BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Statuset me qesharake ne Facebook

    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Statuset me qesharake ne Facebook

    Mesazh nga LePuRuShJa 29/6/2010, 10:31

     Statuset me qesharake ne Facebook Images

    Krijuesit
    e “Openbook” insistojne se shume perdorues nuk e kane te qarte se sa shume informacion ndajne ne Facebook dhe se si jo mund te k thehet kunder tyre. “Openbook” grumbullon statuset me qesharake dhe me personale qe ndajne njerezit ne Facebook. Duhet thene se njerezit japin shume informacione personale e shkruajne statuse mjaft te ēuditshme. Por, pjesa me delikate jane te dhenat personale. Nuk eshte ēudi qe statuset ne Facebook jane bere shkak edhe per probleme personale.

    Statuset dhe pasojat

    Lista ka pika te zakonshme si “Farmville”, “Mafia Wars” dhe “Lady Gaga”. Gjithsesi, do duhej te perfshihej ne ate liste edhe fjala “divorc”. Facebook tashme permendet ne nje prej pese padive per divorc, sipas studimeve te fundit. Statusi i Facebooku-t: I divorcuar: Te rejat mbi perdorimin e fjales divorc ne statuset e Facebook-ut vjen nga nje studim i qendres britanike te divorceve te quajtur “Divorce-Online”. Thuajse 20 perqind e padive per divorc perfshijne nje lloj reference te Facebook-ut. Rrenja e problemit nuk duhet te jete surprizuese per askend. Shume njerez te martuar po e perdorin rrjetin social per te flirtuar, ose me shume. “Arsyeja me e zakonshme eshte akuza se njeri prej bashkeshorteve kishte biseda te papershtatshme me kontekst seksual me njerez te tjere”, thote drejtori i pergjithshem i “Divorce-Onlin”, Mark Keeenan.

    Mesazhet dhe komentet flirtuese qe gjenden ne faqet e Facebook-ut po shkaktojne gjithnje e me shume probleme mes ēifteve. Firmat kompjuterike po fitojne gjithnje e me shume para duke krijuar pajisje kompjuterike qe lejojne bashkeshortet dyshues qe te spiunojne ne menyre elektronike aktivitetet e dikujt ne internet. Nje 35-vjeēare madje zbuloi se bashkeshorti i saj po divorcohej me te nepermjet Facebook-ut. Organizatorja e konferencave, Emma Brady u trondit, kur mori vesh se martesa e saj kishte marre fund pasi lexoi statusin e bashkeshortit te saj qe thoshte: “Neil Brady i ka dhene fund marteses me Emma Brady”. Vitin e kaluar nje 28-vjeēare i dha fund marteses se saj pasi zbuloi se i shoqi po kalonte nje marredhenie virtuale me dike qe nuk e kishte takuar kurre. Any Taylor, 28 vjeēe u nda nga David Pollard pasi zbuloi se ai po flinte me nje shoqeruese ne lojen “Second Life”, nje bote virtuale, ku njerezit krijojne nje personalitet te ri. Rreth 14 milione britanike besohet se perdorin rrjetet sociale per te komunikuar me miq te vjeter ose per te bere miq te rinj. Popullariteti i rrjetit social “Friends Reunited” para disa vjetesh u fajesua per rritjen e divorceve, duke qene se bashkeshortet e bezdisur e perdornin per te kontaktuar ish-te dashurit e dikurshem.

    Konfuzioni shkakesor

    Nuk eshte shume
    e veshtire te kuptohet se problemi nuk eshte Facebook-u dhe se problemi ne fakt gjendet tek natyra tradhtare e personave. Njerezit po zbulojne gjithnje e me shume partneret E tyre qe i tradhetojne nepermjet rrjeteve sociale, por s’ka arsye per te besuar se njeri faktor po shkakton tjetrin. Tradhetia eshte tradhti dhe Facebook-u eshte vetem nje menyre per ta bere. E verteta eshte se interneti nuk eshte aq larg realitetit sa duket. Nje studim i koheve te fundit zbuloi se rrjetet sociale nuk po na bejne me te mos-pershtatur shoqerisht se sa jemi. e pavaresisht faktit se disa prej nesh jane narciziste te rrjeteve sociale, shume prej nesh kane profile Facebook-u qe reflektojne saktesisht realitetin. Prandaj, nese e kemi zakon te tradhtojme ne boten reale, e kemi zakon te tradhtojme dhe ne ate virtuale. Ne te kundert, jemi ne rregull.

    1. Kush deshiron nje ose me shume kotele, jeni te lire te vini t’i merrni. Sa me shume te heq qafe aq me pak do me duhet te mbys ne
    uje.

    2.
    X eshte gati te hedhe nje femije nga shkallet qe te shohe Megan Fox per tre minuta.

    3. Nese do
    kisha nje monedhe per ēdo rast qe kam tradhtuar Nikki-n do isha serish pa asnje kacidhe, por nese do kisha nje monedhe per ēdo here qe kam tradhtuar gruan time me Nikki-n do isha i pasur tani.

    4.
    X sapo mesoi se derdhja e naftes ne Gjirin e Meksikes eshte aq e madhe sa Sarah Palin mund ta shohe nga shtepia e saj.

    5.
    X nuk eshte per te gjithe. Tekstet klinike deshmojne se X mund te shkaktoje te perziera, lodhje ose probleme me melēine. Konsultohuni me pare me doktorin per te ditur nese X ben per ju.

    6.
    X po e shkruan kete status per te zbavitur idiotet qe shpenzojne kohe per te lexuar statuset e te tjereve.

    7. Une jam gjithnje nje kilometer
    para ne pune, por shefi im me gjen gjithnje dhe me kthen mbrapsht.

    8. Une kam nje zakon te keq qe perseris veten. Une kam nje zakon te keq qe perseris veten. Une kam nje zakon te keq qe perseris veten.

    9. Kam vendosur se nuk dua te ndaj me
    rruget e ketij kombi me te tjeret. Ju kerkoj ndjese per shqetesimin qe kjo do ju shkaktoje.

    10. te nisesh nje
    fjali me “Nese me pyesni mua” thuajse gjithnje tregon se askush s’ju ka pyetur dhe s’i intereson mendimi juaj.

    11. Mos u shqetesoni te shmangi tundimin. Teksa plakeni do ju shmange
    vete tundimi ju.

    12.
    Pse vazhdojne te martohen njerezit? Statistikat tregojne se 3 nga 4 martesa perfundojne ne divorc! Nese 3 nga 4 parashuta nuk hapeshin a do hidheshit gjithsesi me parashute?

    13.
    James po kultivon marijuane ne “Farmville” dhe po e shet ate ne “Mafia Wars”.

    14.
    SHITET: Nje set i plote enciklopedish. 45 volume ne kushte te mira. Oferta e fundit eshte 500 sterlina. Arsyeja e shitjes eshte se nuk duhen me. U martova fundjaven qe shkon dhe gruaja di gjithēka.

      Ora ėshtė 8/5/2024, 02:51