BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Jmc Omerta: “Albumi im i dytė me stil dhe aromė Barcelone”

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Jmc Omerta: “Albumi im i dytė me stil dhe aromė Barcelone”

    Mesazh nga LePuRuShJa 19/4/2012, 11:11

    Jmc Omerta: “Albumi im i dytė me stil dhe aromė Barcelone” 0000034

    Flet kėngėtari i grupit OMERTA, JMC OMERTA: “Femra perfekte, 80% djall dhe 20% engjėll!”.

    Grupi OMERTA ėshtė njė nga grupet mė tė spikatura tė muzikėn Hip -Hop nė Shqipėri dhe mė tej. “TOP FEST”, ėshtė njė nga aktivitetet, ku ky grup ka spikatur. E pėrbėrė nga tre djem tė rinj ky grup qė ka zėnė dhe disa ēmime jashtė ka tėrhequr vėmendjen e kritikėve tė muzikės. JMC OMERTA ėshtė njė ndėr pjesėtarėt e kėtij grupi, i cili tashmė po punon pėr albumin e tij tė dytė nė Barcelonė.

    -Ēfarė kėnge keni prezantuar pėr herė tė parė dhe ēfarė emocioni keni ndjerė? Ku e keni prezantuar?

    -Kėnga e parė qė kam prezantuar ka qenė “Luaj me flakė” tė cilėn e realizova nė Greqi, me grupin qė unė bashkėpunoj. Realizimi i kėsaj kėnge ka qenė njė emocion i paparė. Ishte hera e parė qė dilja nė skenė Live, ku kishim pėrballė 5 grupe nga mė me emėr tė muzikės “Lovv bap”

    Po albumi i parė, ku u realizua dhe vėshtirėsitė? Sa kėngė kishte ky album dhe kėnga juaj e preferuar?

    Albumi i parė titullohet “Dėgjo dhe mos harro”. Ky album u realizua nė Shqipėri dhe u publikua nga “Bass Records”. Albumi kishte 11 kėngė, ku ēdo kėngė ka veēantin dhe historinė e vet. Personalisht nuk mund tė veēoj asnjė prej tyre. Pėr mua janė tė gjitha tė bukura.

    -Kur ėshtė formuar grupi OMERTA dhe cilėt janė pjesėtarėt e grupit?

    Grupi OMERTA u formua nė vitin 2007 nė Tiranė. Nė grup jemi 3 pjesėtar JMC, PAPI dhe LAZY

    - Sa koncerte keni dhėnė bashkė dhe nė sa aktivitete dhe konkurse keni marrė pjesė?

    -Koncertet brenda Shqipėrisė janė tė panumėrta. Ne tashmė jemi bėrė tė njohur kudo dhe kemi shumė kėrkesa. Gjithashtu, dua tė theksoj se, ne jemi pjesėmarrės nė shumė aktivitete si “TOP- FEST”, “Ēelėsi muzikor nė Kosovė”, ku morėm dhe ēmimin “Interneti” ndėrsa mė 24 prill jam vetėm, pa grupin nė Barcelonė.

    - Cili zhanėr ėshtė i preferuar nga grupi juaj?

    -Normalisht “Hip- Hop” .

    - Po punoni me albumin e dytė dhe konkretisht nė Barcelonė, pėrse zgjodhėt kėtė vend?

    -Po ėshtė e vėrtetė. Unė jam duke punuar albumin tim tė dytė, i cili do tė jetė shumė mė i realizuar nga ana profesionale se albumi i parė. Ky album do tė realizohet nė njė nga studiot mė tė mira nė qytetin e ēudirave nė Barcelonė, “LEBUQE STUDIO”.

    Po pėrse zgjodhėt pikėrisht Barcelonėn e largėt pėr kėtė album?

    -Ėshtė histori shumė e gjatė. Tani pėr tani le ta lėmė me kaq. Ėshtė histori mė vete kjo pėrzgjedhje.

    -Me cilin po bashkėpunoni pėr kėtė album?

    -Nė kėtė album do tė kem shumė bashkėpunime si me rrepistė, kėngėtarė shqiptarė dhe spanjollė. Pėr kureshtje kėnga e fundit e albumit do tė realizohet me tė mirėnjohurin David Guillen njė nga kėngėtarėt e muzikės sė lehtė mė tė dėgjuar nė Spanjė. -

    Njė njeri publik duhet tė ketė histori tė bukur dashurie. Ē’ėshtė dashuria pėr ju ?

    -Dashuria pėr mua ėshtė gjėja mė e bukur, por dhe mė e keqe njėkohėsisht. Kjo, kur zhgėnjehesh nė dashuri. …

    -Ėndrra nė sirtar?

    -Tė bėhem njė kėngėtar i dėgjuar. Pėr kėtė arsye po privoj shumė nga vetja ime pėr tė arritur ato ēka ėndėrroj. Me muzikėn jam zgjidhur kėmbė e kokė.

    -Si ėshtė nė mendimin tuaj femra perfekte?

    -80% djall dhe 20% engjėll !!

    -Sot nė shoqėrinė shqiptare ka shumė debate pėr bashkėjetesėn. Mendimi juaj?

    -Jam pėr bashkėjetesėn. Vetėm me bashkėjetesė mund tė realizosh njė martesė tė mirė. Vetėm me tė mund tė njohėsh mirė se ēka do tė vendosėsh nė krah.

    Si fillon njė ditė pune pėr ju?

    -Sa zgjohem pi njė kafe marr pak veten dhe pastaj direkt e nė studio. Dua tė theksoj se, nė studio shkoj gjithmonė i qetė dhe asnjėherė i stresuar.

    -Si kėngėtar mendoni se femra shqiptare ka zėnė pozicionin e duhur sot nė jetė?

    -Po. I ka tė gjitha ēka i takon. Mendoj se i ka hapėsirat. Sot i sheh kudo femrat, madje nė punė dhe mė tė mira se meshkujt.

    -Ēfarė i mungon sot politikės shqiptare, parė nė kėndvėshtrimin tuaj?

    - Bashkėpunimi dhe mirėkuptimi. Dy armė qė ata i kanė fshehur pėr qėllime tė caktuara.

    -Kush ėshtė mė e rėndėsishme pėr ju tek njė femėr, bukuria apo inteligjenca?

    -Inteligjenca! Bukuria ėshtė pėr pesė ditė, inteligjenca pėr pesė jetė.

    - A ėshtė shoqėria shqiptare njė shoqėri maskiliste?

    -Joooooooooooooooooo!!! As qė bėhet fjalė. Femrat sot kanė madje po aq tė drejta sa dhe burrat.

    -Marrėdhėniet tuaja me librin?

    -Lexoj jo rregullisht pėr ditė, por kur kam kohė tė lirė!

    -Kush janė miqtė mė tė mirė pėr ju, femrat apo meshkujt?

    -Meshkujt. S’janė aq hileqar sa femrat dhe janė mė praktikė.

    -Veshja e preferuar?

    -Veshja sportive. Profesioni ynė i ka kėto.

    -Me se merreni nė kohėn e lirė?

    - Dėgjoj muzikė. Shikoj tė gjitha grupet muzikore. Marr eksperiencė. Shfletoj pėr to, sigurisht qė dhe lexoj. /Albert Zholi Gazeta Telegraf/

      Ora ėshtė 8/5/2024, 07:52