Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj?

Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj?

Mesazh nga Vizitor prej 17/10/2013, 14:00

Bota Sot | 17.10.2013 09:30 • Havė Orana, Bota sot

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Large_article-2463191-18cafc7c00000578-859_636x4431382002314

Njė rrėfim ekskluziv pėr Adnan Januzajn dhe familjen e tij.

Debati qė po bėhet se cilin vend duhet tė pėrfaqėsoj Adnan januzaj duket tė jetė mė civilizues nė Angli se sa ēdo vend tjetėr.

Javėn e kaluar njė televizion shqiptar kishe diskutuar rreth tė riut Januzaj, si njėri ndėr mė tė kėrkuarit nė futbollin evropian, nė njė program tė quajtur 'Hero apo tradhtar', duke qenė se ai ėshtė i fundit qė do tė vendos nėse do t'i kthej shpinėn trashėgimisė dhe familjes sė tij, duke pėrfaqėsuar dikėnd tjetėr.
Nė fytyrėn e 18 vjeqarit shihet pamja e dy golave tė shkėlqyera qė shėnoi nė paraqitjen e tij tė tretė pėr Manchester United.

I lindur nė Bruksel, Januzaj njė djalė shqiptar-kosovar, prindėrit e tė cilit ikėn pėr tė kaluar krizėn ballkanike dhe pėr t'i shpėtuar varfėrisė. Historia e tyre do tė tregohet pėr herė tė parė.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj5

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Article-2463191-18C30A9A00000578-634_634x472


Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj1

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj2

Por kjo histori nėnkupton qė Januzaj mund tė luaj pėr Belgjikėn, Shqipėrinė, Kosovėn, Turqinė ose edhe Anglinė, por deri mė tani Januzaj nuk e ka zbuluar preferencėn e tij dhe as babin e tij mbrojtės, Abedinin.
Agjenti i Januzajt, Dirk de Vriese, ka thėnė se familja e tij nuk do tė flasin deri nė njė kontratė tė re me United, edhe pse klubet e tjera mė tė mėdha tė Evropės janė tė interesuara nėse kjo kontratė nuk bėhet.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj3

Sipas tij, Kosova ėshtė zgjedhja e tij e parė, vetėm se Kosovės nuk i lejohet tė luajė nė gara ndėrkombėtare. Kėshtu siē ėshtė puna, Anglia mbetet alternativa e favorizuar.

Nga tė gjithė mėsuesit e tij mė tė hershėm, askush nuk ka njė fjalė tė keqe pėr tė thėnė nė lidhje me kėtė djalė apo babanė e tij.

'Nuk jemi aspak tė kėnaqur qė kemi humbur njė lojtar pėr 300 mijė euro, njė tarifė qė ishte vendosur nga FIFA, tani ėshtė me vlerė 20 milionė dollarė', ka thėnė zėdhėnėsi i Anderlecht, David Steegen.

'Ai ka lindur nė Bruksel, ėshtė arsimuar nė klubin tonė, ai ėshtė njė nga ne dhe kjo mė bėn tė zemėruar pėr atė qė po ndodhė. Por ne jemi tė lumtur pėr Adnanin. Ai ėshtė njė djalė i mirė.

Nė Belgjikė ka pasur raport tė pa baza se familja Januzaj merr shtesa prej 200 mijė euro dhe paguajnė sigurimin e tyre nė njė shtėpi nė njė bllok apartamentesh, nė njė pjesė tė Manchesterit, ku ai jeton me nėnėn dhe babin e tij.

'Ne e kemi parė edhe mė herėt se Adnani ėshtė njė lojtar fantastik', tha Jean-Paul Pira, i cili drejton 14 ekipe rinore nė RWDM. 'Ai nuk ėshtė njė lojtar i madh, por duhet pak punė me tė, teknika e tij ishte e jashtėzakonshme. Nė njė lojė kur ai ishte nėn 10 vjeē, e mbaj mend tė ketė shėnuar 16 ose 17 gola, duke siguruar njė fitore prej 22 me 0'.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj6

Pira ka folur gjithashtu pėr babin e Adnanit. 'Ai ėshtė gjithmonė shumė i qetė dhe pėrkrahės, por ai kurrė nuk i tha atij se ka luajtur mirė, vetėm se mund tė bėhet edhe mė i mirė'.

Abdel Jaichi ėshtė shumė krenar si mėsues sportiv i Januzajt nė shkollėn Athenee Royal De Jette nė Koekelberg, pėr katėr vite.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj8

'Adnani ishte ndėr lojtarėt mė tė talentuar, por ai ishte shumė bujar', tha Jaichi.
Edhe Sir Alex Ferguson ka folur pėr Januzajn, duke e quajtur njė lojtar fort tė ekuilibruar.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj10

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj11

Ndėrsa Michael Heylen, i cili tashmė ėshtė nė Courtai tha: 'Januzaj ėshtė talenti mė i madh qė unė kam luajtur ndonjėherė me tė.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj12

Ai ėshtė aq i shpejtė, qė i bėn tė gjithė kundėrshtarėt tė befasohen me tė. Nėse Adnani kishte luajtur keq nė ndonjė ndeshje, ai qante. Por unė mendoj se babi i tij e dinte mirė se ēfarė po bėnte ai. Ai e mėsoi djalin e tij tė jetė i tillė dhe tė zhvillohet aq mirė’.

Pėr tė kuptuar Abedin Januzajn ju duhet tė dini historinė e tij dhe se si familja Januzaj ishte ballafaquar me luftėn e dhunshme nė Kosovė.

Derisa Abedini u largua nga Kosova, familja e tij e ngushtė mori armėt pėr t'i sjellė vendit pavarėsinė kundėr serbėve.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj13

Por lidhja e tyre mbetet ende e fortė me tė afėrmit e tij, ky ylli futbollist foli me dashuri pėr qytetin e Istogut, atje ku jeton pjesa tjetėr e familjes sė tij, nėn malet qė e ndajnė Kosovėn nga Serbia dhe Mali i Zi.

Pėr ēdo verė disa tė rinj nga fshati Januzaj, sipas familjes Januzaj, punojnė nė njė fermė tė rrethuar nga fushat e misrit. Nė kėto pjesė Januzaj mund tė luajė futboll me xhaxhallarėt dhe kushėrinjtė e tij. Por tė afėrmit e tij kujtojnė luftėn e fundit, ku sipas tyre, Kosova ishte e shkatėrruar nga lufta.

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Article-2463191-18C1809600000578-981_634x418

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj14

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj15

Mė i madhi nga gjashtė fėmijėt Abedini, duhej tė siguronte familjen, pasi babi i tij Idrizi punėtor nė njė fabrikė tekstili, ishte i sėmurė nga kanceri. I ballafaquar me kėtė, Abedini u detyrua tė ikė nė Belgjikė nė vitin 1992./Bota Sot

Kush ėshtė nė tė vėrtetė Adnan Januzaj? Ijj16

    Ora ėshtė 5/6/2020, 23:23