BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Arta Lala: Ndihem mirė kur kėndoj nė shqip!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Arta Lala: Ndihem mirė kur kėndoj nė shqip!

    Mesazh nga LePuRuShJa 7/2/2012, 22:52

    Arta Lala: Ndihem mirė kur kėndoj nė shqip! 0090

    Edhe pse jeton nė Hamburg tė Gjermanisė, malli pėr Kosovėn e ka shtyrė qė profesionin e kėngės ta ushtrojė edhe kėtu. Kjo edhe pasi qė tė kėnduarit nė gjuhėn shqipe e bėn tė ndihet mirė. Arta Lala qė nga mosha 3-vjeēare ka nisur shkollimin pėr kėngėn dhe gradualisht karrierėn e saj tė kėngės pretendon ta ushtrojė edhe nė Kosovė. Pėr mė shumė rreth kėngės dhe jetės private flet pėr “Zėri-n”.

    - Ēfarė ju shtyri tė hyni nė botėn e kėngės?

    - Jam e lindur nė njė familje muzikantėsh. Qysh e vogėl e kam dashur muzikėn dhe qė nga mosha 3-vjeēare kam nisur tė marr mėsim pėr kėndim. Thjesht ėshtė njė profesion qė mė pėlqen dhe qė s’mund tė rri pa tė. Ėshtė pjesė e jetės sime me tė cilėn jam rritur.

    - Edhe pse kėngėn e keni nisur herėt, nė skenėn muzikore tė Kosovės nuk ju kemi parė, cilat kanė qenė arsyet?

    - Nė Kosovė nuk kam qenė shumė aktive. Nė realitet unė kam pasur njė pauzė nga kėnga dhe kėshtu qė pėr disa vite nuk jam marrė me tė. Mirėpo, shkollimin pėr kėngė nuk e kam ndėrprerė dhe tani meqė kam filluar angazhimet ato po mė ndihmojnė shumė. Ndėrsa sa i pėrket Kosovės, nuk kam qenė fytyrė e njohur pėr shkak se tani kam filluar tė realizoj kėngė kėtu. Pra, karrierėn muzikore nė Kosovė e kam nisur tani.

    - Jeni e kėnaqur me fillimin, keni vėshtirėsi pėr tė depėrtuar?

    - Natyrisht se fillimi ėshtė i vėshtirė, por fatmirėsisht kam njerėz qė mė ndihmojnė kėtu nė Kosovė, dhe po arrij edhe tė depėrtoj. Uroj qė fillimi i karrierės sime tė niset me suksese dhe mė pas tė depėrtoj shpejt tek adhuruesit e mi. Kam pėrshtypjen se dėshira e madhe ndaj kėngės ka bėrė qė edhe Zoti tė m’i hapė tė gjitha rrugėt si nė Kosovė ashtu edhe kėtu nė Hamburg tė Gjermanisė, ku jetoj.

    - Ēfarė zhanri muzikor kultivoni?

    - Kultivoj zhanrin e kėngės dance dhe RnB. Kėto janė dy stile tė kėngės qė mė pėlqejnė mė sė shumti, por nuk do tė thotė qė s’kam kėnduar edhe nė zhanre tjera.

    - Ke ndonjė obligim tjetėr jashtė kėngės?

    - Ēdo gjė mė lidh me kėngėn, jam duke vijuar mėsimet nė shkollė tė muzikės pėr kėndim.

    - Cili ėshtė hobi juaj?

    - Hobi im ėshtė vallėzimi dhe sporti, kohėn e lirė merrem me to.

    Unė shkoj pra edhe nė shkollė tė muzikės pėr kėndim dhe jam nė pėrgatitje tė kėngės sė dytė, e cila do tė dalė sė shpejti.

    - Jeni e dashuruar?

    - Tani nuk dua tė flas pėr jetėn time private, me kalimin e kohės ndoshta do tė mė ndėrrohet mendja dhe ju tregoj.

    - Ndonjė plan pėr tė ardhmen?

    - Pėr tani mund tė them se jam nė pėrgatitje tė njė kėnge tė re dhe besoj se shumė shpejt do ta lansoj. Uroj qė kėngėt e mia tė pėlqehen nė Kosovė dhe kėtu ta kem publikun tim.

      Ora ėshtė 19/5/2024, 23:00