BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Vesa Luma: E ēmendur pas shpejtėsisė!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Vesa Luma: E ēmendur pas shpejtėsisė!

    Mesazh nga LePuRuShJa 26/3/2012, 14:11

    Vesa Luma: E ēmendur pas shpejtėsisė! 00212

    E veshur me xhinse tė grisura, bluzė tė bardhė dhe atlete, ėshtė gati pėr tė ikur nė Ulqin. Nė fakt kėto kohė, pėr shkak tė angazhimit nė jurinė e “X Factor” e ka pasur tė vėshtirė tė jetė e pranishme nė ēdo koncert, por ia ka dalė. Dikur ka qenė vetė pėrballė jurisė, atėherė mori pjesė si konkurrente, pėr t’i vlerėsuar zėrin e saj si kėngėtare. Ndėrsa sot ėshtė nė karrigen ku i duhet tė vlerėsojė e tė jap sugjerime.

    Nė njė bisedė mė tė, kuptuan se ėshtė shumė e ndjeshme dhe syri i saj mbushet me lotė sa herė i duhet tė kujtojė e tė flasė pėr veten dhe gjėrat e bukura qė e rrethojnė. Merr gjithēka me zemėr dhe zor se e zhgėnjen veten nė kėtė pikė. Pėr shkak tė pjesėmarrjes nė jurinė e spektaklit, jeton nė Tiranė nė njė apartament me qira. Dėshira e saj pėr tė blerė njė shtėpi kėtu ėshtė e kahershme, por jo nė kryeqytet. Ėndrra e madhe e Vesės ėshtė Dhėrmiu. Tregon se nuk ka verė qė tė mos kalojė disa ditė nė rrezet e diellit nė jug tė Shqipėrisė. Pikėrisht nga aty, i ka premtuar vetes njė banesė nė kėtė zonė, tė cilėn e vlerėson si pėrrallore. Ne kemi biseduar me Vesėn pėr eksperiencėn e saj nė “X Factor”, pėr muzikėn, pėr veten dhe familjen.



    Vesa, sot jeni nė jurinė e njė spektakli ku vlerėsohen talente tė reja, dikur keni qenė vetė nė rolin e kėtyre tė rinjve, a u rikthehen kujtime?

    Nė fillim kur mė bėnė ftesėn e dija qė do tė ishte njė pėrgjegjėsi shumė e madhe. Ndoshta pak mė e madhe nga anėtarėt e tjerė tė jurisė, pasi konkurrentėt kishin mė shumė shpresė tek unė, pasi isha njė nga personat qė kisha dalė nga konkurrime tė tilla. Konkurrentėt, tė cilėt i vlerėsoj unė janė mbi moshėn 23 vjeē dhe e kam disi tė vėshtirė qė t’iu kėrkoj llogari e tė bėj tamam rolin e zyshės. Nga njėra anė kjo ėshtė njė sfidė mė e madhe pėr ta por edhe janė mė tė pjekur. Kam menduar qė do tė jem unė ajo qė do tė jap e do shpenzoj energji, por nga ana tjetėr edhe unė po mėsoj shumė. Ēdo vit tendencat ndryshojnė dhe tė rinjtė vijnė me njė frymė tė re. Ajo ēka po pėrfitojė ėshtė se janė shumė mė tė lirė nė paraqitje, nė komunikim dhe sigurisht edhe nė interpretim.

    Nė Shqipėri, gjithmonė e mė shpesh po bėhen programe tė tilla, por a kemi talente, pėr tė investuar kaq shumė nė kėto talent-shou?

    Edhe unė nė fakt e kam menduar kėtė gjė, dhe isha nė dilemė vazhdimisht e thoja: Po tani ēfarė do tė nxjerrim! Por siē duket, shqiptarėt, nė pėrgjithėsi janė tė lindur dhe ajo ēfarė kėrkon nė fakt “X Factor” ėshtė diēka tjetėr. Pėrveē vokalit qė duhet ta kesh patjetėr, ky spektakėl e kėrkon kėngėtarin nė paketė. Jo vetėm zėrin por tė jesh edhe personazh mė vete, si dhe tė kesh njė karakter tė spikatur.

    Ėshtė kjo njė eksperiencė e mirė pėr ty ?

    Ėshtė shumė eksperiencė e mirė, nuk ka kėnaqėsi mė tė madhe se tė shohėsh punėn tėnde nė ngritje.

    Kishe dhėnė ndonjėherė mėsim mė parė?

    Jo, asnjėherė, e siē duket paskam pas shumė energji, tė tilla. Kur kam qenė unė nė fazėn e kėtyre tė rinjve e nuk kemi pasur kėto kushte, kishim gjithmonė diēka mangėt, kėta i kanė tė gjitha.

    Je xheloze pėr kėtė gjė?

    Nuk mund tė them se jam xheloze, se atė energji qė kam e kam dhėnė. Po edhe unė po mėsoj, aq sa po shpenzoj energji aq edhe po marr. Ēdo konkurrent mė frymėzon pėr vete.

    Sė fundi keni publikuar njė kėngė me Big Bastėn, “Boom” si erdhi ky bashkėpunim?

    Ėshtė njė kėngė qė e kisha menduar prej kohės sė bashku me Bigun, por tani qė erdha nė Tiranė, mundėm ta realizonim. Mė vejnė mirė qė ėshtė pėlqyer dhe kėtė e ndjej kudo.

    Prej shumė kohėsh nė Kosovė keni bėrė moderatoren televizive. Ke hequr dorė nga televizioni?

    Nuk dua tė them qė kam hequr dorė, por po e kompensoj me kėtė eksperiencė qė po kaloj kėtu. X facotor ka tė bėjė me muzikėn dhe kėngėt, unė kam pėrfunduar shkollėn pėr komunikim masiv dhe kjo ėshtė njė shkollė ekstra pėr mua. Normalisht shkolla mė ka dhėnė shumė qė tė transmetoj tė gjitha ato truket qė tė bėjė publikun pėr vete e tė kem sukses. Por prezantimin e dua dhe kjo do tė mbetet njė fushė qė unė pėrsėri do e bėjė por jo nė kėtė kohė, ndoshta pak mė vonė.

    Jeton nė Shqipėri momentalisht?

    Po jam nė njė shtėpi me qera.

    Ėshtė pėrfolur sikur ke blerė njė shtėpi nė Dhėrmi?

    Kam pas tentativa por nuk e kam blerė ende. Vazhdon tė jetė njė nga dėshirat e mia por kam dėgjuar qė ėshtė problem puna e pronave atje dhe ndaj kjo po zgjat pak sa.

    Tė pėlqen bregdeti?

    Nuk e di, unė kur flas pėr Dhėrmiun e kur shkoj nė atė vend kam aq shumė pasion dhe jam aq shumė e lidhur mė atė vend sa nuk mund ta shpjegoj dot. Kur kam shkuar pėr herė tė parė nė vitin 2004 dhe kam shkuar me ēadra me shoqėrinė pasi i kam qejf kėto lloj aventurash e prej asaj kohe vit pėr vit shkoj atje.

    Shpenzon shumė pėr veshje?

    Harxhoj shumė sepse kam dėshirė tė vishem. Ėshtė e pamundur tė mė shohėsh njė ditė tė njėjtė me njė ditė tjetėr. Nuk jam e dhėnė mbas firmatove shumė, por ka veshje nga mė tė lirat e deri tek mė tė shtrenjtat.

    Si ndiheni “brenda” kopertinave, dhe a ėshtė jeta ashtu si nė faqet e para tė revistave?

    Njeriu e pėrcjell veten e vet edhe nė njė kopertinė reviste apo nė njė fotografi. Nuk them qė e kam jetėn fushė me lule. Kam njė pjesė timen qė njerėzit nuk e dinė dhe nuk jam e gatshme ta shpalos, ajo ėshtė njė anė e vuajtur e imja dhe e errėt pėr tė tjerėt. Nuk mendojė se do shpalos ndonjėherė kėtė pjesė. Ėshtė pjesė imja dhe jam me veten aty. Kur mėrzitem nuk ka shanse tė mė shohė njeri.

    Kur mėrzitesh?

    Nuk ndodh shpesh, por janė disa data, raste… Mė shumė mė ndodh qė kur gėzohem dhe mėrzitem, se atė lumturi qė kam dua tė ndaj me njerėzit qė ndoshta nuk e kam dhe kjo mė shkakton trishtim. Po nga njėra anė, mė mirė qė nuk ka shkuar ēdo gjė vaj se kjo gjė mė ka bėrė tė jem me kėmbė nė tokė.

    Je tip i ndjeshėm?

    Mė shumė se ē’duhet. E urrej kėtė gjė tek vetja por kėshtu jam. I marr gjėrat me zemėr.

    Tė ndodh tė afeksionohesh shumė me njė gjė dhe mė pas tė zhgėnjehesh?

    Me ēdo gjė qė dėshirojė tė bėj mirė afeksionohem por i bėj pėrpjekjet e mia dhe kur nuk ia dal, nuk mėrzitem se di qė nė tė ardhmen do e bėj. Kur kam marrė pėrsipėr njė punė pėr ta bėrė e kam bėrė. I kam ambiciet e shėndosha.

    Nė Prishtinė, jeton me familjen?

    Po, jetoj me mamin dhe me motrėn. Kam pas mundėsi tė jetoj dhe vetėm, por nuk kam dashur se jam shumė e lidhur me familjen. I mbėshtes, nė njė farė mėnyrė unė jam ajo qė mbaj familjen se motra studion, nėna ėshtė drejtoreshė nė njė ēerdhe fėmijėsh. Do vazhdojė tė jetojė me to, deri sa tė krijoj dhe unė familjen dhe jetėn time.

    Mė the pak mė parė qė tė pėlqejnė aventurat, cila ėshtė mė e bukura qė ke bėrė?

    Uff, njė gjė tė keqe qė kam ėshtė se i jap makinės me shumė shpejtėsi dhe kam filluar ta kuptojė qė duhet ta ul shpejtėsinė. I jap shpejtė makinės, sepse gjithmonė kam dėshirė tė jem e pėrpiktė dhe e saktė nė kohė. Kam bėrė shumė gjėra, pėr shembull i kam rėnė baterisė 2 vjet e gjysmė, kam shkuar nė njė vend ku janė mbledhur gjithė rreperet e Kosovės ku kanė sfiduar njėri tjetrin me hip hop dhe nė aty kam marrė pjesė edhe unė. Dhe u prita shumė mirė.

    Propozimi pėr tė qėn nė jurinė e “X Factor” ishte e regjisores Vera Grabocka, si ėshtė ajo nė raport me ju?

    Ėshtė pėr t’u admiruar njė njeri i tillė, e bėn me aq pasion atė punė sa ma ka transmetuar edhe mua. Nė asnjė moment ajo nuk ka ndėrhyrė nė punėn tonė, as pėr konkurrentet e as pėr sjelljet tona. Ėshtė njė grua qė nuk fle, sa herė qė dal nga provat ja shoh dritėn ndezur. Mė tė vėrtetė ėshtė pėr t’u admiruar njė grua e tillė, kam marrė njė shkollė tė jashtėzakonshme tek ajo si person. /Shekulli/

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 8/5/2024, 06:25