BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Skėnder Sallaku, “99-shi…i humorit”

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Skėnder Sallaku, “99-shi…i humorit”

    Mesazh nga LePuRuShJa 3/2/2012, 11:10

    Skėnder Sallaku, “99-shi…i humorit” 0933

    Desha ta kaloj nė heshtje 77- vjetorin e lindjes, por ma kujtuan gratė, ka thėnė pėr gazeten “Telegraf”, “Artisti i Popullit” Skėnder Sallaku, vetėm pak orė pasi ka hyrė nė vitin e 78 tė jetės sė tij. Ai shprehet se nuk ka ndonjė ndryshim nga njė vit mė parė, as nga 5 vite tė shkuara, pėrveē paaftėsisė fizike, pėr dashuri tė zjarrtė.

    Ėshtė kjo arsyeja, qė unė jam pjesė e njė Fondacioni grash, pasi ato e dinė se nuk kanė rrezik prej meje. Nė vijim bėmė kėtė bisedė tė shkurtėr me Artistin, qė e mban gjallė humori. Ai mbetet njė ndėr humoristėt mė tė shquar tė vendit tonė, me atė freski e energji qė ka patur dikur nė zenitin e tij krijues dhe interpretues. Dhe pse mosha ikėn, ndoshta ai s’do ta ndjejė peshėn e saj, pasi ėshtė gjithmonė i qeshur, gjithmonė nė lėvizje i ftuar nė shumė vende tė botės ku ka emigrantė pėr tė pėrcjellė humor. Rrugėve tė Tiranės atė e gjen me bashkėshorten ku nė ēdo hap ndjen buzėqeshjet dhe pėrshėndetjet e njerėzve. Por ai ndoshta mbetet aktori mė i spikatur, pasi nė jetėn e tij ka qenė mundės, pjesėtar i cirkut, humorist, pantonimist, etj.. Por pjesėn mė tė bukur tė jetės ai ja ka dhuruar skenės, humorit, estradės sė Tiranės. Ai loton kur thotė se “Tani qė nė demokraci jemi shkėputur nga ideologjizmat”, ku partia nuk ndėrhynė nė krijimtari, Estrada e Tiranės nuk funksionon. Ai e ka filluar me cirk karrierėn si artist, pėr tė kaluar pastaj nė estradė me njė galeri tė tėrė personazhesh. Veē kėsaj ai ka lozur nė disa filma humoristikė, Ka marrė kėta ēmime, “Artist i Merituar”, “Artist i Popullit”, “Mirėnjohja e qytetit”, “Urdhri i Punės i Klasit tė Dytė”etj.. Skėnder Sallaku ka njė pjesė organike qė nuk e ndan dot nga vetja, qė ėshtė bashkėshortja e tij, Vitore Sallaku, artiste si dhe ai dhe qė veē jetės familjare kanė bėrė bashkė edhe jetėn jashtė, atė tė punės.

    Tė kujtohet kur ke lindur, Skėnder?

    Mos pėrfito nga konfidenca, mė thuaj shoku apo zoti Skėnder. Unė nuk mbaj mėnd se si dhe kur kam lindur, atė e di nėna ime e ndjerė, por kam kartėn nė gjendje civile qė shėnon: Skėnder Sallaku ka lindur mė 25 janar tė vitit 1935.

    Si ka nisur dhe pėrfunduar karriera jote?

    Kush tha qė ka pėrfunduar. Bėj humor ēdo ditė me gruan, miqtė dhe kjo mė mban gjallė. Jam bėrė bozė duke thėnė pėr veten: Kam qenė kėshtu e ashtu…mjafton tė them qė kam nisur si kampion nė mundjen klasike dhe vazhdoj tė jem aktor i humorit. Jam specializuar nė Kinė dhe kam punuar tėrė jetėn nė Estradėn e Shtetit, qė tashmė ėshtė shndėrruar nė brengė. Mos harroj tė them se jam “Artist i Popullit” me kartė dhe me dashurinė qė mė falin artdashėsit.

    Pse e keni brengė Estradėn e Shtetit?


    Po, ėshtė pengu im i vetėm qė u prish Estrada e Shtetit nė kryeqytet, ndėrsa funksionojnė nė shumė qytete tė tjera. Ishte shtėpia jonė, ku kemi kaluar jetėn dhe mė besoni, nėse do tė dėgjoni qė Skėnder Sallaku ka derdhur lot, kjo ndodh vetėm njėherė: Kur kaloj pranė ish-estradės.

    Si e festove 77-vjetorin, ēfarė dhuratash tė sollėn?

    Nė tė vėrtetė kanė qenė shumė telefonata, duke nisur nga Top- Channel, mėngjesin e 25 janarit dhe lumė urimesh, veēanėrisht nga gra. Mė besoni as me rastin e 75- vjetorit, qė ishte jubilare, nuk kam marrė kaq urime. Dhurata? Mė sollėn fėmijėt njė laptop, por ma mori Vitorja. Mė tha se i duhej pėr tė shkruar librat dhe unė ia dhashė.

    Ēfarė ka ndryshuar tek Skėnder Sallaku njė vit mė pas?

    Asnjė ndryshim, jo njė vit, por as 5 vjet mė pas. Ndjehem njėsoj, me shėndet, humor. Kaloj ditėn me njė plan qė e miratoj qė nė mėngjes tek Vitorja dhe vetėm kur vjen ora pėr tė shkuar nė krevat, ku ėshtė pika e dobėt.

    Ēfarė do tė thuash me kėtė?

    Ahaaaa, vetėm kėtu mė ka ngecur sharra nė gozhdė. Nuk mundem mė fizikisht, megjithė pėrpjekjet, qė tė bėj dashuri si dikur..Sikurse tė isha mirė edhe nė kėtė pikė, unė do ta quaja veten 60 vjeē. Nga njė anė kjo mė bėn edhe tė qetė, pasi ndryshe do tė bėhej xheloze Vitorja. Nuk mė ka lėnė tė qetė tėrė jetėn.

    Po ti ke qenė xheloz?

    Po, kam dashur ta kem gjithmonė nė krah gruan time, ndėrsa pėr domethėnien e pyetjes tėnde dua tė them se, nuk ma ka hedhur dot as kush. Jam gjarpėr..

    -Jemi nė vitin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė, cila do tė ishte njė kėshillė e
    Skėnder Sallakut pėr politikanėt, duke e thėnė seriozisht?


    Unė gjithmonė flas seriozisht, pavarėsisht se qesh. Politikanėve do t’ju thosha tė ishin mė seriozė, se sherri mes tyre ka depėrtuar deri nė shtėpitė e shqiptarėve, madje na kanė bėrė tė flasim me vete. Unė do t’ju thosha nė kėtė vit tė veēantė pėr Kombin, tė na lėnė rehat, ti ngjajnė Ismail Qemalit qė bashkoi trojet, shqiptarėt, kurse kėta janė bėrė copė-copė.

    Mos tė zemėrohet dikush me kėtė koment tuajin?

    Do t’i them qė bėra qyfyr dhe kaloj lumin.

    Sa vjet do tė dėshiroje tė jetoje?

    Deri mė 99 vjet, nuk dėshiroj tė mbush 100. Dua tė mbetem 99-tsh. Kuptohet i humorit
    Ta mbyllim bisedėn: Gėzuar ditėlindjen Skėnder Sallaku, u bėfsh 99-tsh!

    Faleminderit!

    Zenepe Lula Gazeta Telegraf

      Ora ėshtė 19/5/2024, 21:25