<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122965
    <b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Shqipėria humbet miqėsoren me Poloninė

Mesazh nga LePuRuShJa 28/5/2008, 18:01

Ari Haan e ka nisur me humbje aventurėn e tij tė parė nėn drejtimin e kombėtares shqiptare, e cila ėshtė mundur 1-0 nė miqėsoren me Poloninė, Ndeshja ka nisur keq pėr kombėtaren tonė qė nė fillim. Nė minutėn e 3 njė pakujdesi nė mbrojtjen tonė i ka dhėnė mundėsi polakėve tė kalojnė nė avantazh me anė tė Zuravski. Disa ndryshime tė bėrė nė fillim e pjesės sė dytė bėnė qė pėrfaqėsuesja jonė tė jetė mė agresive por pa rezultat.
    Polonia fiton 1-0, ashtu si nė vitin 2005. Shqipėria e Ari Hanit tregoi shumė pak. Bariē, tė paktėn ishte mė agresiv, fitoi miqėsoren e parė me Maltėn 3-0. Shqipėria dhe Polonia u pėrballen sot pėr tė 11-ėn herė me njėra- tjetrėn. Polakėt kanė arritur 6 fitore, Shqipėria 1, ndėrkohė qė tri ndeshje tė tjera janė mbyllur nė barazim. Ndeshja e fundit midis dy skuadrave u zhvillua nė maj 2005, nė Poloni, dhe u fitua nga vendasit me njė gol tė shėnuar qė nė minutėn e parė.
    Pothuajse 24 vjet mė parė, mė 31 tetor 1984, Shqipėria u pėrball me Poloninė, duke barazuar 2-2 kundėr njė prej skuadrave mė tė mira nė Evropė, e renditur e treta nė botėrorin Spanjė ’82. Golit tė shėnuar nė pjesėn e parė nga i famshmi Smolarek, kuqezinjtė e Shyqyri Rrelit iu pėrgjigjėn nė pjesėn e dytė me ata tė shėnuar nga Bedri Omuri e Agustin Kola. Megjithatė epėrsia shqiptare nuk zgjati deri nė fund, pasi polakėt barazuan 2-2.
    Por ndaj Polonisė, me tė cilėn luajti Shqipėria po luan njė miqėsore nė Gjermani, kuqezinjtė kanė arritur dhe njė fitore.
    Mė 29 nėntor 1953, Shqipėria mposhti 2-0 polakėt nė "Qemal Stafa", falė golave tė shėnuar nga Loro Boriēi dhe Refik Resmja.
    Qė atėherė, kjo do tė mbetet fitorja e vetme e Shqipėrisė nė dhjetė ndeshjet e zhvilluara deri tani, me Poloninė.