BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Sheila Haxhiraj: Gjimnazistja qė fitoi “X-Factor” pa patur kurrė njė mėsues muzike!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Sheila Haxhiraj: Gjimnazistja qė fitoi “X-Factor” pa patur kurrė njė mėsues muzike!

    Mesazh nga LePuRuShJa 15/6/2012, 10:28

    Sheila Haxhiraj: Gjimnazistja qė fitoi “X-Factor” pa patur kurrė njė mėsues muzike! 01225

    18-vjeēarja Sheila Haxhiraj pas njė rrugėtimi tė gjatė muzikor fitoi vendin e parė nė garėn muzikore tė “X-Factor Albania” nė TV Klan, garė nė tė cilėn morėn pjesė rreth 5 mijė konkurrentė nga Shqipėria dhe trojet. Ky ēmim i rėndėsishėm, i dha mundėsi Sheilės tė nėnshkruante njė kontratė me producentė si “Berman Brothers” dhe ndoshta jeta e saj tani do ndryshojė pėrfundimisht.

    Sheila ėshtė njė gjimnaziste qė nuk ka studiuar ndonjėherė muzikė me mėsues, por qė e vogėl ka rendur skenave tė muzikės nė shumė konkurse midis shkollave 8-vjeēare, tek “Gjeniu i vogėl”, “Promozone festival”, protagoniste nė filmin “ Fluturim Pasioni” nė moshėn 16 vjeēare. “E megjithatė, pasioni im ėshtė mzuika, jo filmi” – thotė maturantja e shkollės sė mesme tė gjuhėve tė huaja “Asim Vokshi”.

    Sheila, mendoni se pasioni juaj pėr muzikėn ėshtė ndikuar nga ambjenti ku keni jetuar?

    Besoj se ka qenė thuajse i lindur, sepse kisha dėshirė qė nė fėmijėri pėr tė kėnduar. Por edhe prindėrit mė kanė shtyrė tė ndjek kėtė rrugė. Pėrsa i pėrket “X Faktor” unė nuk kam studiuar pėr muzikė si ndonjė prej konkurentėve tė tjerė dhe mendoj se puna e madhe e Juliana Pashės e ndikoi kėtė arritje. Muzika ėshtė pasioni, relaksi dhe ushqimi im shpirtėror, por Julianėn gjej rastin ta falėnderoj pėr gjithė punėn e madhe qė ka bėrė me mua.

    Ju jeni ende nxėnėse. Keni patur vėshtirėsi me shkollėn gjatė kėsaj kohe?

    Sivjet unė jam maturante nė shkollėn e mesme tė gjuhėve tė huaja “ Asim Vokshi” dhe natyrisht ishte e vėshtirė tė ishe e impenjuar njėkohėsisht edhe nė shkollė me provimet edhe nė njė program si X-Factor ku mė duhej qė gjatė javės tė pėrgatitesha njėkohėsisht pėr 2 kėngė. Kishte raste sidomos netėt e fundit ku numri i konkurrentėve u reduktua duhet tė pėrgatitesha edhe pėr 3 kėngė.

    Dhe cili ishte momenti mė i vėshtirė gjatė netėve tė X-Faktorit?

    Momenti mė i vėshtirė ishte ai kur dola nė “Shou Daun” me Lirijen. Ishte njė moment ankthi dhe frike, sepse mendova pėr njė ēast se ėndrra ime u pre nė mes. Por, pėr fatin tim tė mirė e gjitha kaloi me sukses.

    Ju spikasni pėr pamjen dhe paraqitjen skenike. Mendoni se kjo ju ka favorizuar?

    Mendoj se nė njė garė muzikore natyrisht qė primare ėshtė zėri. Gjithsesi unė mendoj se kur del nė skenė duhet edhe tė interpretosh, tė performosh, tė pėrcjellėsh emocione tek publiku. Njė paraqitje e denjė skenike ėshtė e domosdoshme. Kur merr vlerėsim nga publiku dhe profesionistėt, e merr pėr tė gjitha kėto.

    E megjithatė nė rrjetet sociale ju keni qenė disi e “sulmuar”. Si e komentoni kėtė gjė?

    Ka shumė shprehje popullore nė kundėrpėrgjigje qė nuk dua t’i citoj pėr arsye tė ndryshme, por do t’ju them diēka qė mė ka mbetur nė mendje. Dikush kishte studiuar pėr muzikė qysh nė klasė tė parė. Pėr 16 vjet rresht, kishte investuar shumė nė kėtė profesion. E megjithatė kur kompozonte njė kėngė apo pjesė muzikore disa njerėz ishin kritikė dhe disa e pėlqenin. E bėj kėtė krahasim sepse dihet qė do ketė kontestime dhe vlerėsime si nė ēdo fushė. Unė jam Sheila, njė vajzė e thjeshtė qė fitoi kompeticionin e parė tė X Factor, kaq. Ndihem e lumtur dhe po e shijoj fitoren nė maksimum. Shumė njerėz nė rrugė mė takojnė, mė komplimentojnė dhe urojnė.

    Ka Sheila njė model tė preferuar nė skenėn shqiptare dhe atė botėrore?

    Nga kėngėtarėt shqiptar do tė veēoja Juliana Pashėn pėr zėrin e saj potencial, ndėrsa pėrsa i pėrket muzikės botėrore do tė veēoja Xheisi Jey dhe Beyonce pėr vokalin dhe paraqitjen skenike.

    Cila ėshtė rryma muzikore nė tė cilėn e gjen veten?

    Unė kam provuar tė kėndoj ēdo lloj rryme muzikore, por gjithsesi mund tė veēojė baladat ato mė pėlqejnė mė shumė.

    Njė kontratė me producent si “Berman Brothers”… Cilat janė planet e Sheilas pėr tė ardhmen?

    Padyshim qė kontrata me “Berman Brothers” ėshtė njė shans i madh por edhe njė punė impenjative e madhe, pasi ata janė njė produksion i fuqishėm. Pėrsa i pėrket tė ardhmes kam dėshirė tė vazhdoj “Universitetin e Arteve” dega muzikologji ose dramaturgji dhe shpresoj tė kem ftesa bashkėpunimesh me kėngėtarė shqiptarė.

    BIO

    Sheila Haxhiraj

    Mosha: 18 vjeē

    Vendlindja: Tiranė

    Arsimi: Maturante, shkolla e Gjuhėve tė Huaja “Asim Vokshi”

    Pasioni: Muzika

    /Shekulli/

      Ora ėshtė 8/5/2024, 03:13