BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Frederik Ndoci, Emigranti i dashurisė!

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Frederik Ndoci, Emigranti i dashurisė!

    Mesazh nga LePuRuShJa 15/10/2009, 17:46

    Frederik Ndoci, Emigranti i dashurisė! Fisnik10

    Frederiku: Dashuria “e vėrtetė” pėr mua ndodh vetėm nė moshėn e rinisė...

    E kanė quajtur “Njeriu i njėqind zėrave”, meqė ėshtė i aftė tė kėndojė bariton, tenor, bass. Mund tė kėndojė balada, romanca, rok, kėngė popullore, epike, napolitane, dhe atė nė disa gjuhė e gjithnjė nė stilin e tij autentik.

    Cili ėshtė aktiviteti juaj aktual?

    Frederiku: Si gjithnjė arti. Ēdo ditė punoj pėr muzikėn, por risi ėshtė libri me poezi qė pritet ta botoj. Libri qė unė po pėrgatis pėr botim ka 100 poezi, dhe njė titull provizor “Zėrat e shpirtit” tė gjitha tė shkruara gjatė emigrimit tim nėpėr botė, por disa prej tyre i takojnė edhe kohės sė adoleshencės. Kjo ėshtė hera e parė qė unė dal para publikut me njė tjetėr profil, atė tė poetit.

    Nė kėtė fushė a mund t’na thoni ē’ėshtė muzika dhe poezia pėr ju?

    Frederiku: Muzika ėshtė jetė, energji, pasion, ėshtė shpirti im, inspirimi im, ajo mė ka ndihmuar tė mbijetoj. Po them vetėm kaq sepse nuk duhen mė shumė fjalė. Ndėrsa nė poezitė e mia flas pėr tematika qė shtrihen nė fusha tė ndryshme dhe prekin probleme akute, qė nga politika, problemet sociale, braktisja, dashuria etj. Ėshtė njė poezi mendimi dhe reflektimi, qė mė ka shoqėruar nėpėr rrugėt e mia nė botė, qė nga toka e parė e huaj qė shkela - Spanja - deri tek toka e premtuar - Amerika. Gjithashtu, janė mbresa udhėtimesh nė tė tjera vende evropiane ku unė si kėngėtar kam dhėnė koncerte apo nėpėr vendet ku kam shijuar mrekullitė e natyrės. Poezia e bėn tė qajė dikė, e bėn tė tė kuptojė. Poezia ėshtė arti i lidhjes, lidhjes mes jetės dhe ėndrrave. Kam aty njė poezi amanet, ndoshta si njė amanet pėr tė gjitha vuajtjet e shqiptarėve tė Kosovės gjatė kohės sė luftėrave, tė cilėn e kam shkruar nė vitin 1991, nė Lubjanė, ku takova shumė kosovarė.

    Nė krijimtarinė tuaj artistike shumė prej kėngėve i janė kushtuar dashurisė. Cila ėshtė kuptimi i saj pėr ju?

    Frederiku: Dashuria “e vėrtetė” pėr mua ndodh vetėm nė moshėn e rinisė, e cila asnjėherė nuk pėrsėritet e njėjtė mė nė jetė. Pas moshės tridhjetėvjeēare s’ka dashuri, ėshtė njė moshė e caktuar pėr dashurinė. Ajo qė ndjejmė mė vonė nuk ėshtė mė dashuri, por njė ndjenjė tjetėr, dashuria e madhe ndodh vetėm nė adoleshencė, e keni parasysh atė ndjenjėn e pasionit tė madh... Dashuria nuk ekziston nė pėrjetėsi, asnjė gjė nuk ekziston nė pėrjetėsi, por pėrjetėsia jeton nė jetėn tėnde. Po e shpjegoj kėtė nė mėnyrė pak filozofike, sepse unė jam marr shumė edhe me filozofi e poashtu edhe me teologji.

    Ē’ėshtė arti sipas jush?

    Frederiku: Arti ėshtė fuqia, arti tė bėn tė mendosh. Ēdo njeri ėshtė krijesė e Zotit, artisti ėshtė i krijuar dy herė nga Zoti...Pėrhumbja nė njė botė tjetėr, larg nga jeta e pėrditshme. Zoti ta falė dhuntinė, po puna e kalit artistin, ai asnjėherė nuk bėn tė mendoj se ėshtė i pėrkryer, ai ēdo herė duhet t’i shoh gabimet e veta nė mėnyrė qė pastaj t’u kthehet atyre dhe t’i pėrmirėsojė ato.

    Po kalojmė pak te jeta juaj private. Si ka qenė ajo?

    Frederiku: Kam qenė i martuar tri herė. Herėn e parė u martova nė kishė, na martoi shteti , nė fakt; dy herėt tjera u martova shtetėrisht (komunė), por u martova vetė. Tani bashkėjetoj mė njė grua tjetėr, jetojmė nė Shqipėri.

    Po Aida Ndoci, gruaja qė ju shoqėronte nė Festivalin Evropian tė kėngės?

    Frederiku:
    Ajo qe gruaja ime e fundit. E kam njohur nė Amerikė, ajo ėshtė rritur atje, unė kam shkuar pas Italisė dhe jemi njohur atje, u fejuam dhe pas njė viti kemi hyrė edhe nė martesė, bėmė dasmė e gjithēka tjetėr, me njė fjalė krijuam familje. Me kalimin e viteve diēka nuk shkonte, marrėdhėnia jonė nisi tė ēalojė, dhe kėshtu i erdh fundi edhe martesės.

    Tani bashkėjetoni me njė grua tjetėr?

    Frederiku: Po, si ēdo burrė me ēdo grua tė botės.

    Keni tradhtuar?

    Frederiku: Njeriu tradhton jo pse nuk e donė personin me tė cilin ėshtė, por gjithnjė ka arsye tė tjera, shpesh tė pashpjegueshme. Por kur arrin njė pjekuri nė moshė gati ēdo gjė e ēmon dhe e vlerėson ndryshe, ke njė tjetėr respekt dhe nuk do t’i humbėsh ato qė i ke. Siē e thashė dhe mė parė, unė kam zbuluar se dashuria pas njė moshe, e humb atė pasionin e madh dhe shndėrrohet nė respekt e afėrsi shpirtėrore qė e ndan me njeriun qė ke pranė.

    Disqet tuaja sot prezantohen nėpėr ueb faqet mė tė njohura tė muzikės. Frederiku: Balada e gurit (Hear my plea) ėshtė kėnga fituese nė Festivalin e RTSH 2006, dhe kėnga pjesėmarrėse nė EuroVision 2007, nė Helsinki, Finlandė, si e kujtoni kėtė pėrvojė?

    Frederiku: Ėshtė pėrvojė e bukur pėr ēdo artist. Secili do tė ndjehej i privilegjuar tė pėrfaqėsojė vendin e vet nė njė ngjarje kaq madhore, siē ėshtė Euro song kontest. Nuk mund ta pėrshkruaj me fjalė ndjenjėn qė mė pati pėrshkuar gjatė pjesėmarrjes dhe kėnaqėsinė qė kam ndjerė. Jam krenar pėr kėtė.

    Njiheni si familje artistėsh

    Frederiku: Po, unė dhe motrat e mia merremi me muzikė. Kjo ka ndikuar pėr tė mirė dhe pėr njė komunikim tė ndėrsjellė artistik.

    Tashmė jetoni nė vendlindje pas njė largimi tė gjatė, ē’ju shtyu tė ktheheni nė Shqipėri?

    Frederiku: Si shumė shqiptarė tė tjerė edhe unė u detyrova tė largohem, arsyet qenė tė ndryshme. Nė fillim ika nė Spanjė, mė pas nė Itali, aty incizova edhe albumin tim tė parė dhe pata komunikim e parė me publikun ndėrkombėtar, mė pas u largova pėr nė Amerikė. Nė Amerikė arrita suksese tė tjera qė pasuan edhe me shumė shpėrblime, por gjithnjė kam dashur tė kthehem nė atdhe, sepse Amerika ėshtė e vėshtirė, e rėndė.

    Nė Amerikė jeni nominuar me ēmimin Grammy Music Award, a ju bėn kjo tė ndiheni njė kėngėtar i njohur mirė ndėrkombėtarisht?

    Frederiku: Grammy Awards ėshtė ēmimi mė i madh muzikor, kėnga ime “Canterina”, kėngė nga albumi me po tė njėjtin titull i incizuar nė Amerikė nga “Blu November Records” ka marrė shtatė nominime grammy...

      Ora ėshtė 8/5/2024, 01:57