Fotoja e rrallė e Nėnė Terezės!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fotoja e rrallė e Nėnė Terezės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 22/11/2013, 11:31

Fotoja e rrallė e Nėnė Terezės! TimthumbNjė fotografi e rrallė e Nėnės Terezė nė moshė tė re ėshtė publikuar sot. Agnes Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nėnė Tereza, u bė njė nga urat ndėrlidhėse tė njohjes sė shqiptarėve nė botė.

Duke qenė shqiptare Nėnė Tereza nuk i pėrket vetėm Shqipėrisė, guacka etnike do ta kufizonte. Gonxhja u bė qytetarja e botes, e popujve, feve dhe e qytetėrimeve. Nė vitin 1950, ajo themeloi urdhrin e saj te murgeshave te quajtur Misionaret e Bamirėsisė qe i shėrbejnė tėrėsisht te varfėrve.

Shqiptarja trup vogėl ishte kthyer nė njė legjende te gjallė. Vetėm sipas tė dhėnave tė vitit 1980, ajo ishte kujdestare e 7 500 fėmijėve ne 60 shkolla, mjekonte 960 000 tė sėmurė ne 213 spitale, ishte e vetmja nė botė qė trajtonte 47 000 viktima tė lebrozės nė 54 klinika, kujdesej pėr 3 400 pleq tė braktisur e tė lėnė rrugėve nė 20 shtėpi pleqsh dhe kishte birėsuar 160 fėmije jetimė. Nėnė Tereza vdiq mė 5 shtator 1997 nė Kalkuta tė Indisė. /Shekulli/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 4/6/2020, 15:29