Yjet pėrcaktojnė karakterin dhe ushqimin tuaj..!!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Yjet pėrcaktojnė karakterin dhe ushqimin tuaj..!!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/5/2012, 18:12

Yjet pėrcaktojnė karakterin dhe ushqimin tuaj..!! Stars

Mėnyra se si ushqehemi, apo si sillemi ne shoqėri mund tė varte nga nje mijė e njė faktorė, ndėr ta, pse jo edhe shenja e zodiakut, nėn tė cilėn kemi lindur. Studiues tė astrologjisė nė mbarė botėn besojnė se mund tė ekzistojė njė lidhje shumė e fortė mes ushqimit, jetės sociale dhe astrologjisė. Ata mendojnė se ekziston njė lidhje varėsie ndėrmjet kėtyre tre elementėve. Kėshtu, sipas yjėsisė nėn tė ilėn kemi lindur, pėrcaktohet mėnyra jonė e tė ushqyerit dhe stili i jetės qė bėjmė, element kėta, shumė tė ndryshėm nga njėri tjetri. Bota ėshtė e bukur sepse ėshtė e shumllojshme. Nė kėtė mėnyrė, ka nga ata tė cilėt janė tė shoqėrueshėm dhe lidhin miqėsi menjėherė gjatė njė darkė tė kėndėshme nė shoqėri tė mirė, sikurse ka nga ata tė cilėt janė tė ndrojtur dhe pėrveē se nuk duan t’ja dijnė pėr t’u socializuar me tė tjerėt nė tavolinė, edhe pėr tė ngrėnė, hanė shumė pak. tė gjitha kėto, sipas studiuesve tė astronomisė, mund tė kėnė njė ndikim , sado tė vogėl, nga shenja e zodiakut sė cilit i pėrkasin kėta persona.

Shenjat e ajrit

Tė komunikueshėm, shkėlqyes dhe plot fantazi, ata e gjejnė veten rehat thuajse nė ēdo tavolinė tė shtruar. Nuk lodhen nga pritjet dhe mbrėmjet mondanė e as nga tavolinat super tė mbushura.

Kėshtu Ujorėt, nė egocentrizmin e tyre, rrallė kalojnė pa u vėnė re dhe nė tė shumtėn e kohės janė tė rrethuar nga miqtė, pikėrisht pėr shkak tė mendjes sė tyre tė hapur dhe shpirtit humanist qė kanė. Si organizatorė, argėtohen duke realizuar festa tė mėdha, plot me njerėz dhe kanė njė sens tė spikatur miqėsor. Nė tavolinė janė tė kujdesshėm ndaj asaj qė konsumojnė. Shumė shpesh janė vegjetarianė.

Kurse Binjakėt, nė karakterin e tyre tė rrėmbyeshėm, janė tė padurueshėm, kuriozė dhe jot ė qetė. Ata adhurojnė kokteilet, ku mund tė shijohet pak nga ēdo gjė. Shpesh mund tė bėhėn fjalosės tė shkėlqyer dhe me dialektikėn e tyre janė thuajse gjithmonė nė qendėr tė vėmendjes, ndonėse edhe nė mėnyrė tė pavullnetshme. Falė shpirtit tė tyre miqėsor, ata janė shumė tė kėrkuar nė shoqėri dhe falė kuriozitetit tė tyre janė tė prirur tė provojnė thuajse ēdo pjatė nė gastronomi. Peshoret, estetike si gjithmonė dhe pėrherė nė tė njejtin hap me kohėn, janė tė sjellshėm dhe shoqėrorė, tė kujdesshėm nė gjithēka qė ndodh pėrreth, nga moda te spektaklet. Mondanė dhe tė apasionuar pas festive dhe shijes sė mirė, peshoret adhurojnė ēdo gjė qė ėshtė pėr ta e bukur dhe , edhe nė tavolinė, nėse pjatat janė tė shtruara bukur e me shije, do tė bien menjėherė pre e shikimit dhe shijimit tė peshoreve.

Shenjat e ujit

Tė ndjeshėm, nostalgjikė dhe emotivė, mesatarisht tė rezervuar dhe pak tė ndrojtur, mirėpo dijnė tė jenė miq tė ndershėm dhe tė gatshėm.

Peshqit, janė ata tė cilėt karakterizohen nga njė sens mirėkuptimi, me njė shpirt tė fortė vėzhgues dhe miqėsor, mirėpo nė tė njejtėn kohė dijnė tė jenė tė rezervuar dhe mosbesues. Tė pajisur me njė farė sensi estetik dhe mesatarisht diplomatikė dhe indirektė, edhe me ushqimin nga njė raport jo shumė tė hapur, por selektiv. Ashtu sikurse janė edhe vetė tė lindurit e kėsaj shenje, pak tė rafinuar, tė tillė kėrkojnė ta gjejnė edhe ushqimin. Janė shumė tė prirur ndaj ėmbėlsirave.

Gaforret janė pak tė prirura ndaj festive masive, pasi ata janė tė rezervuar dhe selektivė. Njė gaforre do tė ndihej mirė nė takimet familjare, me miqtė e ngushtė, veēanėrisht me ata tė cilėt ka ndarė vitet e shkollės, por edhe me tė gjithė ata me tė cilėt njė gaforre ka kujtime nostalgjike. Tė mbėrthyer fort pas tė kaluarės, romantikė dhe nostalgjikė, gaforret adhurojnė kuzhinėn tradicionale dhe janė mosbesues ndaj sė resė. Kanė njė ndjenjė tė fortė familjare, aq sa edhe nėpėr festa tė ndryshme nuk shkojnė dot tė shkėputur prej familjes.

Dyshues, por edhe me ndjenja tė fprta, prej natyrės, akrepėt tentojnė tė jenė selektues qė prej fillimit, personat me tė cilėt do tė shoqėrohen. Misteriozė dhe shprehės tė fortė, ndonjėherė janė agresivė , edhe pse tė ndjeshėm. Edhe me ushqimin kanė njė marrėdhėnie kurioziteti dhe nepsi, duke qenė se edhe nė jetėn e pėrditshme janė thuajse tė tillė, pasionantė nė ēdo fushė. Kėta “detektivė sekretė” tė zodiakut janė tė prirur tė bėjnė njė sasi tė konsiderueshme pyetjesh, madje nuk ndalen as nė restorant apo nė festa tė ndryshme, ku do tė pyesin gjithmonė mbi pėrbėrjen e ushqimit apo pjatave. Hetues tė mėdhenj dhe mosbesues, akrepėt zbulojnė shumė pak nga vetja e tyre, duke qenė se janė shenja mė e rezervuar.

Shenjat e tokės

Edhe pse janė shumė praktikė, punėtorė, kritikues dhe tė sertė, thellėsia e tyrė ėshtė shumė mė e ndjeshme se aparenca.

Demėt pasionantė, ambiciozė dhe trima, janė zemėrmirė, por shumė mosbesues. Megjithatė ata arrijnė tė jenė miq tė ndershėm dhe bujarė. Janė shumė tė stimuluar nga kėnaqėsitė, tavolina dhe ushqimi i mirė, i shoqėruar ndoshta me pak verė, janė pėr demėt njė burim kėnaqėsie. Kur tė gjithave kėtyre ju shtohet edhe njė shoqėri e mirė, pas sė cilės demi ėshtė thellėsisht i lidhur, pėr demin kjo ėshtė njė nga gjėrat mė me vlerė tė jetės. Duke qenė se ėshtė shenje lindur nė pranverė, demėt adhurojnė lulet dhe ambjentet e freskėta.

Virgjėreshat selective, kėrkuese dhe pak tė ndrojtura, nėse ndjehen rehat, kthehen papritmas nė bashkėbisedues tė kėndshėm dhe me humor, duke qenė nė fakt se sensing e humorit e kanė karakteristikė tė pandarė tė personalitetit tė tyre. kanė njė vlerėsim tė veēantė pėr detajet dhe anekdodat dhe shpirti i tyre vėzhgues ėshtė i shkėlqyer. Nė tavolinė, ashtu sikurse nė punė, thelbėsore pėr ekzistencėn e tyre ėshtė e bukura e thjeshtė. Kėshtu do t’ju ndodhė edhe me pjatat nė tavolinė. Mes ushqimeve tė tyre tė preferuara janė prodhimet e detit, peshku merluc dhe salmon.

Bricjapėt e sertė, tė pėrpiktė, janė nė tė njejtėn kohė mbrojtės dhe besnikė. Profesionistė dhe tė durueshėm, nė ushqim, ashtu sikurse nė miqėsi, duan tė jenė tė sigurtė pėr cilėsinė dhe sasinė.

Shenjat e zjarrit

Aventurierė dhe tė shenjuar nga njė sens i thellė bujarie, shenjat e zjarrit ndjehen sin ė mabjentin dhe rehatinė e tyre, edhe atėherė kur ju duhet tė pėrballen me situate dhe njerėz tė rinj.

Dashi entuziast dhe i padurueshėm, mezi prźt tė provojė pak nga tė gjitha dhe dashuron tė renė.

Aventurierė dhe me padurim janė edhe nė raportėt me tė tjerėt, jo vetėm me ushqimin, adhurojnė specialitetet e ndryshme, sikurse adhurojnė njerėzit me shumė ide. Pėrshembull, restoranti meksikan me specat djegėse dhe llojet e ndryshme tė mishrave, janė njė vend i preferuar nga dashėt.

Luanėt ambiciozė dhe sypatrembur, janė nė tė njejtėn kohė persona tradicionalė dhe pėlqejnė tė jenė nė qendėr tė vėmendjes. Nė raportet me miqtė janė tė ndershėm dhe bujarė. Duke qenė se janė kėrkues, edhe nė tavolinė priren tė kėrkojnė dhe pėrzgjedhin pjatat mė tė mira, ambjentet dhe njerėzit me nivel.

Shigjetarėt bujarė dhe thellėsisht optimist, janė tė gjallė nėpėr festa tė ndryshme dhe shpesh tėrheqin vėmendjen, pėr shkak edhe tė dialektikės sė tyre tė spikatur. Mondanė dhe pėrshfaqes nė njė tavolinė, shigjetarėt duan ushqimin e mirė dhe pjatat e pazakonta, si tipa kuriozė dhe aventurierė qė janė. Specialitetet ekzotike, si ushqimi grek apo tajlandez janė ushqimet e tyre tė preferuara.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/5/2020, 14:41