BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ermonela Jaho: Nė fillimet e karrierės isha e paragjykuar ngaqė isha shqiptare!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Ermonela Jaho: Nė fillimet e karrierės isha e paragjykuar ngaqė isha shqiptare!

    Mesazh nga LePuRuShJa 25/6/2012, 19:06

    Ermonela Jaho: Nė fillimet e karrierės isha e paragjykuar ngaqė isha shqiptare! 01074

    Intervistė me Ermonela Jaho, nė emisionin “Opinion” nė Tv Klan

    Nė kėtė intervistė do tė flasim pėr Shqipėrinė, karrierėn tuaj, eksperiencėn por dhe shumė qytete tė botės qė pėr njė kohė tė caktuar dhe jo shumė tė shkurtėr bėhen qytetet tuaja si Vjena, Londra, Marseja, Lioni, etj. Kam parė qė kalendari juaj ėshtė shumė i ngjeshur i pėrballoni dot tė gjitha?

    Po kur e bėn njė zanat me njė dėshirė kaq tė madhe dhe me njė pasion tė madh vėshtirėsinė e ndjen mė pak.

    Vazhdoni pas 20 vitesh tė keni tė njėjtin pasion qė tė bėheshit njė kėngėtare?

    Absolutisht po. Ai pasion dhe ai zjarr qė tė mban atė ambicien e mirė qė tė ketė njė artist. Ēdo fushė tė mban nė kėrkim tė njė diēkaje tė re sidomos nė art. Nuk duhet tė pėrsėritėsh pasi pėrsėritja ėshtė vdekja e artit.

    Nuk ka pasur ndonjė moment ku pėrball njė valixheje tė mbushur plot ke thėnė u lodha, nuk dua tė nisem sot?

    Nė fakt e them gjithmonė dhe pėrsėri nisem sėrish. Nisem sėrish pasi kur e mendoj se po bėj diēka qė mė pėlqen dhe kam njė pasion qė bashkė me mua ėshtė rritur vazhdimisht. Kjo ėshtė njė ėndėrr qė rrite bashkė me Ermonelėn.

    Nė fakt njė nga tė dhėnat qė stafi im po pėrgatiste pėr intervistėn tuaj nėnvizonte njė fakt qė, nė moshėn 14-vjeēare ju kishit shkuar pėr herė tė parė nė operėn e Tiranės, dhe kishte qėlluar qė opera e asaj dite tė ishte “Traviata” dhe sipas asaj qė kishit thėnė vetė kishit qarė. Ē’deshėt nė opera nė moshėn 14-vjeēare dhe si u gjendėt realisht?

    Ėshtė shumė e vėrtetė, dua ta nis pak mė pėrpara. Njohja ime me muzikėn ka qenė si pėr ēdo shqiptar pasi shpirti i shqiptarėve njihet pėrmes muzikės popullore, nė rastin tim nėpėrmjet muzikės polifonike tė Shqipėrisė sė Jugut pasi prindėrit i kam nga jugu dhe kisha dėshirėn tė dėgjoja kushėrinjtė e mi qė kėndonin. Ata kanė marrė pjesė dhe nė grupet polifonike tė Gjirokastrės si amator. Unė nuk vij nga njė familje muzikantėsh pasi babai im ėshtė ushtarak ndėrsa nėna filloi si arsimtare pastaj me punė tė ndryshme pėr tė mbijetuar. Kjo ka qenė njohja ime e parė me muzikėn popullore. Shpesh herė kam provuar tė mbaj iso po stonoja dhe tani mė vjen zor ta them. Hapi tjetėr ishte kur dėgjoja kėngėt nė RTSH do tė doja tė isha pjesė e atij festivali, ishin dėshirat fėminore nė atė kohė.

    Kush ishte kėngėtarja qė ju impresiononte?

    Parashqevi Maku, ishte kėngėtarja qė mė pėlqente si shumica e fėmijėve tė asaj kohe. Doja tė isha si ajo. Ndėrkohė nė moshėn 5 vjeēare babai mė regjistroi nė Pallatin e Pionierėve ku ka qenė dhe njė lloj institucioni shumė edukativ pėr fėmijėt. Pasi aty nisnin hapat e para drejt teatrit, drejt skenės.

    Por, nuk kishit asnjė lidhje me muzikėn klasike?

    Absolutisht. Doja tė vazhdoja mė tutje dhe bashkė me mua u rrit ajo ambicia ime pėr tė qenė pjesė e festivalit. Por pėr tė realizuar kėtė duhej tė regjistrohesha nė Lice nė moshėn 14-vjeēare. Nė atė periudhė pėr tu bėrė pjesė e Liceut duhej tė pėrgatisje njė pjesė nga muzika klasike dhe kjo gjė mė detyroi nė njė farė mėnyre tė interesohesha pak mė tepėr dhe tė merrja njė lloj kulture nė kėtė zhanėr tė muzikės klasike. Pėrgatitja e kėsaj pjesė ishte nė embrionin e kėtij zhanri nuk njihja mė shumė se aq. Por, pėr tė bėrė gjėrat mė tė sakta vendosa tė shkoja dhe tė shikoja njė opera nė Teatrin e Operės dhe Baletit gjithmonė nė kuadėr tė pėrgatitjes pėr tė shkuar nė Lice. Nuk e kisha idenė se ēfarė ishte “Traviata”, nuk e kisha idenė se ēfarė ishte muzika klasike, pakėz dėgjoja muzikė simfonike nė radio. Opera “Traviata” ishte botė tjetėr, ishte fjalor tjetėr. Pa e ditur fare se ku po futesha fillon Preludi, qė kur filloi preludi dhe tani qė e kujtoj duart i kam tė ftohta ndjej njė emocion qė nuk e prisja sepse gjithmonė kisha shprehur dėshirė tė shkoja drejt muzikės sė lehtė. Pėr njė fėmijė tė ndrojtur si unė pashė qė diēka lėvizi, si njė lloj dashurie nė zgjimin e parė. Akti i parė mė futi nė njė botė qė nuk e kuptoja dhe deri sa arriti nė aktin e fundit ku ndodhi vdekja e Violetės, aty kam qarė dhe u preka jashtė mase dhe i thashė vėllait: Nuk do tė vdes pa kėnduar njėherė “Traviatėn”.

    Ju e fituat konkursin e Liceut pėrfshirė dhe pjesė klasike. E mbani mend ēfarė pjese ka qenė?

    Ka qenė njė pjesė nga opera e Verdit, “Aria e Oskarit”.

    Si ishte koha e studimeve nė Tiranė?

    Mund tė them se kam qenė shumė me fat qė kam qenė pjesė e asaj lloj disipline, gjė qė do ti vijė pėr tė qeshur brezit tė sotshėm. Nuk kishim asnjė lloj komoditeti, kishim vetėm njė piano qė tė jepte mundėsinė tė ushtroheshe deri mė 30 min. Por pėr tė gjithė brezin tonė qė donim tė studionim pasioni i mbyste pamundėsitė. Ngrihesha nė 5 tė mėngjesit pėr tė shkuar dhe pėr tė parė se kush ishte i pari qė i binte pianos, madje ndonjėherė hynim dhe nga dritarja.

    Ju keni thėnė se pasi u transferuat nė Itali, nė Santa Sicilia, mėsimdhėnia ndryshonte krejtėsisht nga ajo ne Tiranės. Nė ē’kuptim ndryshonte?

    Ndryshonte sepse nėqoftėse nė Tiranė hyrja nė njė shkollė ishte njė pasion qė do mė shoqėronte gjatė gjithė jetės dhe kėtė e dija, nė Itali ishte si njė hob. Unė kisha hyrė nė njė rrugė qė nuk kishte rrugė pas.

    Ėshtė e vėrtetė qė e keni kėnduar “Traviatėn” pėr herė tė parė nė moshėn 17-vjeēare?

    Kjo ėshtė e vėrtetė. Nė rastin tonė studimi i kantos ėshtė rezistenca vokale sepse nuk ėshtė njė instrument violinė apo violonēel. Nė rastin e kėndimit duhet njė pėrgatitje e fortė dhe kordat e kėndimit duan njė teknikė tė fortė qė tė bėjnė ty qė tė kesh njė rezistencė qė tė kėndosh njė opera pėr tre orė.

    Cili ka qenė fati i shokėve dhe shoqeve tė klasės tuaj ata qė studiuan bashkė me ju, patėn njė karrierė apo e braktisėn siē ndodhi me shumė artistė pas viteve ‘90?

    Fatkeqėsisht disa prej tyre e braktisėn nga ndryshimet radikale qė ndodhėn nė atė periudhė nė Shqipėri. Kėto ndryshime zgjuan tek ne atė ndjenjėn e lirisė dhe ndoshta pasioni pėr muzikėn qė kishim, u vu nė provė. Njė pjesė e mirė e tyre ikėn pasi panė qė nuk ishte aq e lehtė qė tė ēash me muzikėn, ndėrsa njė pjesė prej atyre qė mbaj kontakte kanė ndryshuar karrierėn pėr tė mbijetuar.

    Keni pasur rastin tė takoni ndonjė nga shokėt tuaj nėpėr turnet qė keni bėrė?

    Ka ndodhur por jo nga shokėt dhe shoqet e mija, por nga studentėt qė kanė qenė pas meje. Rasti i fundit ishte kur dhashė premierėn nė Vjen ishte Saimir Pirgun qė erdhi tė mė ndiqte.

    Ju keni sė bashku me Saimirin dhe nė Londėr, dhe sipas shtypit britanik ishte hera e parė qė dy shqiptarė luanin rolet kryesore nė “Traviatės”?

    Ėshtė e vėrtetė dhe ka qenė njė arritje jashtėzakonisht e madhe. E para ishte njė arritje profesionale pasi ka qenė tempulli muzikės klasike ku kanė kėnduar idhujt tanė tė kaluarės dhe jo kushdo mund tė ngjitet nė atė skenė. Nga ana tjetėr dy rolet kryesore diva dhe partneri, gjė qė nuk u pėrtyp dhe shumė mirė pasi nė atė periudhė nė Londėr lakoheshin shembujt negativ pėr shqiptarėt por nė fund tė fundit kritikat kanė qenė shumė pozitive dhe u prit mjaftė mirė.

    Pėrpara se tė shkonit nė operėn e Londrės apo tė Vjenės ku jeni sot, pėrpara se tė bėnit kėtė karrierė ju duhet tė bėnit njė kapėrcim, atė kapėrcim qė duhej tė ngriheshit qė nė 5 tė mėngjesit pėr tu ushtruar nė piano dhe tė shkonit drejt kėtij tregu ndėrkombėtar. Kjo gjė ndodhi nė ’93 ku Ricereli organizoi njė audicion nė Shqipėri. Si ndodhi?

    Kjo gjė ndodhi rastėsisht pasi Ricereli ishte hera e dytė qė bėnte njė konkurs dhe pėrzgjidhte studentė nga e gjithė bota. Rastėsisht vajta dhe mora pjesė dhe nuk kisha shumė shpresė se do tė fitoja pasi merrnin pjesė dhe kėngėtar tė TOB-it ndėrsa unė isha studente e viti tė parė. Fati, rastėsia ishte qė Ricareli mė mori nė grupin e saj, dhe ironia e fatit ishte se mė mori si mexosoprano dhe ky ishte njė gabim i vogėl.

    Cati Ricareli bėri tė mundur qė ju tė transferoheshit nga Tirana nė Mandova tė Italisė. Sa kohė qėndruat atje?

    Qėndrova dy muaj, por ai largim nga Shqipėria nuk ishte njė gėzim shumė i madh. Ishte rritur tek unė ai pasioni dhe ambicia pėr tė qenė sa mė afėr skenės. Kjo ishte dhe fitorja ime e parė.

    Ėshtė e vėrtetė qė kur do dilnit pėr herė tė parė nė skenė nė Mandova nuk kishit as veshje dhe as kėpucėt?

    Kanė qenė kujtime shumė tė bukura dhe me nostalgji. Ėshtė e vėrtetė qė unė ika me pasionin pėr tė kėnduar por ai pasion do dhe njė makinė mbrapa pėr ta mbėshtetur dhe nė fakt ika pak si nė ajėr. Njė natė para se tė kėndoja Ricareli donte tė na shikonte si jemi veshur pasi ne pėrfaqėsonim Shqipėrinė. Nė atė moment nuk thoja qė nuk kam fustan por vetėm ulja kokėn dhe mendoja se do mė ikte kjo mundėsi se nuk kisha veshjen e duhur. Por pasi u kompletova me tė thirr emrin tim u nisa dhe me tė dal nė skenė mė ngeci taka e kėpucėve. Mu krijua njė panik pėr tė mos thėnė qė tė gjithė ngjyrat e ylberit kalonin nė fytyrėn time por u kapėrcye me sukses.

    Ishte e vėshtirė tė bėje karrierė nė fillim tė viteve ’90 nė Itali?

    Ka qenė jashtėzakonisht e vėshtirė. Unė aty e kuptova vėshtirėsinė dhe pasigurinė drejt kėsaj karriere. Kam pasur shumė momente tė vėshtira pasi duhej tė mbaja dhe veten time dhe tė shkoja nė shkollė. Pėr tė mbajt veten kam punuar me tė moshuar, nė restorante dhe duhej tė shkoja dhe nė shkollė pasi e fitova atė dhe u transferova nė Romė. Kam pasur shumė vėshtirėsi pasi ishte ai mentaliteti edhe pse ishte evidentet pėrgatitja ime prapė nuk e pėrtypnim dot italianėt.

    Ju paragjykonin italianėt?

    Filozofia ime ka qenė qė ndoshta kjo sakrificė do t’ia vlente njė ditė. Kishte diferencime pasi pedagogėt nuk jepnin maksimumin e tyre me ne. Tė shikonin sikur vjen nga njė planet tjetėr dhe sikur kėrkoje njė gjė qė nuk tė takonte. Tė gjitha kėto vėshtirėsi mė bėnė qė tė hyja nė njė tunel depresioni ku mėsova tė mbijetoj e vetme ashtu si shumė shqiptarė tė tjerė.

    Kur jeni ngjitur pėr herė tė parė nė skenė me muzikė klasike?

    Nė Shqipėri jam ngjitur nė moshėn 5-vjeēare nė festivalin e fėmijėve nė dekadat e majit, nė kongrese me kėngė tė muzikės sė lehtė. Pėr herė tė parė kam qenė nė Milano nė moshėn 19-20 vjeēare.

    Nė moshėn 23 vjeēare ju fituat ēmimin “Puēini” nė Milano e cila ėshtė njė ndėr ēmimet prestigjioze italiane. Pėrpara se t’ju pyes se si i ngjitėt shkallėt e karrierės doja tė mė thonit a ju ka rėnė rast tė takoni profesorėt tuaj tė Santa Sicilias pasi ju u bėtė pjesė e operave mė tė famshme tė globit?

    Gjithmonė. Mė tepėr se sa me profesorin me sekretarin e Santa Sicilias sepse nė atė periudhė fitova shkollėn mė duhej njė dokument qė unė isha qytetare e Republikės sė Shqipėrisė dhe kjo do mė ndihmonte qė tė vazhdoja studimet e ligjshme. Kjo gjė nuk mu dha dhe u pėrcolla nė njė mėnyrė jo shumė tė kėndshme nga ambasada. Pasi shkoj nė shkollė i them Sekretarit mė vjen keq po unė nuk e marrė dot dokumentin dhe mė duket se po humbas shkollėn. Nė ato momente kam qarė dhe ai e mbylli derėn dhe mė tha, -Do doja qė fėmija ime tė donte shkollėn kėshtu si ju dhe mė premtoi se do mė ndihmonte dhe do tė firmoste. Unė atė person nuk e kam harruar dhe ėshtė i vetmi kontakt qė vazhdoj dhe sot ta kem.

    Kur ishin njohjet e para qė u evidentuat si njė kėngėtare?

    Unė kam filluar shumė shpejt tė evidentohem, tė jem e sinqertė. Pas konkursit tė Pucinit, kam bėrė konkursin Ankona dhe konkursin Xandonai njė konkurs qė kisha mundėsia tė paguaja dhe biletėn e trenit. Ishte shumė e vėshtirė pasi ato lek qė kisha i shpenzoja pėr libra dhe nuk tė jepej mundėsia tė shkoje nga njė qytet nė tjetrin pėr tė marrė pjesė nė konkurse. Pasi bėra tė tre kėto konkurse fitova, dhe qė nga ai moment kam prekur gjithė Italinė, dhe gjithė Evropėn pėr njė periudhė shumė tė shkurt.

    Nė ēfarė moshe u ngjitėt nė njė skenė prestigjioze dhe pėrse u transferuat nga Italia?

    Jam ngjitur nė moshėn 23-24 vjeēe. U transferova nga Italia sepse kisha njė arsye familjare pasi shkova nė Nju Jork bashkė me shokun tim tė jetės, por nė fund tė fundit shtėpia e kėngėtarit nė ēdo qytet qė shkon. Nuk mund tė kesh njė vend kur karriera merr njė pėrmasė tė atillė.

    Kur filloi njohja juaj ndėrkombėtare?

    Duke lėnė modestinė mėnjan, ēdo dalje e imja ishte njė sukses pėr mua. Por vėshtirėsitė qė kishte marketingu ishin tė shumta pasi ajo ėshtė mbėshtetja kryesore e njohjes ndėrkombėtare. Ndėrsa nė Shqipėri nuk e dinin fare se ēfarė njohje kisha fituar unė si soprano nė operat ndėrkombėtare, madje as familja ime nuk e dinte edhe pse unė ia shpjegoja por nuk e kuptonin dot. Megjithatė kanė qenė tepėr pozitiv, gjithmonė mė thonin nėse je e lumtur ti vetėm vazhdo.

    A patėn rast tė ishin nė njė nga sallat ku ju keni kėnduar?

    Vetėm babi ka pasur mundėsin kur kam qenė nė Filadelfia me operėn “Butterfly”. Ishte njė kurorėzim i njė ėndrre tė prindėrve tė mijė. Dhe mami gjithmonė mė thoshte nėse njė ditė do bėhesh kėngėtare duhet tė kėndosh “Madam Butterfly”. Fati donte qė ima atė arriti tė mė shikoj duke kėnduar kėtė opera qė ata shumė e donin nė Filadelfia.

    Ju nė kėtė koncert keni bėrė dhe takime me shqiptar. Kishte shumė shqiptarė nė sallė?

    Ėshtė e vėrtetėt ka qenė njė moment shumė i veēantė pėr mua pasi nė atė sallė mė duartrokitėn 3 mijė vetė ku mes tyre kishte shumė shqiptarė. Sapo mbaroi koncerti shikoj nga ballkoni i katit tė dytė nė mes tė sallės njė flamur shqiptar. Kur kam parė flamurin jam pėrulur, jam prekur dhe kam qarė me ngashėrim sa nuk ngrija dot kokėn. Ka qenė njė emocion i jashtėzakonshėm.

    Tre ditė mė parė kur unė po ndiqja komentet e shtypit botėror pėr ju u befasova se sa me shumė gjuhė u pėrmendte fjala shqiptare dhe sa deformonin spikeret sipas tyre mbiemrin Jaho. Njė rastėsi e ēuditshme ju ēoi nė Rohal Opera tė Londrės. Nė 17 janar tė vitit 2008 ju kėnduat nė vend tė Ana Neptrekės nė operėn e Londrės e cila ishte sėmur, por njoftimin e morėt vetėm njė ditė mė parė. Mbaj mend qė Ismail Kadare disa ditė pas shfaqjes nė njė takim mė foli me superlativa pėr reagimin qė britanikėt patėn ndaj zėrit tuaj?

    Ka qenė njė moment shumė i bukur. Aty ku ėshtė vėshtirėsia mė e madhe aty ėshtė dhe oportuniteti mė i madh. Nė atė kohė isha nė Nju Jork dhe isha duke studiuar opera tjetėr pėr “Traviatėn” nė kėtė rast. Njė natė pėrpara mė merr menaxheri dhe mė thotė qė Ermonela kėshtu ėshtė puna por duhet tė kesh shumė kurajė pėr tė bėrė njė hap tė tillė. Ishte hera e parė qė do tė kėndoja nė operėn e Londrės, ndajė duhej tė bėje njė audicion pėr tu kėnduar atje. Nė atė kohė nuk kisha vizėn, dhe ata mė morėn duke shkelur ligjet. Pasi arrij nė aeroport hap celularin tė shikoj nėse do tė mė njoftonin pėr provat por asgjė. Sapo shkoj nė hotel tė hap valixhen mė bie telefoni dhe mė njoftojnė qė duhej tė ikja pasi kisha vetėm katėr orė para premierės. Nuk u prezantova si njė divė por si njė zėvendėsuese dhe kjo dalje ishte si njė thikė me dy presa. Nė fillim nisėm provat para se tė hyja nė skenė por pėr njė orė vetėm mėsova kush ishte dera qė do tė hyja dhe cila ishte dera qė dal asgjė tjetėr. Para se tė fillonte shfaqja del drejtori i Teatrit dhe thotė se pėr arsye shėndetėsore sonte nuk do tė dėgjoni Ana Neptrekėn por Ermonela Jahon. Nė kėtė ēast publiku reagoi dhe nisėn zhurmat dhe kėtė herė thashė fati dhe shansi janė nė anėn e publikut. Isha e panjohur pėr teatrin dhe drejtuesit e saj, ēdo gjė nė atė moment ja lash fatit. Fillimi ishte i vėshtirė por aktin e fundit tė operės e mbylla me lot nė sy dhe me sukses.

    Nė 2010 pas kėtij suksesi u rikthyer sėrish nė Londėr me Saimir Pirgun?

    Ajo ka qenė njė fitore dopio. Ka qenė njė fitore dopio pasi nuk donin tė paguanin njė biletė kaq tė shtrenjtė pėr tė dėgjuar pėr 3 orė dy shqiptarė. Pėr artistėt ėshtė ligj reagimi i publikut dhe ai pėr ne ishte mjaftė pozitiv.

    Sa kushton njė biletė opera nė Londėr?

    Pėr njė premierė shkon deri nė 700- 800 paund dhe kjo ishte pėr dy shqiptarė.

    Ēfarė marrėdhėnie keni me Saimir Pirgun?

    Marrėdhėnie shumė tė mira. Ėshtė e vėshtirė tė gjesh dy shqiptarė nė opera dhe u lidhėm shumė nė Angli pėr arsye qė treguam se kush ishim, na lidhi ajo egoja qė kishim tė dy. Ishte njė bashkėpunim i mrekullueshėm, nuk kishe nevojė qė ti tregoje bėj kėtė apo atė ne kishim gjuhė tė pėrbashkėt.

    Po me Inva Mulėn keni kontakt?

    Me Invėn kam kontakte normale por i pėrket njė brezi tjetėr. Ėshtė mė e madhe se unė dhe vijmė nga dy botė tė ndryshme pasi unė dhe Pirgu vijmė nga shkolla italiane ndėrsa Inva nga ajo franceze. Por, ka qenė njė moment nė Trieste ku rastėsia e solli qė tė kėndojmė njė natė njėra, njė natė tjetra. U komentua me nota pozitive dhe shumė gazeta shkruanin qė ne ishim si shqiponja me dy koka.

    Pashė skedulin tuaj dhe nė maj jeni nė Vjenė, nė fund tė majit dhe qershor vendoseni nė Berlin, nė gusht nė skenėn e Veronės, pas kėsaj vendoseni nė Bilbao, ktheheni nė operėn e Vjenės, pastaj nė teatrin “San Carlo” tė Napolit, sėrish nė Berlin, Tulon, Barcelonė dhe pas Barcelonės nė operėn e Monte Carlos, pėr ta mbyllur nė maj tė vitit tė ardhshėm nė operėn e Mynihut. Si mund tė arrini qė brenda njė viti tė arrini tė zhvendoseni nė kaq shumė qytete?

    Ėshtė shumė e vėshtirė por duhet marrė ēdo gjė me pozitivitet. Por larmishmėria e kėsaj rrugė ėshtė publiku pasi ka dallime mes tyre. Pėr shembull; shkon nė Francė dhe dashurinė qė tė jep publiku ėshtė i veēantė, tė duartrokasin pafund, ndėrsa britanikėt janė mė tė ftohtė ata presin fundin pėr tė vlerėsuar dhe pėr tė dhėnė dashuri. Tė njėjtėn gjė kanė dhe vjenezėt, por ndryshon nga vendi nė vend.

    Cili publik ju pėlqen mė shumė. Cili ėshtė vendi qė jeni ndjerė mė mirė?

    Kudo jam ndjerė mirė, pasi nė skenė pėrpiqem tė jem e vėrtetė dhe tė kėndojė me shpirt. Ēdo publik kur i flet me gjuhėn e zemrės ėshtė e pamundur qė mos tė japin atė mirėnjohje.

    A ju pengon kjo zhvendosje e vazhdueshme nė jetėn tuaj familjare?

    Mė pengon pasi tė mungojnė afeksionet, por njė artist duhet tė ketė rreth tij pėrkrahjen e personit qė do, ndan jetėn dhe shumė e shumė gjėra tė tjera.

    Vini shpesh nė Shqipėri. Po nė skenėn shqiptare jeni ngjitur?

    Vij ēdo vit pėr tė parė familjen time. Ndėrsa, nė skenėn shqiptare jam ngjitur para shtatė vitesh dhe e kam pas ėndėrr tė ngjitesha pasi ika nga Shqipėria nė fillimet e suksesit tim. Dėshira pėr tu ngjitur nė skenėn e TKOB-it ėshtė shumė e madhe.

    Keni pasur oferta pėr tė ardhur nė Tiranė?

    Kam pasur por janė anuluar gjatė rrugės. Ėshtė shumė e vėshtirė tė bashkėpunosh nė Shqipėri pasi nuk e pranojnė dot qė ēdo gjė qė ju vjen nga jashtė ka mė tepėr vlerė edhe pse ndoshta s’ka vlerė se sa njė person qė flet gjuhėn tėnde, ti ke ndarė jetėn dhe sukseset me tė.

    A ėshtė e vėrtetė qė ju keni pasur dėshirė qė tė krijoni njė shkollė tė muzikės klasike nė Tiranė?

    Ka qenė njė dėshirė qė nė fillim kur unė ika nga Shqipėria. Kjo shkėndijė ndodhi nė 150 vjetorin e shtetit italian nė Verona, ku unė isha diva e asaj mbrėmje dhe gjatė darkimit u hodh si ide qė tė hapej njė akademi jo vetėm pėr muzikėn, por edhe pėr skenografinė, kostumografin, instrumentistėt, etj. Ajo qė mu kėrkua ishte qė tė bėja ndėrmjetėsin me kryetarin e Bashkisė sė Tiranės aktual, Lulėzim Bashėn. Gjatė njė vizite familjare pėrfitova tė takoja kryetarin e bashkisė dhe tė bėnim tė mundur bashkėpunimin dy palėsh.

    A ka nė Shqipėri sot talente?

    Muzika do atė pasionin, atė zjarrin qė ne e kemi si popull. Besoj se ka talente, por nė art besoj se kėtė ēelės jo tė gjithė e kanė.

    Po artistė nė nivele jo aq tė njohur sa ju, qarkullojnė nėpėr skenat evropiane, tė cilėt kanė dal nga Akademia e Arteve?

    Ka artistė qė kanė dal nga shkolla e Tiranės dhe janė perfeksionuar jashtė Shqipėrisė. Kur propozova hapjen e shkollės pati disa polemika ku shpreheshin qė neve e kemi shkollėn shqiptare operistike nuk duam gjė tjetėr. Mė thoni juve nė cilėn opera tė botės kėndohet njė opera shqiptare. Kėshtu qė ka studentė qė kanė dal nga dera e Akademisė por janė perfeksionuar nė skenat jashtė Shqipėrisė. Figura e njė artisti ėshtė si guri i njė mozaiku qė i duhen tė gjitha copat pėr tė bėrė mozaikun me vlera tė plota.

    Nė tė gjitha komentet pėr ju thuhet se njė nga idhujt tuaj ka qenė Maria Calla. Vazhdon tė jetė?

    Ka qenė idhull nė kohėn kur unė isha nė vitin e parė tė Liceut se pse atė njihja dhe ėndėrroja tė bėhesha si ajo pasi kishte kėtė pasion pėr muzikėn. Ėndrra ngelet ėndėrr kur nuk bėhet realitet, ndėrsa kur ndodh e kundėrta. Artisti duhet tė ketė personalitetin e vet. Nganjėherė idhujt ndiqen edhe pėr tu kopjuar gjė qė ngelet njė kopje e keqe. Unė sidoqoftė edhe sot e kėsaj dite pikė referimi pėr tė mėsuar diēka tė re ėshtė Maria Callas.

    Shtypi thotė qė keni qenė njė fėmijė e ndrojtur. Nuk dukeni aq e ndrojtur tani, e keni lėnė pas ndrojtjen e fėmijėrisė?

    Ndrojtja aty ėshtė por ku flitet pėr artin dhe muzikėn ėshtė ēelėsi i sigurisė time psikologjike.

    Keni pasion tjetėr pėrveē muzikės?

    Pėrveē muzikės mė pėlqen shumė psikologjia, filozofia dhe lexoj. Mė pėlqen ana psikologjike sepse shoh kėtė realitet qė ka pėrshkruar gjithė botėn dhe njė lloj degradimi qė ka bėrė shoqėria humane nė shumė drejtime.

    Karriera e njė artisteje dhe sidomos njė kėngėtareje operistike nuk ėshtė e pafund pasi vjen njė kohė qė jeni jashtė tregut. Keni menduar se njė ditė mund tė jeni jashtė skenave?

    E mendoj gjithmonė dhe e di qė njė ditė do tė ndodh. Nuk ėshtė mendim i trishtuar pasi e di qė ėshtė njė gjė qė nuk do tė zgjasė pėrjetė. Nė momentin kur tė jem jashtė skenės mendoj tė jap eksperiencėn time si pedagoge, tė ndihmoj brezin e ri.

    E mendoni ndonjėherė kthimin nė Shqipėri?

    E kam menduar por prapė ngelet diēka e largėt, nuk mund tė them tani jetės nuk i dihet.

    Keni kaluar gjysmėn e moshės qė keni nė Shqipėri dhe gjysmėn jashtė Shqipėrie. Pra jeta juaj ėshtė e ndarė nė njė kufi ku aq kohė sa keni jetuar nė Shqipėri keni jetuar dhe jashtė. Ēfarė ka mbetur nga Shqipėria tek ju?

    Nė Shqipėri ka mbetur ai pasioni, ajo egėrsia qė mė ka rritur dhe prapė jam e kėnaqur. Unė u largova nga Shqipėria, por Shqipėria nuk u largua kurrė nga unė. Unė vij nga Shqipėria dhe ai ėshtė vendi ku unė u rrita.

    E kujtoni shpesh fėmijėrinė tuaj nė Shqipėri?

    Shumė shpesh. Madje ndonjėherė kam shumė nostalgji pasi janė ato momentet e vėshtira qė sot pėr mua janė tė zhveshura dhe vijnė mjaftė bukur. Shoh gjithmonė anėn pozitive. Jo ēdo gjė ėshtė nė perfeksion prandaj jeta mė ka mėsuar tė jem kjo qė jam sot.

    Njė personazh shumė i njohur i artit shqiptar i larguar mė thoshte, kam gjithmonė ndjesinė brenda vetes time se koha qė po kaloj kėtu ėshtė vetėm njė udhėtim i pėrkohshėm. Ndodhem pėrkohėsisht dhe mė duket sikur do tė rikthehem prapė. E keni dhe ju kėtė ndjesi?

    Shpesh herė e kam. Janė rrėnjėt qė tė tėrheqin drejt kėsaj dėshire.

    Nėse unė do t’iu pyes ēfarė pjese do tė zgjidhnit pėr tė pėrshėndetur teleshikuesit shqiptar?

    Mė tepėr se njė pjesė dua tė ndaj emocionet qė kam provuar sė fundmi nė Lion. Nėse do ta shohin do ta kuptojnė se ēfarė emocioni kam pasur unė me kėtė vepėr.

      Similar topics

      -

      Ora ėshtė 7/5/2024, 07:11