BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Salihu shpall kandidaturėn pėr kryetar federate

    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Salihu shpall kandidaturėn pėr kryetar federate

    Mesazh nga Albatros 21/1/2010, 18:52

    Salihu shpall kandidaturėn pėr kryetar federate Salihu

    Ish-boksieri i mirėnjohur, Aziz Salihu, shpall kandidaturėn pėr kryetar tė Federatės sė Boksit tė Kosovės. Ai nė konferencėn me gazetarė tha se ka qėllim qė tė bėhet kryetar i federatės dhe ta kthejė boksin nga e mbara. Salihu tregoi edhe arsyet pse e ka shpallur kandidaturėn pėr kryetar federate. “Boksi ėshtė nė krizė tė madhe, i cili njė kohė ka qenė numėr njė nė Kosovė. Unė e kam shpallur kandidaturėn pėr kryetar federate me synim qė tė ēoj para kėtė sport dhe iu garantojė se do tė bėj edhe me sponsor gjeneral. Nėse unė bėhem kryetar tė gjitha ata qė punojnė nė federatė do tė bėj mė paga si dhe boksierėt e kombėtares sė Kosovės do tė iu krijojė kushte pėr punė dhe do t’i pėrgatiti edhe pėr Lojėrat Olimpike qė mbahen nė vitin 2012”, tha Salihu. Pėrderisa Salihu ka shprehur kandidaturėn pėr kryetar, nė Federatė thonė se ai nuk ka paraqitur kurrfarė kėrkese. “Kėrkesėn e kam paraqitur nė federatė dhe nuk ėshtė e vėrtetė ēfarė thonė ata. Qėllimi i disa njerėzve nė federatė ėshtė tė mė pengojnė, tė mos mė lejojnė qė tė marrė pjesė sepse i frikėsohen Aziz Salihut.

    Kėrkoi qė kryetari Ramadan Selimi tė jap dorėheqje dhe mos tė futet nė ujėrat e turbullta. Unė jam kandidat pėr kryetar, por ėshtė ēėshtje e kuvendarėve se a mė votojnė apo jo”, ka thėnė Salihu. Ai shtoi: “Janė dy njerėz nė federatė qė pengojnė zhvillimin e boksit dhe luajnė me djersėn e boksierėve. Boksi ėshtė nė krizė dhe mė sė miri flet se disa boksierė e kanė lėnė boksin, disa kanė ikur dhe vetėm ėshtė duke u shkatėrruar. Kam kėrkuar nga Departamenti i Sportit tė Kosovės qė tė mė bėjnė tė mundur qė tė jem kandidat pėr kryetar sepse jam sportist i merituar. Nėse unė bėhem kryetar do t’i kthejė nė boks tė gjithė ish-yjet e boksit dhe do tė punojmė sė bashku pėr tė mirėn e kėtij sporti”, tha Salihu. Nga ana tjetėr, kryetari i Federatės sė Boksit tė Kosovės, Ramadan Selimi, i cili zyrtarisht ėshtė kandidat pėr ta rifituar postin e kryetarit pėr mandatin e ardhshėm katėr-vjeēar, ka thėnė se askush nuk ia ka ndaluar Salihut tė jetė nė kuvendin zgjedhor qė mbahet tė shtunėn, nė shtėpinė e sportit nė Prishtinė, nė orėn 12.00. “Aziz Salihut askush nuk ia ka ndaluar qė tė jetė kandidat pėr kryetar tė federatės, por ai ėshtė i mirėseardhur. Salihu duhet tė ketė bazėn deleguese tė klubeve qė pėrfaqėsojnė federatėn pėr t’u kandiduar pėr kryetar. Unė kėtė se kam shpikur, por kėshtu ėshtė e rregulluar me statut tė federatės”, ka thėnė Selimi.

      Ora ėshtė 19/5/2024, 20:56