BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Adelina Tahiri, mesoni dieten time!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Adelina Tahiri, mesoni dieten time!

    Mesazh nga LePuRuShJa 20/6/2012, 16:26

    Adelina Tahiri, mesoni dieten time! 001148

    Adelinėn e gjejmė duke drekuar nė njė nga lokalet e Tiranės. Dhe kur e pyesim se cili ėshtė ushqimi i preferuar drejton gishtin nė njė nga pjatat qė ka mbi tavolinė: Sallata e fshatit. Nėse deri mė tani keni qenė kurioz tė dini se kė ka tė dashur Adelina dhe me kė ėshtė lidhur kohėt e fundit ne kemi zgjedhur tė flasim mė tė pėr marrėdhėniet, por jo ato me meshkujt, por me ushqimin.

    Adelina Tahiri ėshtė e ftuara jonė e parė nė kėtė rubrikė. Kėngėtarja, 12 javėt e fundit ka qene prezent nė Tiranė pėr shkak tė pjesėmarrjes sė saj nė spektaklin “Dancing with The Stars”. Gjatė kėrcimit ėshtė vlerėsuar gjithmonė e mė shumė pėr linjat e saj tė holla dhe trupin e tonifikuar. Kjo vihet re dhe nė perfomancat e saj nė klipet muzikore ku njė nga pikat e forta ėshtė trupi.

    Ndėrsa i kėrkojmė recetėn pėr kėtė pamje tė saj, ajo na tregon se nuk ka mbajtur ndonjėherė dietė qė mund tė na japė kėshillat e saj. Jam reduktuar nė ėmbėlsira dhe brumra thotė ajo, por jo se kam zbatuar ndonjė recetė konkrete pėr tė qenė kjo qė jam.

    Dhe mos e shihni Tahirin si njė 20-vjeēare qė vetėm di tė kėndojė, ajo shpesh vendos pėrparėsen dhe kalon orė tė tėra nė kuzhinė jo duke skuqur vezėn, por… speca tė mbushura.

    Adelina, cili ėshtė ushqimi juaj i preferuar?

    Ja, ky qė po ha tani, sallatė fshati.

    Konsumon zakonisht ushqim nė shtėpi apo nė restorant?

    T’ju them tė drejtėn kam tre muaj qė nuk ha nė shtėpi dhe mė ka marrė malli. Kjo mė ka ndodhur pėr shkak tė angazhimeve, jo se nuk dua.

    Gatuani ndonjėherė vetė?

    Gatuaj, madje di tė bėj shumė gjera jo vetėm ato tė voglat qė mund tė imagjinoni ju (qesh).

    Pėrshembull?

    Pėr shembull njė nga gatimet e mia tė preferuara janė specat e mbushura, dhe mė besoni, i bėj shumė mirė.

    Po fasulet?

    (qesh) Nuk e di, por ndoshta ėshtė nga ta paktat gjellė qė nuk ha.

    Ka tė tjera gjellė qė nuk i ha asnjėherė?

    Tė gjellėrat qė nuk ha ėshtė edhe gatimi me bishtaja ku futet edhe bizelja.

    Cilin ushqim pėlqeni mė shumė kur vini nė Tiranė?

    Ajo qė mė pėlqen mė shumė dhe e konsumoj shpesh kur vijė nė Shqipėri ėshtė pitja. Ėshtė edhe diēka qė e konsumoj shpesh kur vij nė Tiranė. Nuk ka ditė tė mos e ha, dhe kjo ėshtė Trileēe. E bėjnė shumė mirė kėtu, kam ngrenė dhe nė vendet e tjera, por nuk e bėjnė si nė Tiranė.

    Brum domethėnė… Po me makaronat si i ke marrėdhėniet?

    Shumė tė mira, madje i gatuaj mirė edhe vetė, pėr shembull ato me domate tė freskėta.

    Frutat?

    Edhe dhe kėto i kam pikė tė dobėt, por mė shumė ato tė detit. Jam konsumatore e rregullt e tyre, tė paktėn njėherė nė javė.

    Ha vaktet e rregullta apo vetėm kur tė lejon puna?

    Mundohem tė ushqehem sipas vakteve, por mė lėvizjet e shpeshta qė bėjė nuk arrij dot t’i respektoj oraret e tė ngrėnit.

    Hani nė fast-food?

    Jo, mund tė mė ketė ndodhur shumė rrallė. Kujdesem pėr veten, dhe insistoj tė ha shėndetshėm aq sa mundem.

    Fizikun e ke tė trashėguar apo mban ndonjė dietė pėr tė qenė kaq e hollė?

    Besoj se e kam genetike, madje ndonjėherė dua tė jem e shėndoshė, mė pas,…sėrish e dobėt. Nuk kam mbajtur ndonjė dietė qė mund t’ju jap recetėn tani. Thjesht reduktohem nė ėmbėlsira dhe nė brumėra, por vėshtirė, njė nga kėnaqėsitė mė tė mėdha tė jetės ėshtė edhe ushqimi, nuk dua t’ia privoj vetes kėtė.

    Pija e preferuar?

    Uji dhe… vera e kuqe.

    Tė ka ndodhur tė dehesh ndonjėherė?

    Shumė rrallė, por edhe po u deha e kontrolloj veten.

    Bio

    Emri: Adelina

    Mbiemri: Tahiri

    Vendlindja: Maqedoni

    Datėlindja: 3 Prill 1992

    Profesioni: Kėngėtare

    Ėmbėlsira e preferuar: Trileēe

    Gatimi i preferuar: Speca tė mbushura

    Gjella qė nuk ha: Fasulet

    Pergatiti Entela Resuli Gazeta Shekulli

      Ora ėshtė 8/5/2024, 04:37