BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Shkencetari britanik, baba i 600 femijeve

    Tesa
    Tesa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Kosova
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 15/12/2011
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 22651
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 44018
    <b>Votat</b> Votat : 93
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : hakmarrja me e embel eshte heshtja

    Buzqeshje Shkencetari britanik, baba i 600 femijeve

    Mesazh nga Tesa 11/4/2012, 17:19

    Shkencetari britanik, baba i 600 femijeve Images

    Njė shkencėtar pionier britanik ėshtė babai i rreth 600 fėmijėve tė ngjizur nė klinikat e tij tė fertilitetit nė Londėr, tė debatueshme pėr kohėn, tė cilėn ai e krijoi bashkė me gruan e tij nė vitet 1940. Bertold Uiesner besohet se ka qenė njė nga dhuruesit e parė pėr “Barton Clinic”, e cila i ka ndihmuar femrat tė ngjizin rreth 1500 foshnje, nga fillimi i viteve 1940 deri nė mesin e viteve 1960. Dy meshkuj, njėri nė Kanada dhe tjetri nė Londėr, zbuluan se ishin gjysmėvėllezėr, bijtė e tij biologjikė. Regjisori i dokumentarėve Berri Stivens, nga Kanadaja dhe avokati David Gollancz nė Londėr, kanė gjetur 18 persona tė tjerė tė ngjizur nė atė klinikė dhe me analizat e ADN-sė zbuluan se 12 prej tyre, apo dy tė tretat, ishin fėmijė biologjikė tė Dr Uiesner. Gollancz tha pėr “Sunday Times” se “llogaritjet tona tregojnė se ai mund tė ketė bėrė 20 donacione nė vit. Pra, ėshtė babai biologjik i 300-600 fėmijėve”. Nėse kjo vėrtetohet, ai i mund tė gjitha rekordet e mėparshme, pėrfshirė edhe atė tė njė donatori sperme anonim nė SHBA, i cili ėshtė baba i 150 fėmijėve.

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 9/5/2024, 01:11