<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Flamurtari fitues i Kupės sė Shqipėrisė

Mesazh nga Albatros 8/5/2009, 15:16

Flamurtari fitues i Kupės sė Shqipėrisė Flamurtari_fitues_i_kupes_se_s

Finalja e edicionit tė 57-tė Kupės sė Shqipėrisė midis Tiranės e Flamurtarit u fitua nga skuadra vlonjate, me rezultatin 2-1.

Nė stadiumin "Niko Dovana" tė Durrėsit, Flamurtari arriti tė fitonte Kupėn e tretė nė historinė e tij, pasi e kishte fituar dy herė tė tjera nė vitet 1985 dhe 1988.

Fitorja e trofeut tė dytė mė tė rėndėsishėm nė futbollin shqiptar, ka bėrė qė Flamurtari tė jetė skuadra e parė shqiptare, qė konfirmon pjesmarrjen e saj sezonin e ardhshėm nė Kupat e Europės.

Ndeshja ėshtė vendosur vetėm nė minutėn e fundit tė saj, kur sulmuesi i Flamurtarit, Zeqiri shėnoi golin e fitores pėr vlonjatėt, teksa kishin shėnuar mė parė mbrojtėsi Dabulla nė minutėn e 42-tė pėr Tiranėn dhe kishte barazuar sulmuesi Devis Mema nė minutėn e 65-tė.

Nė tribunėn e stadiumit "Niko Dovana" ishin tė pranishėm Presidenti i Republikės, Bamir Topi si dhe presidenti i FSHF-sė Armando Duka, tė cilėt i dorėzuan lojtarėve tė Flamurtarit trofeun e Kupės sė Shqipėrisė.

Presidenti i klubit vlonjat, njėkohėsisht dhe kryetar i Bashkisė sė Vlorės, Shpėtim Gjika, pėrpara ndeshjes kishte vendosur nė dispozicion tė lojtarėve pėr fitimin e trofeut jo pak, por 100 mijė euro.

Nė fund tė takimt ai u shpreh se: "nuk ka fjalė pėr tė falenderuar kėta djem tė cilėt nderuan sot fanelėn e Flamurtarit. Tė gjithė lojtarėt do tė shpėrblehen pas kėsaj fitoreje tė madhe".

"Futbolli prandaj ėshtė i bukur, pasi rezultati ėshtė enigmė deri nė minutėn e fundit. Sot i takoi Flamurtarit tė fitonte, falė dėshirės qė lojtarėt e saj treguan nė fushėn e lojės", u shpeh presidenti FSHF-sė, Armando Duka.

Flamurtari arriti kėshtu tė fitonte pėr herė tė parė ndaj Tiranės, me tė cilėn kishte humbur tre herėt e para nė finalet e Kupės, duke ēuar festė nė qytetin bregdetar. Pėr tifozėt ky ishte njė trofe qė mungonte prej vitesh, ndėrsa sipas tyre, "lojtarėt do tė priten nė Vlorė si heronj".

Pėr sa i pėrket "Librit tė artė" tė Kupės sė Shqipėrisė, skuadra e Partizanit vazhdon tė jetė skuadra qė e ka fituar mė shumė herė kėtė trofe, teksa mban rekordin absolut me 15 tė tilla. Tirana e ka fituar 13-tė herė teksa ka diskutuar nė total 22 finale, ndėrkohė qė Flamurtari ka fituar 3-herė dhe ka dalė 12 herė nė finale.

Vllaznia, qė fitoi edicionin e kaluar pėr herė tė 6-tė Kupėn e Shqipėrisė, ėshtė skuadra e katėrt me mė shumė trofe pas Partizanit (15), Tiranės (13) e Dinamos (13). Vllaznia nga ana e saj ka humbur 6 finale.

Flamurtari sė bashku edhe me Partizanin, janė dy skuadrat qė kanė humbur mė shumė finale: nga 8-tė, tė ndjekur nga Tirana me 7-tė e Besa e Vllaznia me nga 6-tė

Tirana - Flamurtari 1-2
    Shėnues: Dabulla 42'/ Mema 65', Zeqiri 92'
    Finalja e Kupės sė Shqipėrisė. Edicioni i 57-tė
    Stadiumi "Niko Dovana", Durrės,

E mėrkurė, 6 maj 2009, ora 16:00
    TIRANA: Nallbani; Dabulla, Osmani (46' Muzaka), Pezo, Abraham, Agolli, Devolli, Patushi (78' Sefa), Muka (kap.), Xhafa, Memelli. Trajner: Agustin Kola

FLAMURTARI: Moēka; Begaj, Paniē (kap.), Veliu, Kuqi, Strati (54' Shehaj), Beqiri, Zeqiri, Alvizh (70' Brajkoviē), Ēaushaj, Mema. Trajner: Eqerem Memushi.
    Gjyqtar: Bardhyl Pashaj, Ergin Doda, Denis Rexha. Gjyqtar i katėrt: Sokol Rexhaj

1'- Topin e parė e luajti Flamurtari, skuadra qė e ka fituar dy herė Kupėn e Shqipėrisė. Finalja e 11-tė qė luhet prej skuadrės vlonjate, nga kėto 8 tė humbura.

4'- Portieri veteran i Tiranės, Blendi Nallbani, reagoi mirė pas njė silure tė braziliano-kroatit Robert Alvizh nga goditja standarde, duke e devijuar atė nė goditje kėndi.

14'- Ilirjan Ēaushaj u shfaq i vetėm pėrballė Nallbanit, mesfushori i Flamurtarit hezitoi, e mė pas pasoi pėr Devis Memėn, por sulmuesi korēar i vlonjatėve, nuk ndodhej nė vendin e duhur. Flamurtari shpėrdoroi njė mundėsi tė mirė shėnimi.

15'- Devi Muka i shpėtoi bukur mbulimit tė Begės nė tė anėn e djathtė tė sulmit bardheblu, harkoi nė zonė pėr Memellin, ky i fundit goditi me kokė, nė qėndėr tė portės, por portieri i Shpresave tė Shqipėrisė, Shpėtim Moēka, reagoi nė mėnyrė perfekte.
    32'- Ēaushaj ėshtė edhe protagonisti i gjysėmorėshit tė parė tė takimit. Mesfushori i Flamurtarit shėnjestroi shpesh nga larg portėn e Nallbanit, por disa nga goditjet e tij ishin jashtė kuadratit dhe tė parrezikshme.

33'- Mesfushori bardheblu Saimir Patushi goditi nga rreth 22 metra me tė majtėn, por Moēka nė stėrzgjatjen e tij nė krahun e djathtė i mohoi golin Tiranės, duke grushtuar topin.

36'- Ēaushaj lėshoi njė korridor tė bukur pėr Alvizh, braziliano-kroati i ndodhur nė tė majtė tė zonės sė rreptėsisė, nuk goditi, por preferoi tė pasonte, ndėrhyri Dabulla, duke e devijuar nė goditje kėndi.

42' - Dabulla ēoi shifrat nė 1-0. Kapiteni Devi Muka ekzekutoi njė goditje tė lirė nė afėrsi tė kėndit tė flamurit, harkimi ishte i lartė nė zonė, dhe aty mbrojtėsi 29-vjeēar Rezart Dabulla kėrceu fuqishėm mbi Ēaushajn, duke shėnuar me kokė golin pėr Tiranėn.
    54'- Ēaushaj dha njė top pėr zėvendėsuesin Ardit Shehaj, ky i fundit goditi bukur nga rreth 20 metra, por Nallbani reagoi mirė. Ngacmimi i parė i Flamurtarit nė pjesėn e dytė.

65' - Zeqiri i shpėtoi mbulimit tė Dabullės, mė pas shmangu edhe ndėrhyrjen e Abrahamit, Nallbani doli nga porta, lojtari i Flamurtarit i dhuroi pasin e artė sulmuesit Devis Mema, dhe ky i fundit i lirė para kuadratatit tė portės, bėri punėn mė tė lehtė, duke shėnuar golin e barazimit. 1-1. Portreti i presidentit vlonjat Shpėtim Gjika shprehu gėzim tė jashtėzakonshėm nė tribunėn "VIP".
    92'- Hair Zeqiri galopoi drejt zonės bardheblu, duke poshtėruar Nallbanin me topin e kaluar mes kemėbve, e vulosur pėrfundimisht rezultatin 2-1 e fitimin pėr herė tė tretė tė Kupės sė Shqipėrisė nga ana e Flamurtarit.