BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Alida Duka: ”Do tė sjell nė Shqipėri njė duet me Mr. President”

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Alida Duka: ”Do tė sjell nė Shqipėri njė duet me Mr. President”

    Mesazh nga LePuRuShJa 2/2/2012, 14:29

    Alida Duka: ”Do tė sjell nė Shqipėri njė duet me Mr. President” 0919

    Alida ėshtė motra e Stines, jeton prej disa viteve nė Gjermani dhe pėrvec muzikės meret edhe me menaxhimin e njė teatri nė Hannover. Bashkėpunon me disa studio tė njohura muzikore dhe vjen nė Shqipėri sa herė qė e mer malli pėr familjen. ”Vip Albania” realizoi njė intervistė me kėngėtaren e njohur e cila rrėfen historinė e saj tė jetės nė Gjermani, zėnkat e adoleshencės dhe kujtimet e bukura tė fėmijėrisė.

    Nuk konsumon alkool dhe duhan, dhe pėr kėtė shpreson qė mos e provojė asnjėherė, ushqim i preferuar i kėngėtares ėshtė mishi i patės tė cilin e gjenė gjithmonė nė frigoriferin e saj pasi sic thekson Alida, ky lloj mishi kombinohet me lloj lloj ushqimesh tė shpejta, pasi jeta e saj e stėrngarkuar nuk i lejon qė t’i dedikohet shumė kuzhinės sė preferuar.

    Ajo njihet edhe si njė nga femrat e para e cila solli nė Shqipėri njė stil mė ndryshe tė tė veshurit dhe look-ut, shpeshherė ėshtė shfaqur edhe si zezake dhe e kombinuar me disa stile unike, veshjet e saja nuk janė tė gjitha firmato por kėto veshje i kombinon shumė mirė qė tė duket e vecantė para publikut.

    Kemi parė disa klipe shumė tė bukura dhe interesante, ku protagoniste je ti. Si u bėre qė t’i futesh botės sė muzikės?

    Pasi unė jetoj kėtu dhe punoj nė studion nė Hannover pėr gjithcka rrodhi vetvetiu pasi jam njė njeri qė kėrkoj dhe kėrkoj gjithmonė nga jeta. Njėherė filluan bashkėpunimet me kėngėtarėt tė cilėt punojnė nė studion Five Six, pastaj provova nė ”Viva dhe MTV”.

    Pėr faktin qė tashmė je kėngėtare e njohur, ėshtė shkruar edhe nė blogjet gjermane … Kjo nuk ėshtė pak, apo jo?

    Nuk ėshtė e paktė pėr mua qė kam arritur deri kėtu, ka qenė rrugė shumė e gjatė dhe kam patur tė bėj me shumė pengesa tė cilat nuk mė kanė kthyer kurrė mbrapa, kam besuar tek pikėsynimi im edhe pse ka situata nė jetė qė jam dorėzuar, pėr njė moment familja ka qenė ajo qė mė ka ngritur dhe njė rol tė vecantė luan edhe Nesti.

    Si njė menaxhere nė hapat e parė tė saj, pasi tashmė je pjesė e menaxhimit pėr kulturė nė njė teatėr gjerman, na thuaj si ecėn puna atje?

    Mė pėlqen tė kem stres tėrė kohėn se jam mesuar me tė (qesh). Nė teatrin Niemmerland merrem me menaxhimin e programit tė pregatitur tė cilin e reklamoj atė nė tė gjitha shkollat e Gjermanisė dhe planifikimin e termineve.

    Kaq shumė gjėra nė tė cilat ke sukses, muzika, moda, menaxhimi. Si ia del t’i bėsh tė gjitha kėto?

    (Qesh), sic e thash mė pėlqen tė jem tėrė kohėn nė lėvizje, tė kem vetėm stres, nėse njė ditė do mė shkonte pa bėrė asgjė unė do semuresha.

    Alida, nuk t’u desh shumė kohė pėr tė krijuar profilin tėnd dhe shumė fansa nė tregun muzikor… Ēfarė mendon se tė bėri aq popullore dhe tė dashur brenda njė kohe tė shkurtėr?Mendoj qė stili im qė solla nė Shqipėri u vecua nga tė tjerėt dhe e bėri atė tė binte nė sy.

    Kėngėt e tua i janė besuar kompozitorėve gjerman me tė cilin madje ke pasur shumė bashkėpunime tė cilat kanė rezultuar hite, po tek shqiptarėt bashkėpunon me dikė pėrveē Stines?

    Pėrvec Stines nuk kam bashkėpunuar me ndonjė kompozitor tjetėr, nė vijim ndoshta po


    ”Se tė dua ty” ishte pikėrisht dueti me Moe Phoenix… Nė jetėn tėnde tė vėrtetė, ke dikė qė e dashuron?Ke rėnė ndonjėherė nė dashuri?

    Natyrisht, nėse nuk do isha dashuruar ose nuk do tė doja dikė nuk kisha si edhe tė frymėzohesha nė tekstet qė shkruaj.

    Ēfarė kujton nga fillimet e tua nė muzikė? Kanė qenė tė thjeshta dhe argėtuese apo tė lodhshme dhe ndonjėherė, edhe tė shkurajonin?

    Aspak, tė thjeshta me 100 peripecira nga mė tė ndryshmet por mund tė them nėse dikush e ka njė pikėsynim dhe beson tek vetja dhe tek ajo e arrinė atė kur do qoftė ajo.

    Ēfarė tė shtyu tė merreshe me muzikė dhe e sheh mė tepėr si profesion apo si njė pasion pa shumė detyrime?

    Nuk ka qenė rastėsi, me muzikė kam filluar qė nė moshėn 6 vjece, nė shkollėn e muzikės pėr piano dhe mė pas liceun Artistik pėr Kanto, ka qenė njė pjesė e jetės sime. Mund tė them ėshtė njė pasion im i cmendur me shumė detyrime.

    Ēfarė mendon pėr festivalet? Ka shumė artistė qė kanė hequr dorė prej tyre …

    S’mund tė them shumė, por tė rrezikosh emrin dhe gjithcka qė ke ndėrtuar kaq vite nuk do ishte ide e mirė.

    Ēfarė natyre je? Si do ta kishe pėrshkruar veten tėnde ose sitė shohin mė sė shumti tė tjerėt?

    Njeri shumė pozitiv e qeshur dhe pak si shume e stresuar.

    Kujtimi mė i veēantė qė ruan nga fėmijėria?

    Shumė gjėra por e vetmja qė nuk mund tė mė hiqet nga mėndja qė dhe shumė shpesh mė vjen nėpėr mend mes problemeve ditore shakatė dhe zėnkat qė bėja me Nestin, ishin shumė acaruese pėr prindėrit dhe pėr tėrė familjen, mė sjellin humorin direkt (qesh).

    Nga paraqitjet e tua publike, dukesh tepėr e familjarizuar me modėn… Je njė ndjekėse besnike e saj?

    Hmmm cmenduria ime e dyte, stili nė veshje dhe kėrkimi i njė vecantie tek ajo.

    Marka e preferuar dhe cili, stili yt i preferuar nė tė veshur?

    Mė pėlqen shumė DG, Joop dhe Guess por nuk ėshtė e thėnė qė veshjet e mia tė jenė tė gjitha firmato, unė kombinoj shumė veshje firmato me ato qė edhe nuk jane, i ndryshoj ato sipas stilit tim, kjo mė bėn tė lumtur.

    Cila ėshtė motoja jote e jetės?

    ”Kėrko, kėrko, kėrko gjithmonė nga jeta”.

    Si duket Alida gjatė njė dite (tė rėndomtė)?

    S’guxon tė mė dali njeri pėrpara (qesh), derisa tė jem qetėsuar paksa.

    Ēka ju nervozon mė sė shumti dhe ēka iu lumturon?

    Mė nervozon mos korrektėsia qė ėshtė pėr mua si A dhe O, dhe mė lumturon kur shoh nė fund rezultatin e punės qė kam bėrė.

    Me ēka ushqeheni, pra cili ėshtė ushqimi juaj i preferuar?

    Mishin e patės e kam gjithmonė nė frigorifer, ėshtė i shpejtė pėr t’u bėrė dhe mund ta shoqėrosh me shpejtėsi me shumė gjėra, perime, patate, oriz etj, nuk mbaj dietė, vetėm se lėvizja qė kam tėrė ditėn, sporti dhe palestra nuk mė lėnė tė vė kile, dhe mė mirė kėshtu (qesh).

    Konsumoni alkool dhe duhan?

    Pijen dhe cigaren si kam pirė kurrė ndaj dhe nuk ka pse t’i filloj tani, vetėm tek ndonjė drekė ose darkė mund tė pi njė gotė verė pėr tė shoqėruar ushqimin.

    Ēka mund tė presim nė tė ardhmen nga ju?

    Kėtė fund muaj do sjell nė Shqipėri njė baladė si edhe njė bashkėpunim me Mr President i cili mė kontaktoi para ca ditėsh. Pse jo dhe bashkėpunime me kėngėtarė shqiptarė.

    Blerand Rexhepi/Editorial

      Ora ėshtė 19/5/2024, 20:27