BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

    Histori domethėnėse!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 5/1/2014, 18:49

    Histori domethėnėse! Befun117

    Babai dhe i biri janė duke ecur nėpėr pyll . Nė njė moment fėmija pengohet dhe bie . Dhimbja ishte e fortė dhe ai filloi tė bėrtasė " Ahhhhh "
    Ai shtangu i habitur kur dėgjoi njė zė t'i kthehej nga mali " Ahhhhh "
    Plot kureshtje thirri " Kush jeni ju ?"
    Por e vetmja pėrgjigje qė ai mori ishte : " Kush jeni ju ? "
    Kjo e zemėroi pa masė dhe bėrtiti : " Ju jeni frikacak !"
    Dhe zėri pėrsėri i pėrgjigjet : " Ju jeni frikacak ! "
    I hutuar shikon tė atin dhe i thotė : ē'farė po ndodh ?
    I ati i thotė qė tė shikojė me kujdes dhe thėrret :"Tė dua shumė !"
    Dhe zėri i pėrgjigjet : " Tė dua shumė !"
    Pėrsėri thėrret :" Ju jeni i mrekullueshėm !"
    Zėri i pėrgjigjet :" Ju jeni i mrekullueshėm !"
    Djali u befasua por pėrsėri nuk ishte nė gjendje tė kuptonte se ē'farė po ndodhte ...

    Kėshtu qė i ati filloi ti shpjegojė : Njerėzit e quajnė "Jehonė" por nė tė vėrtetė ajo ėshtė vetė jeta . Jeta tė jep gjithmonė atė qė ti jep , ėshtė si njė pasqyrė qė tregon veprimet e tua ...

    A kėrkon Dashuri ? Jep Dashuri !
    Do Mirėsi ? Jep Mirėsi !
    Nėse dėshiron qė njerėzit tė jenė tė respektueshėm dhe tė qetė me ty, ji ti i pari i respektueshėm dhe i qetė !
    Mos harro biri im : Ky ligj i natyrės zbatohet nė ē'do aspekt tė jetės sonė !


    Nė tė mirė e nė tė keq ti do tė marrėsh gjithmonė atė qė jep..!!

     1LULE 1LULE 1LULE
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 5/1/2014, 18:57

    Histori domethėnėse! 1350

    Njė njeri i shtyrė nė moshė po udhėtonte me tren me djalin e tij, i cili ishte 25 vjeē.
    Nė fytyrėn e djalit, qė ishte ulur afėr dritares, shihej hare e madhe...

    Nė atė moment, djali nxori dorėn jashtė dritares dhe ndjeu se era po kalonte pėrmes dorės sė tij dhe bėrtiti: - Baba, shiko si drunjtė po ecin pas nesh..! Plaku buzėqeshi.

    Pranė tyre ishte ulur njė ēift, qė po dėgjonte bisedėn mes babait dhe tė birit dhe u ndjenė pak nė pozicion tė keq; -Si ka mundėsi qė ky djalė 25-vjeēar tė sillet si fėmijė? - menduan ata.

    Papritmas djali bėrtiti: - Baba shiko liqenin, shiko retė si vijnė pas nesh!Ky ēift prapė u habit nga sjellja e kėtij djali.

    Mė pas filloi tė bjerė shi. Pikat e shiut filluan tė bien nė dorėn e djalit, tė cilit i shkėlqente fytyra nga gėzimi. Papritmas ai bėrtiti: - Baba, po bie shi, pikat e tij kanė mbushur dorėn time. Shiko...shiko...!

    Nė fund, ēifti nuk pati mė durim dhe iu drejtua plakut: -Pse nuk shkoni te ndonjė mjek pėr tė gjetur ilaē pėr kėtė djalė? Plaku u pėrgjigj: - Ne sapo dolėm nga spitali, birit tim tani i ka ardhur shikimi dhe po sheh pėr herė tė parė nė jetėn e tij!


    Mos tento tė dish rezultatin pa i ditur mirė detajet!


     @ @ @ @ @ 
    Princesha...
    Princesha...
    ♥ Stafi Moderues ♥
    ♥ Stafi Moderues ♥


    <b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12617
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 23727
    <b>Votat</b> Votat : 296
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga Princesha... 6/1/2014, 18:01


     Djali i vetmuar pa dashuri jetonte.. Dhe cdo gje ne jete me force e perballonte.. Kerkonte nje vajze qe e kishte humbur.. Por ishte e kote dhe e pamundur.. Vajza jetonte shume larg ne vetmi.. Qante e bertiste per te dashurin e ti.. Qielli qante dhe yjet qanin.. S'kishin deshire dy te d...ashuruar ti ndanin.. Por ditet kalonin dhe jeta vazhdonte.. Vajza nga i dashuri shume larg jetonte.. Prinderit vajzen e fejuan pa deshire.. Se mendonin se ishte gjeja me e mire.. Ata nuk e dinin se shume kishin gabuar.. Dhe se nje djale qe shume e donte ne zemren e saj kishte qendruar.. Vajza e pashprese pranoi fejesen.. Gjithashtu edhe martesen.. Vendosi qe djalin ta harronte.. Dhe me te fejuarin te jetonte.. Djali kur e mori vesh.. Filloi me vete te qesh.. Por dot nuk i besohej.. Vajza qe donte po i martohej.. Dikur diku atje ku ska me asgje.. I kishte thene vajzes nje gje.. Djali : Cfare do beje e dashur sikur une te mos jetoj.. ? Vajza : Do vij ne varrin tend me ty te rroj.. Djali : Po sikur e dashur une nje tjeter te marr..? Vajza : Do te qaj me lot per ty per DASHURINE E PARE.. Kaluan disa vjet, dashuria u harrua.. Ai e harroj ate me shpresa duke jetuar.. Nje dite vajza tek po qendiste, televizori njoftoi.. Nje aksident ka ndodhur fotografine tregoi.. Ajo e njohu ate dhe gishtin fort e shpoi.. Qau bertiti, koken me se coi.. As hante as pinte, trupi ju tha fare, gjumi se zinte.. I shoqi i ulej prane, doren ia ledhatonte.. Ajo e shtynte tutje ngaqe se duronte.. As i shoqi as e vjehrra, se dinin shkakun e vertete, vec ajo vete.. Nenen atje larg prane e donte.. Donte qe ta shihte dicka ti tregonte.. Mbas dy ditesh rruge, nena e dhimbsur erdhi.. U ul prane shtratit, lotet lume i derdhi.. Vajza zgjati doren, Nena ia ledhatoi.. Fshiu lotet e saj dhe me pas vazhdoi.. ''O Nena ime e dashur, dicka kam per te thene.. Te lutem me degjo nje amanet kam per te lene.. Atje ne qytet dy muaj me pare.. Ka vdekur nje djale.. Te lutem prane tij me bej nje varr.. Se i kam dhene fjalen dy vjet me pare.. Se po te vdiste ai une prane do ti shkoja.. Te lutem nene, te lutem........'' Dhe me sfoli dot, dora iu rrezua, nga syte rreshqasin lot.. Atehere nena e shkrete, me vete e ka marre.. Me ceremoni te madhe e ka cuar ne varr.. Ne nje ajo, ne nje ai.. Dy varre te rinj me vone u vjetersuan.. U mbuluan nga bari me token u rrafshuan.. Por historine e tyre njerezit se harruan.. Ata brez pas brezi ne libra e kane shkruar.. Qe ta lexojne ata qe jane''TE DASHURUAR♥.

    Histori domethėnėse! 1470131_394534037346320_44488559_n
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 6/1/2014, 18:36

    Histori domethėnėse! 069

    Njė bilbil jetonte nė kopėshtin e njė shtėpie. Ēdo mėngjes hapej njė dritare dhe dilte njė djalė. I cili hante njė panine duke parė bukuritė e kopeshtit. Binin gjithmonė thėrrime panineje tek parmaku i dritares. Bilbili hante thėrrimet duke kujtuar se djali i linte pėr tė. Kėshtu qė krijoi njė pėrzemėrsi tė madhe pėr atė qė kujtonte se i jepte ushqim. Nje ditė ky djalė u dashurua. Kur i deklaroi dashurinė, e dashura e tij i bėri njė kėrkesė pėr tė provuar dashurinė e djalit.

    Mėngjesin e ardhshėm ti sillte trėndafilin mė tė kuq. Djali kėrkoi nėpėr gjithė dyqanet e qytetit por kėrkimi qe i kote. Asnjė trėndafil nuk ishte si ai qė donte e dashura. I trishtuar i zhgėnjyer i kėrkoi ndihmė kopshtarit tė shtėpise sė vet. Kopshtari i tha qė ai mund ti siguronte vetėm vjollca, margarita zambakė. Ēdo lloj luleje pėrveē trėndafilit. Nuk ishte stina e trėndafilit dhe qė e vėshtirė tė gjendej nė kėtė kohė...

    Bilbili e kish dėgjuar bisedėn dhe i erdhi shumė keq pėr djalin. Duhet tė bėnte diēka pėr tė ndihmuar mikun e tij, tė gjente kėtė lule. Atėherė bilbili iu lut zotit tė zogjve, i cili tha: "Ti mund tė gjesh njė trėndafil tė kuq pėr mikun tėnd, por sakrifica ėshtė shumė e madhe dhe mund tė tė kushtojė jetėn."

    -"Ska rėndėsi, tha bilbili, ēfarė duhet tė bėj?"
    -"Mirė, duhet tė ulesh tek njė degė trėndafili dhe tė kėndosh aty gjithė natėn"
    -"Po do ta bėj" - tha bilbili - "Ėshtė pėr lumturinė e mikut tim."

    Kur u errėsua bilbili u ul tek njė trėndafil qė gjendej pėrballė dritares sė djaloshit, dhe aty nisi kėngėn e tij mė tė gėzueshme, kėshtu qė mund tė ēelte trėndafili. Njė gjemb i madh hyri nė kraharorin e bilbilit dhe sa mė shumė kėndonte aq me tepėr futej. Por bilbili nuk ndalej. Vazhdonte kėngėn pėr lumturinė e mikut tė vet. Njė kėngė qė simbolizonte mirėnjohje dhe miqėsi. Njė kėngė e dhuruar deri nė fund tė jetės sė tij...

    Nė mėngjes kur hapi dritaren, djaloshi u gjend pėrballė trėndafilit mė tė bukur, krijuar nga gjaku i bilbilit. Nuk pyeti se si ndodhi kjo mrekulli, dhe e kėputi menjėherė trėndafilin. Kur pa trupin pa jetė tė bilbilit djaloshi tha:

    " Ēfarė bilbili budalla! Kishte shumė pemė pėr tė kėnduar dhe u ul pikėrisht tek njė trėndafil qė ka gjemba. Tė paktėn do fle i qetė pa dėgjuar kėngėn e tij tė kotė."


    GJITHKUSH JEP ATĖ Ē'FARĖ KA NĖ ZEMĖR... DHE GJITHKUSH MERR ZEMRĖN QĖ KA ...!!


     PER/TY PER/TY PER/TY PER/TY PER/TY
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 7/1/2014, 17:10

    Histori domethėnėse! 153qrva

    Pyetėn njė tė moshuar , i thane :- Si e kupton kėtė , tė menēurit nuk martohen asnjėherė ?!

    Ai u pėrgjigj :- Kur e kam dėgjuar kėtė qė thua ti, isha nė moshėn tėnde, por sot tė them : Nėqoftėse do kisha qėnė aq i menēur nuk do kisha dikė qė mė mban pėr krahu sot, thinjat qė kam ndoshta nuk do i kisha fare, do trokisja nė shumė dyer dhe ndoshta do mė ftonin tė hyja brėnda, por a do gjeja ngrohtėsinė qė kam nevojė ?! Mendoj se jo, sepse familja ėshtė vatra mė e ngrohtė ku stinėt nuk ndryshojnė, nė gjirin e saj gjėndet gjithmonė ngrohtėsia ... Kur e gjithė bota mė dukej natė, aty merja rrezet e arta, buzėqeshjen e tė dashurve tė mi ... Tė mirėn dhe tė keqen kisha me kė ta ndaja ...

    Edhe tani pas kaq shumė vitesh ndjehėm sėrish si njė fėmijė, tani mbushem me frymė, dhe them me vete ..............


    Sa mirė qė nuk isha aq i menēur ...!!!


     /coeuur/ /coeuur/ /coeuur/ /coeuur/ 
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 7/1/2014, 17:15

    Histori domethėnėse! 070

    8 gėnjeshtrat e Nėnės time.


    Nėna ime jo gjithmonė e ka thėnė tė vėrtetėn… Mė ka gėnjyer tetė herė nė momentet e rėndėsishme tė jetės! Tregimi fillon me lindjen time. Kam lindur si djalė i vetėm nė njė familje tė varfėr… aq tė varfėr saqė nuk kishim ushqimin e mjaftueshėm. Nė raste tė rralla ndodhte qė tė kishim pak oriz nė shtėpi… Nėna pėrgatiste shujtėn e thjeshtė dhe gjithmonė pjesėn e saj tė pjatės e hudhte nė pjatėn time duke thėnė: “Ha biri im, unė nuk jam e uritur”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E PARĖ.

    Kur u rrita pak, nėna ime pasi pėrfundonte punėt e shtėpisė, shkonte te lumi qė gjendej afėr shtėpisė, duke shpresuar se do tė zinte ndonjė peshk, qė unė tė kisha ushqim tė shėndetshėm dhe tė zhvillohesha sikur fėmijėt tjerė. Me njė rast, falėnderoj Allahun, arriti t’i zej dy peshq. Nxitoi nė shtėpi dhe i pėrgatiti dy peshqit dhe i vendosi para meje. Duke parė se unė me shije e ngrėna peshkun tim, ajo vendosi edhe peshkun e saj nė pjatėn time duke thėnė: “Biri im, ja edhe kėtė peshk timin, sepse ti e di qė unė nuk e dua peshkun”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E DYTĖ.

    Koha kalonte dhe erdhi momenti qė unė tė hyja nė shkollė. Meqė nuk kishim pasuri qė unė tė shkollohem, nėna hyri si shitėse te njė tregtar i pasur. Njė natė tė ftohtė dhe me shi, nėna u vonua mė tepėr nė punė. I brengosur dola nga shtėpia ta kėrkoja. E vėrejta duke ardhur me njė torbė tė rėndė tė rrobave nė dorė. E thirra: “Nėnė, eja nė shtėpi, ėshtė vonė dhe ftohtė.” Ajo buzėqeshi dhe tha: “Biri im, unė nuk jam e lodhur”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E TRETĖ.

    Erdhi koha e provimeve tė shkollės. Edhe pse ishte vapė e madhe, ajo dėshiroi tė vinte me mua nė shkollė. Dielli pėrcėllonte tokėn, ndėrsa sipėrfaqja e rėrės avullonte nga nxehtėsia. Hyra nė shkollė, ndėrsa ajo mbeti duke pritur nė oborrin e shkollės. Kur pėrfunduan provimet, dola nga shkolla e ajo mė priti me pėrqafim amėnor, mbushur me dashuri dhe mėshirė. Nė dorė mbante njė lėng tė ftohtė qė e kishte blerė pėr mua. Kur fillova ta pija, e ktheva kokėn dhe vėrejta atė, nga balli i saj rridhnin pika djerse. Ia ofrova gotėn duke thėnė: “Nėnė, pi edhe ti pak”, ndėrsa ajo tha: “Biri im, vetėm ti pije, unė nuk kam etje”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E KATĖRT.

    Pas vdekjes sė babait tim, nėna jetoi njė jetė tė vėshtirė si e vejė. Mbi supet e saj mbajti tėrė pėrgjegjėsinė pėr udhėheqjen e shtėpisė, thjeshtė duhej tė kujdesej pėr ēdo gjė. Jeta ishte vėshtirėsuar, dhe shumė shpesh ishim tė uritur. Pranė shtėpisė sonė jetonte xhaxhai im, njeri i mirė, shpesh na sillte ushqim, por edhe ai ishte i varfėr. Fqinjėt kur panė qė gjendja jonė ishte e papėrballueshme, kėshilluan nėnėn, e cila ishte ende e re, tė martohej pėr dikė qė do ta ndihmonte. Mirėpo, nėna ime refuzoi kėtė kėshillė duke thėnė: “Unė nuk kam nevojė pėr dashuri”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E PESTĖ.

    Pasi pėrfundova fakultetin, hyra nė njė punė me pagė tė mirė nė njė firmė dhe vendosa ta marr pėrsipėr kujdesin e shtėpisė. Meqė shėndeti i nėnės ishte dobėsuar, nuk mund tė punonte si shitėse rrobash, filloi tė shesė perime nė treg. Kur nuk mundi mė tej tė punonte, unė ndava pjesėn nga paga ime dhe ia dhashė asaj, ndėrsa ajo i refuzoi duke thėnė: “Biri im, ruaji tė hollat, unė kam mjaft pėr vete”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E GJASHTĖ.

    Vazhdova shkollimin e mėtejmė dhe shumė shpejtė u bėra magjistėr. Paga ime u rrit edhe mė shumė. Firma gjermane mė ofroi njė punė tė mirė nė Gjermani. U gėzova pa masė dhe fillova tė ėndėrroja pėr jetėn e re tė lumtur. E ftova nėnėn tė vinte tė jetojė me mua, por ajo refuzoi duke mė thėnė: “Biri im, unė nuk jam mėsuar me jetė luksoze”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E SHTATĖ.

    Koha kalonte, nėna ishte plakur dhe shumė shpejtė u sėmur nga karcinomi malinj. Nė ato momente nė mes meje dhe nėnės sime tė dashur ishin shumė shtete. I nevojitej pėrkujdesja e dikujt. I lashė tė gjitha dhe u ktheva nė shtėpi. Nėnėn e gjeta nė shtrat. Kur mė pa, u mundua tė buzėqesh. Zemra m’u copėtua, sepse ishte e molisur. Nuk ishte mė ajo nėna qė e kam njohur… Lotėt mė shkonin rrėke nėpėr fytyrėn time, por edhe tani ajo u mundua tė mė ngushėllojė duke thėnė: “Biri im, mos qaj, unė nuk kam dhembje!”… KJO ISHTE GĖNJESHTRA E SAJ E TETĖ. Pasi qė tha kėto fjalė, mbylli sytė dhe mė nuk i hapi kurrė...!!!
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 8/1/2014, 19:12

    Histori domethėnėse! 20rtfsk

    Njė ditė tė bukur plot diell njė i verbėr i ulur nė tokė me njė kapele tė vendosur nė kėmbėt e tij
    dhe njė copė karton nė tė cilėn kishte shkruar : "Jam i verbėr , ju lutem mė ndihmoni ..."
    Njė publicist qė po kalonte hodhi sytė dhe pa kapelen e tė verbrit , aty kishte shumė pak tė holla .
    U ul nė gjunjė hodhi njė monedhė dhe pa i kėrkuar leje mori kartonin , e ktheu nga vetja dhe shkroi diēka .
    Pasdite publicisti kaloi pėrsėri nga i verbri dhe vuri re qė kapelja e tij ishte mbushur plot me tė holla , dhe monedha letre .
    I verbri ia njohu hapat dhe e pyeti :
    Ishit ju ai qė shkruajti nė copėn time tė kartonit ?
    Ju lutem mė lexoni ēfarė keni shkruar ?
    Publicisti iu pėrgjigj :
    Asgjė qė s'ėshtė e vėrtetė , vetėm e shkruajta nė njė mėnyrė tjetėr .
    Ai qeshi dhe iku .
    I verbri nuk e mėsoi kurrė se nė copėn e tij tė kartonit ishte shkruar :
    " Sot ėshtė pranverė dhe unė nuk mund ta shikoj ..."


    Ndėrro strategjinė tėnde kur gjėrat nuk shkojnė mirė , mė pas do tė shohėsh ndryshimin!


     SHMĖLULE SHMĖLULE SHMĖLULE SHMĖLULE 
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 12/2/2014, 16:39

    Histori domethėnėse! 072

    Djali merr vendim tė prerė qė ta largon nėnėn e vet plakė nga jeta e tij! E hipi mbi shpinėn e tij dhe u nis drejt njė kodre tė madhe! Rrugės pėr nė kodėr, kalonte nėpėr male me shumė pemė dhe rrugica tė egra. Nėna, e cila ishte mbi shpinėn e tė birit, rrugės i kėpuste degėt e pemėve dhe fletėt e tyre, dhe ato i hidhte nė tokė! Pasi qė arrin nė maje tė kodrės, i biri e le nėnėn tė vetme, pa ushqim dhe pije, me qėllim qė sa mė shpejt tė vdes!

    E merr rrugėn pėr tu kthyer nė shtėpi, mirėpo ndalet i hutuar! E kuptoi se rrugėn e kishte humbur dhe nuk dinė si tė kthehet! Nė ato momente, nėna e thėrret me gjithė butėsi dhe mėshirė duke i thėnė: “O biri im, nga frika pėr ty qė mos ta humbsh rrugėn kur tė kthehesh, rrugės i hidhja nė tokė degėt dhe fletėt e pemėve, qė kur tė kthehesh tė shkosh sipas gjurmėve tė tyre, dhe tė mbėrrish mirė e shėndoshė deri nė shtėpi! Shko o biri im!!”.

    Djali kur e pa kėtė qėndrim tė nėnės sė vet, e vėrejti gabimin e tij, dhe sytė iu mbushėn lot. E mori nėnėn, dhe pėrsėri e hipi mbi shpinė, dhe e dėrgoi nė shtėpi, mirėpo kėtė herė duke e nderuar dhe respektuar.

    Pėr ēudi!! Ai mendonte nė vdekjen e saj, kurse ajo nė sigurinė e tij!!

    Sa madhėshtore qė ėshtė zemra e nėnės!!


     lulezemer lulezemer lulezemer lulezemer 
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 22/2/2014, 11:50

    Histori domethėnėse! 0232

    Isha njėzet vjeē dhe pyeta: “Kur do ta njoh?”
    Nė njėzetė e pesė thashė: “Kur ta kem njohur, do tė jemi gjithmonė bashkė”.
    U bėra tridhjetė dhe ne ishim bashkė. Nė tridhjetė e pesė ishim pėrsėri bashkė.
    Po mbushja dyzetė kur bėmė udhėtimin e madh. Nuk mbaj mend se ku vajtėm, por kthimi ishte njėlloj si prej botės sė pėrtejme: Njėri prej nesh u tjetėrsua aq shumė, sa e humbi toruan edhe tjetri.
    Nė dyzet e pesė u ndamė.

    Pesėdhjetė vjeē i trokita nė derė. Doli dikush dhe mė tha:
    - Ajo po fle. Ke ndonjė porosi?
    - Jo, – i thashė, – vetėm desha tė di nėse ėshtė mirė.
    - Ajo ėshtė mirė, – tha.

    Ende s’jam pesėdhjetė e pesė qė ta di nėse ėshtė zgjuar nga gjumi dhe a vazhdon tė jetė mirė.
    Ndoshta kur tė bėhem gjashtėdhjetė, do tė pyes veten: “A do ta shoh mė?”
    Nėse nė gjashtėdhjetė e pesė nuk do tė jetė ajo qė do tė trokasė tek unė, shtatėdhjetė vjeē do tė martohem me njė tjetėr. Kam frikė tė plakem, por sidomos kam frikė tė vdes, pa pasur pranė njė dorė gruaje.



    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga LePuRuShJa 7/12/2014, 09:31


    Histori domethėnėse! Befun123

    Njė profesor, pėrballė klasės sė filozofisė, pa thėnė asnjė fjalė, merr njė vazo tė madhe boshe dhe transparente, dhe fillon ta mbushe me topa golfi. Mė pas pyet studentėt .

    – A ėshtė vazoja e mbushur plot?

    Studentėt pėrgjigjen Po. Atėhere profesori merr ca toptha qelqi dhe i hedh nė vazo. Topthat e qelqit mbushin hapėsirat boshe tė mbetura ndėrmjet topave tė golfit. Mė pas profesori i pyet sėrish studentėt nėse vazoja ishte plot dhe ata pėrgjigjen perseri, Po.

    Profesori merr njė kuti me rėrė dhe e hedh brenda nė vazo. Pa dyshim rėra i mbushi hapėsirat boshe dhe profesori pyet: A ėshtė tash vazoja plot. Kėtė herė studentėt u pėrgjigjen njėzėri Poo.

    Profesori, me shpejtėsi, i hedh njė filxhan kafe vazos dhe padyshim qė ka vend pėr tė edhe pas mbushjes me rėrė.

    Studentėt filluan tė qeshin nga ky demonstrim i profesorit …

    Kur tė qeshurat mbaruan profesori thotė:

    “ Dua tė kuptoni se kjo vazo simbolizon jetėn…”

    Topat e Golfit janė gjėrat e rėndėsishme si familja, fėmijėt, shėndeti, miqtė, dashuria, pra gjėrat qė na pėlqejnė. Janė gjėra qė, edhe sikur tė humbisnim gjithēka dhe tė na mbesin vetėm ato, jeta jonė do tė ishte ende plot.

    Topthat e qelqit janė gjėrat e tjera qė na interesojnė, si: Puna, shtėpia, vetura, etj.

    Rėra ėshtė diēka krejt tjetėr: Gjėrat e vogla.

    Paramendoni nėse ne sė pari do tė vendosnim rėrė nė vazo, atėherė, nuk do te kishte vend as pėr topat e golfit e as pėr ata tė qelqit.

    E njėjta ndodh me jetėn.

    Nėse harxhojmė gjithė kohėn dhe energjinė tonė pėr gjėrat e vogla, nuk do tė ketė hapėsirė pėr gjėrat vėrtet tė rėndėsishme.

    Kushtojuni kujdes gjėrave qė janė thelbėsore pėr jetėn tėnde:

    Luaj me femijėt e tu, gjej kohė pėr tė vizituar mjekun, dil pėr darkė me partnerin tėnd, praktiko sportin tėnd tė preferuar. Do tė keni gjithmonė kohė pėr ta pastruar shtėpinė, pėr tė prerė barin nė oborr, pėr tė vendosur gjėrat nė vendin e duhur.

    Vendos prioritetet e tua:

    Ndryshimi ėshtė vetėm rėrė …

    Njė nga studentėt ngrit dorėn dhe pyet se ēfare simbolizon kafeja.

    Profesori buzėqesh dhe thote: “ Jam i lumtur qė ma bėtė kėtė pyetje. Ėshtė vetėm pėr tė treguar se nuk ka rėndėsi se sa e nxėnė ėshtė jeta juaj, ka gjithmonė vend pėr njė kafe me miqtė tuaj”.
    Princesha...
    Princesha...
    ♥ Stafi Moderues ♥
    ♥ Stafi Moderues ♥


    <b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12617
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 23727
    <b>Votat</b> Votat : 296
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga Princesha... 7/12/2014, 19:32

    Kjo, eshte nje histori qe i perket nje ushtari me emrin Mehmet i cili kishte shkuar per te kryer detyrimin ushtarak ne Veri te Irakut, i cili me se fundmi kthehet ne shtepi. Mehmeti para se te kthehej ne shtepi merr ne telefon familjen e tij qe ishte ne Stamboll.
    E dashur nene dhe baba me se fundmi po kthehem ne shtepi, por para se te vij dua tju pyes per dicka. A mundem te sjell edhe nje shokun tim ne shtepi?Padyshim u pergjigjen ata. `Do te ishim shume te lumtur te njeheshim me ate`. Por ka dicka qe ju duhet ta dini` vazhdoi me tej Mehmeti, ai u plagos rende ne lufte. Ai shkeli minen e zeze dhe humbi njerin krah dhe njeren kembe. Ai nuk ka vend tjeter se ku te shkoje. Une dua qe ai te vije tek ne dhe te jetoje me ne.
    ” Me vjen shume keq qe e degjoj kete biri im, ndofta ne e ndihmojme qe te gjeje nje vend tjeter”. ` Jo ai do te jetoje me ne kete dua une tha ai ….”. `Biri im, tha i ati `ti nuk po e kupton se cfare po thua. Nje person qe ka nje problem kaq te madh neve do te na shqetesonte.
    Ne kemi jeten tone dhe nuk mund te lejojme nje ndryshim te tille. Une mendoj se ti duhet te vish ne shtepi dhe ta harrosh kete djale. Ai duhet te vazhdoje jeten e tij dhe ka per ta gjetur nje rruge. `Pas kesaj Mehmeti e mbylli telefonin. Nena dhe babai i tij nuk degjuan me asnje fjale rreth tij…
    Pas disa ditesh, dikush nga policia e Stambollit i mori ne telefon. Dhe i thane qe djali i tyre kishte humbur jeten pasi kishte rene nga ndertese. Sipas policise ishte vetevrasje.
    Me nje shqetesim te madh nena dhe babai moren avionin e pare dhe u nisen per ne morgun e spitalit shteteror te ketij qyteti per te bere verifikimin e personit. Ata e verifikuan Mehmetin. Por ata i shqyen syte…., sepse verifikuan dicka qe ata nuk e dinin. Mehmetit i mungonin nje krah dhe nje kembe…!!
    Ne kete histori kjo nene dhe ky baba i ngjajne nje femije. Ne e kemi te thjeshte te duam njerezit e qeshur dhe qe duken mire qe na rrethojne por ne rastin kur ka njerez qe nuk jane te shendetshem sa ne dhe qe na shqetesojne, qe nuk jane te bukur sa ne dhe qe nuk jane te zgjuar sa ne, preferojme te rrijme larg ketyre personave.
    Lutemi shume qe askush nuk na vendos neve ne kete kategori. Nje njeri qe ushqen nje dashuri te njeanshme eshte deri ne fund pjese e familjes sone sado qe ne te jemi te shemtuar, te varfer, ose te pazote....!!Histori domethėnėse! Safe_image.php?d=AQD5Q-7vAe8N--pg&url=http%3A%2F%2Fdata.whicdn.com%2Fimages%2F9580498%2Ftumblr_lkv38eBF7F1qhqiyzo1_1280_thumb

    Sponsored content


    Zemėr Re: Histori domethėnėse!

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 27/4/2024, 06:39