<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
    <b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19030
    <b>Votat</b> Votat : 106
    <b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Shqipėria barazoi me Bosnjėn

Mesazh nga Albatros 8/10/2010, 23:10

Shqipėria ka luajtur baras 1:1 nė shtėpi nė ballafaqim me Bosnjėn e Hercegovinės, nė ndeshjen e xhiros sė tretė tė grupit D tė kualifikimeve pėr "EURO 2012". Shqipėria me gjithė barazimin nė shtėpi ka ruajtur kryesimin nė tabelė, duke e shfrytėzuar edhe barazimin e Bjellorusisė si udhėtues 0:0 me Luksemburgun. Shqipėria i prin tabelės me pesė pikė, ndėrsa e dyta renditet Bjellorusia me pesė pikė.

Boshnjakėt ishin tė parėt qė udhėheqėn me rezultat 1:0 pikėrisht nė minutėn e 21-tė tė takimit. Kristi Vangjeli nuk ka qenė i shkathėt qė tė ndal futbollistin Mjudzha, i cili pas depėrtimit nga krahu i majtė me dinakėri harkoi deri te Ibisheviq, anėtar i skuadrės sė elitės gjermane, Honffenheim, pėr bukuri gjendet nė 16-shin e kombėtares shqiptare dhe me gjuajtje tė fuqishme mposhti portierin Arian Beqaj dhe 0:1 pėr Bosnjėn. Goli i hershėm pėr asnjė ēast nuk ka demoralizuar lojėn e kombėtares shqiptare, e cila kėndellet dhe merr veten. Sulmuesit shqiptarė Hamdi Salihi e Erion Bogdani vazhdimisht nė kėrkim tė golit. Nė minutėn e 31-tė, Hamdi Salihi, njė sulmues i spikatur i kombėtares shqiptare dhe i Rapidit tė Vjenės nga Austria, pėr mrekulli ka gjetur hapėsirė nga 16-17 metra, duke dėrguar njė goditje tė bukur, por tėrthorsja shpėtoi portėn e Hasagiqit. Kjo goditje e bukur e Salihit i ka dhėnė gjallėri lojės sė shqiptarėve dhe pikėrisht nė minutėn e 45-tė barazuan shifrat 1:1. Nė minutėn e 45-tė, Mravac nė pėrpjekje qė tė evitojė rrezikun nga sulmuesit shqiptarė ndali topin me dorė dhe gjyqtari e ndėshkoi me karton tė verdhė. Klodian Duro, si gjithmonė mjeshtėr pėr tė kryer gjuajtjet e lira, mori pėrsipėr dhe pėr bukuri ka dėrguar goditjen, ku portieri boshnjak vetėm me sy e ka shikuar topin duke hyrė nė rrjetė dhe 1:1.

Shqipėria nė 45 minutat e dytė tė ndeshjes ka luajtur shumė mė mirė, duke krijuar edhe rastet e veta. Shqipėria zhvilloi nė 15 minutat e parė tė pjesės sė dytė njė presing tė jashtėzakonshėm, duke e detyruar Bosnjėn tė tėrhiqet nė gjysmėfushėn e saj e duke zhvilluar njė nga lojėrat mė tė mirė tė dhjetė vitet e fundit. Boshnjakėt megjithatė ishin tė rrezikshėm dhe nėpėrmjet Misimoviq rrezikuan nė minutėn e 61-tė, por gjuajtjen e tij e ka larguar portieri Beqaj. Pas njė minuti lojė, kombėtarja shqiptare nėpėrmjet sulmuesit mė tė rrezikshėm, Hamdi Salihi krijon njė mundėsi tė mirė shėnimi, por kur pritej tė jetė mė i shkathėt Muzaka, gjuajtja e tij shkoi mbi portė. Bosnja qė udhėhiqet nga pėrzgjedhėsi Safet Sushiqi, pas pak ka mundur lehtė tė kaloi nė epėrsi, por gjuajtja e Pjaniqit preku tėrthorsen. Edhe shqiptarėt nė ofensivė, kur Lila futet nė 16-sh nė minutėn e 68-tė, i cili nė vend qė tė gjuajė nga njė pozitė shumė e mirė, ai huqi rastin e mirė, duke kėrkuar ndonjė futbollist tė lirė. Nė minutėn e 87-tė Shqipėria ka qenė mė fat, kur Pjaniq, nga gjuajtja e lirė rreth 20 metra ka qėlluar tėrthorsen e portierit Beqaj. Shqipėria nxjerri njė barazim nė shtėpi dhe tė martėn do tė luajė si mysafirė kundėr kombėtares sė Bjellorusisė.

I pranishėm edhe kryeministri shqiptar, Sali Berisha

Pėr tė parė ndeshjen ndėrkombėtare Bosjė-Shqipėri tė pranishėm ishin edhe Presidenti i Republikės, Bamir Topi si dhe kryeministri Sali Berisha. Dy figurat kryesore tė shtetit shqiptar kishin nė mes tė tyre kryeministrin boshnjak, Mustafa Mujezinoviq. Nė tribunėn “VIP” tė stadiumit “Qemal Stafa” ishin ministra tė kabinetit “Berisha” si dhe pesė ministra boshnjakė.

Shqipėria - Bosnja 1:1 (1:1)