BOTASHQIPTAREFORUM

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Agjenti rebel, nė ekranin shqiptar

    Albatros
    Albatros
    ♫ Stafi Administrues ♫
    ♫ Stafi Administrues ♫


    <b>Shteti</b> Shteti : Francė
    <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
    <b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Pikėt</b> Pikėt : 37314
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

    Buzqeshje Agjenti rebel, nė ekranin shqiptar

    Mesazh nga Albatros 21/2/2010, 17:51

    Agjenti rebel, nė ekranin shqiptar Kultura17_21

    Filmi mė i pėrfolur aktualisht “Sherlock Holmes”, me aktorėt e famshėm Robert Downey Jr dhe Jud Law, sė shpejti shfaqet edhe nė ekranin shqiptar.

    Njė ndėr filmat mė tė mirė, fituesi i shumė ēmimeve nė kinematografi “Sherlcok Holmes”, i regjisorit anglez Guy Ritchie, pas debutimit nėpėr ekranet botėrore sė shpejti do tė shfaqet edhe nė kinematė shqiptare duke filluar me atė tė Tiranės, me datė 24 shkurt. Nėn interpretimin e aktorėve tė njohur Robert Downey Jr dhe Jud Law, filmi trajton historinė e agjentit tė famshėm Sherlok Holm, por tashmė nė njė variant tė ri.

    Nė njė intervistė pėr “Le Figaro”, regjisori i talentuar Ritchie ėshtė shprehur se i ka mbetur besnik personazhit dhe krijuesit tė tij Conan Doyle. Kjo e pėrditshme franceze e ka cilėsuar ish bashkėshortin e Madonės si nė pozitėn e mbrojtėsit gjatė tėrė kohės sė intervistės, fillimisht me pėrgjigje tė llojit po ose jo. Qė nga shfaqja e kėtij filmi nėpėr kinematė amerikane ai ėshtė bėrė njė hit, duke i bėrė ballė, me guxim madje edhe vetė cunamit "Avatar". Por regjisori ėshtė shprehur paksa skeptik nė lidhje pėr pritjen qė Evropa, i rezervon filmit tė tij.

    Nė pyetjen drejtuar atij se pse kritika angleze ėshtė zhgėnjyer nga ky film, regjisori Ritchie ėshtė shprehur nė mėnyrė ironike duke theksuar se ai realizon punėn, qė ėshtė nė funksion tė tij dhe jo tė asaj qė duan kritikėt, edhe pse nuk ka shumė kohė qė e bėnė njė gjė tė tillė. “Pėr njė gjė jam mė se i sigurt. Filmi po shkon mirė gjithkund, pėrfshi edhe Britaninė e Madhe. Kam dyshuar qė vizioni im pėr Sherlock Holmes-in nuk do t'ju pėlqente tė gjithėve. S'ka rėndėsi! Por nė thelb, puna ime ėshtė e thjeshtė: mė besoni dhjetė sterlina dhe kam pėr t'jua kthyer me interes” ėshtė shprehur Guy Ritchie.

      Ora ėshtė 28/3/2024, 17:05