BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Elda Nushi, modelja mė e mirė nė Belgjikė!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Elda Nushi, modelja mė e mirė nė Belgjikė!

    Mesazh nga LePuRuShJa 31/1/2012, 09:26

    Elda Nushi, modelja mė e mirė nė Belgjikė! 0898

    Elda Nushi ėshtė shpallur modelja mė e mirė nė Belgjikė pėr vitin 2011. Ėshtė shqiptare, prej 14 vitesh jeton atje sė bashku mė familjen. Emri i saj u shfaq vitin e kaluar duke u lakuar nė median e vendit ku jeton si shqiptare qė sfidoj belget nė konkursin e modelingut. Ne kemi biseduar me tė pėr tė na treguar mė shumė pėr jetėn atje, pėr tė qenit vajza me trupin mė tė bukur nė njė vend tė huaj dhe pasionin pėr modėn.

    Elda, na trego pak pėr veten?

    Quhem Elda, vij nga qyteti i Gjakovės, jam 17 vjeē, dhe jetoi e studioj prej 14 vitesh nė Belgjike. Modelingu pėr mua ishte njė dėshirė qė kisha qysh nė fėmijėri.

    Pse keni vendosur tė zgjidhni kėtė rrugė, cila ka qenė shtysa a parė?

    Ishte njė dėshirė e imja, por do tė doja ta cekja njė herėt dhe tė falėnderoja familjen dhe shoqėrinė qė qėndruan pėrkrah meje deri me tani.

    Jeni e kėnaqur me kėto hapa tė parė?

    Sigurisht qe po, e kėnaqur sepse arrita ėndrrėn time me pasiononte.

    Na tregoni pak pėr ēmimin qė keni marrė si modelja mė e mirė, si morėt pjesė nė atė konkurs?

    Dėgjova nė mendja qė ishte hapur konkursi “Top Model Belgium 2011”, pasi qė plotėsova tė gjitha kriteret qė nevojshme u pranova nė kėtė konkurs. Kėshtu, hap pas hapi arrita deri nė finalen e art, qė me kurorėzoj me ēmimin e parė. Njė fillim i mbarė pėr njė sukses tė mėtejshėm.

    I keni marrė ofertat e parė pėr punė?

    Po sigurisht. Qysh nė natėn e parė mė afruan shumė oferta pėr nė Francė dhe Belgjikė. Unė tashmė, kam pranuar njė kontratė njė vjeēare si fotomodele kėtu nė Belgjikė.

    I ndiqni koleget tuaja nė botė dhe a keni njė model ku do tė donit t’i ngjanit?

    Po, i ndjek shumė. Dhe njėra nder to qė mė pėlqen ėshtė Adriana Lima… Mendoj qė secila prej modeleve ka diēka tė ndryshme dhe tė veēantė qė na bėjnė tė dallojmė nga njėra tjetra.

    Gjatė eksperiencave tuaja, cili ka qenė komplimenti mė i veēantė qė keni marrė?

    Pėr mua komplimenti mė i mirė qė kam marrė deri mė tani ka qenė “Bukuria e brendshme po tė reflekton edhe jashtė”.

    Tė qenit modele pėr ju mund tė jetė profesion, apo pasion?

    Unė mendoj se eksperienca qė fiton njeriu me kalimin e viteve tė dėrgon drejt njė arritjeje tė tillė. Akoma vazhdoje ti konsideroj studimet si gjėnė primare nė jetė, ndėrsa modelimi mbetet si pasion i imi.

    Do tė pozonit nudo pėr njė shumė tė madhe parash…?

    Pėrgjigja ime definitive ėshtė jo. Nuk jam kundėr gjerave tė tilla por personalisht unė nuk do ta kisha bėrė kurrė edhe pėr njė shumė tė madhe parash me qenė se ėshtė pjesė e atij biznesi.

    Modelingu ka qenė ėndrra juaj… apo ju ka lindur me kalimin e viteve kjo dėshirė?

    Ēdo fėmijėri ndėrtohet nga lodrat, veshjet e bukura, dėshira pėr tė qenė me e bukura mes shoqeve dhe tė tjera. Dua tė them se secila prej femrave do tė donte qė se paku te provonte njė konkurs tė tillė qysh si fėmijė. Por ja qė dikujt me kalimin e kohės kjo ėndėrr i mbetet vetėm dėshirė apo kujtim i fėmijėrisė ndėrsa tė tjerėve iu behet udhė e sė ardhmes.

    Shumė modele vuajnė nga anoreksia pėr shkak tė profesionit, ju ēfarė marrėdhėnie keni me ushqimin dhe ēfarė bėni tjetėr pėr tė mbajtur trupin nė formė?

    Pėr fat tė keq, njė fakt i tille ėshtė shumė i vėrtetė. Ndėrsa pėr fatin tim tė mirė, unė ende gėzoj tė mirat dhe bukurit qė mė ka dhuruar natyra pa pasur nevojė tė bėj kujdes te veēantė ndaj ushqimit apo aktiviteteve tė tjera qė janė tė tepruara pėr mendimin tim.

    Cili do tė jetė angazhimi juaj i radhės?

    Si primare, do themi qė shkolla ėshtė angazhimi im mė i madh, dhe pėr anėn e modelingut gjithēka do ia lė kohės. Edhe pse jam larg vendlindjes, kam familjen e ngushtė kėtu nė Belgjikė dhe kjo festė do tė pėrmbaj njė atmosferė familjare.

    Entela Resuli Gazeta Shekulli

      Ora ėshtė 19/5/2024, 22:04