<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 25/01/2010
    <b>Votat</b> Votat : 95
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ''Beju te tjereve,ate qe te tjeret do deshiroje te benin per ty....!

Buzqeshje Kombetarja e Futbollit Shqiptar..

Mesazh nga Dino 4/3/2010, 00:33

Kombetarja shqiptare ka fituar sonte ne miqesoren me Irlanden e Veriut me rezultatin 1-0

<b>Votat</b> Votat : 311
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Kombetarja e Futbollit Shqiptar..

Kombetarja e Futbollit Shqiptar.. Oooooo10

Kombėtarja e Shqipėrisė nė futboll bėri mė tė mirėn nė miqėsoren e zhvilluar nė stadiumin "Qemal Strafa". Kombėtarja Shqiptare me rezultat minimal 1:0 mposhti Irlandėn e Veriut. Shqipėria ka dominuar gjatė 45 minutave me raste tė shpeshta nė portėn kundėrshtare. Ky dominim i kombėtares shqiptare ka dhėnė edhe fryt, duke shėnuar gol nė pjesėn e parė tė ndeshjes. Golin pėr kuqezinjtė e ka shėnuar Ervin Skela nė minutėn e 25-tė tė takimit, pas nje goditje dėnimi. Pėrgjigjja e portierit irlandez ishte e pamundur pasi topi pėrshkoi kėndin e majtė tė portė. Ky ishte gėzim jashtėzakonisht i madh i dashamirėve nė stadiumin "Qemal Stafa". Edhe nė pjesėn e dytė tė ndeshjes Shqipėria ruajti rezultatin me sukses tė plotė, duke dėshmuar lojė burrėrore dhe thyen edhe traditėn e keqe qė ka pasur me irlandeszėt. Pėrzgjedhėsi Josip Kuzhe ka qenė i kėnaqur jashtėzakonisht me lojėn e tė pėrzgjedhurve tė tij, tė cilėt bėnė mė tė mirėn dhe treguan shpirt luftaraku nė fushė.

Pra, nė minutėn e 8-tė, mbrojtėsi i Tiranės, Andi Lila, dha njė krosim nė zonė pėr Bogdanin, por ky i fundit nuk arriti ta shfrytėzojė topin e bukur. Kulmi i 20 minutave tė para ėshtė ekzekutim i bukur i njė goditjeje tė lirė nga ana e Ervin Skėlės, por portieri dhe kapitemi i Irlandės sė Veriut, Majk Tejlor e devijoi nė goditje kėndi. Nė minutėn e 23-tė, Majkėll O’Konor ndėrhyri keq ndaj kapitenit tė Shqipėrisė, Altin Lala, duke u ndėshkuar me karton tė verdhė nga gjyqtari boshnjak. Ervin Skela tregoi klasin e tij “ala Ronaldinjo”, duke realizuar njė gol spektakolar falė njė gjuajtje tė kalibruar nga 25 metra, e qė la tė shtangur portieri Majk Tejlor nė minutėn e 25-tė. Shqipėri-Irlandė e Veriut 1:0. Goli i 12-tė i Skelės me Kombėtaren, duke barazuar Erjon Bogdanin, e duke qenė tė dy vetėm dy gola larg rekordmenit absolut, Alban Bushi (14 gola). Ervin Skela ėshtė lojtari i pestė qė i shėnon Irlandės sė Veriut, duke u bashkuar kėshtu me Robert Jasharin, Mehdin Zhegėn, Altin Rrakllin dhe Altin Haxhin.

Nė minutėn e 41-tė, njė nga mbrojtėsit irlandezoveriorė i dhuroi gabimisht njė top Ansi Agollit, por mesfushori i Krivbasit nė Ukrainė nuk ia doli tė dyfishojė rezultatin pėr Shqipėrinė. Dy minuta pėrpara pėrfundimit tė fraksionit tė parė, Ervin Skela i dha njė asist Erjon Bogdanit, i cili po tė ishte treguar njė gjahtar i vėrtetė golash mund ta kishte shtyrė topin nė rrjetė. “Natyrisht qė jam kėnaqur. Kisha njė vit pa luajtur me kombėtaren. Terreni ėshtė i keq, por nė pjesėn e parė bėmė njė ndeshje vėrtet tė mirė”, - tha Lala, pas zėvendėsimit. Nė tė 68’, Lorik Cana goditi bukur me kokė nga jashtė zone, por Tejlor reagoi mirė. Nė tė 70’ Hidi u bė shpėtimtari i portės, kur Shils goditi me kokė, duke konfirmuar momentet mė tė mira tė kundėrshtarėve. Tri minuta mė pas, ishte shtylla pingule ajo qė shpėtoi portėn tonė nga goli i barazimit, duke u shndėrruar nė lojtarin e 12-tė tė Kombėtares sonė. Littėl ekzekutoi nga rreth 30 metra njė goditje tė lirė, por sfera pėrfundoi ngjitur me shtyllėn horizontale. Shqipėria, e lodhur nė pjesėn e dytė. Hyka riktheu emocionet nė “Qemal Stafa”, duke rrezikuar nė minutėn e 78-tė. “Goli i shkėlqyer? Pjesėn e parė luajtėm njė futboll tė bukur. Fusha ishte shumė e keqe. Kundėrshtari na vuri nė presion. Bėmė njė lojė tė bukur”, - tha Skela.

Shqipėria-Irlanda e Veriut 1:0 (1:0)