BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Tuna Sejdiu: ‘’Pėr shkak tė stresit tė lartė, isha e varur nga medikamentet‘

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Tuna Sejdiu: ‘’Pėr shkak tė stresit tė lartė, isha e varur nga medikamentet‘

    Mesazh nga LePuRuShJa 26/3/2012, 17:06

    Tuna Sejdiu: ‘’Pėr shkak tė stresit tė lartė, isha e varur nga medikamentet‘ 00213

    Tashmė 10 vite profesionalisht meret me muzikė, ndėrsa me kėngėn ‘’12 muaj’’ mer vendimin pėr zgjerimin e karierės sė saj nė gjithė trojet e Ballkanit. Seksi kėngėtarja Tuna Sejdiu (26 vjeēe) ishte konkuruese e festivalit tė Eurovisionit pėr Maqedoninėn, por edhe pse nuk shkoi nė Beograd, ajo mori shumė ēmime nė Kosovė e Shqipėri, kurorėzuar me koncertin e Snoop Dog nė Prishtinė, e besueshme nė principet e saja hapur flet mbi pėrvojėn nė jetėn e saj dhe dėshtimin e njė martesė.

    Nė ditarin e saj profesional nuk qėndron vend pėr improvizime. Kur ėshtė nė pyetje puna, pa kompromis hidhet nė krahėt e dashurisė sė saj ‘’muzikės’’, duke folur pėr tė gjitha pėrvojat e saj tė jetės. Pėr momentin ėshtė duke punuar disa projekte tė reja muzikore, ndėrsa paralelisht realizon edhe koncerte. Kėtė vit ajo kremton edhe 10 vjetorin e ekzistimit nė skenė, ndėrsa para realizimiz tė jubileut tė madh, ajo flet pėr ndryshimet e mėdha tė cilat i kanė ndodhur nė jetėn private dhe profesionale.

    Pėr veten:

    Disa muaj isha e varur nga medikamentet pėr gjum pėr shkak tė stresit tė lartė nga puna e madhe, dhe ndodhte qė tė mos bėj gjum aspak…

    Dashurohem lehtė, por edhe lehtė c’dashurohem!

    Jam e varur nga ėmbėlsirat. Jam e disciplinuar pėr tė gjitha, por atyre nuk mund t’u ndahem. Shpesh i konsumoj tinėz, ndėrsa pastaj mbaj njė fjalim para pasqyrės se prej kujt jam fshehur?

    I ha thonjtė.

    Jam e varur nga rrjetet sociale ‘’facebook & tėitter’’.

    Ndonjėherė fshihem nga vetvetja ose nga Tuna tjetėr. Egon time e aktivizoj vetėm profesionalisht. Privatisht mendoj se jam shumė normale.

    Tuna e ka atė qė tė tjerėt nuk e kanė, ose e kanė pak, guximin!

    Biondja bukuroshe ishte njė synonim pėr ju, por binde fansat se edhe me flokė tė kuqe mund tė dukeni seksi, ēka tregon ndryshimi?

    Hmm asnjėherė nuk kam pasur frikė tė eksperimentoj me flokėt, dhe kėtė rradhė mendova qė ėshtė koha pėr njė ndryshim radikal. Nuk dyshoja se do t’u pėlqejė shumicės, ishte njė kėshillė nga disa profesionist, dhe pėrveē saj mendoj se jam duke treguar qė jam si njė kamelon, jam e bindur pėr ndryshime, ēfarė do qofshin ato.

    Nuk ka dyshim se eksperimentimin me stilin e arsyetoni me modėn. A maten lekėt me imazhin, ose prap dini tė vlerėsoni se cfarė ju vjen mė bukur dhe cfarė ėshtė mė e pėrshtatshme qė tė tėrheqni vėmendjen nė skenė?

    Uf, mė duhet tė pranoj se edhe pas pėrvojės shumėvjecare kam dyshime nė zgjedhjet e mia. Por unė kam njė armatė njerėzisht qė qėndrojnė prapa meje tė cilėt mė japin ideja, bashkėrisht i shqyrtojmė dhe gjithė kjo mė ka ndihmuar qė tė rritem si Tuna, stabile, dhe me fjalė tė tjera ‘’kėshtu sic jam’’.

    Sa mirė i dini trendet e modės, a keni dicka qė fshehni nė vete dhe si e bėni atė, askush nuk ėshtė perfekt, por…?

    Njė nga elementet kryesore ėshtė personaliteti tė njoh trupin tim. Mendoj se e kam mėsuar dhe tash e di saktė se nė cilin moment, ku dhe si e cfarė tė vesh, por edhe tė gaboj ndonjėherė. Kėshtu qė askush nuk ėshtė perfekt sic thonė tė gjithė.

    Rrallė kėngėtare qėndron mirė nė katėr anė tė skenės, nė Maqedoni, Shqipėri, Kosovė e diasporė, ku fitohet mė shumė?

    (Qesh), nė trojet ballkanike, edhe pse e dimė se si funksionon tregu muzikor. Kjo gjė ėshtė e pakuptimtė tė komentohet.

    Thonė qė jeni shumė kokėfortė dhe rrallė herė lėshoni pe nė qėndrimet tuaja?

    E di se shumė bashkėpunėtorėve tė mi ju pengon kjo gjė, por gjithashtu di tė bėj gjithmonė mirė dhe tė arsyetoj gjėrat dhe nė fund tė gjejnė zgjidhje, dhe cka ėshtė mė e rėndėsishme nuk kanė zgjidhje tjetėr vetėm tė mė pranojnė si jam (qesh).

    Gjithashtu silleni si yjet botėrore dhe keni kėrkesa tė rėnda kur bėhet fjalė pėr klipe apo koncerte?

    Mundohem tė nxjer maksimumin tė cilin e kam, nga vetvetja dhe kėtė e kėrkoj dhe tek tė tjerėt dhe nuk mendoj qė ka ndonjė gjė tė keqe kėtu. Dita ditės mundohem tė sfidoj veten dhe nė momente me tė vėrtetė mendoj se jam mahoiste. Por nga ana tjetėr e di vėrtetė tė vlerėsoj miqtė dhe bashkėpunėtorėt e mi, dhe t’i maltretoj me gjithė torturėn time tė cilėn e shfaq.

    Pse artistėt tanė asnjėherė nuk janė bashkuar kundėr dickaje, politikisht janė aktiv vetėm nėse ju paguhet tė kėndojnė nė kampanja dhe mitingje?

    Hmm, vėrtetė sa pare aq muzikė. Nė fakt dhe aq iniciativė. Mėnyra se si funksionojnė punėt kėtu nuk japin hapėsirė pėr kreativitet. Nga ana tjetėr nėse bėjmė dallim me tregun muzikor tė jashtėm, atje shteti pėrkrah artistėt, pėr pak tė filloj dhe pėr politikė tė flas por mė mirė jo, (qesh).

    Rrjedhni nga njė familje e qytetėruar por a keni kundėrshtime me prindėrit, miqtė pėr shkak se jeni artiste por edhe pse zhvisheni?

    Pėr mua vėrtetė janė tė rėndėsishėm prindėrit e mi, familja, dhe derisa ata mė pėrkrahin nė ambiciet e mia dhe atė qė bėj unė, nuk mundohem tė arsyetohem tek tė tjerėt. E rėndėsishme pėr mua ishte qė familja ime tė ‘’hesht’’ pėr thashethemet dhe gjitha reziqet tė cilat i mban fama dhe me kalimin e kohės tė kuptojnė se ajo ėshtė pjesė e punės sime.

    Dhe si vendosėt pėr divorc kur tė gjithė ne kėtu edhe martesėn e kemi tabu temė e lere mė divorcin?

    Nuk mendoj si nė Ballkan. Thjeshtė, nė momente mendoj se nuk pėrkas kėtu momentalisht. Shpesh dėgjoj kėngėn ‘’Out of the box’’. Kjo flet mė shumė…

    Ndoshta jo mjaftueshėm tė tregoni se cilat ishin arsyet e divorcit vetėm pas njė vit martese?

    Thjeshtė nuk funksiononim, nuk isha e lumtur. Ka shumė njerėz tė cilėt do qėndronin nė martesė edhe atėherė kur do ta humbnin buzėqeshjen nė fytyrė, vetėm qė mos gjenden keq nė rrethin ku qėndrojnė. Martesa duhet tė ketė njė kthesė. Kur biesh dhe zgjohesh pranė personit qė jeni pėrkulur pėr dashuri tė pėrjetshme, ndėrsa nga ajo dalin qėndrime tė ndryshme, vjen njė moment kur kupton se nuk ka cfarė tė japish mė shumė dhe nuk mund ta bėjsh tė ndihet mirė as veten as atė. Megjithatė edhe pas divorcit unė nuk kam humbur besimin nė martesė. Edhe pse ėshtė klishe, por do ta them se koha shėron plagėt. Unė vėrtetė jam bindur nė tė. Jam krenare me veten se kam qėndruar fortė nė momentet mė tė vėshtira tė jetės. Tė gjithė energjinė e kam dhėnė nė punė. Por cdo ditė kam gjetur kohė tė kujtoj se sa fansat e mi mendojnė pėr mua, sa mė pėrkrahin dhe mė tregojnė dashurinė e tyre. Ndoshta duket jo shumė thjeshtė por publiku im mė kujton kur jam e bekuar.

    Si ėshtė raporti me nėnėn tėnde?

    Edhe pse di shumė herė t’i vėrsulem si tė gjithė tė tjerėt qė bėjnė nė momente stresi, menjėherė pastaj pendohem. Mendoj qė nėna ime meriton njė falenderim tė parezervė pėr pėrkrahjen qė mė jep nė tė gjitha kahjet gjithė kėto vite. Ajo ėshtė njė nėnė e vėrtetė!

    Po babi juaj si njė bokser i njohur si ka reaguar pėr muzikėn tuaj dhe rrugėn tė cilėn e ke zgjedhur?

    Ai qė nė fillim ka qenė shumė neutral nė kėtė drejtim, thjeshtė mė ka lėnė tė zgjedh vet atė qė dua. Ka raste kur kam qenė shumė e hidhėruar pasi ndonjėherė nuk ka qenė me mua nė kohė tė caktuara dhe gjithė kohės qė jm rritur si artiste. Nė anėn tjetėr jam shumė falenderuese pasi pėr shkak tė kėsaj ka bėrė nga unė njė luftėtare tė madhe, ndoshta dhe mė e madhe se ai, babi tė faleminderit.

    Po tė dashuroheni? Gjithmonė ka kohė pėr tė…

    Do tė tingėllonte qesharake, por kėtė verė planifikoj tė dashurohem. Ky ėshtė plani, madje edhe zėdhėnėsi im mendon se kjo duhet tė planifikohet. Nė planin e dashurisė stagnoj pėr momentin, por ndoshta ai ėshtė afėr meje dhe unė nuk e shoh? (Qesh).

    Me cfarė mashkulli do kishit filluar lidhje romantike?

    Dua mashkull mbi tė gjitha, jo femra! Autoritativ, tė duket bukur, tė ketė shpirt sportiv, i freskėt dhe stabil qė tė balancojė disponimin tim, tipik pėr gaforet. Le tė mendojė!

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 9/5/2024, 02:46