KE: Ēfarė nėnkupton statusi kandidat? Ēfarė pėrfiton Shqipėria dhe qytetarėt e saj.

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

24062014

Buzqeshje KE: Ēfarė nėnkupton statusi kandidat? Ēfarė pėrfiton Shqipėria dhe qytetarėt e saj.

Mesazh nga LePuRuShJa

KE: Ēfarė nėnkupton statusi kandidat? Ēfarė pėrfiton Shqipėria dhe qytetarėt e saj. Keshilli%20i%20ministrave%20te%20BE

Statusi kandidat nuk do tė thotė se, Bashkimi Europian automatikisht do tė nisė negociatat pėr anėtarėsim nė union me Shqipėrinė. Ky proces (hapja e negociatave) ėshtė hap pasues i veēuar, i procesit tė integrimit nė BE. Pėr kėtė hap nevojiten kushte shtesė.

Por, ēfarė ėshtė nė praktikė “statusi kandidat”?

E njohur si vend kandidat nė BE ka shumė ndikime pėr Shqipėrinė. Ky ėshtė njė sinjal i rėndėsishėm politik pėr Shqipėrinė dhe qytetarėt e saj, qė tregon se vendi po ecėn nė fazėn tjetėr tė procesit tė integrimit evropian. Pėr nga perspektiva ekonomike, statusi kandidat do tė inkurajojė investimet e huaja, dhe si rezultat do tė ēojė nė krijimin e vendeve tė punės.

Statusi i kandidatit, ngre nė njė nivel mė tė lartė marrėdhėniet ndėrmjet Shqipėrisė dhe BE-sė: Shqipėria tani do tė marrė ftesa pėr mbledhje tė Kėshillit, tė hapura pėr vendet kandidate. Qasja e saj dhe bashkėpunimi me agjencitė e BE-sė do tė jetė mė e lehtė - pėr shembull pjesėmarrja e saj si vėzhguese nė Agjencinė e tė Drejtave Themelore tė Njeriut.

Komisionet e pėrbashkėta midis Shqipėrisė dhe Komitetit tė Rajoneve, si dhe Komitetit Ekonomik dhe Social mund tė ngrihen. Si vend kandidat, Shqipėria do tė vazhdojė tė pėrfitojė nga fondet e BE-sė nė kuadėr tė Instrumentit tė Ndihmės sė Para-Aderimit (IPA), nė mėnyrė qė tė kryejė reforma tė gjithanshme dhe investime strategjike, dhe do tė pėrfitojė nga pjesėmarrja nė programet e BE-sė.

Hapi i ardhshėm

Komisioni Europian do tė vazhdojė tė punojė nga afėr me Shqipėrinė pėr tė mbėshtetur reformat e saj dhe pėr ta pėrgatitur pėr hapin e ardhshėm nė procesin e integrimit, qė ėshtė hapja e negociatave. Hapja e negociatave pėr anėtarėsim nė BE varet nga reforma konkrete dhe tė gjata nė Shqipėri. Pėr hapjen e negociatave, nevojitet marrėveshje nga tė gjitha vendet anėtare tė BE-sė si nė rastin e dhėnies sė statusit kandidat.

/Shekulli Online/E.H./F.S./E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Share this post on: redditgoogle

No Comment.


    Ora ėshtė 5/6/2020, 23:20