BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Afėrdita Dreshaj: Gjimnazin e kam bėrė nė Amerikė, atje djemtė s’tė ngacmonin!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Afėrdita Dreshaj: Gjimnazin e kam bėrė nė Amerikė, atje djemtė s’tė ngacmonin!

    Mesazh nga LePuRuShJa 27/4/2012, 09:46

    Afėrdita Dreshaj: Gjimnazin e kam bėrė nė Amerikė, atje djemtė s’tė ngacmonin! 000120

    Tė dėgjosh historinė e gjimnazit tė bukuroshes Afėrditė, ėshtė si tė dėgjosh njė pėrrallė tė kohės moderne. Ajo largohet bashkė me familjen nė njė vend tė huaj, nė fillim e frikėsuar nga madhėsia e asaj bote, rritet pak nga pak dhe si njė princeshė e vėrtetė, njeh nė fund princin e saj tė kaltėr qė e merr me vete…Tė gjitha kėto ajo na i tregon me njė ėmbėlsi dhe njė buzėqeshje qė nuk i zbehet pėr asnjė ēast. Afėrdita Dreshaj ka qenė vajza mė e bukur, mė ‘stylish’ dhe njė nga nxėnėset mė tė mira tė shkollės sė mesme nė Michigan….

    Afėrdita, si e mban mend periudhėn e gjimnazit?

    E mbaj mend si njė periudhė tė lumtur. Unė e kam bėrė gjimnazin nė Amerikė, mė saktėsisht nė Michigan.

    Cila ishte pėrshtypja jote e parė pėr gjimnazin atje?

    (qesh) Mė kujtohet qė m’u duk shkolla shumė e madhe, dhe thosha me vete si do arrij ta gjej klasėn. Kishte pak kohė qė unė isha transferuar nė Amerikė dhe ishin fillimet e mia me gjuhėn, me shoqėrinė, me jetėn time atje…Dua tė theksoj se atje gjimnazi nuk ėshtė aspak si kėtu.

    Pse? Ēfarė ndryshon?

    Kur i shoh gjimnazistėt kėtu mė duken mė tė afėrt, mė tė lidhur me njėri-tjetrin. Atje janė mė tė ftohtė, secili sheh punėt e veta. Nuk mblidhen si kėtu, pėr tė dalė pas shkollės. Kjo mė ka munguar, sepse do kisha dashur edhe unė ta provoja, ta jetoja kėtė nė Shqipėri apo Kosovė.

    Na trego pak pėr ditėn e parė tė shkollės…

    Hyra nė shkollė duke menduar se di tė flas anglisht dhe shumė shpejt kuptova qė nuk dija asgjė, sepse komunikimi ishte shumė i vėshtirė. E thashė dhe pak mė lart, qė shkolla mė dukej gjigante dhe nuk i mbaja mend klasat.
    Faktikisht, ajo ėshtė vėrtetė njė nga shkollat mė tė mėdha nė Michigan, “Utika high school”. Por pėr fat tė mirė nuk isha fare vetėm. Kisha kushėririn, djalin e tezes, qė ishte mė i madh se unė dhe e njihte shkollėn. Mė vonė u njoha edhe me shqiptarė tė tjerė derisa u mėsova.

    Me mėsimet si ke qenė? Ishin tė vėshtira?

    Kam qenė nxėnėse shumė e mirė. Kam fituar atėherė njė ēmim me tė cilin vlerėsoheshin 20 nxėnėsit mė tė mirė tė shkollės. Nuk ėshtė se mėsoja shumė, po i kapja mėsimet shpejt dhe i mbaja mend kollaj, e kjo gjė mė ndihmonte. Pastaj mėsimet nuk ishin shumė tė vėshtira.

    Cila ishte lėnda mė e vėshtirė pėr ty?

    Ah, kimia ka qenė lėnda mė e vėshtirė. E vetmja gjė qė marr vesh nga kjo lėndė ėshtė kimia qė mė lidh me Shpatin (qesh). Ato formulat e kimisė nuk i kam dashur kurrė.

    Mbrėmja e maturės si bėhet atje?

    Jo si kėtu. E kishim dhe ne njė sallė ku mund tė festonim, por deri nė orėn 12 tė natės, mė vonė ishte e ndaluar. Pa pije alkoolike, sepse atje nuk lejohet alkooli pa mbushur 21 vjeē. Vetėm kėrcyem dhe hėngrėm darkė tė gjithė bashkė. Nuk them dot qė s’u kėnaqa sepse aty kisha shoqėrinė time, po prapė mendoj qė kėtu bėhet mė bukur. Kėtu i japin mė tepėr rėndėsi, dhe mė ka mbetur peng qė s’kam arritur ta festoj. Madje kam peng dhe do kisha dashur tė kaloja sikur njė vit tė gjimnazit nė Shqipėri, sepse jam e bindur qė kėtu kėnaqen mė shumė.

    Tė komplimentonin pėr pamjen tėnde? Dalloje nga vajzat e tjera?

    Po, dalloja, jo vetėm pėr pamjen time, por edhe pėr veshjen. Mė kujtohet qė nė vitin e fundit u bė njė konkurs dhe unė fitova dhe ēmimin “Most stylish of the year”. Tani qė e mendoj, mė shumė se sa vishesha bukur, unė kujdesesha pėr veshjen. Nė Amerikė ēmendesh, sepse nė shkollė sheh nga tė gjitha llojet e veshjes, me tuta, me pizhama (qesh). Fiks siē i shohim edhe nė filma. Unė kujdesesha pak mė shumė pėr veshjen dhe stilin, edhe pse atje mėsimi fillonte nė orėn 7 tė mėngjesit.

    Tė ngacmonin djemtė?

    Djemtė atje nuk ngacmojnė, janė tė ēuditshėm (qesh). Gjithmonė e kam thėnė qė nuk do kishte shanse qė unė tė krijoja njė lidhje me njė djalė amerikan. Atje edhe kur del nė njė takim me njė djalė, qoftė ky edhe njė shok, secili paguan kafen e vet. Ne jemi mėsuar ndryshe, se djemtė tanė na respektojnė (qesh). Komplimente merrja, po nga amerikanėt asnjėherė, vetėm nga ata qė ishin tė ardhur si p.sh italianė, ose evropianėt nė pėrgjithėsi. Mė komplimentonin shpesh pėr gjatėsinė dhe mė pyesnin nėse isha modele, por jo si kėtu qė ecėn rrugės dhe dėgjon fjalė tė bukura nga djemtė.

    Po kohėn e lirė si e kaloje?

    Askund nė Amerikė nuk mund tė futesh nėpėr diskoteka pa mbushur 21 vjeē. Mė shumė fundjavave frekuentonim kinematė, teatrot ose nė njė festė qė organizonte shkolla. Bėheshin shumė festa nėpėr shtėpi, dhe aty tė gjithė sillnin alkool. Grupi im i shoqėrisė pėrbėhej nga 3-4 shoqe me tė cilat mbajmė akoma lidhje. Nuk ėshtė se bėja pjesė nė ndonjė grup tė madh. Kjo pėr arsye se pėr ēdo lėndė ne ndėrronim klasėn dhe nuk ishim i njėjti grup.

    Me mėsuesit si e kishe marrėdhėnien? Si janė mėsuesit atje?

    Janė shumė tė afėrt dhe tė dashur. Qė nė momentin e parė qė njihesh me ta tė japin kontaktet e veta, e-mail, numrin e telefonit. Janė gjithmonė tė disponueshėm pėr tė ndihmuar pėr ēdo lloj problemi qė nxėnėsi mund tė ketė. Ėshtė teknikė e punės sė tyre. Pėrpos kėsaj, atje ėshtė e jashtėligjshme ēdo lloj pėruljeje, qortimi apo ngacmimi nga mėsuesit. Gjithashtu ndalohet me ligj largimi i nxėnėsit nga godina e shkollės pa praninė e njėrit prej prindėrve.

    Ti vetė ishe adoleshente rebele? Mami, tė kėrkonte llogari?

    Kam qenė tip i hedhur po mami mė kontrollonte shumė. Nuk mė linte tė mbaja celular dhe e kisha rreptėsisht tė ndaluar tė vonohesha mė shumė se ora 10. Por edhe pse e rreptė, nė atė kohė mė ka bėrė surprizėn mė tė bukur. Atje merret leja e qarkullimit qė nė moshėn 16 vjeē dhe disa herė unė kisha shprehur dėshirėn pėr tė pasur njė makinė. Mami mė thoshte se nuk i kishim mundėsitė. Kur njė ditė tė bukur mė telefonon pėr tė mė thėnė qė tė dilja jashtė shtėpisė e ta ndihmoja me pazarin. Kur dal, shoh dhuratė njė makinė ‘Honda’ tė cilėn e kam edhe sot. Tani vėllai mė ka dhuruar edhe njė ‘X 5’ (qesh).

    Po lidhje ke pasur gjatė kėsaj kohe?

    Po, jam njohur me Shpatin! (qesh)

    O sa bukur! Na trego…

    Njė verė kthehem nė Mal tė Zi pėr pushime dhe njė kushėrirė e imja insiston qė tė shkojmė nė njė koncert ku kėndonte Shpat Kasapi. Unė nuk desha dhe vendosa tė shkoj vetėm pėr t’i plotėsuar njė dėshirė asaj. Nuk e njihja fare Shpatin dhe kur e shoh i them: “O sa i gjatė qė qenka”. Mė pas dikush ma prezanton dhe ai menjėherė mė kėrkon numrin e telefonit. Unė nuk pranova t’ia jap, por i dhashė njė adresė e-maili. Shpati e shėnoi nė krah se nuk kishte letėr e unė i thashė se aty do t’i fshihej. Ai mė tha: “Jo, se do e mbaj mend…” Tė nesėrmen mė shkruan: “Ku je o missi i Malit tė Zi?” Prej asaj dite nisėm tė flisnim bashkė nė ‘chat’ pėr gati njė vit rresht derisa ai erdhi atje, u njohėm mė nga afėr dhe nuk u ndamė. /Gazeta Shqiptare/

      Ora ėshtė 7/5/2024, 10:53