhe njė goditje tė rėndė me kėtė humbje. Fundja kanė mbetur edhe 90 minuta lojė dhe gjithēka ėshtė e hapur e mundshme.

Nė fakt, Real Madridi plotė 29 minuta luajti pa njė futbollist, pasi qė nė minutėn e 61-tė ėshtė ndėshkuar me karton tė kuq Pepe, pas njė ndėrhyrje tė ashpėr ndaj Alvesit. Barcelona pėr mrekulli ka shfrytėzuar kėtė epėrsi numerike nė fushė mbase edhe i frytshėm ka qenė aktivizimi i Afellayt nė minutėn e 71-tė nė vend tė Pedros. Katalunasit u kthyen me rezultat pozitiv qė ua lehtėson shumė punėn pėr ballafaqimin e kthimit qė zhvillohet pas njė jave nė Camp Nou. Pjesa e parė ka qenė me rivalitet dhe me posedim tė topit mė shumė nga ana e Barcelonės. Nė fakt, nuk munguan edhe simulimet sidomos nga futbollistėt katalunas. Edhe tensionet ishin evidente nė disa raste sidomos me pėrfundimin e pjesės sė parė, duke shkuar futbollistėt nė teshatore gati sa qėruan hesapet ndėrmjet vete. Nė kėtė rrėmujė qė ndodhi ka pėsuar portieri zėvendėsues i Barcelonės, Pinto, i cili ėshtė ndėshkuar me karton tė kuq. Nė minutėn e 25-tė, Barcelona ka mundur lehtė tė shėnoi golin e epėrsisė, sikurse Xavi tė ishte mė i shkathėt nga rreth 12-13 metra, por gjuajtjen e tij mė vetėmohim e ka mbrojtur portieri mė i mirė nė botė, Casillas. Nė minutėn e fundit tė pjesės sė parė, Cristiano Ronaldo papritur nga rreth 35 metra ka dėrguar gjuajtje tė fuqishme, sa gati mposhti Barcelonėn, por portieri Valdes mezi ka ndalur topin. Nė pjesėn e dytė pikėrisht nė minutėn e 50-tė, Ronaldo ka kėrcėnuar seriozisht portėn e skuadrės mysafire, por gjuajtja e tij ėshtė bllokuar nga njė mbrojtės. Reali nga minuta e 61-tė mbeti pa njė futbollist nė fushė. Pepe ka ndėrhyrė shumė ashpėr ndaj Dani Alvesit, ndėrsa gjyqtari nuk e ka falur pėr kėtė start dhe e ka ndėshkuar direkt me karton tė kuq. Pas kėsaj me karton tė kuq ndėshkohet edhe trajneri Jose Mourinho pas njė reagimit dhe kjo nė masė ka tronditur Madridin. Ronaldo nė minutėn e 65-tė ka gjuajtur me kokė, por larg mbi portė. Nė minutėn e 67-tė, Xavi me dinakėri e ka gjetur David Villėn nė 16-sh, i cili gjuajti bukur, mezi ka mbrojtur portieri Casillas, topi deri te Pedro, por gjuajtja e tij shkoi jashtė portės pėr fat tė mbretėrve. Nė minutėn e 77-tė, Afellay nė kontaktin e parė me topin, pėr bukuri ka depėrtuar nė 16-shin e Realit, duke harkuar deri te mjeshtėri i golave Messi qė nuk ishte mbuluar si duhet nga Marcelo dhe 0:1.

Messi se Messi nė minutėn e 87-tė ka bėrė njė sllallom nė mbrojtjen e mbretėrve dhe me gjuajtje mjeshtėrore ka mposhtur edhe Casillasin dhe 0:2. Messi poshtėroi Real Madridin dhe me njė kėmbė e dėrgon nė finale skuadrėn e tij.

Real – Barcelona 0:2 (0:0)

Stadiumi Santiago Bernabeu, Madrid.

Shikues: 80.000.

Gjyqtarė: Wolfgang Stark.

Shėnues: Messi (77’ e 87’).

Kartonat e verdhė: Arbeloa, Ramos, Adebayor – Alves, Mascherano.

Kartoni i kuq: Pepe (Real Madrid).

Real: Casillas, Arbeloa, Ramos, Albiol, Marcelo, Diarra, Pepe, Alonso, Özil (Adebayor 46’), Di Maria dhe Ronaldo.

Barcelona: Valdes, Dani Alves, Mascherano, Piqué, Puyol, Busquets, Xavi, Keita, Villa (Roberto 90’) , Messi dhe Pedro (Afellay 71’).

<b>Votat</b> Votat : 59
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Se harroj kurr takimin tone te (1) ... Ti u vonove 10 minuta .. Un s'erdha fare ...! .

Buzqeshje Re: Messi poshtėroi Real Madridin

Mesazh nga Adrian 28/4/2011, 19:53