BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2 posters

    Me syte e shpirtit.........

    Anonymous
    Vizitor
    Vizitor


    Buzqeshje Me syte e shpirtit.........

    Mesazh nga Vizitor 8/11/2011, 14:18

    Ajo si c,do dite doli nga shtepia per te ber ritualin e perhershem...Ai u
    zgjua nga gjumi si cdo mengjes me nedimte te zymta si edhe koha jashte ,tani me
    papunesia po i kethehej ne nje mankth ,u ngrit nga krevati ashtu duke terhequr
    kembet zvarre deri ne guzhine per te ber kafen e cila ju duk me e hillur se
    asnje her tj ..e la pergjysem edhe mori xhaketn e doli ne rruge,ndezi ne cigare
    edhe mori rrugen per nga parku,zuri nje vend e treti shikimin diku ne hapesire
    edhe mendimet e kthyen pas ne vite..ku gabova filloi te mendonte ? e nxorri nga
    ajo vorgull mendimesh nje bori makine edhe nje e share vulgare,ktheu koken edhe
    pa nje vajze te re ne kryqezim qe kish ndaluar edhe disa makina rradhe qe
    filluan te bertisnin ,nxitoi edhe ju afrua vajzes ne te 100-ten e sec e kuptoi
    qe ish e verber e kapi nga dora edhe e ndihmoi te kalonte semaforin ,,ben pak
    metra rruge bashk,ne kohen kur djali ktheu koken ta persh pa qe ajo ishte kaq e
    bukur me nje fytyre engjellore e me dy sy te tretur ne harrese,,vajza e
    falenderoi per xhestin edhe duke kerkuar me bastun rrugen filloi te largohej
    ateher ai u permend duke i vajtur nga pas e i foli ...ne do te shoqeroj e per
    pak se edhe une ne rrugen tende jam tani nuk besoj te vije keq ..jo i tha vajza
    deri ne fund te rruges do vete e do kthehem ..filluan te ecin e bisedonin,
    papritur e gjeten veten ne park,kaloi ora pa e kupt deri sa vajza u permend qe
    ish ber vone e te shpis d shqetesoheshin per te ...te nesermen djali nuk u zgjua
    me ashtu i pogesht por me nje optimizem te pa pare qe edhe ai se kuptonte nga
    buronte ,doli ne park e priste duke pare oren edhe rrugen kur ju shfaq si
    siluete ajo vajza me fytyre engjelli..ju afruar pa patur frike se ca do mendonte
    vajza edhe e pershendeti ,e ben rrugen serisht bashke ,per dreq filloi te binte
    nje shi i imet ,kthehemi i tha vajzes ? jo dua te eci u pergjigj ajo vetem pak
    shi bie nuk du ate ndaloj ,kur u ulen ne stol vajza filloi te fliste per vehten
    e familjen e saje ,per verberin e saj qe i kish ardhur si pasoje e nje aksidenti
    te vogel qe femije ,mjeket i kishin thene qe mbas operacionit te trete mund ti
    kthehej shikimi por ajo nuk besonte me ishte lodhur duke e pare si i flisnin per
    meshire edhe kish hequr dore nga nje tjeter operacio..vinte nga nje familje e
    pasur ,babai avokat ,mamaja mesuese kjo vajze e vetme,,mbaroi se foluri edhe
    ktheu fytyren nga djali duke i thene ..eshte rradha jote tani te me flasesh per
    vehten,,po ca ti thonte djali qe ish rritur jetime edhe qe me zor ngryste ditet
    ne nje dhome te lagesht e te ftohte ...filloi ti thonte dicka vajzes por jo
    gjithcka ...e ju vajti muhabeti larg e shume larg biseduan per gjithcka qe kish
    lidhje me jeten e perdicme ..u ndane perseri por kete here duke e falenderuar
    vajza per shoqerin e tije te kencme..djali ndahej me te por e shoqeronte mbrapa
    deri ne shtepi e kthehej pa ditur se ku do ta kalonte pjesen tj te dites..keshtu
    kaluan shume dite me rradhe ,e nje mengjes vajza zgjohet duke menduar per djalin
    qe i bente shoqeri cdo dite ne park ..mos i thonte vehtes nuk ben per ty te
    mendosh per nje djale ,eshte teme e ndaluar ne mendjen tende kjo...djali kishte
    dit qe e mundonte nje mendim per vajzen qe tashme ish bere pjes e jetes se tije
    edhe njeriu i vetem qe kish njohur edhe ndenjur me te ..do ti them sot mendoi do
    mundohem te gjej menyren e duhur edhe do ti them ,do ti them,do ti them ,mendimi
    sa vinte e i merrte frymen,duke pare oren mori ate xhaketen e vjeter edhe nxitoi
    per ne park ku e priste ajo ..vajza me fytyre engjelli..kur arriti aty pa vajzen
    qe ish ulur e po priste ,u cudit sepse gjithmone e priste ky te vinte ajo
    ..shpejt paske dal sot i tha ? nuk e di e vete ju pergjigj vajza pse gjeja e
    pare sot qe doja te beja ishte te isha e ulur ketu e ulur ne kete stol..c,fare
    te shqetson e pyeti ai ? asgje e qarte nje grumbull mendimesh te turbullta i tha
    ajo ,du ate te them dicka por sdi si do te vijne deri tek ty ..e mire i tha
    djali duke u trmbus nga ajo qe do i thonte vjaza ,fillo ti e para se edeh une
    dua te te them dicka ty -epo mire fillo ti i pari ateher tha vjaza-dua te me
    kutposh drejt i tha djali ne te kundert me mire mos te filloj te flas fare-fol i
    tha vajza mos u ndruaj nga une -une kam dit filloi djali te fliste qe dua te te
    them per ate operscionin e trete ,po sikur ta provoje nuk ke asgje per te humbur
    me shume -vajza u ngrit ne kembe me nxitim e i tha prer JO kete JO me ,te lutem
    me eshte kthyer ne mankth i tha djali edhe doja te ta thoja me fal por ne vetem
    po e diskutojme te lutem qetesohu-une kete kapitull e kam mbyllur i tha ajo e di
    qe sdo shof as lindjen e perendimin e djellit ,as pranveren me lulet shume
    ngjyrshe,as cdo gje qe ka mbi toke ,madje urrej edhe vehten qe se njoh, filloi
    ti dridhej buza ndersa fliste por djali e kuptoi e kapi nga dora edhe ndjeu
    tensioni edhe friken e saje ,te ecim me mire i tha ai ,ben disa hapa ne rrugen
    qe benin cdo dite edhe djali u kujtua te thonte ,cfare do me thoje ,eshte rradha
    jote tani ? vajza ndaloi edhe ktheu koken nga ai duke i thene ,une ndoshta nuk
    do jem neser ne park ,eshte me mire per te dy se edhe une se is jam bere keto
    kohet e fundit si penges per ty e ndjej e vete qe po te le pa pune e pa shoqeri
    nuk eshte drejte qe une te behem kaq egoiste edhe duke u munduar te fshehte ate
    qe ajo ndjente per djalin e la biseden pergjysem-djali ndali hapat nje moment
    edhe po mundohej te kapet fjalet e saje edhe ie tha po une pa pune jam te kam
    thene qe je i vetmi njeri qe njof ne kete qytet qe kur kam dale nga
    bekotroja,,fjalet e saje e lenduan disi edhe po mundohej te riciklonte te gjitha
    ditet e bisedat mos diku e kish lenduar vajzen ,bene edhe nje cope rruge bashke
    edhe u ndane si cdo dite duke u persh,te nesermen djali nuk e gjeti vjazen me ne
    park edhe disa dit me rradhe ai vajti e priti por me kot ajo nuk u duk me
    ,vendosi te shkonte te pyeste tek shtepija e saje ,hapat e cuan me nxitim tek
    porta u pershendet me me sherbetoren e shtepise edhe kerkoi vjazen-nuk eshte ju
    pergjigj ftohte ajo ,eshte ne spital prej disa ditesh , ka vendosur te operohet
    nga syte tha ajo ,kur e pyeti djali si,ku ,kur ,ku eshte ne c,cilin spital,ajo u
    mendua pak edhe ja dha adresen e sakte djalit,ne me pak se 15 min djali u gjend
    perpara spitalit,mori doktoret me rradhe edhe i pyeti me ne fund gjeti doktorin
    i cili do ta operonte ,ne nje cep koridori i zuri syri nje cift te ulur ne stol
    te lodhur teper te lodhur,jan prinderit mendoi e frika se si do reagonin po te
    shkonte ti pershendeste e beri ti kthente hapat pas,priti deri sa ata u larguan
    nga dera e dhomes se vajzes e dheu afrua e shtyri deren me lehtesi edhe pa ate
    ..ate qe i kish munguar per kaq kohe vajzen jo me me fytyre engjelli por nje
    engjell te vertet e veshur me te dardha ,pa e kutpuar edhe vete e zuri frika ti
    fliste,ajo e kutpi qe dikush ishte ne dere edhe foli -ka njeri aty-djali s,foli
    terhoqi deren pas nga pak edhe iku,diten e neserme ishte dita e
    operacionit,djali kishte zene vend diku nje nje qoshe qe pa gellire edhe vetem
    shikonte oren ne cdo 5 min,filluan levizjet ne koridore zhurmat edhe njerez qe
    iknin e vinin pa pushim ,ja edhe me ne fund ai doktori ,shpresa e te gjithve
    ,doli nga dhoma e vajzes duke ju dhen kurajo prinderve ,kaluan 2ore,3,4,mundim
    ,ankth,me ne fund u hap dera nga e cila doli nje karroce e mbi te nje vajze e
    fashuar ne te gjith koken i kaloi para kembeve te djalit edhe e futen serisht ne
    dhome ,kaluan diten edhe djali lutej ,cdo dite per ate , vajzen engjell qe nje
    dite te shikonte si te gjithe ,u ngrit mori nje tuf me trendalila et kuq edhe i
    vajti per vizite por kete rradhe per cudi nuk kish frike as nga prinderit as nga
    reagimi vajzes,ju afrua deres edhe mori fryme thelle,u fut e pa qe aty ish
    mamaja e saje e persh ate edhe vajzen e kapi nga dora edhe persh embelsisht ,jam
    Berti i tha,te njoha tha vajza qekur u hap dera ,ti ke qene edhe dit te tjera
    ketu e kam ndjer pranin tende edhe aromen e luleve qe me sillje cdo mengjes ti
    ,tani po tha mamaja po me kujtohesh ku te kam pare ti je ai djali qe rrije cdo
    dit ne nje cep ne fund te koridorit ,djali ndjeu se u skuq lehte,por nuk e dha
    vehten ,,jali e pyeti per shendetin vajzen edhe i uroi te shkuara e beri te
    dilte nga dhoma kur degjoi zerin e vajzes ..Berti neser une do heq fashen edhe
    jam e pergatitur edhe per me te keqen-do vene te gjitha mire i tha ai ,doli nga
    spitali i mbuluar ne djerse te ftohta njemij e nje mendime i vinin nder mend
    tani ,po kur ajo te shikoje une sdo mundem me ta takoj ,,ajo do njoeh boten
    ,jeten ,gjerat e mira e keqija,une sdo mundem ti dal perballe sepse une jam i
    shemtuar mendonte ai ,Zot mendoi duke ngritur koken nga qielli,jepi dritene syve
    asje por mua me ndihmo ta kaloj kete situat qe po me ze frymen,u end neper rruge
    gjith diten pa e dikut ku e conin kembet e vete,ate nate nuk fjeti fare e priti
    mengjesin zgjuar,ashtu i lodhur nga mendimet u nis per ne spital,u drejtua per
    nga dhoma hapi deren por ca te shikonte asgje ,bosh krevati,i ngelen lulet qe i
    conte cdo dite ne dhome ne dore i shterngoi fort edhe mendja i vajti per
    keq,pyeti nje infermere qe po kalonte aty ,doli heret ne mengjes ju pergjigj ajo
    ,e moren prinderit ne shtepi sapo doktori i hoqi fashen ,po si vajti pyeti djali
    me friken e nje pergjigje negative,u gezuam te gjithe tha infermerja qe asja ju
    kthye shikimi,edhe nxitoi te largohej tashem i gezuar per ate por shume i
    trishtuar per vehten se e kuptoi qe e kish humbur tashme ...ditet kalonin njera
    pas tj edhe djali mundohej te kapej serish pas rutines se perdicme ,kish filluar
    e nje pune e dicka kish filluar te ndryshoje ne jeten e tije per mire,nje dite
    te ftohte me shi ndersa nxitonte per ne pune syri i zuri aty pikerisht aty ne
    kryqezim ne semafor nje vajze me cader ne dore,qe po priste te kalonte rrugen
    ,morica te forta emocionesh i kaluan ne trup e e nje frike ,ne ishte apo jo ajo
    -vajza engjell-u afrua me frike pa e kthyes koken si dikur kue pa ate Zot me
    mbaje me kembe u lut ,vajza nuk e ktheu koken por priti sa u ndez drita jeshile
    edhe ne kohen qe djali nisi te largohej ajo i zgjati doren edhe i tha ,do te te
    ndihmoj une te kaosh rrugen sot ? djali i kapi doren ja shterngoi forte edhe e
    perqafoi me gjith forcen e DAHURISE qe ndjente per te ... Me syte e shpirtit......... Icon_biggrin
    Me syte e shpirtit......... Icon_biggrin
    LePuRuShJa
    LePuRuShJa
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Europė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 260987
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

    Buzqeshje Re: Me syte e shpirtit.........

    Mesazh nga LePuRuShJa 8/11/2011, 14:55

    Shumė histori e bukur ... :LULE: :LULE:
    avatar
    Burrelsja
    ViP Nė B'SH ☆
    ☆ ViP Nė B'SH ☆


    <b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
    <b>Votat</b> Votat : 21

    Buzqeshje Re: Me syte e shpirtit.........

    Mesazh nga Burrelsja 2/7/2013, 10:36

    Nje leter zakonisht nis me frazen *I dashur tani qe po te shkruaj...* kurse ne letren time se di....si ta filloj *i dashur* shume pak kjo fjale...Bota Jeta..c"do gje.... ishe per mua..engjell

    Jam mire...nuk mund ta shkruaj ne kete leter..sepse si mund te jete nje zemer qe reh e vetme mire..si mund te jem mire kur mendimet e mia nuk mund ti ndaj me me ty ...Jam e merzitur..as kjo fjale ska vend ..Merzitja ime shumezohet me zero kur mendoje vetmine tende...Endrat e nates eshte i vetmi vend kur une te pres...ulur ne stolin e mallit..me shiun e loteve tek me pikojne nga syte e permallur...me zemeren qe me reh ngadale e lodhur na psheretimat e shpirtit qe dhemb.

    Mbas pritjes te zhgenjyer hap syte ne mengjes dhe peshen e dites se re e ndjej..mundohem te gjej nje arsye..nje motiv por eshte e kote cdo gje per mua ska vlere , ska ngjyre eshte bardh e zi...
    Ne komodine nje foto qe e shoh si cdo mengjezet e tjere per 1 vit e 3 muaj e 1 jave...
    lehtas e ledhatoj dhe trupi me diritherohet ..nje dhimbje ndjej ne shpirt..
    Me afrohet vetmia me zgjat doren dhe lehtas me mer..

    engjell........do te shkruaj perseri...

    Sponsored content


    Buzqeshje Re: Me syte e shpirtit.........

    Mesazh nga Sponsored content


      Ora ėshtė 20/5/2024, 14:20