BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kastriot Tusha: Kur kėndoj Himnin Kombėtar kam njė emocion tė veēantė!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Kastriot Tusha: Kur kėndoj Himnin Kombėtar kam njė emocion tė veēantė!

    Mesazh nga LePuRuShJa 12/7/2012, 15:26

    Kastriot Tusha: Kur kėndoj Himnin Kombėtar kam njė emocion tė veēantė! KASTRIOTUSHA-560x275

    Ai mbetet njė ndėr teneorėt shqiptarė mė tė mirė tė tė gjithė kohrave. Tenori nga Elbasani qė ėshtė njehsuar me himin Kombėtar qė con peshė gjithė shqiptarėt nė botė kur kėndon Himnin nė ndeshjet ndėrkombėtare. E sheh gjithmonė tė qeshur por dhe gjithmonė nė lėvizje. Zėri i tij tashmė ka kohė qė i ka kaluar kufijtė e vendit dhe ka arritur deri nė Koren e Jugut. Por atė nuk e dehin sukseset, pasi e di mirė se mbivlerėsimi tė con nė shterpėzim. Eshtė tepėr familjar, por mbi tė gjitha shumė kėrkues pėr veten ku kritikėn mė tė shėndoshė e sheh tek familja. “Romancat shqiptare”, do tė jetė recital i tij i shumėpritur I cili do tė zhvillohet nė amfiteatrin e Universitetit tė Arteve pėr nder tė 100-vjetorit tė Shpalljes sė Pavarsisė.

    Ai ka kohė qė punon pėr kėtė recital, punon ditė e natė dhe me shumė pėrgjegjėsi pasi dhe pjesėt qė do tė interpretojė do tė jenė nga kompozitorėt mė tė shquar shqiptarė. Sipas tij ky recital do tė jetė i gjithi njė surpizė qė nga interpretuesi i romancave nė vargje, tenorėt shoqėrues, sopranoja e ftuar etj…”jam nėn ethet e recitalit” e mbyll bisedėn Kastrioti, dhe balli i mbushet me djersė pėrgjegjėsie.

    Ēfarė po pėrgatit sė afėrmi Kastrioti?

    Eshtė nė nderin tonė qė nė kėtė 100 vjetor tė pavarsisė tė shpalosim vlerat tona tė vėrteta kulturore nė tė gjitha fushat. Mendoj se njė aspekt shumė i rėndėsishėm i trashgimisė tonė muzikore ėshtė edhe romanca , si njė formė muzikore shum e spikatur shprehėse, e cila ėshtė lėvruar jo pak nga kompozitorėt shqiptar dhe ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė edukimin e shijeve tona kombėtare tė kultivuara nė fushėn e muzikės.Por mendoj se nė kėtė rast jubilar ėshtė me vend zgjedhja , pėrgatitja dhe interpretimi i njė buqete romancash tė autorėve shqiptarė tė interpretuara nga unė dhe tė ftuarit e mi.

    Kush do tė jetė e vecanta e kėtij koncerti ?

    E vecanta ėshtė se koncertet e deri tanishme me romanca vokale kanė qenė tė shoqėruara me pianoforte dhe publiku i pranishėm ka qenė i kufizuar. Mendojmė kėtė herė ti japim kėsaj forme njė dimension mė tė gjerė, pėr ta ngritur kėtė gjini nė vendin qė i takon nė muzikėn shqiptare. Besojm se ky aktivitet i shkon shumė pėr shtat kėtij pervjetori , duke nxjerrė nė pah pasurinė shpirtėrore tė kombit tonė, tė mbeshtetur tėrėsisht nė vlerat tona kombėtare.

    Cilėt do tė jenė tė “ftuarit”?

    Te ftuarit e kėsaj mbrėmje do tė jenė sopranoja e mirėnjohur Suzana Frasheri, kitaristi i mirėnjohur Edison Misso, kėngėtarja e mirėnjohur Rovena Dilo, trompisti me emėr Isak Shehu dhe supriza tė tjera qė audienca do ti ndjekė gjatė mbrėmjes. Koncertin do ta shoqėrojė formacioni orkestal i dhomės sė Universitetit tėArteve i drejtuar nga Mjeshtri i madh Ibrahim Madhi . Artistėt e ftuar nė kėtė koncert janė ndėr mė tė suksesshmit nė vendin tonė. Autorėt e pėrzjedhur do tė jenė emrat mė tė spikatur tė muzikės shqiptare si : T.Harapi , A.Mula , A.Lalo , A.Pecci , E.Sina , Z.Ēoba , L.Dizdari , A.Paparisto , V.Nova , F. Ibrahimi , R.Dhomi , L.GJoka , I. Shehu . etj…

    Pėr mė tej mėnyra e konceptimit si do tė vazhdojė?

    Nuk do tė ketė vetėm kėngėtarė interpretues dhe shoqėrues por do tė ketė njė zhvillim akoma mė tė gjerė ky recital nga mėnyra e konceptimit.duke filluar nga orkestracioni duke ruajtur melodinė, harmoninė ashtu sicc e ka konceptuar kompozitori. E gjithė struktura ėshtė ndėrtuar mbi njė fabul unike, nė funksion tė sė tėrės ku do te prodominoje lirika dhe romantizmi .

    Ju thatė se do tė ketė dhe njė aktor, cfarė roli do tė luaj?

    E veccantė tjetėr e kėsaj mbremjeje do te jetė dhe interpretimi i disa teksteve tė romancave nga njė artist i mrekullueshėm i skenės sė Teatrit shqiptar .Emrin po ja u lė surpriz .….

    Kush ju nxiti pėr kėtė recital?

    Kam kohė qė e mendoj realizimin e kėtij koncerti. Por nxitja kryesore ishte qė ta realizoj me rastin e 100 vjetorit tė Pavaresisė sė Shqipėrisė.

    Si vjen nė kėtė recital Kastrioti? Vij me njė garanci tė plotė pėr suksesin e kėtij koncerti. Kam bindjen se ky koncert do tė jetė ndėr pikat kulmore tė festimeve tė 100 vjetorit tėPavarėsisė.,,,,, Eshtė romanca ajo dhe krijimtaria e kėtyre kompozitorėve tė mėdhenj qė pėr mua hyjnė nė brezin e artė tė Artistėve shqipėtar qė mė jep garancinė qė ky concert do tė jetė isuksesshėm .Nuk mund tė realizohej ky koncert pa ndihmėn e miqve dhe dashamirėsve tė zėrit tim duke veccuar : Bashkinė e Tiranės, Ministrinė e Kulturės , Posta Shqiptare , Lloto Sportin , Shoq.Sig. Interalbania , ANTA , Tv. Klan , Universitetin e Arteve, Alb Klima , Optika Troplini, Hotel Diplomat .

    Sa ka ndikuar familja nė kėtė aktivitet kaq tė rėndėsishėm.?

    Nė gjithė aktivitetet e mia familjen time e kam pasur dhe e kam tė pandarė dhe shum afėr meje . Ata janė pjesė e shpirtit, pjesė e suksesit, sepse mė krijojnė njė ngrohtėsi dhe harmoni tė padiskutushme, pėr tė realizuar arritjet e mia.

    Si do ta pėrkufizonit tė qėnit femėr me syrin e njė artisti?

    Femra ėshtė lulja nė shkretėtirė qė dhe pse e vetme e kthen shkretėtirėn nė ujvarė. Eshtė pranvera edhe nė stinėn e dimrit. Eshtė aroma mė e mirė nė mes lulesh shumė ngjyrėshe.

    Ēėshtė dashuria pėr Kastriotin?

    Njė trėndafil qė, pėr nga bukuria nuk ka tė krahasuar. Njė trėndafil i vetmi nė llojin e vet. Nė dashuri duhet tė jesh vetvetja dhe tė transmetosh shpirtin dhe mirėnjohjen, atė qė ndjen nė qėnien tėnde nė fjalėn mė tė magjishme dhe mė tė bukur me emrin dashuri.

    Ēfarė respekton mė shumė tek njė femėr?

    Sinqeritetin

    Ēfarė bėn nė kohėn e lirė Kastrioti?

    Ja kushtoj familjes dhe dėgjoj muzikė.

    Jeni supertsticioz?

    Besoj nė punė dhe sinqeritet.

    Gatuani?

    Hahahahahahaha…me thėn tė drejtėn jo. Ndoshta kam qenė i pėrkėdhelur nė kėtė drejtim pasi kam njė bashkshorte qė s’tė lė hapėsirė….

    Mardhėniet me politikėn?

    Politika ėshtė art nė drejtimin e shtetit. I respektoj politikanėt por arti i tė kėnduarit ėshtė jashtė ngjyrimeve politike. Kėnga ėshtė magjia shpirtėrore qė e bashkon politikėn dhe heq parcelizimet.

    Vesi qė krtitikoni mė shumė tek njerėzit?

    Mosmirėnjohja. Kur takoj njėrėz tė tillė mė sėmbon nė zemėr dhe pėr njė moment ndihem i dobėt. Jepi Ēezarit atė qė i takon Ēezarit. Sa pak frymė do pėr tė dhėnė njė falėnderim, por sa zemra ngre peshė kjo fjalė e thėnė me zemėr.

    Motua nga e cila qė udhėhiqeni nė jetė?

    Dėgjo, puno, krijo dhe kurrė mos dėmto.

    Ku ka qenė kohėt e fundit Kastrioti?

    Unė jam gjithnjė nė lėvizje. Kohėt e fundit kam qenė nė Kanada, nė Kore, nė Gjermani, nė Maqedoni nė Kosovė, Mal tė Zi. Profesioni im i tillė ėshtė. Ndihem mirė kur mė vleresojnė pasi unė jashtė nuk pėrfaqsoj Kastriotin, por Shqipėrinė, flamurin kuq e zi, atė flamur qė shqiptarėt e mbajnė kudo qė janė e mbajnė nė gji si gjėnė mė tė shenjtė. Albert Zholi Gazeta Telegraf

      Ora ėshtė 7/5/2024, 14:36