<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Derbi shqiptar, pa fitues

Mesazh nga Albatros 9/11/2010, 12:41

Burim Kukeli me Luzernin dhe Xherdan Shaqiri e Beg Ferati me Baselin, u ndanė baras 1:1, nė ndeshjen e derbi tė javės sė 14-tė tė Superligės sė Zvicrės nė futboll.

Kukeli ėshtė paraqitur nga minuta e 46-tė nė vend tė Paivės, ndėrsa Shaqiri luajti deri nė minutėn e 46-tė kur ndėrrohet nga Tembo, kurse Ferati ka qenė i plotė.

Tė parėt udhėhoqėn me rezultat 1:0 vendasit me golin e shėnuar nga futbollisti Ferrera, ndėrsa nė minutėn e 90+4 Baseli barazoi nėpėrmjet Almerares-it.

Baseli mori njė pikė tė rėndėsishme, e cila e mban nė kreun e tabelės me 26 pikė ose njė pikė mė shumė se i dyti Luzerni dhe i treti Zurich-u. Tė tre shqiptarėt: Kukeli (Luzern) e Shaqiri e Ferati (Basel) treguan lojė mjaft tė mirė. Nė kampionatin zviceran tri klubet qė luajnė shqiptarėt luftojnė pėr titull, pra edhe Zurich qė ka nė mjedisin e vet Admir Mehmedin e Adrian Nikēi.

Nė Challange League, mesfushori i talentuar shqiptar nga Kosova, Labinot Sheholli ka shėnuar tre gola apo si i thonė nė zhargonin sportiv, het-trik nė fitoren e thellė tė Biele-Bienne kundėr Aarau (7:1).