<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje B. Mynih mė njė kėmbė nė finalen e Ch. League!

Mesazh nga LePuRuShJa 24/4/2013, 09:33

B. Mynih mė njė kėmbė nė finalen e Ch. League! Largea_23358271371366751856

Nė tre minutat e fundit tė kohės sė rregullt pėr Bayernin u paraqit edhe Xherdan Shaqiri.

Eshtė goli i knock out ėshtė goli qė shėnon njė moment histrorik nė futbollin e kėsaj dekade, goli qė gjuznjėzon Barcelonėn, kurrė nuk e kishim parė kėshtu duke pėrdorur kėtė frazė tė gjunjėzuar vjen nga Tomas Myler nė ndeshjen e tij tė 200- tė me Bajernin e Mynihut nis dhe mbyll poikerin bavarez, pėr tė na konfirmuar superfuqinė e momentin nė futbollin europian. Njė 4-0 qė tingėllon si hakmarrjue pėr disfatėn e vitit 2009 por qė hap njė epokė tė re. Bavareztė ishin spektakolarė nė Alianz Arena duke e bėrė Barcelonėn tė dalė nga fusha tė skuqur si ngjyrat e vetė impiantit bavarez.

Polemikat do tė vijojėn gjatė ndoshta pėr tre golat e gjermanėve por nuk janė njė alibi pėr Barcelonėn qė nuk arriti tė ngrejė kokė kundėr njė skuadre moderne dhe superiore nė nė planin taktik e sidomos atė fizik. Ishin pikėrisht gjermnėt qė u shfaqėn tė rrezikshėm qė nė minutėn e dytė me Arjen Roben qė i vetėm para portės prferoi tė tentojė veten duke injoruar Mario Gomez krejtėsisht tė lirė , goli i avantazhit vjen nė tė 25 nga Tomas Myler i cili merr topin nga Dante qė duket se pėrdor pak duart pėr t’u ngrutur mė lart se kundėrshtari. 4 minuta mė vonė Mesi ėshtė njė kohė pas krosimit tė Pedros pėr tė barazuar ndėrsa nė tė 32 gjermėnt pretendojnė njė 11 metėrsh pėr prekjen me dorė tė Sancez por arbitri nuk vėrshėllen .

Pjesa e parė mbyllet me gjermėnt nė avntazh ndėrsa e dyta ėshtė njė makth pėr katalanssit nė minutėn e 49 dyfishon Mario Gomez nė njė gol qė duket si fotokopje e sė parės edhe pse sulmuesi duket nė fillin e pozicionit jashtė loje. Nė minutat nė vijim Barcelona pėrpiqet tė ndryshojė ritmin por Bajerni nuk rrezikon asgjė,. Edhe goli i tretė i bavarezėve shėnohet nga njė parrgullsi nė arbitrim Arjen Roben me tė majtėn nga e djathta gjen cepin e kundėrt tė portės por aksioni i holandezit ndihmohet padyshim nga fauli i Myler qė pengon markimin e Zhordi Albas, Barcelona rrezikon gremisjen dhe goli i katėrt vjen pas njė pune tė shkėlqyer tė David Alabas dhe Frenk Riberi nė tė majtė duke i dhėnė mundėsinė Myler tė vulosė njė rezultat historik, Barcelona nuk ia del tė regjė kokė, Bajerni e ka gjunjėzuar si vėshtirė se dikush mund ta parashikonte njė 4-0 qė e bėn shumė tė komplikuar edhe pėr katalanasit mė tė flaktė shqiptimin e fjalės “Remuntada” pėr takimin e kthimit nė Camp Nou.

Ora ėshtė 26/4/2024, 15:47