BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Mami Edona: Doa nuk fle pa ninullat e mia!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Mami Edona: Doa nuk fle pa ninullat e mia!

    Mesazh nga LePuRuShJa 6/9/2011, 17:42

    Mami Edona: Doa nuk fle pa ninullat e mia! 0286

    Vajza e Llalloshėve, thotė se qėkur ishte e shumė e vogėl ishte mishėruar me muzikėn, e rritur nė njė rreth familjar ku kėnga ishte traditė. Qė nga ditėt e para nė kėngė e deri mė sot kur shijon ditėt e saja nė botėn e artit. Edona ka sjell nė jetė fėmijėn e parė, gėzimin e parė dhe ėshtė shumė e lumtur pėr kėtė, sepse tė sjellėsh nė jetė njė jetė, ėshtė lumturi e vėrtetė!

    Edona nuk del shpesh nė media edhe pse ėshtė vazhdimisht e pėlqyer nga publiku. I kam thėnė tė gjitha dhe nuk do ta pėrsėrisė veten. Por, kėtė herė e ka njė motiv pėr tė folur dhe pėr mė tepėr tė na tregojė diēka nga vetja e saj…

    Edona, pėr pak menduam se e kishit harruar kėngėn, publikun… Si po ndiheni pas pauzės nė kėtė punė? A keni ndonjė model kur ėshtė fjala pėr stilin tuaj dhe si do tė na pėrshkruani nė pika tė shkurtra?

    Pėr stilin tim, prezantimin, kėndimin, tekstet, bashkėpunėtorėt, ėshtė shkruar dhe folur mjaft… tani qė jam bėrė nėnė, nuk besoj se do tė ndryshoj shumė nė kėtė drejtim, pėrveē ca ndryshimeve tė vogla nė hap me kohėn, por pa e humbur imazhin e Edonės.

    Si po ndjeheni, sa ka ndryshuar jeta juaj qė kur jeni bėrė nėnė?

    Ėshtė njė ndjenjė fantastike qė nuk pėrshkruhet me fjalė.

    Deri tani a keni kompozuar ndonjė ninullė pėr vajzėn tuaj?

    Jam e motivuar nga ninullat shumė tė bukura qė kemi dhe shpesh ato i pėrdor nė mėnyrėn time dhe i pėlqejnė Doas.

    Kėngėt qė keni kėnduar, kanė qenė tė gjitha tė natyrės suaj?

    Nuk e di nėse kėngėt kanė qenė tė natyrės sime, apo unė iu kam pėrshtatur atyre. Janė kėto dy gjėra qė bashkė me talentin e formojnė suksesin, vetėm duhet gjetur momentin e duhur.

    Editimi i albumit kėrkon shumė nerva, energji dhe durim. Ku e gjeni ju energjinė kur ajo bie nė rezervė?

    Unė jam e vetėdijshme pėr punėn qė bėj, pėr rėniet dhe ngritjet e kėtij profesioni. Jam e pėrgatitur dhe para ēdo projekti, jap maksimumin tim qė ta pėrfundoj me sukses.

    Kush qėndron pas suksesit tėnd, teksti, talenti, kompozitori, sharmi yt…

    Tė gjitha bashkė.

    Jeni e matur, e paimponueshme, e kulturuar. Si keni mundur tė qėndroni kėshtu kaq delikate nė estradė?

    Me siguri, tani qė kam njė pėrvojė tė gjatė nė muzikė, e them se, me punėn time, prej fillimit tė karrierės, duke filluar nga menaxhimi e deri te kompozitorėt, kam pasur njė qasje shumė korrekte dhe rezultatet nuk kanė munguar.

    Sa ka rėndėsi edukimi muzikor, shkollimi dhe intelekti nė fushėn tuaj?

    Edukimi muzikor natyrisht qė ka shumė ndikim, por shkollimi dhe intelekti janė pjesė e ēdo profesioni.

    Gjithsesi nė kėto vite keni ndryshuar. Ēfarė keni bėrė pėr tė pėrsosur vetveten?

    Unė, nuk mendoj qė kam ndryshuar si Edonė, pėrveē statusit tim.

    Cilat janė planet mė tė afėrta nė muzikė?

    Tė them tė drejtėn, pėr momentin i jam pėrkushtuar vajzės. Por kjo nuk do tė thotė qė nuk kam menduar edhe pėr kėtė aspekt, planet mbi muzikėn. Kam menduar qė tė pėrqendrohem vetėm atėherė kur tė jem pak mė e lirshme, sigurisht nė vjeshtė, me qėllim qė ēdo iniciativė qė tė marr, ta mbyll suksesshėm.

    Njė numėr i kėngėtarėve si sukses tė garantuar e kanė cilėsuar huazimin e kėngėve. A ju ka shkuar ndonjėherė nė mendje qė tė huazoni ndonjė kėngė qoftė tė njohur apo jo tė njohur pėr publikun?

    Nuk di si kuptohet huazimi, por edhe nė muzikė duhet tė motivohesh nga diēka dhe motivi ėshtė shumė i rėndėsishėm, kurse ėshtė diēka tjetėr, nėse kemi qėlluar, apo jo.

    Pas hyrjes nė njė treg kaotik, bota e artit gjendet befas nė njė luftė mes interesave tė mirėfillta ekonomike dhe vlerave tė vėrteta. Si e gjykoni kėtė luftė dhe nėse do tė mundeshit, a mund ta pasqyroni pėrgjigjen tuaj me situata konkrete?

    Nuk mund ta pasqyroj meqenėse nuk e gjykoj punėn e askujt. Unė jam kėngėtare e cila ka publikun e vet tė shumtė dhe jo vlerėsuese e muzikės dhe e punės sė tė tjerėve.

    Pse nė estradėn tonė thuhet se ka shumė smirė dhe xhelozi? Je pėrballur me
    kėtė ‘defekt’ tė lindur edhe ti?

    Po, jam pėrballur, madje shpesh, por nuk i kam lėnė hapėsirė veprimit qė mos tė bėhem edhe unė pjesė e saj.

    Ēfarė mund t’iu zemėrojė?

    Edhe unė jam njeri si gjithė tė tjerėt me probleme pėrafėrsisht tė ngjashme me rrethin ku jetojmė dhe veprojmė.

    Jeni pėrplot energji pozitive. A keni ju edhe ditė tė kėqija?

    Jo, profesioni nuk tė lejon, sepse ka shumė punė tė lodhshme deri sa tė bėhesh gati pėr skenė.

    Nėse ėndrrat bėhen realitet, ēfarė do i kėrkoje Zotit?

    Unė nuk pres nga ėndrrat, por njė pikė referimi e kam dhe i lutem Zotit qė tė mė japė shėndet mua, familjes sime dhe me punė tė realizohen pothuajse tė gjitha.

    Gazeta Shqiptare

      Ora ėshtė 13/5/2024, 17:50