BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Afėrdita Dreshaj, pėrtej orbitės sė modės

    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Afėrdita Dreshaj, pėrtej orbitės sė modės

    Mesazh nga Vizitor 12/4/2013, 09:46

    Afėrdita Dreshaj, pėrtej orbitės sė modės F.0407120224468_m

    Pėrtej orbitės sė modės, Afėrdita ka njė jetė tė mbushur plot shkėlqim. Gjatė kėsaj dekade ka zgjedhur tė mos jetė vetėm njė femėr pasarelash, por diēka mė shumė.
    Intervistoi: Gazmend Kajtazi

    Nuk ka pikė dyshimi qė Afėrdita Dreshaj di tė rrėmbejė me ēdo kusht vrojtimet e tė tjerėve, por edhe zemrat e fansave, si me vokalin po ashtu edhe me sharmin e saj. E megjithatė aventura e saj e jetės i ka kapėrcyer lehtėsisht kufijtė e imagjinatės, pėrveē tė atyre shqiptarė, edhe kufijtė e vendeve ekzotike pėrrallore, mitike me imazhe ekzotike. Dhe Afėrdita nuk e ndalon rrezatimin kėtu.

    Nė bisedėn qė bėmė me tė, kuptuam se, pėrveē pamjes, ajo ėshtė njė njeri qė bėn njė jetė normale, qė vrapon pėr nė punė dhe qė synon tė arrijė rezultate tė shkėlqyera nė fushėn ku pėrqendrohet. Nė kėtė rrėfim kemi mėsuar mė shumė pėr jetėn e saj tė momentit…

    Si e kujtoni fėmijėrinė tuaj, ishte e qetė, apo plot bujė?
    Kur i mbyll sytė dhe mendoj fėmijėrinė, e mendoj tė lumtur, tė rritur nė njė vend tė quajtur njėjtė sikur mbiemri im, Dreshaj, afėr familjes mė tė ngushtė, derisa babai im u nda nga jeta dhe gjėrat ndryshuan... u shpėrngulėm nė Amerikė pėr njė jetė mė tė lehtė dhe mė tė mirė!

    Eksperienca e parė ka qenė si modele apo jo, na trego si u bėtė pjesė e kėsaj rruge?
    Para se tė filloja modelingun, babi im i ndjerė dėshironte tė mė fuste nė fushėn e muzikės ku dhe bėra kėngėn time tė parė kur isha vetėm 12 vjeēe, por sėrish gjėrat ndryshuan; ai u largua nga jeta dhe ne u shpėrngulėm nė Amerikė. Isha 17 vjeēe kur njė fotograf mė bėri njė sesion me foto dhe i dėrgoi ato nė njė agjenci mode dhe... aty filloi e tėra!

    Cilat janė emocionet tuaja tė para nė kėtė fushė?
    Nė fillim kisha frikė, nuk kisha dhe aq eksperiencė, nuk doja tė udhėtoja vetėm, por dalėngadalė fillova tė mėsohesha dhe sa mė shumė sfilata dhe sa mė shumė foto-sesione qė bėja, aq mė shumė e dashuroja kėtė punė.

    Afėrdita Dreshaj, pėrtej orbitės sė modės Photo-1(1)

    U bė kohė qė jeni integruar nė sferėn muzikore. Pas suksesit tė kėngės ‘Nėse je burrė’, ‘Unė nuk jam ajo’, ‘Pėr ty dridhem’, keni publikuar edhe njė pėrmbledhje tė kėngėve tuaja, tė titulluar “Just kiss me”, “Komplikimi”, “Qyteti hesht”. Mendoni se ka qenė dhe bukuria juaj qė ka elektrizuar publikun dhe skenėn?
    Muzikėn e dashuroj, aty jap energjinė time dhe ndjenjat qė nuk shihen nė ditėt e pėrditshme! Ēdo skenė do zbukurim, pa i marrė parasysh nga artisti qė hyn nė skenė apo gjėrat e tjera konkrete. Njė ėmbėlsirė duhet tė bėhet shumė e mirė pėr ta shijuar mirė, por ato zbukurimet e fundit qė i bėjnė mbi tė e bėn pėr ta shitur mė lehtė!

    Editimi i kėngės, i videoklipit, kėrkon shumė nerva, energji dhe durim. Ku e gjeni ju energjinė kur ajo bie nė rezervė?
    Ėshtė e vėrtet qė do shumė energji dhe nerva, ėshtė pak e vėshtirė, por e falėnderoj Shpatin qė e kam pasur nė kėto raste pranė meje!

    Cilat mund tė konsiderohen si sukseset e tua gjatė kėsaj karriere deri tash?
    Konsideroj shumė suksese, duke filluar nga Miss Kosova, deri te Miss Universe, nė revista nėpėr botė, kopertina, sfilata, kontrata...etj. Ēdo sukses ka vendin dhe peshėn e vet!

    Mendon se ėshtė mė interesante bota e muzikės apo ajo e modelistes?
    Bota e modelistes ėshtė mė interesante dhe ėshtė shumė e bukur!

    Jeta jep shumė kohė pėr tė kuptuar shumėēka, por nuk jep kohė pėr tė realizuar gjithēka. Megjithatė, ju jeni treguar e suksesshme, madje nė tri fusha tė ndjeshme. Si po arrini tė jeni e vlefshme nė shumė fronte arti?
    Jam person plot energji pozitive, por edhe punoj shumė... nuk dorėzohem, dashuroj artin dhe kam shumė dėshirė tė udhėtoj. Prandaj, punoj dhe i falem Zotit qė kjo punė po kurorėzohet me sukses!

    Mund tė na zbuloni diēka rreth planeve tuaja tė afėrta?
    Pėr momentin gjendem nė New York, kam koncert kėtu, pastaj do tė iki nė Atlanta pėr njė punė modelingu, pėr tė vazhduar nė Miami ku kam agjencinė time tė modės qė mė pret me shumė angazhime. Dhe, ėmbėlsira vjen e fundit - nė Shqipėri pėr njė kėngė, klip dhe kontratė re!

    Afėrdita Dreshaj, pėrtej orbitės sė modės Photo-2

    Tė kėrkuarit e vazhdueshėm tė famės nuk ju vė ndonjėherė nė njė pozicion jo tė rehatshėm?
    Shpeshherė arti ka pozicione jo tė rehatshme, por kėto janė gjėrat qė duhet sakrifikuar pėr tė qenė njė person publik dhe qė tė mos ndalosh!

    Nė luftėn pėr ta gjetur veten keni ndjekur ndonjė shembull?
    Shumė shpesh ndjek shembuj dhe mė ndihmojnė qė tė jem mė e fortė.

    A i besoni vetes, apo kėrkoni edhe ndihmėn e tjetėrkujt?
    I besoj vetes, por marr shumė opinione. Kam dėshirė tė dėgjoj mendimin e shumė njerėzve dhe nė fund vendos vetė.

    Gjithmonė jepni idenė e njė femre tė fortė. Kėshtu jeni pėrherė? Si reagoni ndaj situatave tė ndryshme?
    Jam femėr e fortė, por jam e ndejshme, jam femėr qė nuk kam frikė nga lotėt, prandaj qaj shumė shpejt, sepse mendoj qė aty shihet qė ndjej diēka brenda... Nėse dua, atėherė vėrtet dua me shpirt... Nuk kam frikė tė provoj nė jetė, mendoj shumė, por kur e them njė gjė, e them sigurt!

    Besohet se njerėzit janė tė bukur kur janė tė dashuruar dhe kur dashurojnė, cila ėshtė pėrvoja jote?
    Njeriu ėshtė i bukur kur e ka shpirtin tė mirė, njeriu ėshtė i lumtur kur tregon dashuri dhe kur nuk frikohet nga ndjenjat.

    Ēka mund ta bėjė femrėn mė tė menēur nė dashuri – dėshtimet nė dashuri apo fitoret?
    Femrėn e bėn tė menēur nė dashuri njė mashkulli qė i jep besim dhe siguri nė dashuri.

    Ekziston bindja qė meshkujt u frikėsohen femrave tė fuqishme. Sa ėshtė e vėrtetė kjo?
    Ekziston! Nė momentin kur femra bėhet mė e fuqishme se njė mashkull, ndodh qė mashkulli tė ketė frikė, sepse ai do qė tė jetė nė pushtet!

    “Ēka e bėn njė mashkull mashkull, ndėrkaq njė femėr femėr (dhe anasjelltas)?”
    Mashkull e quaj njė person qė vendos pėr vetveten! Femėr e quaj njė femėr qė ka karakter dhe origjinalitet, pa ndihmėn e dikujt tjetėr.

    Ēka nuk ua fal miqve, e ēka meshkujve?
    Nėse i quaj miq, atėherė duhet t’i fal dhe duhet harruar shumė gjėra, e nėse dua njė mashkull - vlen po e njėjta gjė! Jam njeri qė fal gabime!

    Afėrdita Dreshaj, pėrtej orbitės sė modės Photo-3(1)
    Kush jua bėn jetėn tė ėmbėl dhe pa brenga?
    Motra ime, Jehona

    Sa herė ju ėshtė thyer zemra?
    Njė herė... kur babi im u largua nga jeta.

    Te kush kėrkon mbėshtetje kur je e mėrzitur?
    Te mami dhe motra ime.

    Kur inatosesh me dikė, ēfarė ndodh? Dini tė ziheni apo tė mbani mėri?
    Kam dėshirė tė ulem dhe tė diskutoj pėr gjėrat qė ndodhin apo mė pengojnė. Kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė nė tė tilla raste.

    Je penduar ndonjėherė pėr gjėrat qė i ke bėrė?
    Asnjėherė, ēdo gjė ka ndodhur nė kohėn e duhur dhe nė vendin e vet, mė kanė mėsuar nė jetė dhe mė kanė bėrė mė tė fortė dhe kush jam unė sot!

    Pėr ēka nė jetė nuk keni pasur guxim, e ndoshta akoma e lakmoni atė?
    Fluturim me parashutė.

    Flitet shumė pėr jetėn tuaj. Thashetheme... Ndoshta po ju bezdis dhe unė. Cili ėshtė ai mė i ēuditshmi qė tė ka bėrė pėrshtypje, ai me tė cilin ke qeshur dhe ai me tė cilin je mėrzitur?
    Thashethemet nuk mė mėrzisin, sepse nuk i quajnė kot thashetheme. Urrej gjėrat qė shkruhen qė nuk janė tė thėna nga unė dhe nga kėto rrjete sociale ndodhin kėto, shkruajnė me emra tė personave publikė dhe gazetarėt i marrin dhe qesin nė gazeta pa qenė tė sigurt. Kėto janė ato qė mė mėrzisin mė shumė.

    Afėrdita Dreshaj, pėrtej orbitės sė modės Photo-4

    Je gjithmonė nė formė dhe e mirėkuruar nė pamje, cili ėshtė stili juaj i veshjes?
    Gjatė ditės jam shumė e thjeshtė, pa grim dhe flokėt tė kapura, kurse kur kam takime apo kur dal nė mbrėmje, veshi taka dhe rregullohem.

    Pėr veshjet vendos vetė apo kėshillohesh me stilistė?
    Zakonisht zgjedhjen e bėj vet, por kam dhe stilistė, me tė cilėt konsultohem sa herė qė jam kėtu nė Amerikė.

    Cili ėshtė sekreti pėr tė mbajtur trupin nė formė?
    Buzėqeshja...hahaha, definitivisht ėshtė gjenetike, e kam mamin, po ashtu me njė trup tė bukur.

    A ėshtė e vėrtetė qė modelet mbajnė njė dietė tė rreptė? Cila ėshtė dieta juaj?
    Wow! Jo, unė nuk mbaj dietė, ata qė mė njohin, e dinė shumė mirė sa, shumė ha unė, e dua ushqimin shumė dhe mendoj qė njė modelisteje i duhet ushqimi pėr tė pasur fuqi dhe energji gjatė orėve tė gjata tė punės.

    Ēfarė kėshille do t’u jepje vajzave adoleshente qė tė kenė njė trup tė bukur kur tė rriten?
    Mendoj qė fitnesi ėshtė gjėja mė e mirė, tjetėr, tė mos mbajnė dieta, sepse kjo ėshtė e dėmshme pėr trupin dhe tė ardhmen.

    Nėse do tė thoshim se ke disa ditė tė lira, ēfarė do tė kishe vendosur tė bėje?
    Ohh, vėrtet kėtė kohė tė fundit s’kam pasur ditė tė lira, por po tė kisha, do doja tė ikja nė pushim me familjen time.

    Ēfarė ju jep mė shumė kėnaqėsi nė kėto momente?
    Shėndeti, familja dhe puna. /Telegrafi/


      Ora ėshtė 27/4/2024, 01:36